o. Het weer in eigen regio Aanhoudend zomers Brullende tractoren en moordende paardekrachten Open tennistoernooi bij LTV De Eemelaar Zomerschaak Kamille Pagina 6 Leusder Krant Opgevoerde motoren... Woensdag 31 juli 1991 Zaterdag 3 augustus is het weer zover; Achterveld zal die dag in het teken staan van truck en tractor pulling. Het is alweer de 5e keer dat „Powervalley" in samenwerking met de NTTO zorg draagt voor dit spectaculaire gebeuren op het terrein naast de Klaveet in Achterveld. De NTTO heeft haar naam gewijzigd van Nederlandse Trekker Trek Organisatie in Nederlandse Truck en Tractor pulling Organisatie. Deze naamsverandering houdt ver band met een nieuwe klasse die ook in Achterveld te zien zal zijn. In 1990 werd er al een voorproefje van gegeven in deze two-wheel drive klasse door Michel Kooy. Deze op hun achterwielen rijdende monsters hebben niets meer van een tractor weg, vandaar ook de naamsverandering van de NTTO. Dit is een fenomeen dat hoe kan het ook anders overge waaid is van de tractor pulling sport. Verder zijn er de gebruikelijke klassen die andere jaren ook al acte de presence gaven in Achterveld. In de vrije klassen zal gereden worden met 3,4 4,4 en de 5,7 ton tractoren, de 3,4 ton superstandaard klassen en de 4,4 ton super standaard klassen en de altijd zo venijnige minipullers. Kostenverhogingen van de laatste jaren hebben de organisatie „Powervalley" gedwongen dit jfiar de entree prijzen te verhogen om u ook in de komende jaren te verzekeren van een truck en tractor pulling spektakel. Entree prijzen zijn dit jaar als volgt: Kinderen t/m 5 jaar gratis, kinderen van 6 t/m 12 jaar/ 10,-p.p. 13 jaar en ouder 17,50 p.p. Parkeren van zowel fiets, brommer als auto is geheel gratis. Ook krijgt u gratis een programmaboekje aangeboden. Voor dit entreegeld wordt er dan wel één hele dag lang van 's morgens 11.00 uur tot 's middags 17.00 uur een zindernd spektakel gebo den van brullende motoren, vuurspuwende uitlaten en wolken stof, kortom een gebeuren dat u niet mag missen. Voor de kinderen hebben we dit jaar ook weer een springkus sen waar ze zich gratis op kunnen uitleven, ook zal er nog een andere attraktie zijn voor de kinderen zodat u er een echte familiedag van kunt maken. Om de wedstrijd goed te kunnen volgen zijn er ook dit jaar weer statribunes aanwezig, de mede werkers van de Klaveet zullen u graag in hun stand ontvangen waar u uw honger en dorst kunt stillen. Voor diege die zich op willen geven voor de boerenklasse trekkertrek wedstrijd van 30 augustus a.s. bij de Klaveet, dit kan vanaf 14.00 uur 's middags bij het secretariaat. Graag willen wij er op wijzen dat een evenement van dergelijke omvang niet kan slagen zonder hulp van sponsors en adverteerders. Tevens zijn wij dank verschuldigd aan de gemeente Leusden en de brandweer en EHBO van Achterveld die belangeloos hun medewerking zullen verlenen. Niet te vergeten de tientallen vrijwilligers van onze organisatie „Powervalley" die er voor zorgen dat alles op rolletjes loopt zodat u als publiek ongestoord een dag van truck en tractor pulling kunt genieten. rokende uitlaten. en brullende tractoren. treden zaterdag bij De Klaveet tegen elkaar in het strijdperk (Foto's Archief Leusder Krant ACHTERVELD - Van 3 tot en met 11 augustus wordt op de banen van tennisvereniging LTV de Eemelaar te Achter veld het Open Eemelaar Toernooi gespeeld. Een week die garant staat voor veel gezelligheid en sportiviteit op de tennisbanen van het Kerstens Sportpark aan de Klettersteeg. Er zal gespeeld worden in de categorieën B (invitatie), C- dubbels en D-dubbels In de B-schema's kan gesproken worden van een zeer sterke be