Leusder Krant Woensdag 7 augustus 1991 Routebeschrijving 1. Vanuit de stad over de Amsterdamsevveg richting Soest en vlak voor het viadukt over de spoorlijn rechtsaf, parallel aan het Industriegebied, over de Peter van den Breemerweg. 2. Na het woonwagenkamp rechtsaf en de gehele A. P. Hilhorstweg afrijden tot aan de spoorwegovergang bij de Grote Melmweg. 3 Spoorwegovergang overgaan en bij volgende kruispunt met de Lange Brinkweg (bij boom Groot Gaesbeeker Gilde) rechtsaf, viadukt van de spoorlijn naar Baarn onderdoor. 4 Bij het volgende kruispunt rechtsaf over het fietspad van de Stadhou derslaan en deze laan geheel uitrijden tot aan de spoorwegovergang Amersfoort-Amsterdam 5. Na overweg meteen rechtsaf over de Wijkamplaan (rechts de begraaf plaats) en deze blijven volgen tot aan de Oosterstraat bij Rabobank. 6. Verder bordjes „Eemland Route" volgen, Oosterstraat ca. 200 meter volgen, daarna rechts de Noorderstraat, de Faas Eliaslaan en bij grote weg vanuit Baarn richting Bunschoten rechtsaf 7. Fietspad langs de Eem blijven volgen, na betonmolens verkeersweg met stoplichten oversteken, rechtsaf tot de brug over de Eem. 8. Brug niet oversteken maar linksaf door het dorp Eembrugge en m boog om de Ocrietfabriek heen naar het gemaal met haventje met zeilboten (T <ji Man-gemaal). 9. Bij het gemaal westwaarts polder inrijden langs het water, aan het einA van dit water rechtsaf over gedeeltelijk geasfalteerde weg met twee nieuwi boerderijen. 10. Genoemde weg geheel uitrijden tot bij het kruispunt met boerderij ondanks het bord met doodlopende weg" daar toch rechtsaf en vanweg slechte weg met fiets aan de hand verdergaan tot aan het gemaal Eemnes. servaart, ook weer met haventje. 11. Vaart aldaar met fiets aan de hand via het gemaal oversteken, eve afdalend pad volgen naar de weg die richting Eemnes gaat, maar metee rechtsaf over weg (slecht wegdek, niet voor auto's) in de richting Eemmee 12 Genoemd pad geheel uitrijden tot aan de kruising met de weg, komend van Eemnes, daar rechtsaf en route naar pontveer Eemdijk volgen volgen de aanwijzingen langs de weg 13. Na pontveer (op zondag alleen van 15.30-18.00 linksaf door het don Eemdijk richting Eemmeer. Genoemde weg is verderop voor verkeer afg* sloten maar voor fietsers is het mogelijk gewoon de weg langs het waterti volgen. Alleen stukje lopen bij sluis in aanbouw bij Spakenburg. 14. Doorrijden naar Spakenburg/Bunschoten en naar eigen keuze dan verblijven en terugrijden naar Amersfoort. Geschatte afstand: 35-40 km. De Naald op de Stadhouderslaan. (foto Hans Verhorst) AMERSFOORT - De fietstocht van deze week voert door de streek waar de wind vrij spel heeft: Eemland. Wellicht is het om die reden belangrijk om alleen op pad te gaan als de elementen niet te veel opspelen. Met flinke tegenwind wordt het fietsen voor velen meer een opgave dan een genoe gen. En dat is niet de bedoeling van deze vriende lijk aanbevolen fietsritten in onze fraaie geva rieerde omgeving. Eemland dus. We gaan via de Amsterdamseweg richting Soest, maar deze keer gaan we niet het viadukt over Vlak voor het viadukt voert een weg rechts naar het Industriegebied. We kunnen met een links langs dat gebied over de Peter v d Breemerweg en gaan rechtsaf na het Woonwagen kamp Daar begint de Hilhorstweg, ook al zo'n onvervalste naam uit Soest. De Hilhorstweg slin gert zich door het weideland evenwijdig langs de spoorlijn. Op een gegeven moment worden we gedwongen om linksaf te gaan over de spoorweg overgang bij de Grote Melmweg Nog altijd is er geen doorverbinding naar Baarn, maar wat zal ons dat deren? Het is er leuk fietsen op een lande lijke weg tussen wilgen. De naam „Melm" slaat op een oversteekplaats over de Eem, in langvervlogen