'e hebben de mensen gevoel van veiligheid kunnen geven' "ekker dik en makkelijk mee, soms vet terug' .Leusder Krant. lieutips van het CML L E U S D E N [eusdense helikopterpilote helpt Iraakse Koerden antievreugde in de Bibliotheek Comité A Milieuzorg V Leusden jnsdag 7 augustus 1991 Pagina 3 JSDEN/SOESTER- KG - Spijt klinkt in stem, als Manélle inubst vertelt, dat zij de laatste groep van squadron hoorde, die Irak werd gestuurd Et meeste werk was al aan Wij hebben ons ral beziggehouden met vervoeren van artsen iet overvliegen van goe- n." •er was de 28-jarige er vanaf het begin reest, toen Saddam ssein en zijn leger de rden de bergen van l-Irak hadden inge- en de nood onder de Ihtelingen het hoogst In haar flat boven keicentrum De Ha- shof vertelt Mariëlle haar werk en dat van r4 andere collega's in gebied vlakbij de grens :naf de eerste weken duidelijk werd dat de rden onder de voet ge- dreigden te worden, het 298 ste Squadron Soesterberg ingezet bij ilpverlening it hun meer dan 25 oude Alouettes van ase makelij hebben zij wat leed kunnen ver- iten Mariëlle werd dus leeld bij de groep die latste zes weken werd •zonden en daardoor Ier heeft kunnen doen, zij eigenlijk wilde, is zij blij dat zij er bi] Onze aanwezigheid ;t gebied werd tot op latste dag zeer op prijs »ld door de Koerden en iefst zagen zij dat wij waren gebleven 'ij konden hen een ge- van veiligheid geven, oor zij zich be schermd voelden tegen Saddam Hoessein Overal waar wij kwamen, werden wij enthousiast begroet en lieten de mensen merken, dat wij welkom waren." Zij kwam overigens niet alleen maar blijde gezich ten tegen Verschillende keren werd zij geconfron teerd met ellende en ver driet. Het Iraakse leger heeft in veel dorpen be hoorlijk huisgehouden en de Leusdense helikopter- pilote heeft tijdens haar vele vluchten in het grens gebied van Turkije en Irak veel verwoestingen gezien. ..Dat heeft behoorlijk veel indruk op mij ge maakt,' zegt ze Eén keer kwam haar squadron in een gevaarlijke situatie te recht. Dat was toen de Koerdische pershmerga's het gealieerde kamp bij het Turkse dorpje Silopi be schoten. ,,De Turken hadden een paar Koerden doodge schoten, die weigerden zich te laten ontwapenen Enkele dagen later lag het kamp onder mortiervuur van de pershmerga's, die op wraak uit waren. Ik was er zelf niet bij, maar mijn collega's vertelden, dat zij een paar angstige momen ten hadden meegemaakt." Lachend vertelt zij dat iemand van haar squadron had uitgerekend hoeveel de helikopters samen waard waren, die in het tentenkamp bij Silopi ge legerd waren. ..In het kamp zaten Amerikanen, Engelsen, Fransen, noem maar op. De helikopters die daar bij elkaar ston den, waren volgens mijn collega meer dan 1 miljard gulden waard. Het kamp werd, tegen de tijd dat wij weggingen, overigens steeds voller De geallieer den hadden namelijk be sloten om in het gebied een legermacht op te bouwen voor het geval de Koerden weer bescherming nodig zouden hebben." Al met al was haar uit zending naar Irak een op dracht waar ze met voldoe ning op terug kijkt. ,,Het was voor mij een eer om er bij te zijn en op die manier deel uit te kunnen maken van een stuk geschiedenis van het squadron," zegt ze met enig gevoel voor pa thos. Toch had er bijna naar uitgezien, dat zij als een van de weinige van het squadron thuis had moe ten blijven. Ze praat niet graag over de reden daarvoor, omdat zij goed met haar collega's kan opschieten en er niet op uit is om mensen onder uit te halen De comman dant vond echter dat