'Na het fietsen krijgen ze hun toetje' 'Soms groeit er iets moois in een adoptiegezin' Buiten de Ronde „We hebben het hier uitstekend getroffen" ramilie Teunissen zorgt voor warm onthaal Sport kort Tennis- etiquette Trainer stapt op Buitenlandse ploegleiders: Hans Versteeg (38) als coördinator gastgezinnen: LEZERSSERVICE Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden TEL 945272 Woensdag 17 juli 1991 Leusder Krant Moeder Teunissen met haar twee wielrenkinderen ,,Het hier naar je zin hebben is belangrijker dan dat de kinderen winnen", (foto Hans Verhorst ACHTERVELD - Hoewel ;een van de drie zonen van Nel ■n Leen Teunissen ooit mce- ietst, wordt wekenlang door Ie familie Teunissen naar de our uitgekeken. ..Voor de tour etten wc een week lang alles •pzij", verklaart Nel Teunis- en. Jarenlang was ze in de veer op één van de EHBO pos en. Nu de kinderen de deur uit ijn vangt ze twee wielrensters p. Waarom? ..Ach de Tour de unior is een echt dorpsfestijn, c voelt je erhij betrokken. Dat lat ons niet los. Daar is het llemaal veel te leuk en te ge- ellig voor." De 'adoptie -kinderen, die i de afgelopen jaren bij Nel 50) en Leen (68) een bed en een /arm onthaal vonden, wissel en elkaar af Opvallend is het root aantal familiebanden. >e eerste jongen werd opge- olgd door zijn zusje, die een nendin meebracht met een roer, die het jaar daarop kon omen Dit jaar komt hij met ezelfde vriend als vorig jaar ,.We begonnen ermee, toen nze jongste zoon nog thuis as Het was gezellig voor em Nu ook deze zoon uit huis vangen we twee renners op, -ant wat moet zo'n knul alleen ij twee oude mensen." Dit laatste gekscherend, ant het is snel duidelijk dat ie de familie Teunissen treft iet slecht uit is De jongens uit de. Jórn Moraal en Alexander ergsma zijn beide veertien iar Eigenlijk kunnen ze ïe- ere avond naar huis fietsen taar een weekje bij Teunissen ten ze niet graag schieten. Dit is leuker Het is toch een feestweek voor de jongens. We hebben een paar vaste regels en daarmee hebben we nooit moeilijkheden. Veel hoeven we niet voor ze te organiseren Ze zijn vaak weg. Het zijn ten slotte echte buitenjongens Aan video of computerspel letjes hebben zij geen behoefte We eten warm om vijf uur. Ruim voor de koers Het toetje bewaren ze voor als ze terug komen". Nel Teunissen weigert te ge loven dat ze daardoor harder fietsen. Feit is dat 'haar' jon gens het vorig jaar helemaal niet slecht deden Een van de twee werd zelfs op het nipper tje geen winnaar maar tweede. Het succes straalt dan toch een beetje af op het gastgezin ..Alleen al door de bloemendie hij iedere dag meebracht" Een beetje moeder voelt Nel Teunissen zich wel van 'haar' jongens. ..Iedere donderdag morgen komen de 'moeders' bij elkaar in de Peerdestal voor een kop koffie en een kleine verloting Daar is het altijd heel gezellig Natuurlijk vra gen we daarbij aan elkaar hoe het met onze tourrennertjes is. We leven mee. Iedere avond gaan we kijken Onze jongens komen er voor over. De ouders van de renners zijn er trouwens ook iedere avond Niet hier hoor. maar wel langs de route." Nel staat klaar met een laco niek of troostend woord maar laat de echte begeleiding graag aan de coaches over. ..Ach een beetje steun geef je wel na tuurlijk Door ze aan te moedi gen en even te laten uitrazen wanneer ze daar behoefte aan hebben. Maar oj)jutten doe ik niet. Het hier naar je zin heb ben is belangrijker dan win nen LEUSDEN - In het club blad 'De Gravelton' van tennisvereniging LTV Lockhorst geeft de redac tie 'de nieuwe tennisser' een paar richtlijnen voor 'de nieuwe etiquette op de baan' De oude regels van wellevendheid en sporti viteit op de tennisbaan zijn kennelijk sinds Jimmy Connors. John McEnroe en André Agassi passé en hebben plaatsgemaakt voor een meer provoceren de houding. Om het spel van de tegenstander te beïnvloeden, heeft de redactie een aantal tips op een rijtje gezet. Hier vol gen er een paar. - ..Bij een netbal in je voor deel heel sarcastisch sor ry' roepen of zeggen dat je in 'Luckystein' op vakan tie bent geweest." - .Traag wisselen en dan vriendelijk constateren. 