Gezellige braderie Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Fietsers teisteren winkelend publiek L E U S D E N Winkeliers De Hamershof zijn overlast beu tete voor penbezit Doorgereden Bezuinigingen Milieu „De romantiek van het boerenbedrijf loensdag 24 juli 1991 Pagina 5 LEUSDEN - Wanneer je tijdens de zomervakantie wandelt door het hart van Leusden, namelijk winkel centrum De Hamershof, moet je op de wandelpaden in dit centrum constant op je hoede zijn, dat je niet omver wordt gereden. Jong en oud, groot en klein, ie dereen scheurt op fiets, brommer of de zo populai re snorfiets het centrum door. Dit tot grote ergernis van de winkeliers Rol stoelrijders hebben het nog moeilijker. Waar geen rij en fietsen de doorgang be lemmeren staan wel dis plays van winkeliers. Ook het terras van Jacco's ijs- salon is door zijn grootte, een behoorlijke sta in de weg. Zittend op het terras, ge nietend van een kopje kof fie. zie ik een ouder echt paar aankomen. De man zit in een elektrische rol stoel. De vrouw kijkt eerst aan de kant van Jacco of zij er langs kunnen, helaas het staat vol met fietsen. Dan proberen zij het aan de kant van modezaak Fair Lady, helaas daar staan in het middenpad twee grote rekken met T-shirts, en voor de deur staat een bak met korte broekjes. „Meisje", zegt de oude man in zijn rolstoel tegen zijn vrouw, ,,ga jij maar even alleen naar de Hema. Ik wacht hier wel op je". Berustend kijkt hij in het rond. Hij heeft dit duide lijk vaker meegemaakt en maakt zich er niet meer druk om. Niet alleen bij Fair Lady staat een gedeelte van de inventaris buiten, ook Blokker en Intertoys ge bruiken een gedeelte van het openbare gebied als etalage. Het is een ver schijnsel dat je in het hele centrum tegenkomt Bij de ene winkel meer dan bij de ander, maar bijna iedere winkelier doet het. Het is ook een verschijn sel, wat hier en daar de doorgang tot het centrum voor een aantal bezoekers wel erg moeilijk maakt. Daarbij komt dan nog de overlast van fietsen en fiet sers Het 'gezellige' zitje bij de vijver in het hart van De Winkelcentrum De Hamershof kent in de zomer twee probleempjes: de f ietsende boodschappers en de uitstallingen op de wandelroute, (foto Hans Verhorst) Hamershof is veranderd m een fietsenstalling waar rijendik de fietsen zijn neergezet Wandelend door het centrum moet je goed op letten, dat je niet onderste boven wordt gereden. Mensen, die opzij springen voor een fietser zie je regel matig Helaas soms is een wandelaar te laat Een vrouw met voor- en ach terop een kindje en aan het stuur twee boodschap pentassen, fietst hard te gen een klein jongetje aan. ,,Kun je niet uit je doppen kijken", snauwt ze hem toe. Verbouwereerd kijkt hij haar aan. Z'n been waar zij tegen aan fietste doet ken nelijk goed pijn Hij huilt en zoekt troost bij zijn moeder, die net zo afge bluft als het kindje de fiet ser aankijkt. De fietser pe- daleert, mopperend op mensen die 'nooit' reke ning houden met anderen, weg De reactie van Pim Berg huis, voorzitter winke liersvereniging, op het voorval ,,Als voorzitter ben ik al tijden aan het knokken tegen het fietsen in de Hamershof. Het is na melijk gewoon verboden Wij als winkeliers ergeren ons mateloos aan al die fietsers. Vooral omdat niet alleen kinderen het doen, maar ook ouderen. Die ge ven het slechte voorbeeld. Kinderen zien niet anders Ze fietsen samen met hun vader of moeder door het centrum Blijkbaar is het voor veel mensen niet dui delijk dat dit een voetgan gersgebied is. En nu de scholen zijn gesloten loopt het helemaal uit de hand. Ik begrijp best, dat de po litie in verband met hun onderbezetting niet de hele dag bekeuringen kan uit delen in het centrum, maar ik denk dat er op korte ter mijn wel wat moet gebeu ren Het loopt compleet uit de hand". De winkeliers vinden, dat de mentaliteit bij de ge bruikers van het centrum zeer moet veranderen. De overlast van de fietsers is men beu. de regels zouden eigenlijk aangescherpt moeten worden. Zowel de winkeliers als de politie beseffen, dat dat geen een voudige zaak zal worden De politie kampt met per soneelstekort, de winke liers weten vooralsnog geen andere oplossing. „Ik begrijp best dat mensen hun fiets meene men het centrum in, maar dat kan toch ook lopend Niemand zal het erg vin den als je even je fiets voor een winkel zet, maar stap er pas op als je het centrum uit bent", klinkt de raad van Berghuizen. Als