Tourwinnaars op passende wijze gehuldigd Johan Bruinsma wint 34ste Tour de Junior Verwende kinderen kunnen zo'n prestatie niet leveren' s Adoptieouders Smink over tourrennertjes: port kort Zomerschaak Vooruitziend Sportief Hechtingen Middag Woensdag 24 juli 1991 Leusder Krant Pagina sport ACHTERVELD - Tegen 20.00 uur was het afgelopen zaterdag een drukte van belang rond het tot renners kwartier omgedoopte Ons Gebouw te Achterveld. Zo'n 400 mensen, waaron der de renners en rensters, vader moeders, medewer kers, pleeggezinnen en ge nodigden waren bijeen om de eindavond tot een onver getelijke te maken. Na een openingswoord van tourleider Johan Ossendrijver werden de jarigen van deze week. Sorensen, De Wilde en Baard, toegezongen en kregen zij een prachtig wielrenshirt. Hierna de ploegenvoorstelling waar de nrs 1 t/m 3 van de ploegentijdrit de daaraan ver bonden medailles kregen uit gereikt Hierna reikte Johan Ossendrijver samen met de rondemissen van deze week Marleen Tessels en Brigitte van Stokkum de prijzen uit aan de winnaars van de bergtijdnt en de individuele tijdrit. De win naars van de bergtijdnt kregen de bolletjestrui. Verder kregen de winnaars de nodige bekers en medailles in hun bezit, te veel om op te noemen. Waar winnaars zijn zijn ook verlie- zaars. De rode lantaarns, voor degenen die laatste werden in de diversde klassementen, gin gen naar Janne Larsen, Niek Tessels, Zoe Gooch en Victor Beek. Het gastgezin De Groot werd winnaar van een fiets, tij dens de 'rugnummerloterij'. Henk Scheper kreeg uit han den van de heer Schouten, dis trictsconsul van de KNWU van het district Utrecht, de beker voor de stnjdlustigstc renner. Henk stond als vijfde en in kansrijke positie toen hij bij Ons Gebouw puilt uit tijdens de huldigiyig van de winnaars zaterdagavond. Wethouder Corri Verduin (links voor) is één van de prominente gasten (Foto: Hans Roggen) een valpartij achter op de Klettersteeg een mederenner flink zag vallen Die renner schoof over de schuin oplopen de bocht achter het hoge gras en verdween voor de toegesnel de EHBO-ers uit het oog Henk zag dit en snelde die renner te hulp, voor hij zijn weg vervolg de De kopgroep was inmiddels al weg en Henk restte niets an ders dan in de tweede groep en op enige achterstand aan de finish te arriveren. Zijn kansen op een hoge eindklassering wa ren daarmee verdwenen. Wethouder Verduin van de gemeente Leusden reikte aan Boris Berkhout (beste 12/13- jarige) de medaille van dc ge meente Leusden uit. Rutger Ockhuizen kreeg als beste 14-jarige de medaille van de commissaris van de Koningin van de provincie Utrecht. De beste nieuweling, Johan Bruinsma, werd onderschei den met een medaille, beschik baar gesteld door prins Ber nard Nadat hierna de groe ne, de witte, de rose en de gele truien waren uitgereikt eidig- de deze week als zo vele. Buiten werden de adressen uitgewis seld er werden handen ge schud, gezoend en zelfs zag men er een traantje De Duitser de Amerikaan de Denen de En gelsen en de Nederlanders na men als vrienden afscheid van elkaar. Eén van de winnaars wordt gehuldigd. (Foto: Hans Roggen) LEUSDEN - In de vijfde ronde van de zomer- schaakcompetitie van SVL is koploper Shanzadeh zijn eerste halve punt kwijtgeraakt. Zijn tegen stander was echter nie mand minder dan Carel Vos, die in zijn eerste twee partijen zelf ook de volle buit had binnengehaald. Dat geldt ook voor Bert Kampes, die ook nog maar een half puntje