Kattenbroek droomwijk van Bhalotra yaH i Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Markanter, opvallender, verrassender en gevarieerder LEUSDEN m Woningen zijh zeer in trek (foto Hans Verhorst) „Een interessant gebied" Yoensdag 7 augustus 1991 Pagina 5 In binnen- en buitenland bestaat er al veel belangstelling voor deze opvallende stede- bouwkundige structuur. Nu de eerste wonin gen bewoond zijn. kan men al een redelijke indruk krijgen van de voor Europa unieke ideëen van Ashok Bhalotra. Deze pioniers zullen het uiteindelijke beeld van de wijk fchter nog moeten gaan bepalen. Maar dat is dan ook juist de bedoeling van Bhalotra, de uitzonderlijke opzet van de wijk moet met name de bewoners inspireren Hun inzet bepaalt dus mede, of er in de loekomst nog meer van deze aparte woonwij ken zullen volgen. Voorlopig zullen ze nog veel uit moeten leggen, want elk weekend komen veel (vak)mensen een kijkje nemen en de architecten zijn dan niet bij de hand Ondanks het feit dat Amersfoort nog steeds te maken heeft met een tekort aan woningen, groeit Amersfoort harder dan ver gelijkbare steden met ongeveer 100.000 in woners. De oorzaak is gelegen in het feit dat de minister van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting de Keistad in 1982 als groeistad aanwees. Die taak duurt 12 jaar, in die periode moeten 15.000 huizen worden gebouwd. Voor de opvang van de eigen wo ningzoekenden, maar ook voor de regionale vraag. Momenteel wordt 38 van de wonin gen voor de regio gebouwd De vraag is veel groter, maar de criteria worden streng ge handhaafd. Ongeveer 2000 huizen zullen binnenkort in het Bestaand en het Centraal Stedelijk Gebied worden gebouwd, de rest wordt in Amersfoort-Noord gerealiseerd. De groeistadtaak van 1982 wordt voorlo pig afgerond met de wijk Kattenbroek, daar om wilde de gemeente Amersfoort er iets bijzonders van maken. Markanter, opvallen der, verrassender en gevarieerder. Op basis van zijn filosofie en zijn eerder werk werd stedebouwkundige Ashok Bha lotra van Bureau Kuiper Compagnons uit Rotterdam gevraagd een ontwerp te maken. Daarmee werd voor het eerst een extern bu reau ingeschakeld door de groeistad Amers AMERSFOORT/REGIO - Wonen op het Kootwijker- of Harskamperzand en dan toch markten en grote warenhuizen op loopafstand hebben? Het klinkt onmogelijk, maar in de nieuwste wijk in Amersfoort-Noord, Kattenbroek, is dat binnenkort mogelijk. Maar er is nog veel meer unieks te zien en te beleven in deze wijk, waar momenteel 4650 woningen, waarvan 1000 huurwoningen, worden gebouwd. Zo verrijzen er onder andere supermoderne brug- en ruïnewoningen, even verderop wordt een grote ronde kasteeltoren (voor lift en trappen) op de traditionele manier gemetseld. Normaal gesproken zou de schoonheidscommissie tegensputteren bij zoveel vormen en kleuren naast elkaar, maar in Kattenbroek mag het, moet het eigenlijk. foort. Er werd gekozen voor een integrale planontwikkeling van wonen en woonomge ving, waarbij sprake is van een wederzijdse beïnvloeding van stedebouw en architectuur Onder eindverantwoordelijkheid van de ge meente werd Kattenbroek in samenwerking met private partners (WBV, SCW en het ABP) ontwikkeld. Verenigd in het Beleids team Kattenbroek vond een uitgebreide se lectieprocedure plaats van realisatoren Laatstgenoemden mochten een keus ma ken uit een aantal geselecteerde architecten, die affiniteit hadden met de visie achter de plannen. De stedebouwkundig ontwerper Bhalotra is tevens belast met de begeleiding en advisering tijdens de uitwerking. De nieuwste wijk Kattenbroek ligt tussen Hoogland en de Al en grenst aan de laatstge- bouwde wijk Zielhorst. Bhalotra gaat bij het ontwerpen uit van verschillende thema's. Voor Kattenbroek zijn dat 'Reizen' en 'Thuis zijn' en de 'Jaarge tijden'. Om te voorkomen dat de wijk uni form grijs en zielloos zou worden, werd door Bhalotra gekozen voor het verwezenlijken van dromen. 'Daarom bewegen we ons op de dunne scheidslijn tussen de verlangens van mensen en de realiteit', zo verklaarde Bha lotra zijn keuze. Enthousiast wist hij zijn plannen over te brengen, soms boog hij zich na middernacht nog over de grote tekenin gen, verspreid over de vloer van de raadszaal, om alles zo duidelijk mogelijk uit te leggen, "r werd later niet veel meer afgeweken van de eerste ontwerpschetsen en de studiema quette. Omdat van verschillende uitgangs punten werd uitgegaan wordt het een wijk met veel afwisseling, de oplossing werd ge zocht in het naast elkaar laten bestaan van veel verschillende verlangens. 