'Ik heb je weieens beter zien spelen'." - ..Constant vragen hoe veel de stand is, vooral als je zeker weet dat je voor staat." Een handleiding voor psy chologische oorlogsvoe ring op het tcnniscourt dus. Waar moet dat heen in deze maatschappij? LEUSDEN - Trainer/ coach Wim van Dijk houdt het voor gezien bij de zvfremafdeling van de zwem- en polovcreniging De Haaien. In het clubblad 'Het Loodsmannetje' van de vereniging staat onder meer dat Van Dijk aan het eind van het seizoen onvol doende basis zag om ver der te gaan. Met name de manier waarop Van Dijk wilde proberen zich te handhaven in de B-com- petitie strookte niet met de opvattingen daarover bin nen de zwemgroep ,,Zijn ideeën over trainingsin- tensiteit en en wedstrijd- voorbereiding kan hij bin nen onze vereniging onvol doende realiseren", schrijft Bert Floor voor zitter van de zwemcom- missie Een opvolger voor Van Dijk is nog niet gevon den. Leusder Krant is een uitgave van de BDU-Krantenkombinatie Nieuwstraat 15 3771 AS Barneveld Postbus 67 3770 AB Barneveld Telefoon 03420-94911 Fax 03420-13141 Hoofdredacteur: Jur van Ginkel Redactie: Gerrit Jeuring (eind redactie) Daan Bleuel Stefan Steenkamp Redactie en administratie: Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden-Cen trum Telefoon 033-941495 Fax 033-950140 Advertenties: Opgeven advertenties voor krant en kabelkrant Telefoon 033-941495 (b.g.g. 03420-94888) Fax 033-950140 Lezersservice Adreswijzigingen opgave nieuwe abonnees: Voor een correcte verwer king dienen deze opgaves minimaal 3 dagen voor in gangsdatum in ons bezit te zijn. Geen krant ontvangen? Neem dan contact op met de afdeling Lezersservice, telefoon 03420-94201/ 94202/94205. Ook kunt u bellen naar ons hoofdagentschap op woensdag - de dag van verschijning - tussen 18.00 en 19 00 uur, telefoon 033-945272. Pagina sport De Deense ploegleider Erling Laursen. (Foto: Hans Verhorst) ACHTERVELD - Dc laat ste jaren zijn buitenlandse deelnemers graag gezien gasten bij de Tour de Ju nior. Met name Duitsers, Denen en Engelsen sturen belangrijke afvaardigin gen naar Achterveld. Aart de Ruiter sprak met twee ploegleiders, die het jeug dige wielertalent in Ach terveld ervaring laten op doen; Sydney Rooker (En geland) en Erling Laursen uit Denemarken. Sydney Rooker is een kleurrijke Brit met een markante persoonlijkheid. „Iedereen kent me als Sid; ze weten niet eens m'n achternaam", grapt hij en illustreert waarom de plaatselijke bevolking met de Britse chef d'equipe wegloopt In eigen land maakt de nu 67-jarige Rooker zich sterk voor de wielersport. Met name de jeugd kan op zijn aandacht rekenen. .,Ik ben een echte wielerfanaat; zelfs al zou den zich renners met drie wielers aanmelden, dan nog zou ik een wedstrijd organiseren." Rooker vertelt dat het in eigen land erg moeilijk is een grote wielerronde te organiseren: ,,De noodza kelijke samenwerking met de autoriteiten is aan te veel regels gebonden. Pro beer maar eens een aantal straten af te zetten om een wedstrijd te organiseren!" De Engelse jeugd kan in eigen land moeilijk erva ring opdoen in de 'Europe se' manier van wielrennen. Rooker: „Daarom is het ook zinvol ze aan dit soort wedstrijden te laten deel nemen. Je ziet ze hier enor me sprongen voorwaarts maken. Echt. En maybe so meday...", mompelt hij, terwijl op de televisie de tussenstand in de Tour de France op het beeldscherm voorbijschuift. „Zo'n zes jaar geleden ontmoette ik Johan Ossen drijver in Duistland. Hij heeft me overgehaald naar Achterveld te komen. Al leen dat weer hè. Kunnen jullie daar nou echt niets aan doen?" Rooker gebruikt de er varing die hij in Achter veld opdoet om de Engelse jeugd beter te kunnen op leiden. In zijn benadering is hij streng tegenover zijn pupillen die hij als een va derlijke manager tegemoet treedt. ,,Ze moeten zich houden aan de regels. En ik eis dat ze de geweldige gastvrijheid hier niet be schamen." „Schrijf maar dat we 't opnieuw uitstekend ge troffen hebben", zegt Roo ker als hij me als een per fecte gentleman uitgeleide doet. Weloverwogen werkt hij aan de erkenning van zijn favoriete sport. Syd ney Rooker, een innemen de promotor die heilig ge looft in de toekomst van de Engelse wielerjeugd