heeft laten liggen. Hij won donderdag met zwart van Dick Willi- genburg en toonde daar mee alweer aan dat hij snel aan speelsterkte wint. Er werden overigens maar ze ven partijen gespeeld, wat grotendeels aan de vakan- tietijd te wijten is, maar ook aan het feit dat een aantal SVL-spelers aan wezig was bij de Open Kampioenschappen van Nederland. Overigens zon der grote daden te ver richten Dat deed Leusde- naar en oud-kampioen van SVL Jaap de Jager wel Hij versloeg voor het eerst in zijn schaakloopbaan een Internationaal Meester, namelijk de Amerikaan Rind (ELO-rating 2390) Na vijf ronden stond hij met 3,5 punt in de sub-top Het lijkt erop dat hij, na SVL. intussen ook het Schaakgenootschap Amersfoort is ontgroeid. Mogelijk speelt hij in het komende seizoen voor de Amsterdamse hoofdklas ser Watergraafsmeer Uitslagen: 1 Shanzadeh - Vos remise Willigcnburg - Kampes 0-1 Rietveld-Boogaard remise Veenendaal - Wevgertze 0-1 Van Dalen - Halkes 0-1 Zijlstra - Agterberg 0-1 Van Kampen - G. Nijhof remise Stand: 1. Shanzadeh 4,5 uit 5 2. Kampes 3,5 uit 4 3 Elschot 3 uit 4 4 Vos 2j uit 3 5. Van Baardewijk 21 uit 4 - Moed 2' 2 uit 4 - Rietveld 2VS>uit4 8. Aghlani 2 uit 3 9 Halkes 2 uit 3 10 Wevgertze 2 uit 3 In de 'Bliksumkrant'. een krantje dat gedurende de Tour de Junior dagelijks verschijnt, wordt melding gemaakt van het feit dat zelfs de meest geroutineer de speaker weieens een vergissing kan maken. Ton Rademaker, een sinds jaar en dag graag geziene gast in Achterveld, had tijdens één van de koersen van de jongste deelnemers (12/ 13-jaar), kennelijk de ver keerde startlijst voor zijn neus. Rademaker deed na melijk volop verslag van de race der veertien jarigen, die op dat moment nog er gens in Achterveld aan het inrijden waren ACHTERVELD - Het meest opmerkelijke bij de Tour de Ju nior is wel het enthousiasme bij en de inzet van alle Achter- velders, terwijl tocli slechts twee dorpsgenootjes meefiet sen. (overigens één meer dan vorig jaar). Het evenement, dat ooit begon als een gezamenlij ke fietstocht van Achtervel- ders die wilden weten wie het hardste kon op zijn eigen fiets, is uitgegroeid tot een interna tionale wedstrijd. Het dorp ontstegen, maar dc basis blijft trouw. Alle renners zijn onder gebracht bij 'adoptie-gezin nen'. Allemaal mensen, die de tour een warm hart toedragen, zonder dat ze zonodig mee moeten fietsen. Sterker nog. 'a- doptie-ouder' en tourmede werker Bart Smink raadt het zijn kinderen zelfs af. ..Het gaat allemaal veel te hard", volgens hem. Bart Smink (57) noemt zich zelf het manusje van alles van de tour Zijn meest officiële functie is 'verbandmeester'. Als bestuurslid van de E H BO. heeft hij voor de Tour de Junior de taak om voor vol doende verband ter plekke te zorgen. „Veel verbandmiddelen ge bruiken we niet De meeste ge wonden hebben schaafwon den Die worden goed schoon gemaakt met een desinfecte rend middel, verder niet Schaafwonden genezen sneller zonder pleisters of verband Tapen doen we niet. Natuurlijk is het' aantal gewonden sterk afhankelijk van het weer. Re gen is gevaarlijk. Maar vorig jaar hebben we geloof ik maar één pleister geplakt Bart Smink voelt zich met de Tour de Junior verbonden zo lang deze verreden wordt 34 jaar dus. Acht jaar functio neert zijn gezin als opvanga- dres voor een njdertje in de Tour de Junior. De laatste ja ren herbergt zijn gezin ieder jaar een meisje. Veel werk geven de logé's niet ..Ze zijn er bijna