De strijd om het Valleikanaal Leusder Krant De nieuwe woningnood in Leusden Tweede fase Mooi dorp Structuurplan Vierde aflevering in een serie over de laatste De Schoolsteegbosjes stonden centraal in het conflict over de groei van Leusden. Het gebied is inmiddels stuipen van een groeistad Tekst:DaanBieuei Woensdag 7 augustus 1991 Pa9inae De bezwaren van de actiegroep 'Knal groen' en haar achterban tegen de overschrij ding van het Valleikanaal en penetratie van het landschappelijk fraaie gebied daar wer den ook op andere bestuursniveau's gedeeld. De provinciale planologische dienst (PPD; een belangrijk adviesorgaan van de provin cie) sprak in september 1973 het 'onaan vaardbaar' uit over bouw ten oosten van het Valleikanaal. Ook het Rijk herzag de doel stellingen ten aanzien van Leusden. In de tweede helft van de jaren zeventig herriep het Rijk in de Verstedelijkingsnota, de opvol ger van de Tweede Nota op de Ruimtelijke Ordening (waarin Leusden als groeikern werd aangewezen) de groeistatus van Leus den. Zo staat er onder meer: (..)„De sterke uitbreiding van Leusden in de afgelopen pe riode zal in de toekomst voor Amersfoort niet meer nodig zijn, nu er voldoende mogelijkhe den in Hoogland zijn." En (,.)„Leusden kan als gevolg van de hierboven genoemde bouw mogelijkheden (Amersfoort - Hoogland, red.) langzamer groeien dan indertijd werd aange nomen. Ook de hoge landschappelijke waar den van dit gebied nopen tot een voorzichtig bouwtempo, zoals ook door het gemeentebe stuur voorzien. Er is daarom geen aanleiding Leusden nog langer als groeikern te beschou wen." Binnen de provincie Utrecht nam Houten de groeifunctie van Leusden over, terwijl de regionale overloop vanuit Amers foort naar Hoogland wordt afgeleid. De gemeente zwichtte uiteindelijk (maar bepaald niet van harte) na een tumultueus verlopen hoorzitting en trok het ontwerp plan terug. De voorbereidingen voor het realiseren van de tweede fase van liepen door de proble men rond het eerste ontwerpbestemmings- plan ruim twee jaar vertraging op. Pas in 1975 verscheen een nieuw ontwerp, waarin de doelstellingen aanzienlijk waren bijge steld. Zo zou Leusden nog slechts als provin ciale groeikern door het leven gaan, totdat de gemeente rond 1985 zo'n 28.500 inwoners telde. Daarna zou de groeitaak als beëindigd worden beschouwd. Bovendien werden dui delijke grenzen afgesproken voor de be bouwde kom. In het noorden was dat de be bouwing van de eerste fase, in het oosten het Valleikanaal, in het zuiden de Schoolsteeg bosjes en in het westen de Groene Zoom. Om tot de omvang van 28.500 inwoners te groeien waren er nog 8.000 woningen nodig Daarna zou Leusden nog slechts voor eigen behoefte mogen bouwen Het ontwerp bestemmingsplan werd in no vember 1976 in de raad aangenomen en in april 1977 werden de eerste grondwerkzaam heden verricht In mei 1978 kon het eerste huis in de tweede fase worden opgeleverd In november van dat jaar werd de eerste paal geslagen voor het hoofdwinkelcentrum De Hamershof, dat in 1980 werd opgeleverd. De wijken Claverenblad/Wildenburg, Akker hoeve, Zwanenburg, Munnikhove, Noord- wijck, Langenbeek en Bosveld werden volge bouwd. Een paar jaar geleden werd 't Ruige Veld in ontwikkeling genomen, dat voorlopig als laatste uitbreiding gold. Tevens werden plannen gemaakt voor De Horst, dat als in dustriegebied is aangewezen In 't Ruige Veld werd eveneens ruimte gereserveerd voor be drijfsmatige activiteiten. In brede kring bestaat er overeenstemming over het feit dat Leusden stedebouwkundig fraai vorm heeft gekregen. Afgezien van het feit dat in de uitbreidingen flink moest wor den gesneden en Leusden daardoor nooit echt 'af' is gemaakt, mag het resultaat over het algemeen op waardering rekenen. De wijken werden ruim opgezet, onderverdeeld in hofjes met een grote mate van intimiteit. Er werden weinig, maar kwalitatief goede en fors bemeten woningen per hectare gebouwd en er was veel oog voor openbaar groen. Weliswaar zijn ook die ontwikkelingen mo- degevoelig gebleken (in Claverenblad/Wil denburg zijn de huizen kleiner en dichter op elkaar gebouwd dan bijvoorbeeld in het aan grenzende Groenhouten), maar het karakter van de gemeente werd er nauwelijks door aangetast. De plannenmakers hebben zich bij de bouw van Leusden de zogenaamde Engelse New Towns voor ogen gesteld. Daarbij wer den hoge