.Leusder Krant. Sisss I Isssissertjes 5rote temperatuurschommeling maakt veel mensen ziek' O ilieutips van het CML B0E0E..DAAR GAAT M N WITTE MOTOR Franciscaans milieuklooster: Terug naar de eenvoud L E U S D E N huisarts heeft het druk met warme dagen Comité Milieuzorg Leusden oensdag 31 juli 1991 Pagina 3 ISDEN - Of je in de zomer c winter in de wachtkamer een huisarts zit is een groot chil- Waar 's winters rode zen. tranende ogen en jlende kelen broederlijk st elkaar zitten te wachten dokter een receptje voor- jjft, vind je zomers niezen- lensen, die last hebben van koorts. De kinderen, die ne ongelukjes hebben ge- -een jaarlijks terugke- tafcreel- mensen met zon- randingen. Ie kleine wachtkamer van huisartsenpraktijk van :Johan du Boeuff zit een meisje op de grond te en met een houten puzzel- )p een van de twee houten ijes. die tegen de ver ging in best prettig zitten, je moeder van het meisje, lelijk hoogzwanger, een je te hijgen van de warmte ;om niet voor mezelf hoor, voor die kleine Ze heeft ontstoken vingertje", zegt gen een van de andere aan- gen Ook een moeder met dein kind Eigenlijk was er voor mezelf gekomen, weeën of zo. Met die hitte e wel van die buik af. Ik het echt zat, maar ja ik nog drie weken" Tegen- de vrouw zit een beetje kijkende man iedere twee iten op z'n horloge te kij- te zuchten de deur hangen met een bandje de recepten vast- ikt. die patiënten moeten ;n halen. Op een tafeltje in k zit een witte speel- beer met blauwe schoen- onderuitgezakt tegen een Igoedziekenauto te wach- ot iemand hem oppakt om elen of te knuffelen. Daar- ligt de bekende stapel chnften om de wachttijd raangenamen. issend genoeg hier geen joekjes maar tijdschriften lie Nouveau. Elegance en Autokampioen. Ook een ■Itjc Nijntjes-boekjes ont- ;t niet. an de aanwezigen zucht is toch geen weer om bij de te zitten". Een ander ert .,Dat is het nooit" grote man met pretoogjes de deur van de praktijkt- isl ruimte open. Het blijkt de dokter te zijn. er kan weer een patiënt naar binnen De vrien delijk lachende assistente van dokter Du Boeuff vertelt dat het nu gelukkig niet meer zo druk is. Zonneschijn De voorgaande weken kwamen ook de patiënten van een arts, die met vakantie wass en die door dokter Du Boeuff werd vervangen. En dat gaf ondanks de vakantietijd toch hele druk ke spreekuren. Het is duidelijk dat dat zowel voor haar als voor de dokter geen enkel pro bleem is. Veel of weinig pa- tienten, ieder krijgt ruim de aandacht, die hij of zij nodig heeft. Aan het eind van het spreekuur heeft de dokter even tijd voor een gesprekje. Daaruit blijkt, dat de grote temperatuur schommelingen van de laatste weken veel mensen ziek heeft gemaakt. Dokter Du Boeuff spreekt van opvallend veel luchtweginfecties. Normaal komt dat zomers niet zo erg veel voor. En veel mensen met hooikoortsproblemen, die zelf niet altijd in de gaten hebben dat hun niesbuien door hooi koorts worden veroorzaakt Heel opvallend noemt hij het aantal mensen met huidklachten, vaak veroor zaakt door de felle zonne schijn. ..Mensen hebben niet de kans gehad aan de zon te wen nen. wat je normaal met een beetje goed voorjaar wel kan. Nu is het ineens heel heet ge worden na al die regenval De sterkte van de zon is dan zo groot, dat je al heel snel ver brandt. Het is heel logisch, dat de mensen blij waren dat ein delijk de zon ging schijnen en dan wordt de voorzichtigheid snel uit het oog verloren Ik heb dan ook de eerste patiënten met tweedegraads brandwon den al weer gezien. Vergeleken met vorig jaar zijn er al veel meer mensen geweest met zon nebrand De meeste patiënten weten precies wat ze moeten doen als ze zich verbranden aan bijvoorbeeld heet water. Men heeft er geen erg in dat zonnebrand hetzelfde moet worden behandeld als iedere andere verbranding Dus af koelen. Niet gelijk een t-shirt of ander kledingstuk aantrek ken als je merkt dat je ver brand ben maar eerst afkoelen. Eerst onder de