'Kattenbroek wordt juist daarom een wijk met voor 'elck wat wils', wat de één mooi vindt, vindt de ander lelijk, dat voorkomt saaiheid Ashok Bhalotra is van mening dat een wijk geen etalage moet zijn, iedereen moet zich er thuis kunnen voelen. Samen met het reizen keert dit thema steeds terug, er wordt verwe zen naar de toekomst; naar een open samen leving waar iedereen zich thuisvoelt. Hij koos voor vijf elementen; De Ring, het Mas ker, de Laan der Hoven, de Kreek en de Ver borgen zóne. De Ring is al duidelijk te her kennen midden in Kattenbroek, ondanks het feit dat men nog niet helemaal rond kan rij den. De Afrika-, Australië- en Aziëring ver binden de buurten onderling, de ring vormt het symbool van het thuiszijn. De verschil lende seizoenen, die steeds weer terugkeren, zijn er te zijnertijd ook te ontdekken, 's Win ters verandert het water rondom de ring bij voorbeeld in ijs. Rondom deze ring zullen ook woningen worden gebouwd. Dwars door deze ring loopt de verborgen zóne, symbool van de lente. Wat daar gebouwd gaat worden is nog niet bekend, het wordt een plaats voor bijzondere woonvormen en woningtypes. De 80 meter brede strook van ongeveer 1,5 kilo meter. zal worden begrensd door stadsmuren en muurhuizen, deze verwijzen weer naar de oude binnenstad van Amersfoort De haaks op deze zóne gelegen Laan der Hoven verwijst nog meer naar Amersfoorts verleden met Hofjes enz. De Hof der Liefde, Hof der Reflectie en de Hof der Herinnering verwijzen naar de zomer Elke hof krijgt zijn eigen vorm, inrichting en sfeer. Onderdeel wordt ook het grote stadsdeel centrum 'Emiclaer', dat moet het hart van Amersfoort-Noord worden. Met winkels, restaurants, café's en markten en de vijver die momenteel wordt gegraven bij Zielhorst en grenzend aan het groene stadsdeelpark (74 hectare) De vijver is ook bestemd voor recreatie, het verhuren van roeibootjes enz Naast de 17.000 vierkante meters voor de winkels komt er ook ruimte voor kantoren en kleinschalige bedrijven. De gebruikelijke voorzieningen, zoals bv. een gezondheids centrum, zullen ook niet ontbreken. De eer ste steen werd al gelegd voor de politiepost In augustus start de bouw van het winkel centrum. verwacht wordt dat de eerste win kels in 1992 zullen worden geopend Tot die datum moeten de eerste bewoners zich behel pen met tijdelijke voorzieningen. Hoe gaat dat nu in de praktijk? Zoals te verwachten blijft het voorlopig behelpen, het weer werkt ook niet mee, dus laarzen zijn bijna onmisbaar. Toch ligt alles op schema, Wh2 Amersfoort BV realiseerde sinds 1989 al honderden wo ningen, onder andere de woningen 'aan de zanden', zoals het Kootwijkerzand In de Stille Steeg begon Kattenbroek, het bedrijf Heymans realiseerde 'de Donken' achter de witte wal en de bedekte weg. Beide bedrijven namen een deel van de hoogbouwwoningen aan het Masker voor hun rekening. Bouwbe drijf Moes zal de ruimte tot de Australiëring voor haar rekening nemen, evenals het Fort met kasteel, Iselotto en bastion. e eerste woningtypen verschillen al duide lijk in materiaal en kleuren De meningen zijn verdeeld, de één houdt van strak en recht met golfplaten, de ander zweert bij de letter lijk golvende daken. De materiaalkeuze en de kleuren versterken de sfeer, soms zie je zon nige witte huizen, even later de donkere som bere ruinewoningen Zeker is echter dat de belangstelling van aspirant-bewoners groot is, met honderden melden ze zich tegelijk aan, vooral de meest opvallende woningen zijn in trek. Zo leverden de eerste twee advertentieron den voor de 132 woningen met wintertuinen, 700 reacties op. Bouwbedrijf Van Bekkum uit Hooglanderveen startte inmiddels met de Basilica, 16 koopwoningen verbonden door een glazen overkapping. De gemeente zal voor het groen in de gemeenschappelijke tuin gaan zorgen. Ook dat projekt is uniek, er is in Nederland slechts één wintertuinprojekt in Boskoop. Het Masker is eigenlijk de afslui ting van de wijk, het vormt het decor, maar ook het gezicht en de gelaagdheid van Kat tenbroek Het bestaat uit woongebouwen