34ste Tour de Junior strijdbaar van start .Leusder Krant. Wegdromen bij de gestuurde kaarten' Wilieutipsvan hetCML Ter zake L Vakantie K Ouderen in verzorgingstehuis 't Hamersveld Comité Milieuzorg Leusden Klein bezuinigsleed E U S D E N Vrijwilligers voor asielzoekers centrum ARAG breidt uit lensdag 17 juli 1991 Pagina 3 l! ad nv 'end 'Pd Hoe vergaat het de ge middelde LEUSDE- NAAR in deze zomer weken? De Leusdcr Krant maakt de komen de vakantieweken een rondje langs tal van her kenningspunten. Soms zeer voor de hand lig gend, soms totaal onver wacht. DUSkijk uit de komende weken, want de razende repor ter kan ook u verrassen. EN met een beetje meer geluk zorgt de fotograaf vooreen passend kiekje: het is dus helemaal niet nodig ver te reizen, voor een mooi plaatje is veel al de hoek al ver genoeg! LEUSDEN - De meeste ouderen, die 's morgens bij elkaar komen voor de kof fie. hoeven met meer op vakantie. Zij blijven liever thuis en zijn dik tevreden met. de dagelijkse samen komsten in de recreatie zaal van 't Hamersveld Het aangesneden onder werp blijkt praatvoer. Oude herinneringen ko men tevoorschijn. Hier en daar steekt het verlangen naar een busreis op Ze hebben hun eigen vakan tiegevoel. De kinderen en kleinkinderen zijn, voor hun vertrek naar een ver buitenland, afscheid ko men nemen en blijven een paar weken weg. Maar ze sturen kaarten. „Zo'n kaart zet ik dan netjes neer en een paar maal per dag bekijk ik hem weer eens goed. Ik stel me voor, hoe ze daar genieten. Heerlijk voor ze. Wanneer ze terug zijn en met een vrolijk 'Ha Omie' binnen stormen, ben ik blij dat ze weer terug zijn. Niet dat ik ongerust ben. maar ik mis ze wel natuurlijk", zo ver woordt mevrouw P van Winterswijk (88) haar vakantiegevoel Mevrouw van de Pol (70) viert volgens eigen zeggen Twee bewoonsters van 't Hamersveld zittend aan één van de tafels in de recreatiezaal. Aan vakantie denken slechts de meesten nog in herinnering. Een.dagreisje is op oude leeftijd vaak mooi genoeg. (Foto Hans Roggen) voor het eerst van haar le ven vakantie. Nooit trok ze er op uit. ,,Ja één keer, ja ren geleden was dat. een tochtje naar Appelscha." Maar nu bevindt zij zich in een vier-sterren-hotel. Sinds drie weken woont ze in 't Hamersveld De over gang was groot, maar voorlopig overheerst het vakantiegevoel. De ouderen die vroeger wel op vakantie gingen blijken over het algemeen een voorkeur te hebben gehad voor Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland met uit schieters tot in Italiè. De tegenwoordig geliefde be stemmingen als Frankrijk, Engeland en Spanje wor den niet gehoord. In verre tochten heeft bijna nie mand meer zin. ,,Ik wil nog wel een dagje uit, maar niet meer slapen in een ander bed". Hoewel mevrouw K Grösskurt-de Vries (89) best nog een keer naar haar geliefde Tirol zou willen. Heerlijk in de sneeuw, al kon ik morgen, ik ging zo." Mevrouw Jas pers (76) hoopt vurig dat ze meemag met de door de ge meente Leusden georgani seerde dagtocht Ze is aan gewezen op een rolstoel en vreest dat ze daardoor thuis moet blijven. ,,Ik zou toch zo graag even naar buiten willen. Naar Val kenburg of naar de zee, maakt niet uit waarheen." Mevrouw Meijer (82) trekt er nog regelmatig zelfstan dig op uit. Op haar drie wieler komt ze nog een heel eind Het zijn de uitzonde ringen in een klein gezel schap. De rest haalt graag oude herinneringen op, ge niet nog na van wat ooit mogelijk was, zonder de behoefte te voelen naar buiten te gaan. „We lopen gewoon wat sneller naar de post, in de hoop dat er kaarten voor ons bij zijn. Daar kijken we naar uit." Buiten staan heerlijke stoelen opgesteld in de schaduw. Slechts een mevrouw zit daar Ze leest Opzij en is duidelijk nog geen bewoonster van 't Ha mersveld Comité Milieuzorg Leusden, Werkgroep Milieubeheer, telefoon: 950156/944748. VUSDEN- Vorige week is in deze rubriek aandacht besteed aan het scheiden van afval. Schillen en inafval horen eigenlijk met in de vuilniszak thuis. Het tuinvuil kan in Leusden prima afgevoerd orden via speciaal daarvoor gecreëerde stortplaatsen De schillen kunnen worden opgehaald door ilieuboer Fokko Tilma. Er zijn speciaal