douche en af koelen, daarna mag je pas iets aantrekken, zodat je niet ver der kan verbranden Wat bij erge warme dagen ook heel belangrijk is. is het drinken. Veel drinken, vooral kinderen en ouderen Bijvoorbeeld een beker bouillon is dan heel goed Je verliest namelijk erg veel zout door het transpire ren. Baby's moeten met zeer warme dagen extra in de gaten gehouden worden Het is bij kleine baby's zelfs mogelijk dat ze dorstkoorts krijgen Als een gezond kindje van een paar weken oud ineens koorts krijgt, zonder dat er verder in fecties aanwezig zijn, heb je een redelijke kans dat het dorstkoorts is Je moet baby's naast hun gewone voeding dus af en toe een beetje extra te drinken geven. Bijvoorbeeld gekookt afgekoeld water met een klein snufje zout en een paar korreltjes suiker Uiter aard moet een arts wel eerst vaststellen dat het dorstkoorts is Gelukkig zijn de patiënten tegenwoordig niet meer zo bang een dokter 'lastig te val len' Moeders bellen gelijk als ze ergens ongerust over zijn, en dat is goed. Helaas zie je nog steeds dat kinderen als het warm is of als ze koorts hebben te warm worden aangekleed. Leg een kind rustig in een hemdje in bed, het kan dan zijn warmte kwijt". Compres In de zomer zijn ook de insec ten zeer actief. „Op een muggc- of wespesteek helpt een koud compres met azijn heel goed. Bij een wespesteek gelijk uit zuigen en alert zijn op overge voeligheid of allergische reac ties. Als mensen na een wes pesteek benauwd worden, moet men onmiddellijk een arts inschakelen. In landen als Finland en Zweden kun je nog al eens last hebben van mug genplagen. Wanneer jc vitami ne B slikt vinden de muggen je duidelijk minder lekker en zullen veel minder prikken". ité Milieuzorg Leusden, ïgroep Milieubeheer, oon: 950156/944748. SDEN - De afgelopen weken is in deze rubriek aandacht besteed aan het scheiden van afval len en tuinafval horen eigenlijk niet in de vuilniszak thuis Het tuinvuil kan in Leusden prima 'oerd worden via speciaal daarvoor gecreëerde stortplaatsen. De schillen kunnen apart worden haald door milieuboer Fokko Tilma. Met dat soort maatregelen kan de afvalberg effectief len verkleind. nbeler milieu begint bij minder huisvuil En daar kan iedereen aan meewerken. En dat gebeurt il Volgens de heer Van Laar van de gemeente Leusden produceerde de gemiddelde Leusdenaar nee procent minder afval dan de gemiddelde Nederlander. Maar het kan nog beter' Bin glazen flessen meer milieuvriendelijk dan andere soorten van verpakkingen zoals blik o/ Een fles kan minstens 15 keer worden gebruikt en zelfs daarna kan voor het glas een nieuwe mming gevonden worden Het is dan wel zaak de fles met te laten vallen, uiteraard. Verminde- i'Qn de eenmalige verpakking (zoah hel kartonnen melkpak en de drank-in-blik) bespaart heel toergie, zowel bij de produktie als bij de verbranding. n nadeel is nog wel dal de glazen fles meer weegt dan andere verpakkingen. Maar ook daar I momenteel aan gewerk: er is een lichtere fles in ontwikkeling. '■L e.7 u einig ruimte voor flessen in de koelkast Gebruik hei leeggeschonken melkpak dan mals door er de melk uit een fles in te doen (scheelt roch weer ecu rp.elkpak). De limonade ÜQdemelk en koffiemelk in een glazen fles, dat kan zeker. Maar ook andere vloeibare artikelen 'leeds vaker (weer) in flessen te koop I is ook verheugend te zien dal de middenstand op die ontwikkeling inspeelt Zo heeft, na de in De Biezenkamp, ook de C-1000 supermarkt in De Hamershof flessen melk aan het lirrieni toegevoegd. Minder bekend is het wellicht dat de Spat en de slijterijen Gall en Gall en Hengel prima soorten wijn in statiegeldflessen verkopen, 'n Prima zaakdaar moet op ^ken worden! II vervolgd. Weil Kinderen, die infecties hebben opgelopen door het zwemmen in de sloot zijn ook al op het spreekuur geweest. Du Boeuff: ,,Het is heel gevaarlijk in sloten te zwemmen. Ook al merk je in eerste instantie niks het kan gebeuren ^at