van 3 tot 5 lagen met een galerij of portiek. Het thema Masker krijgt gestalte door de balkonnen, galerijen, kleuren en decoraties. De perste bewoners hebben er sinds enkele dagen hun intrek genomen, ze zijn enthou siast over hun ruime woningen, met name de badkamers zijn opvallend groot en de slaap kamers. Enkele verhuizers: 'Weet U zeker dat dit met de woonkamer maar de slaapkamer is?' Zowel jong als oud kozen voor het masker, nu kijken ze nog tegen bergen zand aan, maar straks is dat een grote vijver Een jong stel reageert verbaasd als ze, na vertaling, horen dat er naast en gedeeltelijk boven de vijver een groot winkelcentrum komt. Valt dat even mee, dat wisten ze nog niet Nog enthousias ter gaan ze verder met het inrichten van hun nieuwe woning. Zo blijft Kattenbroek ver rassen, als men zich in de achtergronden ver diept, ziet men steeds meer. 'De stenen' die twee aan twee in de singel liggen, zijn bij voorbeeld in werkelijkheid lange stevige pa len, waar de brugwoningen op komen te lig gen. De woonkamers komen naast elkaar bo ven het water te liggen, van elkaar geschei den door een spouwmuur, het eerste duo is al bijna klaar Wie niet zo van water houdt zal een andere woning in de wijk moeten zoeken, dat is mo gelijk, maar er worden in Kattenbroek wel opvallend veel waterpartijen aangelegd Waarschijnlijk ook omdat veel rekening werd gehouden met het bestaande landschap met afwisselend sloten, bomenlanen en boer derijen. Dat blijkt ook duidelijk komend vanuit de richting van de Al, Amersfoort/ Amsterdam, al slingerend volgt men dan de toekomstige Kreek. De Kreek benadrukt met haar kronkelige vorm het verloop van de bestaande sloten en verkavelingsstructuur, zo worden de te handhaven boerderijen tot een route. Verder zullen aan de Kreek woon erven komen; boerderijachtige woningen rond een gemeenschappelijk erf Hier kan men in de toekomst landelijk wonen, zelfs onder een rieten dak. In deze omgeving staat ook sinds 1989 de tijdelijke behuizing van Ing. A F. Vester, hoofd uitvoering van de Dienst Stadsontwik keling, afdeling civiele werken. Als men iets wil weten over de oplevering, zoals de VAD, komt men bij hem terecht. De heer Vester werd aangetrokken voor Kattenbroek, maar geheel Amersfoort is overigens zijn werkter rein Voorlopig blijft de bouwkeet nog wel enige tijd staan. Niemand staat erbij stil. maar als een wijk 'uit de grond komt', ligt er al een netwerk van voorzieningen onder, compleet met kelders en pompinstallaties. Bij de gemalen zijn de Zwitserse rioolleidin- gen bijvoorbeeld 80 centimeter in doorsnede. Elke wijziging van de plannen is bijvoor beeld meer dan wat klinkers opbreken. De heer Vester vindt Kattenbroek echter geen bijzonder moeilijk werk, alles verloopt naar wens en ligt op schema. De 'rode bruggen en duikers' zijn ook slechts een kwestie van wat kleurstoffen door de cement Aparte wegen werden er wel vaker aangelegd, momenteel wordt de vijver tot 3 4 meter uitgegraven, daarnaast komt een dieper gedeelte dat aan sluit op de ecologische structuur van het stadsdeelpark tussen Hoogland, Schothorst en Kattenbroek. De heer T. Slijkerman coördineert het plan Kattenbroek en kan daarom veel vertellen over de praktische civiele uitvoering. Hij legt uit wat er binnen kort waar nu nog koeien lopen, zal komen. Hij verwachtte dat de ont eigening van de laatste gedeelten tegen het einde van 1991 rond zal zijn, dan kan men verder met het afwerken van Kattenbroek. Zo ontbreekt nu ook het laatste gedeelte van de belangrijke ontsluitingsring voor het ver keer nog Via de moeraszóne slingert de noodweg Kattenbroek in. Uit de verte lijken het slechts enkele huizen, met een verdwaal de school in aanbouw, maar het Masker vol gend blijkt er al veel meer te zijn. Tegen de groene rand ontbreken de vrije sectorwonin gen nog, maar net boven de bebouwing zijn de markante ronde Donjon en de blauwrode kubus 'Castellum' al zichtbaar De Donjon gaat 3- en 4-kamerapparte- menten herbergen in de sociale huursector, het Castellum krijgt ook een gemeenschap pelijke ruimte, het is bestemd voor een woon groep voor ouderen Via de witte wal en de stille steeg kan men de kantelen- en paleis woningen bereiken. Daarachter is de boerde rijhof te vinden, poorten geven de toegang tot de Hof. Als men vervolgens weer