Panorama Lisiduna indanks nare dingen [och een mooie tijd' Leusder Krant Minder Leusdenaren, meer woningen Nieuwe dingen Boom op auto Auto's vernield Aanrijding Fysiotherapie Achterveld „Het wielrennen inspireert me" chterveldse marinier weer terug uit Irak Bunzing bekeurd de moeite waard LEUSDEN - Ondanks de bezuinigingen van de ko mende jaren is er in Leus den toch nog ruimte voor nieuwe dingen. Volgend jaar zal er bijvoorbeeld ruim 650.000 gulden extra uitgegeven kunnen wor den aan zaken als een oe fenterrein voor de brand weer 100.000,—), uit breiding van de openings tijden van de bibliotheek 38 000,—) en het beheer van het oude archief (ƒ35 000,-). Voor het toegankelijk maken van gebouwen voor gehandicapten is per jaar een bedrag van 10 000,-- weggezet en de voetbal club Roda kan vanaf 1993 rekenen op een bedrag van 35.000,— per jaar voor de trainingsvelden. De extra menskracht voor de bibliotheek in Leusden-Centrum zal ove rigens ten koste moeten gaan van de bibliotheek in Leusden-Zuid Het college stelt voor de bibliotheek in Zuid op te heffen en daar voor in de plaats een bi bliobus te laten rijden. «nsdag 17 juli 1991 lil# Pagina 5 e-onzmc, Naam: Johan Ossendrijver Functie: Voorzitter, wedstrijdsecretaris ren- en toerclub Amersfoort Bekend van: Organisator Tour de Junior Favoriete plek: „Start en finish Tour de Junior" LEUSDEN - Tijdens het nood weer in de nacht van donder dag op vrijdag is op de Plata- nenlaan een boom omgewaaid en op een auto terecht geko men. De weg is door het voor val enige tijd gestremd ge weest. De schade aan de auto viel mee. LEUSDEN - Op de Claeveren- bladstraat en de Kuperssingel hebben onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag een drietal auto's vernield Er sneuvelden twee antennes. Eén auto werd bekrast en liep deu ken op LEUSDEN - Op de kruising Noorderinslag/Groene Zoom ontstond vrijdagochtend om streeks half tien blikschade bij een aanrijding. Een vrachtwa genchauffeur uit Duiven ver leende geen voorrang aan een Leusdense automobilist, die over de Heiligenbergerweg richting Leusden reed Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Op de Blekerij ontstond eni ge materiële schade op een par keerplaats. Een Leusdense automobilist raakte bij het op rijden een geparkeerde auto De veroorzaker meldde het voorval bij de politie. De praktijk voor fysiothera pie van mw. B.M Eisenhardt in de Heelkom in Achterveld is per 1 juli omgezet in een maatschap van mw. Eisen hardt en mw. J. van Loben- stein. Dat betekent dat zij nu samen praktijkhouder zijn. Voor de patiënten zal er wei nig veranderen, want mw. Van Lobenstein was er al lan gere tijd mede-eigenaar Zij is gespecialiseerd in kinder-fy- siotherapie en in cursussen voor mensen met rugklachten ('de rugschool'). De naam van de praktijk is veranderd; voortaan: Maatschap voor Fy siotherapie Achterveld. Het adres blijft hetzelfde: Gezond heidscentrum De Heelkom, Walter van Amersfoortstraat 36, Achterveld. „Van eind mei tot eind juli ben ik volop bezig met het wielrennen. In de maanden daarvoor zijn er vooral veel vergaderingen, ter voorbereiding van allerlei evenementen. Als voorzitter en wedstrijdsecretaris van de ren- en toerclub Amersfoort ben ik mede-organisator van een groot aantal wielerronden in de regio. Zoals de ronden van Leusden, Achterveld, Klein Zwitserland (in Amersfoort), Putten, Nijkerk, Bunschoten-Spakenburg, Woudenberg en Hooglanderveen. Maar de Tour de Junior hier in Achterveld neemt een hele bijzondere plaats in Dat evenement inspireert me gewoon. Ik vind ook dat het bij Achterveld hoort en dat we er alles aan moeten doen om dat ook in de toekomst zo te houden." „De Tour betekent veel voor het dorp En ook het tijdstip is gunstig Het is een echte feestweek, vlak voordat iedereen op vakantie gaat Een groot deel van het dorp is er ook bij