zetting. Bij de heren spelen on der andere Erwin Clarenbach, Enk-Jan Tolhoek, Rob Dirk- sen, de lokale favoriet Wibo Plijnaar en voor deze regio en kele „nieuwe namen" mee Bij de dames spelen onder andere Tabitha Papilaya, Manon Kol- ber, Nienke Ebbens, Mieke Kothier-Smits en Celleke Tol hoek mee Totaal worden er in de B-enkel categorie zo'n 50 wedstrijden gespeeld De wed strijdleiding kon zich verheu gen in een overweldigend aan tal inschrijvingen voor alle categorieén Dankzij de mede werking van een groot aantal sponsors kan er gestreden wor den om een aantrekkelijk prij zenpakket. Naast het tennissen valt er genoeg te beleven tijdens het Open Toernooi van ITV de Ee melaar De hapjes en drankjes zullen uitstekend verzorgd worden en het is goed toeven op het gezellige terras. Maan dagavond wordt het traditio nele Achterveldse avondje ge houden waarop men kan ge nieten van een „brandewientje met suker". In het voorweek- einde zal er al volop gespeeld worden. U kunt de banen van LTV de Eemelaar vinden op het Kers tens Sportpark aan de Kletter steeg vlak buiten het dorp richting Barneveld In de SVL-zomerschaak- competitie blijft Hesmatollah Shahrizadeh het goed doen. Donderdag won hjij in een fraaie partij van titelverdedi ger Andre Rietveld die daar mee het laatste restje hoop op prolongatie van zijn titel zag vervliegen. Carel Vos lijkt voorlopig nog degene die d meeste kans maakt om het d koploper nog lastig te mak< Hij had niet al te veel proble men met Nasser Aghlani d) na zijn laatste partij in Reser vegroep C van het Open Kan pioenschap van Nederland a men met Abbas Bayat snel v; Dieren naar Leusden was g( reisd om ook 's avonds nog ea partij te kunnen spelen. Velen onder ons, die vroeg tijdig besloten een lange rit naar de Middellandse Zee stranden dit jaar over te slaan, zullen met angst en beven de julimaand tegemoet hebben gezien. Immers mei en juni kwamen zeker niet in aanmer king voor een schoonheidsprijs en de eerste zomermaand werd zelfs de slechtste van deze eeuw. De kans werd niet ondenk beeldig geacht, dat het zomer seizoen van 1991 op een groot fiasco zou uitlopen De ren naar de reisburo's was dan ook groot om alsnog naar de zuide lijke gebieden af te kunnen rei zen. Nu we de eindstreep heb ben bereikt zullen de thuisblij vers weinig moeite hebben de huidige maand een compli mentje te geven Hoewel het humeur de afge lopen weken enigszins wissel vallig was, kan worden terug gezien op een zeer bruikbare zomermaand Juli kan zich aardig met de grotere jongens van deze eeuw meten Het ge middelde schommelt rond de 19 graden en die score was maar voor heel weinig hooi maanden weggelegd. Koploper is nog altijd 1983 Toen was de maand ronduit extreem, met een gemiddelde temperatuur in de Bilt van maar liefst 20.1 graden Er werden toen 29 warme dagen genoteerd, dat zijn dagen met een tempera tuur van 20 graden of meer. Ook binnen de 19 graden limiet bleven de jaren 1941 en 1976 Het zou toch zeer opmerkelijk zijn als deze julimaand een ho ger gemiddelde zou krijgen dan die van 1947, toen wc een topzomer beleefden. Ook in het begin van de week draaide de mooiweermachine op volle toeren. Maandag was een puike dag, met veel zon en een pittige oostenwind maakte het voor de watersporters ide aal Het kwik kwam ruim schoots boven de 25 graden- grens uit. Dynamo achter dit puike weerbeeld was een hoge- drukgebied boven de Oostzee, dat zich langzaam naar het oosten verplaatste. Op de sa- tellietbeelden was de krul te zien van een kleine depressie in de Golf van Biscaije. Dit sys teem zal ons weerbeeld van daag in grote lijnen hebben be paald. In hoeverre het tot on weer is gekomen, kon