tijden van belang om van Utrecht naar Gelderland over te varen. Wellicht hebben daar de Hoeksen en de Kabeljauwen nog met elkaar gevochten maar legt u mij daar niet op vast. Dit is geen verhaal van een geschiedkundige maar van een fietsliefheb- ber En die vraagt u om aan het einde van de Grote Melmweg bij die feestelijke boom van het aloude Groot Gaesbeeker Gilde rechtsaf te gaan over de Lange Brinkweg. het viaduct van de spoorlijn Utrecht-Baarn onderdoor. Even verderop belan den we op een kruispunt waar we rechtsaf naar Baarn rijden over de Stadhouderslaan. In wezen niet veel nieuws voor degenen die regelmatig op de fiets zitten maar iedereen moet in zijn leven nu eenmaal vaak eerst dezelfde weg gaan om een nieuw doel te bereiken De Stadhouderslaan ligt er nog altijd lommerrijk bij en het is heus wel weer eens aardig om even stil te staan bij de Naald met die kanonnen uit de alleroudste doos. Of het écht aardig is blijft een kwestie van persoonlijke voor keur. We bereiken de spoorwegovergang waar we Baarn in kunnen rijden We gaan meteen bij de grote consumptietent rechtsaf over de Wijkamp laan waar aan de rechterkant de begraafplaats ligt. De Wijkamplaan blijven we volgen tot we aan de linkerzijde bij de Rabobank de Oosterstraat in kunnen rijden. We komen daar op de officieel aangegeven ,,Eemland-Route" terecht. De bordjes kunnen we verder lang blijven volgen. Dat houdt in dat we de Oosterstraat al na zo'n 200 meter verlaten en rechts de Noorderstraat gaan berij den. Uiteindelijk komen we in dit toch nog altijd wat rustieke Baarn uit op de Faas Eliaslaan en daarna op de grotere verkeersweg, die Eemweg blijkt te heten. Daar gaan we naar rechts, richting Eemland. Baarn is aan die kant toch wel sterk aan het veranderen Weliswaar heerst er langs de wa terkant nog de vakantiesfeer van mensen met zeil schepen, maar links kunnen we een markant nieuw industriegebied gewaar worden, waar de vroegere landelijke sfeer heeft plaatsgemaakt voor grote bedrijfspanden waar het lied van de arbeid galmt en dreunt We trekken ons er niets van aan en rijden verder langs de Eem, de rivier die zoveel bochten heeft om uiteindelijk uit te monden in het Eemmeer, vroeger door oude schoolkinderen nog geleerd als ..Zuiderzee". Maar zover zijn we nog niet. We komen bij de grote cementmolens die detoneren in deze omgeving, steken bij de stoplichten de grote weg naar Bun schoten over en komen dan links op het pad dat naar de ophaalbrug over de al eerder genoemde Eem voert. Die brug gaan we niet over. maar we gaan naar links. Het blijft daar Eemweg heten en de bordjes met de Eemroute zijn er ook nog altijd zichtbaar We zijn dan in het dorpje Eembrugge, dat op de wegwijzer bij de brug niet eens wordt genoemd. Als we Eembrugge door zijn moeten we in een wijde bocht links om de Ocrietfabriek heen Geen gezellig ogende fabriek maar daarover hoe ven wij ons ook geen zorgen te maken. Verderop belanden we bij een sluisje, waar in deze tijd veel fraaie boten gemeerd liggen. In een naslagwerkje lezen we dat hetzelfde Eembrugge eens groter dreigde te worden dan Baarn maar op een kwaad moment door de golven van de overstromende Zuiderzee werd verzwolgen De herinnering aan deze kwade tijden blijft als het ware nog bewaard door de afwezigheid van boerderijen in het nu voor ons liggende Eemland. Een boer ging daar natuurlijk niet wonen. De sluis heet het T de Man-gemaal (volgens de toeristen kaart Ty de- man). We kunnen verder westwaarts fietsen langs het water en gaan al snel naar rechts noordelijk het polderland in De weg aldaar is al redelijk geasfalteerd al zult u tot de ontdekking komen dat er ook nog een stukje met steenslag is. Met draad bandjes fietsen houdt dus enige risico