nooit Ze worden iedere dag bezig ge houden en ze zijn meestal zo fanatiek." Dit jaar logeert het zelfde meisje als vorig jaar op de boerderij bij Smink Babet- te van Rauwcnhorst (14) uit Apeldoorn kwam graag nog eens terug. Ze kon het best vin den met de dochter des huizes Martha (12). In het afgelopen jaar hebben die twee elkaar re gelmatig geschreven. „Dit is een heel lief meisje. Gezellig. Ze speelt graag een spelletje met de kinderen zoals domino of mens-erger-je niet. Over het algemeen heeft de fa milie Smink het altijd getrof fen met de logés „Een keer maar ging het echt fout Dat had ik binnen vijf minuten be keken. Dat meisje droeg een petticoat! Die bakte er ook niets van in de tour. dat was logisch Meestal klikt het. Ver wende kinderen zitten er niet bij Die kunnen toch nooit zo'n prestatie leveren. Want ze zijn heel fanatiek hoor. De meisjes net zo erg als de jongens Ba- bette deed het vorig jaar heel goed. We leven als gezin dan ook helemaal mee Zoon Everhart vult onmid dellijk aan „Iedere avond gaan we kijken bij de Klettersteeg. Mijn moeder neemt een kan koffie mee voor de politie, die daar ook moet staan. Dan ko men de buren erbij en is het echt gezellig." Voor het eerst zijn moeder en kinderen vast van plan dit jaar de Berg-tijdrit' mee te fietsen „Dat hou je nooit bij", waar schuwt vader Smink „Dat geeft niet", zegt moeder, „bij houden hoeft niet. We willen het gewoon een keer meema ken Dat is toch leuk voor zo'n meidje als we aan het eind staan wanneer ze aankomt." Familie Smink heeft al jaren een tourrenner in huis. Hel hele gezin leeft tijdens deze week mee met Babette van Rauwenhorst(foto Hans Verhorst) ACHTERVELD - Johan Bruinsma is zaterdag na een spectaculaire slotdag win naar geworden van de 34ste Tour de Junior. Bruinsma I leidde in de koers van de Nieuwelingen tal van ont snappingen, maar kreeg de attent koersende gele trui- dragen Remco van der Ven voortdurend in het wiel. Bruinsma had uiteindelijk de hulp van Vrouwe Fortu- na nodig, om alsnog als winnaar gehuldigd te kun nen worden. In de laatste bocht voor start en finish kwam Van der Ven door een klapband ten val, waarna Bruinsma als eerste over de streep ging. De bonificatie seconden waren voldoende om het geel om de schouders gehesen te krijgen. Voor Van der Ven restte slechts de troostprijs. De Internationale Tour de Junior wielerweek zit er weer op. In Achterveld is de rust na zaterdag weer terug gekeerd Een week, die bol stond van wieleractiviteiten, is weer af gesloten. Een week die begon op maandag met de aankomst in het anders zo rustige Ach terveld 130 Jeugdige wielren ners overspoelden het dorp Na zich eerst te hebben ingeschre ven in het rennerskwartier kon men een rugnummer, shirt en het adres van het adoptiegezin afhalen De meesten, die al eens eerder in Achtervéld wa ren kregen hun oude en ver trouwde adoptiegezin weer te rug Het was een gezellig weer zien, waarbij over en weer het nodige werd uitgewisseld „Wat ben jij gegroeid. Wat ben jij groot geworden", waren veelgehoorde kreten. Na de slaapplaatsen te heb ben bekeken werd er snel ge geten. Daarna werd het par cours en de omgeving met de fiets verkend. In de middag werden de ploegen voor de Jo- sephkerk op de gevoelige plaat gezet Ploegsgewijs werd dan ook de gelegenheid genomen kennis met elkaar te maken. In de avonduren werd de eerste serieuze wedstrijd van deze week gehouden. Er werd al di rect erg snel van start