voor dat doel bestemde emmers in omloop, die op aanvraag men worden besteld Het huishoudelijk afval bestaat voor niet minder dan 50uit groente-, fruit- en tuinaf val! En juist \tQfval bevat nog veel vocht, waardoor er extra energie nodig is om het te verbranden. Veel beter is 'tdus dit afval buiten de vuilniszak te houden. Het kan namelijk ook uitstekend opnieuw worden ■bniikt. De schillen van de milieuboer bijvoorbeeld worden nog dezelfde dag gevoerd aan de Dei en van een Achterveldse agrariër. het tuinafval, dat op de stortplaatsen terecht komt. wordt ook opnieuw gebruikt Alleen is het wel fn belang dat op de stortplaatsen alleen het 'groene' afval terecht komt Dus geen dozen, plastic ikken, stenen, bielzen en dergelijke. Die moeten er eerst weer tussenuit gezocht worden en dat trkt kostenverhogend hortom het moet mogelijk zijn om de hoeveelheid afval, die voor de vuilnisman aan de straat ordt gezet, aanzienlijk terug te dringen. Verpakkingsmateriaal, bijvoorbeeld Liefst 20van het bishoudelijk afval bestaat er tegenwoordig uit. Als de consument er op let, kan die hoeveelheid 3nzienlijk worden teruggedrongen. Een paar tips: Als de slager driedubbele plastic zakken om het vlees doet, kan gevraagd worden om het wat timer aan te doen. Als de ene slager dat niet wil doen, is een ander misschien wel bereid. (P.s. wat Mr ook over gezegd wordt, plastic is nooit milieuvriendelijk Veel artikelen gereedschapluxe huishoudelijke artikelen, bijvoorbeeld) worden tegenwoordig 1 zogenaamde blisters' verpakt. Dat is een stuk karton met een plastic kapje erop (vaak pvc), listers zijn de verspilling ten top. En vaak is het artikel dat in blisters verpakt is duurder dan een )s gekocht artikel Bij de kleinere doe-het-zelfzaken kan de klant zelf kiezen wat hij wil. Dus ook Kikelen zonder die verpakkingspoespas, maar met deskundig advies. De keus is aan de consu lent! tordt vervolgd. ACHTERVELD - De 34ste aflevering van de interna tionale Tour de Junior is be gonnen. De jonge wielren ners, die allemaal dromen eens in de echte Tour te kunnen acteren, waren weer massaal naar Achter veld gekomen. 129 Renners uit Nederland, Engeland, Denemarken, Duitsland en de Verenigde Staten had den zich ingeschreven. Op het laatste moment meldde de Amerikaanse nieuwelin genkampioen Yan Feitman zich nog in Achterveld. Het criterium van de 14-jarigen moest worden gestaakt doordat de ziekenwagen het parcours op moest. Bij de jongsten toonde Boris Berk hout zich de sterkste, ter wijl bij de nieuwelingen Remco van der Ven de wed strijd won na een lange solo van eerstejaars Johan Bruinsma. Op weg naar Achterveld voor Tour de Junior 1991voor de 34ste keer alweer. Op de Hessenweg rijden vier fietsers bepakt en bezakt op weg naar waarschijnlijk een kampeera- dres. Een jongen met een surf plank achter zijn fiets rijdt de fietstoeristen tegemoet. De jongens en meisjes die straks op hun wielrenfietsen stappen zullen zo min mogelijk bagage met zich mee torsen. In het dorp wordt de Hessenweg door de politie en de organisatie af gezet. Menige automobilist wordt door de afsluiting in ver warring gebracht en vraagt de agenten naar een omleiding. Uit de luidsprekers schalt het nummer Here it comes again' van The Fortunes bijna als toe passelijke opening van de Tour. Ook dit jaar zal weer moeten blijken wie de meest fortuinlijke is. Terwijl de renners hun oe fenrondjes rijden, stroomt het publiek langzaam toe. Langs het parcours gaan de bewoners gewoon verder met hun dage lijkse werkzaamheden aan de tuin en lijken geen oog te heb ben voor het wielerspektakel. Bij tweewielercentrum Jan Janssen staan fraaie racefiet sen te koop; de duurste komt op bijna 1400 gulden. Een 'country crosser' kost 700 gul den Aan de overkant wacht een jongeman tevergeefs op de bus op het afgesloten parcours. Microfonist Ton Rademaker is met zijn duidelijk herkenbare stem aanwezig. Hij gooit er in zijn beste Engels uit dat er ge beld zal worden voor een spurt LEUSDEN - Behalve de 'grote' bezuinigingen (ambtenaren en fietspa den) zijn er ook een aantal posten, die de gemeente kleinere bedragen opleve ren, maar die voor de be trokkenen wel