je weken later ziek wordt en de ziekte van Weil krijgt. Een kind, dat in een sloot is gaan zwemmen of gevallen en water heeft bin nengekregen moet heel goed schoon gedoucht worden en veel water drinken. Daarmee kan je een infectie niet hele maal voorkomen, maar de kans wordt kleiner dat ze er iets naars aan overhouden". Bij het verlaten van de spreek kamer van dokter Du Boeuff blijkt de wachtkamer ondanks de warmte al weer vol te zitten. Ziek-zijn heeft niets met het jaargetijde le maken. Anjo Obbens Wachten in de wachtkamer voor het spreekuur van de dokter, in dit geval dokter Du Boeuff. Van nervositeit is bij kinderen vaak weinig te merken, (foto Hans Verhorst) STOUTENBURG - De vlag hing uit. de deur stond open en op tafel lag de mededeling dat de soep klaar stond in de koel kast. De bejaarde franciscaan se paters waren met stille trom vertrokken uit hun statige kasteel in Stoutenburg. maar hadden hun moderne opvol gers een prachtige entree be zorgd. De bewoners van het dorp Stoutenburg, gelegen ten zuid oosten van Amersfoort, zagen de negen paters met lede ogen vertrekken naar bejaardente huizen of andere kloosters van de orde Ze hadden sinds 1948 een hechte relatie opgebouwd met de paters, van wie er en kelen graag af en toe een buurtfeestje mochten organi seren. Elke zondag konden ze in de kapel de eucharistie met de broeders meevieren Nu het kasteel Stoutenburg 'milieuklooster' is geworden, moeten ze voor hun religieuze behoeften naar Leusden of Achterveld Want onder de ne gen rooms-katholieke en pro testantse volwassenen en de zes kinderen die sinds januari in het voormalige kasteel geza menlijk een oecumenische communiteit vormen, is geen priester. Het was dus even wennen aan die nieuwlichters, die evenwel net als hun voorgan gers met beide benen in de tra ditie van de heilige Franciscus van Assisi staan De leden van de communiteit hebben alle maal iets met Franciscus", zegt Guy Dilweg, een van de twee minderbroeders in het gezel schap. ,,Op een of andere ma nier zijn we Franciscus in ons eigen leven tegengekomen In navolging van de middel eeuwse heilige proberen ze in harmonie met zichzelf, de na tuur en de Schepper te leven In de bosrijke omgeving van het achteraf gelegen klooster, met zijn uitgebreide tuinen lijkt dat geen al te groot probleem. Inderdaad, zegt Dilweg, ..het is een grote luxe om in onze ver stedelijkte samenleving op zo n lap grond te kunnen le ven." Eigenlijk is het ook ..heel on-franciscaans", vervolgt hij, omdat de heilige die met de vogels sprak niet alleen de zorg voor de schepping verkondig de, maar ook het ideaal van de armoede. De communiteit is zich dat terdege bewust ..Wij zeggen daarom tegen iedereen kom en geniet mee van deze natuurlijke rijkdom." Gasten zijn, mits ze meewerken in de biologisch-dynamische tuin, altijd welkom, en er zijn cur sussen en andere programma's voor belangstellenden. Daarnaast kunnen groepen gebruik maken van de gastvrij heid van het milieuklooster. De voorkeur gaat uit naar ..reli gieus geïnspireerde groepen die ook iets met de natuur heb ben" Op dit moment zit er een groep strenge vegetariërs in het koetshuis, maar het hadden ook creatieve psychothera peuten van de Vrije Universi teit kunnen zijn of milieu-acti visten uit de voormalige DDR .Broeder Zon" Onder de zegeningen van Broeder Zon' vertelt Dilweg vol enthousiasme over Fran ciscus. de man „die ongeveer 800 jaar geleden door en door de mens werd zoals door God bedoeld" De heilige, door paus Johannes Paulus II wel de pa troon van de ecologen ge noemd, heeft in de moderne mens „het instinct voor het milieuwakker geroepen Dat er in dit milieu-tijdperk, ook door de paus dus. ge dweept wordt met de man uit het dal van Spoleto. is volgens Dilweg geen probleem. Even min is het een bezwaar als de kleine heilige wordt gezien als eerste milieu-activist in de ge schiedenis van de mensheid Hoe meer aandacht voor Fran ciscus en