betrokken. Als lid van het omvangrijke organisatie-apparaat, als sponsor of als gastgezin Eén van de hoogtepunten in de week is de woensdag, als 's avonds iedereen de braderie op gaat Praktisch het hele dorp is dan op de been Dit jaar hebben we als een experiment de wedstrijden op die dag naar de middaguren verplaatst Dan komen we er misschien zelf ook nog eens aan toe om de braderie te bezoeken „De Tour de Junior is één van de twee grote wielerkampen in Nederland. De andere wordt in Assen verreden. Verder is er in Helmond nog een driedaags evenementWe doen dit inmiddels ruim dertig jaar. De Tour is ooit door Ja Schouten van de grond getild Die noemen we hier ook weieens de Henri Desgranges van de Tour de Junior. In die begintijd heb ik zelf ook meegere den. In 1967 heb ik zelfs de gele trui gewonnen Van lieverlee ben ik in de organisatie gerold, omdat ik het wielrennen een warm hart bleef toedragen. Een paar jaar geleden heb ik de scepter overgenomen van Wout Meinten, die op zijn beurt de leiding had overgenomen van Jan Schouten. Dat was in de tijd dat de Tour van een 'wild' evenement onder de vlag van de KNWU werd gebracht. Dat was nodig ook Anders mochten de bij de KNWU aangesloten renners hier niet meer aan de start komen. Dat heeft in die tijd overigens nog wel de nodige voeten in de aarde gehad. Bovendien veranderde de Tour toe ook ingrijpend van karakter Maar het bleef een fantastisch evenement." „De Tour heeft ook grote talenten voortgebracht. Hennie Kuiper, bijvoorbeeld. En nu breken voormalige Tourwinnaars als Erik Dekker en Michel Zanoli door. De laatste noemde nog onlangs de overwinning in de Tour de Junior één van de mooiste zeges uit zijn carrière. En die jongen won als prof al de Coors-classic in Amerika en als junior het wereldkampioenschap! Dat doet me goed." was dergelijk wapentuig te be machtigen Het kwam volgens Laurens wel eens voor dat er zomaar door Koerden of kin deren werd geschoten Later werden de wapens, in samen werking met een Koerdische vrijheidbeweging, ingenomen In een gesprek met Koerdische verzetsstrijders hoorde Lau rens dat de Koerden zelf ge makkelijk aan wapens konden komen, voornamelijk van Rus sische makelij. Laurens vond het eten erg slecht Regelmatig werden de gastvrije Koerden met een be zoek vereerd De mariniers wisten dan meestal een over heerlijke maaltijd te bemachti gen Beter dan de noodrantsoe nen die vanuit Nederland wa ren meegekomen Iedere dag bonen ging volgens Laurens. Als een gebied dat door de Ne derlandse en Engelse militai ren weer voor de Koeren be woonbaar was gemaakt, wer den de Koerden eerst van voed sel voorzien. Rijst, water, meel en bakolie was bij hen het meest in trek. Typisch vond Laurens het dat het Ameri kaanse voedsel niet erg in de smaak viel bij de Koerden. Te vens was bij de terug keer van de Koerden een arts van een Duitse Hilfdienst ter plaatse. Het werd door de Koerden niet erg op prijs gesteld, als een klein kind of een baby een nacht in het ziekenhuis moest blijven. Het kind werd meege nomen, omdat de ouders naar huis wilden Een sterkTcind zou wel overleven, dachten de Koerden. In de dorpen waar de Nederlandse mariniers kwa men, lag de rommel volop op de straten en pleinen De Koerden konden extra voedsel verdie nen, als zij meehielpen de rom mel op te ruimen ,,Ik heb, ondanks de nare dingen die ik gezien hebt, een mooie tijd in Turkije en Irak gehad," vertelt Laurens bij zijn terugkomst in Achterveld. ,.Ik vond het een nuttige tijd, im mers we hielpen de Koerden weer hun dorpen te bewonen en zorgden voor water en voed sel voor hen." zonder zich van iets of iemand wat aan te trekken De dracht duurt gewoonlijk 40-45 dagen. De jongen, vier tot acht stuks, zijn bij de geboorte nog kaal en blind en wegen niet meer dan tien gram Na twintig da gen gaan de ogen open en ont staat ook een grijze