de opdracht in Irak te ge vaarlijk was voor de vrou welijke piloten van het squadron. Zij kon met haar andere vrouwelijke colle ga's de commandant over tuigen, dat zij niet voor niets de opleiding hadden gevolgd en dat zij op de zelfde manier ingezet wil den worden als de andere piloten. Het voorval is illustra tief voor de nog steeds las tige positie van vrouwen in de Luchtmacht De eerste vrouwelijke piloot werd in 1976 opgeleid. Op dit mo ment zijn er, verdeeld over drie squadrons, 8 helikop- terpiloten, één vrouwelijke vliegenier voor de F-26 en eén F-16 pilote. Het tekent in ieder geval de getals matige verhoudingen Toch vindt zij dat er sinds zij in 1985 bij de Luchtmacht kwam veel verbeterd is. Het 298 ste Squadron telt in totaal 25 piloten, waarvan 4 vrou welijke. ,,Wij zijn volledig geaccepteerd in het squa dron en worden be schouwd als maatjes," zegt zij om misverstanden te voorkomen. Zelf kwam zij min of meer bij toeval bij de Luchtmacht. Inkamer en in de gang hangen opval lend veel foto's van dolfij nen. Als haar daar naar ge vraagd wordt, neemt het gesprek een verrassende wending. Voordat zij pilo te werd, werkte zij als dol- fijnentrainster in Stein in Zuid-Limburg, de streek waar zij geboren en geto gen is. ,,Het dolfinarium ging failliet en ik stond op straat. Ik heb toen uit de televisiegids een bon van de Luchtmacht geknipt en opgestuurd Eigenlijk had ik er niet opgerekend dat het iets zou worden. Ik heb me meer aangemeld met de gedachte van 'Ik zie wel'. Maar ik kreeg een uitnodi ging en 2 jaar en drie maanden later was ik heli- kopterpilote," zegt ze nog steeds enigszins verbaasd over deze wending in haar leven Een keuze uit nood ge boren dus. hoewel zij zegt haar werk met veel plezier te doen en geen mo ment spijt te hebben van haar keuze. Toch kan zij nog met veel liefde in haar stem over haar vorige baan Mariëlle Winnubst voor haar Alouette „Wij konden de Koerden een gevoel van veiligheid geven." (foto Hans Roggen). praten .Dolfijnen zijn de intelligentste dieren die ik ken. Eigenlijk zou ik ze ook helemaal geen dieren wil len noemen, want zij staan met hun intelligentie en gedrag overal ver boven." Dat het dolfinarium moest sluiten was daarom voor haar een hard gelag ,,Eën van de dolfijnen overleed vlak voordat zij naar elders overgebracht zouden worden. Zij was al een tijd ziek en wilde niet meer eten. Wij hebben er alles aangedaan om haar er weer bovenop te helpen, maar het mocht niet ba ten Het heeft haar zichtbaar verdriet gedaan en nog heeft zij moeite om haar vroegere pupillen op te zoeken in hun nieuwe om geving. „Dat is ook het grote verschil met het werk, dat ik nu doe. Als er iets is met mijn helikopter, is dat wel vervelend, maar ik kan er niet al te lang mee zitten. Dat kan gerepa reerd worden. Bij dolfijnen is dat anders Als er iets met hen was, bleef dat bij mij hangen Ook als ik 's avonds thuis was." Stefan Stcenkamp >DEN - Op menig staan nog maar een boeken. Alleen de lboeken of, in biblio- jargon 'lijstboeken', \olop aanwezig. De stroom vakantiegan gers is drie weken na het einde van het schooljaar, te rug. Het wordt langzaam maar zeker weer drukker. De keus is nog steeds be perkt, klagen een paar be zoekers. Ze verdringen zich rond de karren vol ingele verde boeken op zoek naar detectives, Sience Fictions en romans. Het geringe aan bod dwingt ze met minder dan het maximum weg te gaan. Vijf romans en studie- Comité Milieuzorg Leusden, Werkgroep Milieubeheer, telefoon: 950156/944748. =2 'DEiV - in de derde