eisen gesteld aan de woonomge ving, omdat die in de visie van de stedebouw kundigen voor een belangrijk deel bepalend zou zijn voor het welzijn van de mensen. Het plan Rozendaal (de Eurowoningen) was in dat opzicht een echt experiment, waarbij de plannenmakers er vanuit gingen dat een wijk (of zelfs eeri hofje) een samenlevig op zich vormde. De rest van Leusden werd min of meer naar dit voorbeeld gemodelleerd Bij het tienjarig bestaan van de Eurowo ningen werd in een jubileumboekje ('Tien jaar Rozendaal; de geschiedenis van een wijk') een interview met oud-burgemeester Schneiders van Leusden gepubliceerd, waarin hij onder rfieer inging op de periode dat het structuurplan 'Hamersveld' ontwik keld werd. Ondanks het feit dat Schneiders slechts twee jaar burgemeester van Leusden was (hij vertrok naar Almelo) zijn er onder zijn leiding belangrijke beslissingen geno men, die voor de ontwikkeling van Leusden van groot belang zijn geweest Hieronder volgen enkele citaten uit dat interview Schneiders: „Je zou in de eerste plaats moeten bedenken waarom dat plan juist in die tijd naar voren is gekomen. Burgemeester Buining (de voorganger van Schneiders, red.) en gemeentesecretaris Brouwer waren er, voordat ik naar Leusden kwam, al mee bezig Dat was in '67-'68. Dat was de glorietijd van de Engelse New Towns. Je kunt je dat nu niet meer voorstellen, maar er werd in die tijd druk gesproken over 'overloop' van de Rand stad, want die was vol. Aan de kant van de Heuvelrug, in het Valleigebied, zag men mo gelijkheden om een deel van die overloop op te vangen, wat deze provincie betreft, ook het gebied ten zuiden van de stad Utrecht kwam ervoor in aanmerking. Zoals bekend waren dat het plan 'Nieuwegein' en het plan 'Hou ten'. Leusden was niet bedoeld als opvang voor de overloop van Amersfoort. Daarvoor werd het plan 'Hoogland' bedacht. Dat heeft toen grote moeilijkheden opgeleverd, want Hoogland wenste zelfsatndig te blijven. Ik herinner mij nog goed dat toen ik in Leusden ging solliciteren, ik de plaats helemaal niet kon vinden. Het stond in die tijd, in 1968, op geen enkele wegwijzer. Je had toen wel Leus broek. Dat was een bekend begrip. En dan had je Hamersveld, ook bekend. Verder had je Achterveld en Stoutenburg. Dat waren de vier namen die toen in het hele gebied speel den. Leusbroek was meer een vlek met heel aardige huizen die nieuw waren. Maar het was toen nog niet een hele echte gemeen schap. Hamersveld was wat je noemt een stevig dorp met een bepaald karakter en aar dig wat voorzieningen. Achterveld vormde een eigen, hechte gemeenschap, die een eigen leven wilde leiden. En dan had je Stouten burg. Dat lag wat losjes als een vlek in de buurt van Hoevelaken." „Om het plan Leusden 'New Town' waar te kunnen maken is er toe gezegd: Dan moeten we de twee gemeenten, namelijk Leusden, met de kernen Leusbroek en Hamersveld en anderzijds Stoutenburg, waartoe ook Ach terveld behoorde, samenvoegen. Ik had in die tijd nog en raadsvergadering één keer in de maand in het raadszaaltje van Achterveld en ik hield er wekelijks spreekuur. We belegden er ook vergaderingen van het college van B& W. Ik was burgemeester van Leusden en Stoutenburg, dus ik heb de hele samenvoe ging van nabij meegemaakt. Toen een samen voeging in 1969 een feit werd, kwam de vraag aan de orde hoe het geheel moest gaan heten. Er waren mensen die vonden dat je de nieuwe gemeente Stoutenburg moest gaan noemen, anderen zeiden dat het Hamersveld moest gaan heten, Groot Hamersveld. Weer ande ren kozen voor Leusden, Groot Leusden. Ie dereen had zijn eigen, ietwat chauvinistische invalshoek, zou je kunnen zeggen." „Ik heb toen van mijn kant sterk aange Het Valleikanaal. drongen, en daarin het college en tenslotti ook de raad meegekregen, om de totaliter 'Leusden' te-noemen. Een duidelijke naam De vraag rees, wat moesten we doen met di naamgeving van de kernen? We hebben toer de oplossing gevonden door Hamersveld dl naam Leusden-Centrum te geven. Waarom Hamersveld had graag van de gemeente 'Ha mersveld' willen maken of 'Groot Hamers veld'. De plaats had een eigen identiteit. Wi hebben toen gezegd: Laten we dat nu mei doen, laten we Hamersveld voorlopig Leus den-Centrum noemen en Leusbroek voorlo pig Leusden-Zuid. Want als je naar het heli structuurplan kijkt, zo langs de Bavoortse- weg (de huidige Groene Zoom, red.) waar m het zwembad en Pon liggen, die weg smeedt de beide kernen aaneen. Zo is dat gegaan me die naam. De Hamersvelders vonden dat he lemaal niet leuk in die tijd!" 