vacht, de snuit en de oorranden worden wit. Na de zevende week gaan de jongen de omgeving van het met bladeren beklede nest zicht. Ze bewegen zich met korte sprongen, gebruik ma kend van de dekking van hoog gras of andere mogelijkheden in het terrein. Ze zijn zo lenig dat het lijkt of ze evengoed achteruit als vooruit kunnen springen. Door hun snelheid en lenig heid, maar niet in de laatste plaats door hun dichte vacht die ze ongevoelig maakt voor beten, kunnen ze de strijd aan binden met grotere vijanden en agressieve prooien zoals ratten. In het uiterste geval trekken ze hun geurklieren sa men waardoor ze een straal melkachtig, bijtend en stin kend vocht een halve meter naar achteren spuiten. De aan valler heeft dan in de regel zijn bekomst. Vallen ze zelf aan dan laten ze een sissend geluid horen, hou den de kop omlaag, buigen de rug en schieten naar voren om de prooi in de nek te bijten die dan heftig heen en weer wordt geschud. Omdat ze wel eens een wild konijn en bij de boe ren een kop verschalkten zijn ze, door boeren en jagers, al tijd fel vervolgd, maar ze ho ren eerder tot de nuttige die ren door het bestrijden van muizen en ratten. In de paartijd rennen ze in het klare daglicht, ook in open landschap, achter elkaar aan Irak-ganger Laurens van der Ven. „Ondanks alle ellende heb ik een mooie tijd gehad."Foto: Hans Verhorst) ouders, echtgenotes en verdere vrienden, verloofden en ken nissen werd menig traan gela ten, immers hoe zou Saddam het vinden zoveel millitair vertoon in zijn land? Irak was immers nog steeds niet m zijn geheel verslagen en in Koer- distan vocht Irak nog een bin nenlandse oorlog uit. De stemming was gespannen maar opperbest. In no-time werd naar Turkije gevlogen, waar men op het millitaire vliegveld van Dija Bakir land de. om vervolgens met grote helicopters naar Silopi in het uiterste zuiden van Turkije te worden vervoerd. Silopi ligt op 8 kilometer van de grens met Irak. Hier was een Amerikaans tentenkamp waar de nacht werd doorgebracht. Vanuit het vlakke Turkije hadden de mariniers uitzicht op het ge bergte van Irak De volgende dag werd de compagnie al in gezet in Irak. In Habur, Zacku en Datufa werden de Iraakse douanebeambten. die in werkelijkheid Irakeese milli- tairen waren, teruggedrongen naar de 36e breedte graad, zo als afgesproken met de Ver enigde Naties. Met vele sur veillances werd indruk ge- daar, omdat er regelmatig ge klaagd wordt over overlast van jongeren, die het centrum ont erecht als fietspad gebruiken maakt op de Iraakse millitai- ren, die soms toch weer terug wilden keren naar hun oude standplaatsen In eerste instantie waren de dorpen, die van de Irakeese miliitairen werden bevrijd, na genoeg geheel verlaten. Als de Irakezen verdreven waren kwamen de Koerden schoor voetend weer uit hun schuil plaatsen uit de bergen en kon het gewone werk na enige tijd weer worden aangevangen. In zowel Turkije als in Irak heeft Laurens zijn werk gedaan. Dit werk bestond voor het meren deel uit het lopen van pa trouilles om Iraakse miliitai ren te weren uit het door hun bezette gebied en er tevens voor te zorgen dat de Koerden ongestoord hun eigen dorpen weer konden berëiken Tijdens de patrouilles werd erg veel munitie gevonden dat door zowel de vluchtende Koerden als Irakeese miliitai ren was achtergelaten. Bij de munitie zaten onder andere mortiergranaten, geweergra naten, mijnen en artillenemu- mtie. Ook werden de mijnen velden die daar door Sadam Hoessein's miliitairen waren aangelegd, door de Nederland se mariniers in kaart gebracht en vervolgens door de EOD on schadelijk gemaakt Er werd naast het munitievnj maken van de dorpen ook toezicht ge houden in en om deze dorpen voor wat het vuurwapen ge bruik betreft. De wapens en munitie lagen overal verspreid, zodat het voor de bevolking niet moeilijk dan de marter. Ze