in. De weg noordwaarts voert langs enkele boerderijen (tóch!), die nog niet zo lang geleden daar zijn neergezet. Aan het einde komen we aan een kruis punt waar u eigenlijk alleen bij de boerderij en de bosschage officieel naar links moet richting Eem nes. Ik heb navraag voor u gedaan- dat geldt in wezen alleen voor de heilige koeien Fietsers en wandelaars, meer en meer gelijkgeschakeld te genwoordig, mogen de weg naar rechts wel op hoewel er wel een bord met ..doodlopende weg" staat. Niets van aantrekken. U moet wel een stukje gaan lopen want de weg aldaar is alleen geschikt voor dappere crossfietsers, maar niet voor u met uw keurige rijwiel. Dat lopen moet u er dus voor over hebben en u zult zien. het is de moeite waard U komt andermaal bij een gemaal „Eemnesser- vaart", waar wederom lieden met kostbare boten liggen, maar waar overigens de rust van de stil staande tijd heerst U kunt met uw fiets daar het water oversteken via het gemaal Er staat daar ook nog iets van een oude bewoning met nummer 35 Misschien wel aardig om daar even een kiekje te nemen. Aan de overzijde voert een pad naar een weg die naar Eemnes leidt maar u dient al snel naar rechts te gaan. Het weggetje is ook al niet al te best en niet voor niets zult u aan het einde op de kruising lezen „slecht wegdek". Maar dat had u al zelf opgemerkt. We zijn daar middenin het wijde Eemland, alweer volgens mijn naslagwerkje een oud rechtsgebied van het Nedersticht Vogellief hebbers kunnen er in ieder geval met recht hun hart ophalen. Rechtsaf kunt u nu naar Eemdijk gaan, waar een pontje over de Eem u weer in de bewoonde wereld zal kunnen brengen. U moet nu verder gewoon de aanduidingen volgen die u in formeren over de route naar genoemde pont. Dat kan geen probleem meer zijn De pont vaart tot zonsondergang in deze tijd maar op zondag alleen van half vier tot zes in de middag. Het is daar van oudsher een behoudende streek. Het is heel aardig om met zo'n veerpont over te steken. De gedachte zou kunnen ontstaan dat zo'n veerbaas er I heen-en-weer van zou krijgen maar zijn gezon en blijmoedige kop wijst op een levensblijheid! je bij docenten, computerspecialisten en ov heidsdienaren niet zult aantreffen. Om m; voorbeelden te noemen Na de oversteek gaan linksaf en komen dan nog een stukje door lieflijke dorp, waar de paarden met wijze blik weilanden staan te staren en vogels klapwiekt door het milieuvriendelijke luchtruim zeilen. Het is de bedoeling dat u langs de kant vanl Eemmeer uw weg vervolgt. Als fietser bent u d; weer in het voordeel want de weg naar Spate burg langs het water is plaatselijk opgebroken moet wel weer een stukje lopen met de fiets aan hand, maar dat is nog goed voor uw conditie» Een fietser moet van tijd tot tijd even lopen om spieren weer op peil te brengen. Bij de nadering van Spakenburg zal het ooi opvallen hoe welvarend het er daar aan deö uitziet. Het oude Spakenburg en Bunschoten z er nog wel maar de zakenjongens weten erv wanten. Het is overigens verder aan u om datge te gaan doen wat u leuk vindt. Als er markt is Spakenburg en de zon vrolijk schijnt is een uur in dat typische stukje Utrecht best de moe waard. Hoe u verder naar Amersfoort wilt ten gaan is ook een zaak die u zelf kunt bepalen Z deed uw schrijver dat via de gewone hoofd* maar er zijn daar meer wegen die naar uw wc: stad leiden Ik zou zeggen, mensen, móók er wat van. neem eens een gast of een familielid mee die z ergens anders woont. Uw vriend, vriendin, taa oom, neef of nicht zullen er van opkijken. Wele trommeltje met bandenplakmateriaal meenerce 't Gemaal de Man voor het gebied Eemland. i De pont over de Eem naar het plaatsje Eemdijk. (foto Hans Verhorst

Leusder Krant | 1991 | | pagina 4