vooraf moeilijk worden vastgesteld. Het hogedrukgebied boven Scandinavië gaf nogal flink wat tegengas. De depressie zelf wordt op de voet gevolgd door een nieuwe hogedrukimpuls vanuit het zuidwesten. De wind draait daarbij tijdelijk wat naar het westen en dat geeft de kwik draad een tikje op de vingers. Maar ook vanaf morgen blijft het zomeren met temperaturen dichtbij of aan de 25 graden De vooruitzichten voor het komende weekeinde zijn dan ook zeker niet slecht. Augustus lijkt dus van zins de positieve koers die juli insloeg, te conti nueren Voor veel vakantie gangers klinkt dat uiteraard als muziek in de oren- Na het onweer van de vorige woensdag, toen er in Achter veld 8 mm regen viel, bleef het nagenoeg droog Als er op de valreep geen bakken water uit de lucht zullen neerdalen, zal de julimaand gemiddeld in onze regio aan de droge kant blijven Landelijk komen we dichterbij de 70 mm, meesten tijds veroorzaakt door flinke onweersbuien in de zuid westelijke en noordelijke re gionen. Normaal moet de maand ongeveer 75 mm in de meters zien te krijgen Het gebruik van kruiden in de geneeskunde heeft veel voor- en eventueel tegenstanders. Er is zelfs een tijd geweest dat het gebruik ervan in de hoek terecht kwam van sprookjes en bijgeloof. De wetenschap zou veel beter in staat zijn om ge neesmiddelen samen te stellen dan de natuur Eén kruid echter heeft alle tegenstand overleefd en is nog altijd bij elke drogist te koop: kamille. Vroeger was het in elke huisapotheek te vinden en heeft ontelbare malen verlichting en genezing gebracht bij ontstekin gen aan kaak en tand vlees. Vaak ook wordt een omslag met kamille thee aanbevolen bij ont stoken en slecht helende wonden. Legerartsen uit alle tijden hebben dit middel met veel succes toegepast Chronische verkoudheid kan bestre den worden met dampba den. Zelfs bij kinkhoest kan kamille helpen Men heeft vastgesteld dat kamille in staat is bacteriën onschadelijk te maken. De werkzame stof is het in de etheri sche olie voorkomende azuleen. Deze stof komt alleen voor in de bloem- hoofdjes en dan nog al leen in die van de Echte kamille. We kennen hier namelijk diverse soorten: Reuk loze kamille, Valse ka mille, Schijfkamille en natuurlijk de Echte ka mille De Echte kamille is een, vooral door de moderne onkruidbestrijding, enigszins achteruitgaand kruid van onder andere graanvelden. Het stelt weinig eisen, maar heeft een voorkeur voor wat kalkarme en bewerkte grond, waar we ook de Valse kamille kunnen vinden De Reukloze ka mille staat liever tussen het gras en die vinden we veel in wegbermen. Het zaad van de verschil lende kamillesoorten is erg klein, er gaan wel 20 000 zaadjes in één gram De Schijfkamille is ge makkelijk van andere soorten te onderscheiden door het feit dat de witte straalbloemen ontbre ken. Het heeft wel de echte kamillegeur, ofschoon de in de kruidkunde zo be langrijke stof azuleen ontbreekt. Ondanks zijn huidige talrijkheid, die nog steeds toeneemt, vooral langs de wegen, is de Schijfkamille van oor sprong geen inheemse plant Hij is afkomstig LCKTC MntLLC uit Noordoost-Azië en pas ongeveer 1850 bij ons ingeburgerd. Het is de ar moedzaaier onder de ka milles die elke grond soort, al is die nog zo arm. voor lief schijnt te nemen. Eveneens een ingevoerde sierplant, die echter van een geheel andere familie is en alleen de naamge- meen heeft, is de Roomse kamille. De naam van die plant heeft niets met religie te maken maar duidt alleen de plaats van herkomst aan; name lijk Zuid-Europa. Van diezelfde familie is ook de Gele kamille, die eveneens als sierplant wordt gekweekt. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 6