aflevering van deze serie artikelen werd reeds geadviseerd om liever geen, nin mogelijk artikelen te kopen, die ene plastic-, piepschuim- of aluminium verpakking i Deproduktie van een aluminium blikje kost heel veel energie Net zoveel als er nodig is om ur lang achter elkaar te stofzuigen, bijvoorbeeld' k winning van de grondstof voor aluminium, bauxiet, moeten grote bossen gekapt worden, efmilieu wordt in die gebieden in de wijde omgeving ontregeld. Aluminium blikjes, bijvoor- tan frisdrank en bier, komen na eenmalig gebruik op de afvalhoop. Een totale verkwisting van tien. foisch blijkt het haalbaar, maar het is een (te) kostbare ingreep om aluminuium met magneten 'huishoudelijke afvalstroom te verwijderen Tip: Geen blikjesmaar statiegeld-flessen. chips worden meestal verpakt in aluminium zakken Er zijn echter ook chips te koop in [takken. Dat is minder slecht Lekker hoor, die chips; maar dan wel uit de goede zak. lseen feit dat vele toepassingen van plastics niet meer zijn weg te denken. Jammer genoeg is nieuw gebruiken van plastics nogal moeilijk, omdat er bij de inzameling verschillende soorten übij elkaar komen. De kwaliteit van het kringloopplastic wordt door deze menging te slecht. 9emeentewerf kan geselecteerd plastic worden gestort Er worden twee soorten plastics Weerd, die wel gescheiden van elkaar dienen te worden ingeleverd Dat zijn aan de ene kant zakken, zakjes en draagtasjes en aan de andere kant lege plastic huishoudflessen Voor soorten geldt dat het schoon moet worden ingeleverd. Het gaat nog om een proef, dus dat is een Wdagmg om mee te doen' vervolgd boeken, waaronder ook de reisgidsen worden gere kend, mag. Bij elkaar acht tot tien boeken per persoon is geen uitzondering. Echte trends in vakantieboe ken heeft het bibliotheekper soneel dit jaar nog niet kunnen ontdekken. De cijfers komen deze maand pas. „Vorig jaar stond Turkije veel meer in de belangstelling dan dit jaar. zegt de een. ..Dit jaar mis schien wat meer vraag naar ka novakanties terwijl de boeken over de overlevingstochten veel minder gewild zijn dan vo rig jaar," zegt de ander. Waar de boeken geweest zijn tijdens de extra lange toegesta ne afwezigheid van zes weken laat zich soms makkelijk ra den. „Soms zitten ze vol zand of zijn ze te vet om beet te pak ken door de achtergebleven zonneolie Tussen de jeugdige leners en de volwassenen zit eén groot verschil De volwas senen zeggen de boeken vóór de tent en op het strand te le zen, terwijl de kinderen bewe ren op het strand voor lezen beslist geen tijd te hebben Zij duiken weg in hun tentje, ver volgens in hun slaapzak en dan in een boek. Met hulp van een zaklantaarn blijkt het op vakantie ineens leuk om een boek te lezen. „Een stripboek leest niet lekker in een slaap zak," doceert Jonne Kortmann (9). „Veel moeders waarschu wen bij het uitzoeken, dat een stripboek veel te snel uit is. Hoewel ze in de vakantieperio de vier, in plaats van twee stripboeken mee mogen ne men, verkiezen de meeste kin deren vijf leesboeken. De strip boeken lenen ze in grote getale, zodra ze terug zijn. Lege planken, alle detectives weg. Wie nog gaat, stort zich op de karren vol teruggebrachte boeken." Want dan brengen ze deze de volgende dag terug om weer nieuwe mee te nemen Kinde ren zitten er niet mee om iedere dag te komen. Grote mensen doen daar wat moeilijker over," volgens bibliothecares se Liesbeth Ram. Zij ziet één groot voordeel van de vakan tieperiode „Je kunt mensen en kinderen weer eens rustig bij hun keuze begeleiden Doordat