'r Schneiders gaat in het interview ook in o| de achtergronden van het eerste structuur plan voor Leusden, waarin de gemeente dt eerste groeistuipen voorbereid. Schneiders: „De eerste vraag is natuur lijk, waarom een structuurplan voor een Ne» Town? In die tijd was het een vanzelfspre kende vraag, maar tegenwoordig zegt da niemand meer iets. De Engelse New Town waren een begrip. Ze werden in Engelani opgezet omdat de grote steden -net als hier uit hun voegen barstten. Daarvoor moestee! structuurplan komen dat de ontwikkelinga aangaf van het hele gebied dat, wat ons be trof, lag tussen Hamersveld, het Pon-gebie< en Leusbroek en aan de andere kant tot he Valleikanaal en daar overheen. Een struc tuurplan houdt in dat je hoofdbestemmingei moet aangeven. Bijvoorbeeld: Waar komt hel stad- of gemeentehuis, waarkomt het hoofd winkelcentrum, hoe worden de scholen ver deeld en de wijkvorming in dat geheel. Da staat allemaal in het structuurplan van da tijd. Het is toch wel snel gegaan, hoor ft moet zeggen dat we erg veel medewerkinj hebben gehad van gedeputeerde staten vai Utrecht, onder andere van gedeputeerde Van der Sluis van ruimtelijke ordening „In mijn tijd, ik ben maar twee jaar burge meester van Leusden geweest, is -in hei tweede jaar van mijn burgemeesterschap- het structuurplan aangenomen. Ik geloof dai het 's nachts om half drie was. Zo'n struc tuurplan is een heel belangrijke zaak. Alsf dat met z'n allen afrondt, is het wel erg be vredigend." „De opzet van het plan was eerst grote! Later is het plan ingekrompen, maar dat hel ik niet meer meegemaakt. Ik herinner me we dat direct na mijn tijd, daar heeft burge meester Van der Post (de opvolger vat Schneiders, red.) me over verteld, het pro bleem begon te rijzen dat men zei: Leusdet wordt veel te groot. De milieuzaken kwamen ook veel meer naar vorenin het begin van dt jaren zeventig speelde dat nog maar h« weinig. Er werd toen gezegd, we moeten nid meer over het Valleikanaal gaan. Dat is eé- belangrijke bijstelling van het plan geweest In mijn tijd was het structuurplan dus om vangrijker." te Volgende week: De politiek geeft haar visit op de toekomst van Leusden; interviews n«< de Utrechtse gedeputeerde Schapcnk t' de Leusdense wethouders Joost de Jongh t' Corri Verduin. LEUSDEN - Ruim een jaar geleden veroorzaakte de provinciale notitie 'Sporen naar de toekomst' de nodige deining in Leusden. Daarin werd gesteld dat Utrecht tot het jaar 2015 nog ruimte zal moeten vinden voor een kleine 100.000 nieuwe woningen, waarvan enkele tienduizenden in de regio Amersfoort. Leusden werd genoemd als mogelijke groeikern, waar 10.000 tot 20.000 huizen zouden kunnen worden gebouwd. Slechts weinigen in Leusden leken van die gedachte gecharmeerd. Het gemeentebestuur stelde toch een onderzoek in naar mogelijke ruimte voor extra woningbouw. De politiek concludeerde, op basis van dat onderzoek, dat die ruimte er nauwelijks meer is en ging over tot de orde van de dag. De provincie deelde de Leusdense visie en richtte de blik in 'De Toekomst getekend', in een andere richting. Er kwam echter een ander probleem boven water. Leusden blijkt slecht in staat de woningzoekenden te huisvesten. Bepaalde groepen (de sociaal zwakkeren) stoten in de eigen woonplaats hun neus. De nood is zelfs zo hoog, dat op dit moment slechts de zeer urgente gevallen kunnen worden geholpen. In september wordt dit vraagstuk extra actueel, als het Volkshuisvestingsplan wordt behandeld. „De regio moet onze problemen nu maar eens oplossen", zegt wethouder Verduin. „Leusden moet de problemen van de eigen bevolking zelf oplossen", zegt de VVD. „Er moeten huizen komen voor senioren", zegt D66. „De ruimte in Leusden is op, maar starters moeten geholpen worden", zegt Leusden'90. „Er moeten meer woningen in de sociale sector komen", zegt de PvdA. In de komende weken in de Leusder Krant een serie artikelen over deze problemen en hun oorzaken. Een zoektocht naar de geschiedenis van Leusden, alsmede naar antwoorden op vraagstukken in de ruimtelijke ordening. Vandaag de vierde aflevering: De strijd om het Valleikanaal. natuurmonument geworden. Foto's: Hans Verhorst

Leusder Krant | 1991 | | pagina 6