iedereen zich daaraan zou houden, is het winke len veel prettiger voor ie dereen, die gebruik maakt van het centrum Zeker in deze vakantieperiode, de kinderen zijn vrij, veel mensen hebben haast, om dat ze nog even wat nodig hebben voor de vakantie En ook de uitverkoop trekt heel veel klanten „Wanneer iedereen een beetje rekening met elkaar houdt, is het nog gezelliger winkelen in De Hamers hof", besluit Berghuizen zijn pleidooi De overlast voor de wan delaars door de uitstallin gen lijkt de langste tijd te hebben gehad De ge meente overweegt de pre- cario-verordening -in het kader van de heroverwe ging- op het winkelcen trum toe te passen De politie kan met de nieuwe Algemene Politie Verordening (APV) in de hand straks ook veel stren ger op gaan treden. EUSDEN/UTRECHT - De Itrechtse politierechter mr. [Braunius heeft vrijdag een I-jarige Leusdenaar ver- |rdeeld tot 600 gulden boete jegens het bezit van een gas- Jarmpistool en munitie De ■ficier van justitie mr. P. Frielink had twee weken voorwaardelijk gevangenis straf en een boete van 300 gul den geëist. De Leusdenaar verklaarde dat hij het alarmpistool had ge kocht, omdat hij dit aan zijn verzameling wapens wilde toevoegen. Deze verzameling had tot dan toe bestaan uit messen en krissen. Bij de aan schaf van het alarmpistool had hij zich niet gerealiseerd dat het gevaarlijk was. Zijn raadsvrouw, mr Berend- sen, vond dat haar cliënt al was gestraft hij had de verza meling, waar hij zeer aan was gehecht. opgedoekt. Het alarmpistool was in beslag ge nomen, toen de verdachte zelf op vakantie was. maar bij zijn terugkomst had hij zich met een op het politiebureau ge meld en de resterende patro nen ingeleverd Daarna had hij moeite gedaan de zaak te schikken, maar hierop werd door het openbaar ministerie niet ingegaan. LEUSDEN - Een automobilist, die zijn voertuig op de parkeer plaats bij Hondsdraf had ge parkeerd, vond zijn eigendom donderdagmiddag beschadigd terug. De auto is vermoedelijk aangereden Sporen wijzen erop dat de veroorzaker van de schade eigenaar is van een witte auto. De aanrijding moet tussen 5.30 uur en 14 30 uur hebben plaats gevonden Meningen Het verkeersplan van de ge meente roept bij de burgers al weken weerstand op. Met name de fietsers voelen zich gepakt. Mevrouw Dirks vindt ook, dat het fictspadennet als een van de eerste de klos is. De gemeente Leusden wil het fietsverkeer bevorderen; zowel in het Verkeersplan 1982 als in het nieuw te ontwikkelen Ver keersplan wordt dit verlangen uitgesproken. Dit zou moeten gebeuren door onder andere het fietspadennet te verbeteren Het fietspad langs de Asschatterweg naar Achterveld en 'het fietspad langs de Lockhorsterweg wor den met name genoemd. De relatie met het milieu is duidelijk en wordt ook vaak verwoord in beide bovenge noemde verkeersplannen. Echter, als er bezuinigd moet worden is het fietspadennet als een van de eerste de klos. Vreemd De burgers zoet houden met mooie woorden, maar als het er op aankomt zijn die mooie woorden niet veel waard. De bezuinigingen zijn een voorstel van Burgemeester en Wethouders; hopelijk ma ken de gemeenteraadsleden een andere keuze. E.G. Dirks-Payralbe namens werkgroep Langzaam Verkeer Leusden De heer Snoek reageert op de nieuwe rubriek in de Leusdcr Krant. Milieu staat centraal bij het Comité Milieuzorg Leus den, vandaar allerlei tips en wetenswaardigheden verza meld in een rubriek. Onrechtvaardig noemt Snoek het beleid van de gemeente. Vandaag start de Leusder Krant met een artikelenreeks over het milieu Heel interes sant. maar zo lang men er niet van overtuigd is, dat de ver bruiker moet betalen, blijft de onbillijkheid bestaan. Hierin wordt door Rijk en Gemeente meegedaan Het zal vechten blijven! Daarom zullen de goedwillen de mensen de handdoek in de ring gooien. Voorbeeld. Ik zie bij Leusdenaren zes vuilnis zakken iedere week opnieuw aan de weg staan. Kosten dit jaar: 242 gulden Bij sommigen op het Klaverland, waar ik woon, één klein plastic zakje Kosten dit jaar: 180 gulden De milieu-bewuste mensen van dit kleine zakje hebben dan al vele handelingen ver richt 1 glas naar de glasbak 2. plastics naar de gemeente- werf 3. het papier apart (bijv naai de Kerk) 4. schillen, brood, groenteafval voor de schillenman, die het gratis komt ophalen Daarom verwacht ik binnen kort. dat wethouder Com Ver duin hier ook van baalt! Het milieu zo aanpakken is niet