het minder druk is heb je meer tijd En doordat de meest ge liefde boeken, zoals de Kings, de Collins en de Roald Dahl's, weg zijn, kun je mensen wijzen op alternatieven Dat is leuk Het is tenslotte één van de grootste voordelen van een bi bliotheek, dat het mogelijk is om boeken in handen te krijgen die je niet kent." Afgelopen maandag veel ge bruinde lijven voor de balie van de bibliotheek. De meeste mensen komen de boeken te rugbrengen die ze mee hadden genomen naar hun vakantiebe stemming. Zoals mevrouw L. Bouwman (35) Ze nam maar drie boeken mee naar haar vakantiehuisje in Epe. „Met twee kleine kinderen heb ik tij dens de vakantie weinig tijd Hoewel we veel slecht weer hebben gehad zijn we veel te druk geweest met het maken van dag- en fietstochten om aan lezen toe te komen." Mevrouw W. van Megen (37) heeft tijdens haar vakantie ook al minder gelezen dan voor haar normaal Ze nam maar acht boeken mee „Niet veel voor mijn doen Want meestal kom ik hier wel twee keer in de week." Ze gaat beladen met boeken naar huis. „Toen we te rugkwamen was onze tuin zo dichtgegroeid dat we de zaken gelijk maar grondig hebben aangepakt. Heel veel eruit en afgelopen weekend een nieuwe schutting gezet. Nu heb ik lek ker veel tuinboeken bij me om plannen te kunnen maken." Even geen detectives Haar mooiste boek tijdens de vakantie? 'Mijn droom in Afri ka'. Een leestip uit de Libelle. „Een prachtig boek." Reinier Demeier (9) zeult een zware boodschappentas de 'grote mensen' bibliotheek binnen. „Even de boeken van mijn moeder terugbrengen." Min stens acht dikke pillen. Vol gens hem heeft ze ze allemaal uitgekregen in de afgelopen drie weken Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). *...Het verschijnsel kettingbrief blijft de gemoederen bezighouden. Een bewoner van de Eurowoningen deed zijn beklag bij de krantomdat hij in een brief het grootste geluk kreeg toegewenst, maar er wel voor moest zorgendat hij 20 kopieën van de brief rond stuurdeZo niet, dan zou hem allerlei rampspoed overkomen. We vroegen of er nog meer lezers waren met dergelijke ervaringen... "...Nou, dat hebben wij geweten. De telefoon stond roodgloeiend en er kwamen zelfs 'slachtoffers' per soonlijk naar de redactie om bun exemplaar van de kettingbrief te laten zien. In de prullenbak ermee was bet advies, waarmee wij de affaire wilden afsluiten... *...Toch blijft het de mensen dwarszitten en daarom nog een allerlaatste reactie. Die komt zelfs uit Amersfoort, waar wij kennelijk ook lezers hebben. Een mevrouw belt op. dat zij ook een brief heeft ontvangen. Zij was eerst van plan kopieën door te sturen naar familie en kennissen, maar toen zij erin de Leusder Krant over las. zag zij er vanaf. Is al ons geschrijf dus niet voor niets geweest...* *...Wat een genot deze heerlijke zomer, die niet koud en regenachtig is te krijgen. En wat voor schitterende en vertederende tafereeltjes krijg je als oplettende fietser met dit fraaie weer onderweg te zien. Zoals vorige week op de Torenakkerweg. Moeder eend. met haar inmiddels flink uit de kluiten gewassen kroost, ging op pad...* *...Zij snelde baar kinderschaar als een volleerde klaar-over vooruit en wist het verkeer tot stilstand te brengen. Op heide rijstroken stopten automobilisten beleefd voor de overstekende stoet. Die bewoog zich statig, doch langzaam naar de overkant, zodat de rij auto's steeds groter werd...