Erling Laursen is inmid dels in de Tour de Junior ook een oude bekende. Laursen is met zijn zoon Martin en zeven andere aankomende talenten naar Nederland gekomen. ,,En allemaal in één auto", grinnikt hij. Evenals colle ga Rooker roemt Laursen de gastvrijheid van de Achtervelders. En de orga nisatie rond de Tour. Laur sen: ,,'t Is fantastisch zoals we hier worden opgevan- Sydney Rooker„We hebben het hier weer uitstekend getroffen." (Foto: Hans Verhorst) Josephine Tym: „Ik zal me persoonlijk inzetten voor het vrouwenwielrennen in Engeland." (Foto: Hans Verhorst) gen Alles is prima ver zorgd. De renners worden zelfs in sponsorkledij ge hesen en dat inspireert ze enorm Met name de integratie van de internationale ren- nertjes in de verschillende ploegen verdient zijn waardering. Laursen ..Ze worden in een onbekende ploeg geplaatst en moeten zich daarin volledig waar maken. Dat is perfect voor hun ervaring." „Je komt hier alle facet ten van de wielersport te gen", antwoordt Laursen op de vraag wat naar zijn idee de Tour de Junior en Achterveld zo bijzonder maakt „Er is hier zelfs een bergtijdrit. En die is echt zwaar." „Taalbarrières? Nou, misschien in het begin even, maar daarna loopt het vanzelf", zegt de ge dreven ploegleider terwijl hij mijn Deense variant voor 'proost' corrigeert Natuurlijk hoopt hij op een goede klassering voor zijn rijders Met name So- ren Grunnet dicht hij goe de kansen toe. Of er nog een nieuwe Sorensen tus sen zit, durft de ploeglei der nog niet te zeggen. Laursen. „Vorig jaar kwa men we met vier rijders, dit jaar al met acht We doen veel ervaring op met dit soort wedstrijden Vol gend jaar staat Achterveld waarschijnlijk een hele in vasie van Denen te wach ten. Josephine Tym is de me dische begeleider van de Engelse ploeg. Daarnaast ontfermt zij zich over de Engelse meisjes die aan de Tour deelnemen. „Er is een ongeschreven wet die dat verlangt", zegt de kerverse voorzitster van de English School Cycling Associa tion, een organisatie die ressorteert onder de Britse tegenhanger van de KNWU. Tijdens haar af wezigheid is zij in die functie benoemd. „De vele facetten van het wielren nen maken die sport zo aantrekkelijk, zo afwisse lend". verklaart Tym haar liefde voor de sport. Als masseuse ziet zij dui delijke verschillen in de benadering van de Engelse en de Nederlandse renners. „De Nederlanders kennen met name in het gebruik van versnellingen beper kingen, die wij (nog) niet kennen Dat heeft duide lijk gevolgen voor de alge hele ontwikkeling van be paalde spiergroepen." Een teer punt vormt na tuurlijk de wielersport voor vrouwen, die zeker in Engeland nog in de kinder schoenen staat. Tym: „Tja, op dit vlak kun je nog nau welijks van een traditie spreken. Maar je mag erop rekenen dat ik persoonlijk zal proberen daar veran dering in te brengen." ACHTERVELD - Ruim hon derd kinderen tussen de der tien en zeventien jaar zijn ook dit jaar weer in Achterveld en omstreken ondergebracht bij gastgezinnen. Bijna tachtig procent van de wielrenners- en -rensters, dat deze week mee doet aan de Tour de Junior maakt dankbaar gebruik van deze mogelijkheid. Hans en Kathy Versteeg zorgen ervoor dat alle renners onder dak komen. Ook dit jaar zijn ze hierin geslaagd. Zij von den gastgezinnen tot ver in de om trek voor dc twintig meisjes en éénentachtig jongens. Bij de meeste 'adoptic-ouders' ver blijft één deelnemer aan de Tour de Junior, maar velen wa ren bereid voor twee, drie en zelfs vier 'pubers' een weck lang te zorgen. Hans klimt zelf ook nog regelmatig op de fiets: zo behaalde hij zon dag in de Ronde van Achter veld nog een eervolle vierde plaats. Hans en Kathy Versteeg schro men niet om medewerking te vragen Zij weten uit eigen er varing hoe leuk een wielrenner als gast kan zijn Ooit kwam Hans als deelnemer aan de Tour de Junior vanuit Wilms bij de moeder van Kathy in huis. In plaats van de beker veroverde hij Kathy Het verblijf bij de gastgezin nen maakt de Tour de Junior tot iets unieks in Nederland Een soortgelijke jaarlijkse happening in Assen heeft een ander karakter, doordat daar de deelnemers bij elkaar op een camping zijn ondergebracht. Volgens