richting het middengebied gaat, naar de ring, komt men op het Herfstplein. Daar zijn de meest op vallende huizen tot nu toe te vinden, ener zijds strak en heel modern wit, maar de voor- en zijgevels zijn donker en grillig met kleine ramen. Dat zijn de nu al veelbesproken rui newoningen. De kleur en de vormgeving roe pen associaties op met de herfst, maar ze verwijzen ook naar de ruïne van een kasteel Het kleine aantal (48) maakt deze woningen nog exclusiever voor de liefhebbers. Het Fort in de uiterste hoek bij Hoogland wordt ook zeker een kijkje waard Het gehele fort bestaat uit 134 woningen, de binnen plaats met zijn bomen, bestrating en zonne wijzer moet. te zijner tijd een Italiaanse sfeer oproepen. De woningen worden onderge bracht in het Kasteel, het ronde Isolotto en in het hoge Bastion, op de hoek met het stads deelpark. Via de bruggensingel en het toekomstige villabos komt men weer in de Ring, de loop van de oude Heideweg tussen Hoogland en Hooglanderveen is zelfs nog te herkennen. Al is het met moeite, kijkend over wat wordt genoemd de eilanden Noord en Zuid ziet men Nieuwland. Dat wordt de volgende wijk na de afronding van Kattenbroek in 1994, waar schijnlijk begint men al veel eerder met de civiele werken. Want zodra een wijk te zien is, is er al veel gerealiseerd, iedereen wil immers gas. water, riolering en telefoon Vol gens insiders wordt al gefluisterd dat Nieuwland nog mooier gaat worden dan Kattenbroek, in die wijk wil men het open karakter van het aangrenzende polderland schap nog meer tot z'n recht laten komen. Of dat lukt zal de tijd leren Ook in Kattenbroek werd en wordt getracht de landschappelijke elementen zoveel mogelijk te handhaven en op te nemen in de nieuwe stedelijke structuur van Amersfoort-Noord Naam: Andries Knoppien Beroep: Voorzitter Belangenvereniging voor Marine-offi cieren Functie: Raadslid voor de VVD Favoriete plek: ,,De Leusderhci" „De Lensderhei speelt eigenlijk al een groot deel van m'n leven een rol van betekenis Als marinier was ik ooit in Doom gelegerd en toen kwamen we hier al om schietoefeningen te doen. En op dit moment, als beroepsmilitair, maar ook als raadslid in de gemeente Leusden, heb ik opnieuw veel te maken met dat gebied." „Het is een mooi gebied Maar het is ook een interessant gebied, waar veel verschillende groeperingen verschillende belangen hebben. Allereerst zijn er natuurlijk de militairen die er hun vaardigheden oefenen en op peil brengen. Milieubeschermers willen het graag groen en natuurlijk houden En dan zijn er nog de omwonenden, die last hebben van het gebied. Last van het stof en het lawaai. Als politicus is het een uitdaging om met die verschillende standpunten iets goeds te doen." „Er wordt weieens gesuggereerd dat het militaire gebruik van de Leusderhei het gebied en het milieu schaadt. Die mening deel ik niet geheel Het is juist vaak het geval dat met name in militaire oefenterreinen bepaalde planten- en diersoorten nog een laatste toevluchtsoord vinden Gewoon omdat daar relatieve rust heerst en de recreërende toerist niet voor verstoring zorgt. Ik denk dat dat probleem weieens onderschat wordt. Ik vraag me dan ook af wat er met de Leusderhei zou gebeuren als de militairen daadwerkelijk zouden vertrekken en het gebied opengesteld zou worden voor het toerisme Het is wat mij betreft nog maar de vraag of de Leusderhei er beter van zou worden." „Toch valt het niet te ontkennen dat ook het militaire gebruik invloed heeft op het gebied. Laten we wel wezen, toen ik een aantal jaar geleden nog m Sch»rpenzeel woonde, zag het er heel anders uit dan nu. Toen ik in Leusden terecht kwam en de Leusderhei weer bezocht, kende ik het gebied ook niet meer terug „Alleen, zolang wij er hierin Nederland nog een miliatir apparaat op na wensen te houden, is er ook ruimte nodig om te oefenen En als elke gemeente zou gaan roepen 'niet hier', dan zijn er problemen. Ikzelf heb het idee dat we er in Leusden wel uit kunnen komen. Dat we met Defensie goede afspraken kunnen maken over het gebruik van de hei. En dat is ook nodig We moeten het milieu beschermen, juist ook op de langere termijn. Dat is een kwestie van de lange ddem Alleen moeten we zien te voorkomen dat de balans naar de andere richting."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5