gegaan Zowel bij de 12/13-jarigen als bij de meuwetyngen/dames ju nioren werden de gele en groe ne truien vergeven. De koers bij de veertienjangen werd ge neutraliseerd en later geheek zelfs gestopt vanwege een sterfgeval langs het parcours Omstreeks negen uur werd in colonne vetrokken vanaf het rennerskwartier te Achterveld Onder politiebegeleiding ging het richting Den Treek In de morgenuren werd bij Aart Jan sen aan de Doonrseweg een bergtijdrit gehouden. Om de halve minuut werden de ren ners en rensters weggestuurd voor een klimtijdrit van ruim een kliometer. In iedere cate gorie was hier een bolletjestrui te verdienen. Later die dag was er een weegwedstrijd op een parcours van 3800 meter leng te Het viel op dat er diverse valpartijen, al dan niet veroor zaakt door overstekend pu bliek waren deze dag. Ook Roy Diepeveen en Niek Tessels de beide Achtervelders waren bij valpartijen betrokken. Roy hield er een dikke knie aan e?> een zak drop van de veroor zaakster aan over. Woensdagmorgen werd de Mini-tour gehouden. De aan stormende Achterveldse jeugd van 4 t/m 11 jaar kan dan de sfeer van het echte wielrennen proeven en onderling in leef tijdklasse uit maken wie de sterkste is. Slechts één valpar tij ontsierde deze wedstrijd waar de vallende renster alleen wat velletjes op het wegdek achterliet Het geplande crite rium werd omgezet in een weg wedstrijd, uit piëteit jegens de familie die eerder die week met een sterfgeval te maken kreeg. Organisatorisch een moeilijke zaak, maar met veel goede wil en extra politiehulp toch ge lukt. In de avonduren waren de meeste, zoniet alle wielrenners op de braderie te vinden Ook de plaatselijk horeca werd door vele renners met een be zoek vereerd. In de morgenuren van de donderdag kwamen de adop tieouders bijeen in de Peerden- stal, de achterzaal van cafe De Roskam aan de Hessenweg. Onder het genot van een kop koffie en een drankje wissel den diverse adoptieouders de belevenissen van 'hun kinde ren' aan elkaar uit. Diverse ou ders die nu één, twee of drie kinderen in huis hadden willen er volgend jaar zeker één of twee bij nemen. Op donderdagmiddag, en dat was nieuw, werd de ploe gentijdrit verreden Vanaf het industrieterrein De Fliert werd met de ploegen om beurten ge start Via de Klettersteeg werd de Jan van Arkelweg in vliegende vaart afgereden. Van de 6 gestarten renners/sters moesten er minimaal 4 aanko men om een tijd neer te kunnen zetten. De ploeg van Fiets-Inn uit Leusden was hier de snel ste. In de avonduren stond we derom de grote omloop op het programma Vrijdag moest iedereen vroeg op want omstreeks 9.00 uur startte de eerste renner al voor de individuele persoonlij ke tijdrit. Een parcours uitge zet op de Klettersteeg en de Jan van Arkelweg moet zo snel mo gelijk worden afgelegd Hier kunnen tijd worden gewonnen die elders deze week is verlo ren. In de avonduren wordt wederom het grote rondje ge reden De 12/13- jarigen en de groep 14-jarigen maken er een echte koers van. De nieuwelin gen/junioren dames hebben de gehele week al erg srieus gere den Deze avond maken zij er een feestje van. Astrid van Tol mag zonder iets in de weg ge legd te worden ruim drie den aan kop rijden. Het ton, onder aanvoering vaa groten in de groep, venw zich opperbest. Er wordl zonden en de bidons woj lustig leeggespoten op het de kant van het parci staande publiek. Onder wordt zelfs de wave nog gei Na vier ronden gaat het spel echter op de wage