* *...Aan de overkant aangekomen, wilde ma doorlo pen, maar haar kinderen waren de wandeling waar schijnlijk zat. Zij bleven bij de bushalte staan. Ook eenden zien kennelijk de voordelen van het openbaar vervoer... *...Zou het mooie zomenveer het beste bij de mensen naar boven brengen?Een mevrouw vond een voorval, dat baar deze week overkwam, in ieder geval de moeite waard om bij de krant te melden. Zij was aan het winkelen in De Hamershof en had haar fiets er gens gestald. Toen zij bij de drogist een boodschap wilde afrekenen, ontdekte zij, dat zij haar portemon nee niet bij zich had...* *...In paniek rende zij naar haar fiets, omdat zij zich herinnerde dat zij haar portemonnee op het bagagerek tussen de snelbinders had achtergelaten. .J)ie zal nu wel weg zijn,was haar eerste gedachte. Zij vond hem echter weer netjes terug en al het geld zat er nog keurig in. „Ik had daar zo'n goed gevoel over, dat ik het eventjes op de krant moest vertellen,zei zij la ter...* *...Het was overigens niet de eerste keer dat haar dit overkwam. Bij een vorig bezoek aan het winkelcen trum, speelde vergeetachtigheid haar ook al parten. En ook toen kreeg zij haar portemonnee terug...* *...Die was gezien door een mevrouw, die hem van baar fiets afhaalde en naar de winkel kwam. waar de fiets gestald was. Door dit soort voorvallen moet het vertrouwen van deze vergeetachtige mevrouw in de mensheid inmiddels wel rotsvast zijn geworden...* ...B food tekort meldden wij de afgelopen weken. In de Hamershof was de bakker op vakantie en dat lever de direct problemen op. Maar ook op de markt op de Biezenkamp is het de de afgelopen weken tobben geblazen met de aanvoer van de zo noodzakelijke waren en goederen. Veel marktkooplui genieten met vele andere duizenden Nederlanders van de zon. Ge volg: vele lege plekken op het marktterrein, waar anders de vertrouwde uitstalling van kaas en groenten verwacht mag worden...* Jammer, want nu lopen de thuisgebleven Leusde- naren en de vele vakantiegangers uit de omgeving een leuk 'uitje' mis. Juis,t met dit mooie weer is het extra gezellig om over de markt te slenteren om zich te laten verleiden tot een of ander koopje...* Gelukkig sprong de Leusdense jeugd in dit gat in de markt. In het hart van het winkelcentrum hebben zij bun kleedjes gespreid. Er zijn de afgelopen weken heel wat zolders geruimd en speelgoedkisten geleegd. En wie oog heeft voor deze bijzondere koopwaar zal ongetwijfeld iets van haar of zijn gading vinden...* Het was voortdurend goed weer dus hij heeft zijn moeder vaak niet mogen storen. Niet dat hij daar maar zat. want hij had wel wat anders te doen dan lezen Ook Reinier verkoos 's avonds in zijn tentje een goed boek Daarbij blijkt hij zijn ei gen opvatting over wat 'leuk'is te hebben. „Roald Dahl met 'Rotbeesten' en vooral 'Mijn moeder gaat dood'. Best een leuk boek, want het was ook weer een nieuw begin. En een grote mensen- boek over de watersnoodramp in Zeeland, ook gaaf Mevrouw A. Storm (36) gaat nog op vakantie. Vol goede voornemens neemt ze ook een boek over tekstverwerking mee, ter voorbereiding van een cursus „Er is nu weinig keus. Misschien kom ik deze week nog even terug. Ik zoek lekkere boeken en pulp. Dat mag tij dens de vakantie." Hetgeen Bas en Liesbeth van de biblio theek bevestigen. De Bouque- tromans zijn allemaal uitge leend, net als de streekromans. Liesbeth's eigen vakantie- vreugde? „Reisverhalen en dan bijvoorbeeld over een tocht door Tibet vol ontberingen, stof en zweet Dan denk is, daar zit ik lekker, niet terwijl ik toch kan meegenieten met de belevenissen Marianne de Valck

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3