rechtvaardig. W.J. Snoek Leusden Gezellige drukte op de Achterveldse braderie (Foto: Hans Roggen) ACHTERVELD - Ondanks dat er geen wedstrijd van de Tour de Junior is de Achterveldse braderie woensdag toch druk bezocht. Na 18.00 uur was het 17 juli een drukte van belang op de Hessenweg. De kramen waren reeds geplaatst en vanaf die tijd was de Hessenweg af gesloten voor alle verkeer, toe schouwers uitgezonderd. Ook de busdienst, die de regeling nog niet had begrepen, reed door de toen al drukke winkel straat. Voor het eerst, en naar het zich laat aanzien ook voor het laatst, was er deze avond geen wedstrijd voor de jeugdronde Dit hield wel in dat de vele toeschouwers die altijd eerst de wielerwedstrijd bezochten nu huiswaarst keerden en niet naar de gezellige braderie gin gen Op de braderie konden de toeschouwers genieten van de vele stands, waaronder de rui- tervereniging De Singels, de Achtervelse schietvereniging, de carnavalsverening De Puu- penkoppen en vele aanwoncn- de winkeliers. De inwendige mens werd verzorgd door een slager, een Indonesische sate- stand, een heuse tap en een stand met gebraden kippen. Ook waren er oliebollen en poffertjes te koop Daarnaast was ereen demonstratie van de plaatselijke kapsalon waar menige vrouw verrast opkeek van wat er al niet met 'kleuren' op een natuurlijke wijze ge blondeerd kon worden Ook stands met kleding voor groot en erg klein maakten deel uit van deze door het feestcomité opgezette braderie, een feest comité dat zelf met een rad van avontuur ook een standplaats innam Verder waren de ter rassen van de naburige cafe's gezellig druk De opkomst van het publiek viel enigszins tegen. Hieruit blijkt dat de Tour de Junior en de Achterveldse braderie on verbrekelijk met elkaar ver bonden zijn. Hopelijk is het volgend jaar de jeugdwieler- ronde en de braderie weer aan sluitend aan elkaar en kunnen de braderie-uitbaters meer pu bliek tegemoet zien Belangstelling voor uitgestalde snuisterijen (Foto: Hans Roggen) Naam: Anton Berg Beroep: Varkenshouder Functie: CDA raadslid, voorzitter ABTB Hamersveld Favoriete plek: „Mijn bedrijf aan de Langesteeg" „De keuze van deze plek lag enigszins voor de hand Ik ben hier van de vroege ochtend tot de late avond aan het werk. Bovendien is dit mooie, vlakke landschap typerend voor Leusden en de rand van de Gelderse Vallei, al zijn er plaatselijk wel wat verschillen. Bij Stoutenburg is het bijvoorbeeld meer open." „Mijn grootvader heeft dit bedrijf rond de eeuwwisseling gekocht Sindsdien is het familie bezit. Ikzelf ben hier geboren en heb het bedrijf in 1975 overgenomen. In de jaren daarvoor ben ik hier een tijdje weggeweest. Ik werkte toen in Achterveld bij de familie Burgsteden, in het voormalige gemeentehuis van Stoutenburg Momenteel heb ik hier een varkensfokkerij met 200 fokzeugen en 350 stuks mestvarkens Verder loopt hier nog wat rundvee." „Deze boerderij staat hier nu een kleine eeuw. Voor die tijd hoorde deze grond bij de oude boerderij 'de Nieuwe Wetering'. Dat was een groot bedrijf, maar in de loop der jaren is daar steeds meer grond van verkocht. 'De Nieuwe Wetering' staat er nog steeds, maar het is allang geen boerderij meer." Het is best moeilijk om in deze tijd boer te zijn Aan de andere kant denk ik maar dat er altijd problemen zijn geweest Een bedrijf zonder problemen is geen bedrijf En dat is ook een beetje de romantiek van een particuliere onderneming; de uitdaging om problemen te over winnen. Vroeger had je de pest en in deze omgeving flinke overstromingen. Dat waren regelrechte rampen voor een boer. Maar dat hebben we overwonnen. En in deze tijd zijn er hele andere problemen, die we ook moeten oplossen. Daar moet op ingespeeld worden." „Ik denk dat de bereidheid er best is om mestproblemen en de moeilijkheden rond de ecologische richtlijn aan te pakken. Ik vind op dit moment de onduidelijkheid het grootste struikelblok. De boeren willen gewoon weten waar ze aan toe zijn, zonder al dat politieke gedraai. Dan kunnen we aan de slag. Maar ik geef ook toe dat het moeilijke materie is „Het is één van de redenen dat ik nu ook in de politiek actief ben, hoewel het raadslidmaat schap me een beetje overviel We hadden allemaal verwacht dat Gijs van Woudenberg nog wel vier jaar door zou gaan. Toen dat niet zo was, werd ik plotseling gekozen. Maar ik doe het graag hoor.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5