wordt de cours spanne dan ooit. Met snelheden ruim boven de 50 kilometer uur worden de laatste vier: den afgelegd Zaterdag. De extra k ronde zou deze dag op het; gramma staan Iedere groen/witte of rose trui nog van eigenaar wiss» Uiteindelijk wordt in de gone 12 en 13 jarigen de trui gewonnen door I Berkhout, de witte trui Fulco van Gulik de rose door Marleen Vreugdenh Helen Wieser en de boll- trui door Lucas KLeine ei ris Berkhout de groen werd uiteindelijk gewo: door Jerry Cevat. Bij de 1{ rigen is de gele en de boll trui voor Rutger Ockhuize groen trui was voor Barr. de Kraan, de rose trui is gewonnen door Mart Berkhout. Bij de nieuwelu werd op de laatste dag eei ging gedaan door J Bruinsma om de gele trui te nemen van Remco vat Ven. Drie keer trachtte h een solo het peloton te vluchten en even zovele k maakte Remco er eigenha korte metten mee Echter allerlaatste bocht kreeg I co, terwijl hij aan het acl wiel reed van Bruinsma, klapband en zag zijn gele hierdoor verloren gaan werd de groen trui ven door Martijn Lust, de boll strui door Francis Moraa Remco van der Ven en de trui door Saskia de Vries Langs het parcours we wel vaker spandoeken ge echter afgelopen zaterdag er een heel bijzondere. Dei luidde; 'Iedereen moet ai het hek, anders wordt Kl« gek' Dat 'Klaasje' sloeg o politie-agent Klaas Do waard, die eerder die soms wat al te nadrukkelij handen vol had om de me achter de hekken te houd' De 14-jarige wielrenner Henk Schepers liet dins dagavond zien dat sporti viteit nog altijd hoger in het vaandel geschreven wordt dan sportieve pres tatie. Eén van de coureurs uit het peloton verloor op de Klettersteeg de macht over het stuur en vloog van de weg. Het slachtoffer werd bijna door het EHBO-team over het hoofd gezien, waarna Scheper zich geen moment bedacht en de gedupeerde renner te hulp schoot Scheper offerde daarmee een1' vijfde en kansrijke klassering in de algemene rangschikking op. Zijn sportieve gedrag werd za terdag beloond met de prijs voor de stnjdlustigste renner van de Ronde Ook valpartijen zijn in de Tour de Junior geen onbe kend fenomeen Woensdag werd Guido Zwart het slachtoffer van een schui ver in het peloton. Een ge wonde knie diende te wor den gehecht en voor Guido was de Tour afgelopen Naar verluidt gaat het met Guido en zijn knie inmid dels alweer veel beter... Dinsdag was ook al een grote groep renners bij een massale valpartij betrok ken Bijna de helft van het peloton, dat uit 26 renners bestond, ging tegen de vlakte. Een flink verteken de uitslag was het belang rijkste effect Er deden zich geen ernstige verwon dingen voor Bij de nieuwelingen gin? die avond een coureur on deruit door toedoen van een overstekend kind dat niet goed uitkeek. We heb ben ons laten vertellen dat de onoplettende niemand minder was dan een doch ter van Tourleider zelf Het experiment om de avondwedstrijd in de Tour de Junior op woensdag te verplaatsen naar de mid^ dag is geen onverdeeld succes geworden. De redes van het probeersel was duidelijk; aansluitend aas de wedstrijd wordt midde in het dorp een braden: gehouden en de mensö van de organisatie wildeJ zich zelf ook weieens in hd feestgedruis storten balans is echter overwe gend negatief, 's middag minder bezoekers bij Tour en 's avonds mind* belangstelling voor de bra* dene. Waarschijnlijk z* volgend jaar de wedstr.jt gewoon weer 's avom-> verreden worden

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8