zijn vooral bekend door het bijtende en stinkende vocht dat ze uit een paar geurklieren kunnen af scheiden. De bunzing is onge veer een halve meter lang en weegt rond 1 kilo De wijfjes zijn wat kleiner en lichter dan de mannetjes. Ze zijn donker van kleur, soms bijna zwart omdat het dichte en geelach tige onderhaar wordt afge dekt door de dekharen die zwart zijn of van zwarte pun ten zijn voorzien. Een donker bruine streep dwars over de ogen doet het geelwitte ven de keel, voorhoofd en oorranden goed uitkomen. Het leefgebied van de bunzing is hoofdzakelijk struikgewas en bossen. Klimmen doen ze niet, zoals de hermelijn en de wezel en ook zwemmen doen ze alleen in uiterste noodzaak. Met de scherpe klauwen wordt een hol gegraven maar vaak wordt wel gebruik ge maakt van lege vosse- of ko nijneholen. Jagen doen ze meer op de reuk dan op het ge- G. van Leeuwen paar weken geleden ont- een paar natuurvrien- het hol van een bunzing midden op de dag, paar halfwas jongen za- Een van de twee ver in het hol, maar de an- bleef apathisch zitten later zagen ze de oorzaak dit ongebruikelijke ge- de moeder lag, doodge- ■icucii, in de berm van de weg |Te oordelen naar de staat waarin het kadaver ver- Ikeerde, was de moeder al lenige dagen dood. Er werd toen spoedig wat rauw vlees gehaald en in de ingang van Ihet hol gelegd. Dat bleek de [volgende dag te zijn ver- dwenen. Nu wordt, dank zij de I spontane hulp van de plaatse- lijke poulier en de slager in ILeusden-Zuid, elke dag vers [vlees in het hol gebracht. Ho- I pelijk worden de kleine buns- jes daarmee gered. I De Europese bunzing is groter dan de hermelijn en kleiner verkennen en het wijfje gaat ze geleidelijk wennen aan an der voedsel. Het mannetje neemt geen deel aan de opvoe ding van de jongen en wordt zelfs door het wijfje wegge jaagd als hij in de buurt van het nest komt. Na een jaar zijn ze volwassen, maar pas aan het einde van het tweede jaar kunnen zij zich voortplanten. LEUSDEN - Tox het jaar 2005 zal het aantal inwoners in leus den weliswaar dalen, maar de woningvoorraad en de wo ningbehoefte zal stijgen. Dat blijkt uit prognoses, die ge maakt zijn op het provincie huis in Utreccht ten behoeve van het nieuwe streekplan. Dit plan zal in het najaar van 1993 van kracht zijn. Volgens de provinciale ramingen daalt het aantal inwoners in Leus den van 26.729 in 1995 naar 26.468 in 2005. In die periode gaat het aantal woningen om hoog van 10.271 (1995) naar 10.450 (2005). Dat is niet vol doende, want de vraag naar woningen in 1995 is in 1995 10719 en stijgt in 2005 naar 11.115. De oorzaak daarvan is, dat het aantal bewoners per huis kleiner wordt. Dat komt, om dat het aantal één- en tweeper soonshuishoudens de komende jaren zal blijven toenemen. jcHTERVELD - Afgelopen kek kwam vanuit Irak de Ichtervelder Laurens van der i weer terug naar huis. Hij L voor een periode van onge- 10 weken als infanterist (n het Korps Mariniers uit )orn naar Irak uitgezonden, fcurens, net terug uit Aruba, >est op maandag 15 april in- jeken in zijn nieuwe stand- laats te Doorn. Ik had nog laar net uitgepakt en nauwe- Jjks bekomen van mijn tro- Isch avontuur, toen het ge acht al de ronde deed dat de lornse mariniers naar Irak [ouden worden uitgezonden," krtelt Laurens. Op vrijdag 19 jpril kwam het bericht dat zijn lórapagnie was aangewezen laar Irak te gaan. lerbazend snel werden de lanschappen voorzien van peuwe wapens en kleding, jeciaal gericht op gaswerende n beschermende werking. Een Jaspak en nieuw gasmasker [ras het eerste wat werd ver- De vertrekplaats werd bekend gemaakt. De groep op maandag 22 april bussen werd de tocht van- Doorn naar Amsterdam ge- Onder de uitzwaaiende - In winkelcen- De Hamershof heeft de vrijdagavond een aan- fietsers op de bon geslin- De politie controleerde

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5