zijn boodschap, hoe beter ..Misschien komt men via het modieuze van het milieu uit eindelijk ook terecht bij het religieuze van het milieu", zegt Dilweg, die samen met de an dere leden van de communiteit juist deze ..diepere, religieuze laag" van Franciscus' bood schap wil aanboren Het ging de heilige immers ten diepste niet om dal vogeltje waarmee hij sprak of de regenworm die hij opraapte, maar om de grootheid van de Maker van dat alles. De franciscanen heb ben het daarom liever over schepping dan over milieu ,.Want als je schepping zegt, roep je het beeld van de Schep per op ..Kijk. zo'n madeliefje, dat spreekt toch veel beter de lof van God dan Guy Dilweg". zegt de franciscaan in navol ging van zijn meester De bloe men, de bomen en de vogels doen precies wat God van hen vraagt ,,Wij mensen weten het altijd beter, wij dwarsbomen wat God met ons voorheeft' Terug naar de eenvoud, te rug naar de soberheid, is de remedie waarvoor Dilweg en de zijnen hebben gekozen. Weg van al die georganiseerde drukdoenerij en gewoon je ei gen brood bakken en eigen groenten verbouwen. Met je handen wroeten in de aarde - Moeder Aarde - en geregeld stil staan bij het feit dat die sim pele schoonheid met met men senhanden gemaakt is. Meditatie Drie keer per dag komen de leden van de communiteit bij een voor meditatie in de oude kapel van het klooster. Ze le zen daar tgksten van Francis cus of zijn gewoon een tijdje met hun allen stil. Ze werken in de tuin of in het huishouden. Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te snelden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). '...De kettingbrief met onfrisse teksten blijkt veel reacties op te roepen. De meeste mensen reageren geschokt en verontwaardigd. Een enkele reactie, van de vele tientallen, maakt gewag van een brief van ruim een maand geleden. Er zullen dan nu toch Leasdenaren zijn, die de brief doorsturen. Maar die hebJyen nu net niet naar de redactie gebeld Schaamte en spijt waarschijnlijk... '...Een kleine bloemlezing uit de reacties. Een mevrouw uit het centrum belt op voor een kennis. 'Mevrouw durft zelf niet te bellen, omdat de brief haar danig heeft aangegrepen. Verbazing in de eerste alinea's maakte snel plaats voor woede. Je stuurt een bekende toch geen brief met dit soort teksten?'De dames willen niet met naam in de krant. En dat allemaal door éen zo'n rotbrief... '...Een andere mevrouw heeft de brief getraceerd. Uit Haar lem is deze naar Leusden gestuurd. En wat blijkt na een diepgaand onderzoek'? De schoondochter is de afzender. En zo is duidelijk, dat je het van je familie ook niet altijd moet hebben... '...'Zij probeerde eerst te ontkennen, maar ik herkende het handschrift. Ik zat en zit er een beetje mee, want ik vind het feitelijk onjuist zulke brieven door te sturen. Mijn schoon dochter is behoorlijk door de mand gevallen. Haar reactie was, dat met name de eerste alinea's voor mij bedoeld waren. Dat ging dan over gelukwensen etc. Toch houd ik er een nare bijsmaak aan over'... Weer een andere mevrouw heeft een maand geleden al de bewuste brief ontvangen. Waar komt die vandaan, dacht ik direct. Er zat zo'n geprint etiket op, zodat de afzender niet is te achterhalen. Mensen moeten zich doodschamen aan zulke troep mee te werken. Vooral voor mensen, die er gevoelig voor zijn is dit in en in triest... '...'Ik heb er gelukkig geen kwalijke gevolgen van onder vonden (mevrouw heeft de brief dus niet doorgestuurd;, maar ook geen leuke. Je kunt zeggen, ik heb een 'eigen geldjegespeeld.De brief was overigens in ieder geval niet afkomstig uit haar kennissenkring, dat heeft mevrouw in middels wel weten te achterhalen... '...De laatste reactie uit deze lange lijst is die van een mevrouw, die persoonlijk naar de redactie kwam om haar verhaal te vertellen. Ook zij is ontstemd over de brief en vraagt zich af van wie zij deze kreegZij heeft het schrijven onmiddelijk in de prullenbak gegooid