de wielrenster, die bij Kathy en Hans Versteeg een onderkomen heeft gevonden, Saskia de Vries (17) uit Rotter dam, is het verblijf op de cam ping voor de ouderen wel erg leuk, maar voor de jongste deelnemers vooral ver moeiend. Ze wil best geloven dat de prestaties in Achterveld beter zijn doordat de meeste deelne mers uitgerust en goed gevoed aan de start verschijnen. Zij komt met veel plezier voor het vijfde en laatste jaar naar het zelfde adres in Achterveld. In de loop der jaren is ze veel meer dan een tijdelijke logé gewor den Ze komt regelmatig op be zoek. Thuis in Rotterdam is ze de jongste, maar in Achterveld is ze de oudste waarbij ze uitste kend kan opschieten met haar tijdelijke jongere zussen. Alles is hier leuk", is haar oordeel zonder deze verder te kunnen definieren. Ze heeft het geluk in huis te zijn geko men bij een enthousiast wiel renner. Samen met Hans gaat ze nog wel eens een stuk fietsen en goede raad is altijd meege nomen Saskia is niet de geringste deelnemer. Als lid van de na tionale jeugdploeg mag het een en ander van haar verwacht worden. Het meest aantrekke lijke van Achterveld, afgezien van de tour en haar logeera dres, vindt ze de milk-shakes bij Arie. Daarvoor komen heel wat renners in de avonduren bij de snack-bar „Zo lekker als ze hier zijn, zijn ze nergens en dat zeggen we allemaal", volgens 'shaking' Saskia Ze geeft onmiddellijk toe dat de milk-shakes gezien het vetge halte ontzettend slecht maar wel enorm lekker') zijn. Ter compensatie kwam ze naar Achterveld met een grote doos vol sinaasappelen. Hans en Kathy Versteeg heb ben dit jaar meer moeite moe ten doen om aan het benodigde aantal adressen te komen dan voorgaande jaren. Dit jaar moest bijna 25 procent van de adressen buiten Achterveld, in Hoogland. Hooglanderveen, Hoevelaken en Scherpenzeel, gevonden worden. Hans wijdt dit aan de vakantie. Vorig jaar werd de tour verreden in de laatste weken voor de grote schoolvakantie begon Desal niettemin denkt hij, dat vooral de jonge gezinnen in Achter veld zich tegenwoordig iets te rughoudender opstellen. Hij heeft daar begrip voor, maar weet ook dat 'wanneer ze het éénmaal hebben gedaan, ze het voortaan ieder jaar willen'. Problemen zijn er wel eens, maar staan volgens hem in geen verhouding tot de positie ve verhalen die hij te horen krijgt Zowel van de kinderen als de adoptie-ouders. „Het blijven natuurlijk pu bers. Soms klikt het niet of houden ze zich niet aan de re gels We gaan er steeds van uit, dat de gasten zich aan het gezin waarbij ze verblijven moeten aanpassen en niet andersom." Vooral in de gezinnen met jon ge kinderen ziet men weieens op tegen zo'n groot kind in huis Met de uitbreiding van de internationale contacten groeien ook de taalproblemen. Dit jaar komen er deelnemers uit Duitsland. Engeland. De nemarken en zelfs een AmeriT kaan. Meisjes blijken wat mak kelijker onder te brengen dan jongens „Gezinnen met doch ters willen graag een meisje Maar doordat er altijd minder meisjes dan jongens meedoen moeten we op een gegeven mo ment zeggen dat de meisjes op zijn. Meestal accepteert men dan wel een jongen Met de goede eigen ervaring in het achterhoofd beweert Kathy „Nu Saskia hier dit jaar voor het laatst is, volgend jaar is ze te oud om mee te doen in Achterveld, wil ik volgende keer een jongen Dat is voor onze oudste van veertien ook gezellig" Eisen worden er aan de adoptieouders niet gesteld „In het begin keken we in het telefoonboek en dacht ik, die hebben een groot huis", ver klaart Kathv haar 'selectiebe leid' Een enkele keer wordt deur aan deur 'geronseld' Wie eenmaal ergens geweest is, kan het jaar daarop meestal terug komen Voor wie het minder getroffen had, vindt men een nieuw adres „Stadskinderen vinden een weekje boerderij soms het ein de, met al die tractoren en zo Daarnaast is er genoeg te doen in Achterveld deze week De meeste deelnemers kijken het hele jaar uit naar de Tour de Junior in Achterveld Dat is nog precies hetzelfde als vroe ger toen ik meereedaldus een tevreden coördinator Hans Versteeg. TEVENS OPGAVE l NIEUWE SJJr ABONNEES. A

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8