gevoeld zullen worden. Zo zal er de komende jaren bezuinigd worden op het school zwemmen Het gaat om een bedrag van 50 000,— per jaar vanaf 1993. Ook het zwembad moet rekening houden met minder geld Octopus krijgt vanaf vol gend jaar 35.000— min der subsidie. Hoe de Zwembadstichting dat zal opvangen, is nog niet be kend, maar verhoging van de prijs van een toegangs kaartje lijkt voor de hand te liggen. De sportparken zullen er in de komende jaren min der fraai bij liggen De be planting rondom de velden zal namelijk minder vaak worden onderhouden. Ook zullen de sportclubs de ko mende jaren meer moeten gaan betalen voor het on derhoud van de velden De tarieven zullen de komen de jaren stijgen van 1500,-- naar 5000— per jaar. Ook het maaien van het gras van de bermen van de Groene Zoom zal achterwege worden gela ten Dat levert een bedrag van 15.000— per jaar op Het betekent wel dat de ve getatie hoger en ruiger wordt En dat zal niet door iedereen gewaardeerd worden. Door een effectie ver gebruik van de lampen kan de gemeente vanaf 1993 een bedrag besparen van 30.000,— per jaar LEUSDEN - Het Asielzoe kerscentrum (AZC) te Leus den heeft vorige week haar deuren voor de eerste asielzoe kers geopend. Voor de vrijwil ligers van de Vluchelingen- Werkgroep AZC Leusden be tekent dit dat zij ook daad werkelijk met hun werkzaam heden gaan beginnen. De groep heeft een intensieve training van vier maanden ge had, verzorgd door het Bureau Rechtsbescherming AZC's van Vluchtelingenwerk te Utrecht. Onderwerpen zoals de asiel procedure, cultuurverschillen, gesprekstechnieken, en de or ganisatie binnen, de eigen groep werden hierin uitvoerig behandeld. Deze VluchtelingenWerk- groep van 15 medewerkers staat nu klaar om, samen met juristen en secretariaat van het Buro voor Rechtshulp, asielzoekers uit een grote ver scheidenheid van landen en culturen te begeleiden op het juridische gebied. De taken van de groep bestaan uit het geven van informatie, het voorbereiden en bijwonen van het zogenoemde nader ge hoor, en het nabespreken van de rapportage die hierover wordt gemaakt. Het nader gehoor is een - meestal vrij langdurig en ge detailleerd - gesprek tussen de asielzoeker en een contact ambtenaar van het Ministerie van Justitie; hierin wordt de asielzoeker in de gelegenheid gesteld zijn of haar asielver zoek toe te lichten. Dat de asielzoeker enige voor bereiding op zo'n essentieel gebeuren wel gebruiken kan. behoeft geen betoog. De VluchtelingenWerkgroep Leusden wordt continu bege leid, geschoold en getraind om zich steeds verder te ontwik kelen in dit juridische werk Verdere informatie: Vluchtelingenwerk Bureau Rechtsbescherming AZC's Australiëlaan 14-d 3526 AB Utrecht 038-890111 bestemd voor de puntenklasse ment. ,,We ring the bell for the green jersey." Ook zijn uit spraak 'recht-toe-recht-aan' is zeker in Achterveld een beken de en waarschijnlijk kent het hele land deze Rademakers kreet De jongste groep renners mag zoals altijd de spits afbij ten. 41 Coureurs zullen 13 ron den van 1150 meter rijden over het parcours Jan van Arkel- weg, Pater Stormstraat en Hessenweg. In de eerste ronde zijn het Andre Haandnkman en Alex Lourens die meteen de aanval zoeken, maar ze worden snel weer teruggepakt Jerry vervolg op pag. 7 LEUSDEN - Het pand van de ARAG aan de Kastanjelaan zal worden uitgebreid met 6000 m2. Het huidige gebouw van de verzekeringmaatschappijgespecialiseerd in rechtsbijstand, is te klein. Het gebouw met een opoervlakete van 4000 m2 werd 5 jaar geleden in gebruik genomen. De medewerkers zijn daarom ver spreid over 2 gebouwen in Leusden. Bij de nieuwbouw zijn een Leusdense architect (Architra) en een Leusdens adviesbureau (AMCG/Bomit) betrokken De bouw wordt uitgevoerd door de Amersfoorste aannemer Van Hooge- vest) Het hoogste punt zal in het najaar bereikt worden. De oplevering vindt plaats in het voorjaar van 1992. Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's och tends van 11-12 uur). *...Dat was even schokken en trillen in de nacht van don derdag op vrijdag afgelopen weck. De ene lichtflits was nauwelijks uitgedoofd of de volgende verblindde de ogen. De donderslagen deden cr nog een schepje bovenop en beraamden een aanslag op je trommelvliezen. Kortom, een gezellig noodweer in en boven Leusden... *...Om je been kijkend in de woonwijken zag je overal de lichtjes brandden. Een enkeling met het hele hebben en houden op de knieën voor bet geval dat...! De kinderen, geschokt en verbijsterd, bij de ouders op schoot. De huis dieren kermend en jankend onder de kasten...* *...En of er nog niet voldoende lawaai in de lucht was, deden de nodige alarminstallaties ook nog een duit in het zakje. Joelend waarschuwden deze voor inbraak en dief stal. Ook óp het politiebureau was bet geflikker van de alarmlichtjes niet van de lucht. Over het algemeen vals alarm, maar wel een hoopje extra druk...* *...De dag na de nacht ervoor was ook een smulpartij. Zelden is er zoveel over de weersomstandighcid gespro ken. Iedereen kwam informeren of 'je ook het onweer had gehoord'. En dan ben je toch geneigd met een stalen gezicht te zeggen: 'onweer, nee niets van gemerkt'. Of je van steen bent of stokdoof... *...Nog meer probleempjes op het politiebureau. Vrijdag was men niet in staat de politieberichten - u weet wellege portemonnee gestolen etc. - door te geven, omdat de com puter was uitgevallen. Uren gingen er voorbij, uren waarin de lezers van met name de kabelkrant verstoken bleven van de laatste actuele informatie over het politienieuws. Gelukkig is de praktische dienstverlening van de agenten een stuk sneller...* *...Enne. is het een keer mooi weer, kruip je een keer op een terras en dan is de bediening bedroevend. Dat gebeurde cr donderdag in de namiddag. Broeiend heet, tijd voor een verkoelend biertje. Bomvol terras daar aan de Zwartewcg, maar obers in geeu velden of wegen te bekennen. Oh ja, toch eentje, maar die zat zelf lekker te smikkelen...* *...Dat is toch een gemiste kans. Je kan het terras nog zo mooi inrichten met lekkere rieten stoelen, maar als de bediening achterwege blijft is het toch maar behelpen en afzien. Kom op, horeca....laat stromen die tap en wees alert op het publiek. Klantenbinding gaat vaak toch door de keel... *...In Lcusdcn-Zuid maakt men zich ongerust over de speeltuin, die opeens verdwenen zou zijn. Op een veldje tussen de Arnhemseweg en de Prinses Margrietlaan heeft jaren een speeltuin gestaan. Veel kinderen maakten er dankbaar gebruik van en zorgden daar voor een gezellig buurtje. Nu zijn vorig jaar alle attributen weggehaald en is de spelvreugde verdwenen...* *...Dc buurt, met voorop de heer Meyer, vindt dat dood zonde en betreurt de stille afgang. Het was zo fijn voor de kinderen, maar het is waarschijnlijk particulier initiatief geweest. Kan de gemeente daar nu niets aan doen. nu de actie van twee meisjes voor het behoud van het parkje tot niets heeft geleid?...* *...De pijn heeft echtereen tweeledig karakter. Natuurlijk, het is spijtig voor de kinderen, maar de buurt is met name bevreesd voor de bestemming van het veldje. Inderdaad.... men verwacht dat er gebouwd gaat worden en dat is na tuurlijk helemaal uit den boze... ...Gemeentevoorlichter Jan Jaap André moet in het verle den graven, maar komt met een duidelijk antwoord: „De speeltuin was van de Leusdense Stichting De Zonnebloem, een particulier initiatief dus Daar kunnen wij verder niets aan doen. De zorg van de bewoners overliet terrein kan ik wegnemen. Er is bier niets van bouw hekend, de grond heeft bestemming speeltuin en openbaar groen Mevrouw Arntz. van de eerder genoemde stichting: „De speeltuin is opgedoekt, omdat niemand er verder naar omkeek. De toestellen waren kapot en hadden dringend een likje verf nodig. Niemand wilde toen een vinger uitste ken. Ook was er vaak brandstichting en vernieling. En dan houdt het op een gegeven moment gewoon op!...* *...Soms vraagt de redactie zich af wat veel Leusdenoren zoal in het weekend doen. Natuurlijk, de vrije tijd op een plezierige manier doorbrengen, maar wat is dan plezier? Het lijkt cr na me ijk op. dat voor veel mensen eten en drinken op de eerste plaats komt. Tenminste, gezien de behoorlijke rij voor de supermarkt op maandagmiddag...

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3