en dat is volgens ons de enige plek, waar deze rotzooi thuishoort. Wij zouden met dit advies deze nare affaire willen afsluiten... '...Bakkersnood in De Hamershof. De ene bakker met vakantie levert direct een deeg-schaarste op. Goede tijden zou je zeggen voor de andere balcker, die stug doorwerkt, maar slechte tijden voor de klanten. En daar gaat het toch wel even om '...De klanten wisten niet waar ze het moesten zoeken. De belendende winkeliers werden bestormd met broodzoeken- de mensen. Zo schreven wij vorige week in Sissers over de deegnood in de Hamershof. De krant was koud uit of Bakker Van den Hoven van de Biezenkamp kwam al met een reac tie... '...Op een groot vel op de toonbank ('om mee te nemenstaat dat de banketbakkerij, ondanks vakantie open blijft. 'De broodbakkerij is echter gesloten van maandag 29 juli tot en met maandag 19 augustus'. Dus toch tobben denk je dan, maar gelukkig Van den Hoven houdt rekening met zijn klanten... '...'In deze periode bakt een collegabakker voor ons het brood'. De echte bakker krijgt van ons een pluim, want dat is een klantvriendelijk beleid. Het zal regio Biezenkamp im mers de komende weken niet aan brood ontbreken... '...De bakker vraagt van zijn klanten wel een beetje aanpas sing. Het assortiment zal iets anders zijn en de openingstij den eveneens. Maar dat heeft de ware broodliefhebber er waarschijnlijk graag voor over... '...De winkelaarsop de Biezenkamp lopen op weg naar de bakker langs de speeltoestellen, die in het winkelcentrum zijn geplaatst tijdens de reconstructie. Houten zitjes in de vorm van een dier geplaatst op een veer, bestemd voor de kleintjes en bedoeld om op te wippen. De toestellen staan stevig verankerd in de grond. Helaas echter niet stevig genoeg... '...Een van de jeugdige gebruikers kent misshien zijn eigen krachten niet, want eén van de toestellen lag enkele weken na de feestelijke heropening van het winkelcentrum losge rukt en enigszins ontheemd op zijn plek. Of zouden er weer vandalen bezig zijn geweest? Van die opgeschoten jongens, die in de vakantie niet weten wat zij moeten doen en de jongste kinderen hun speelplezier misgunnen? Laten wij het niet merken....' drie leden werken (parttime) buitenshuis. De salarissen, uit keringen en andere inkomsten gaan in de grote pot. waaruit iedereen vervolgens zakgeld krijgt. Dilweg gaat ervan uit dat het milieuklooster binnen vijf jaar ook een financieel gezonde or ganisatie is Voor de eerste paar jaar wordt rekening ge houden met een tekort van 30 40.000 gulden, maar daarna moet dat afgelopen zijn. Aan het provincialaat van de orde der franciscanen zal het niet liggen; dat verhuurt het land goed Stoutenburg voor ..een zacht prijsje" aan de commu niteit. „Ze vinden het wel leuk, zo'n nieuw project", zegt Dilweg. Hoewel de orde zeker niet zal propageren dat er veel van der gelijke ..gemengde groepen" ontstaan. Volgens Dilweg is het echter van groot belang dat er naast de traditionele kloos ters ..kernen ontstaan waar nieuw religieus leven kan op bloeien" Dat hoeft niet ten koste te gaan van de identiteit van de orde; ..Ik blijf volop franciscaan Het milieuklooster. dat op zaterdag 31 augustus in aan wezigheid van de burgemees ter "n Leusden en de provin ciaal overste van de francisca nen wordt geopend, begint in het najaar met maandelijkse oecumenische vieringen. Dil weg hoopt dat de plaatselijke Raad van Kerken daaraan zijn medewerking wil verlenen. ..Wij willen geen eilandje wor den. We willen in verbonden heid met de regio leven De buurtbewoners zijn in middels gewend aan de jonge Iranciscanen en zijn zelfs erg hartelijk, zegt Dilweg. Maar een enkele boer kijkt nog met het nodige leedvermaak naar de biologisch-dynamische moestuin waarvan grote delen door het onkruid zijn overwoe kerd „Ongevraagde groent^" noemt de franciscaan dat. „maar wc hebben ook zelfge maakte jam!

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3