Leusder Krant t Kypmantsje' uit Friesland de beste ed Caps door 18-4 nederlaag verder in degradatieproblemen Pm'is verrast ciarenbach Schaakoutsiders Uneken en Gerrits grijpen winstkansen in Eemelaar open L E U S D E N iktorwedstrijden in Achterveld trekken duizenden mensen Wat is Tractor Pulling? J6 snsdag 7 augustus 1991 Pagina 7 Duizenden toeschouwers genoten van een zinderend spektakel, (foto Hans Roggen) Alle onderdelen moeten glimmen en blinken, (foto Hans Rog gen). ide 'beentjes' de lucht in (foto: Hans Roggen). RVELD - Dc motoren traktoren brulden af- zaterdag over de wed- iaan van Power Valley, naast 'De Klaveet' aan itwcg te Achterveld. Het weer en het te verwach- ktakel trokken zeker toeschouwers naar de de tribunes en het talud waren overvol, de baan was het vanwege jooie weer en de spannen- edstrijden goed toeven, de organisatie 'Valleypo- de NTTO was een mooi annend programma voor- loteld. De deelnemers jen het uiterste van hun tines. lag werd geopend door de machines, de 3.4 ton klasse. Na vijf full-pulls de finale gewonnen door mer 87 dc 'Asterix' met meter. Hierna kwam de on Super Standaard aan >urt. Daarbij wist alleen mer 80, 'Cebeco Brutus' een full-pull te halen de mini-pullers ging de winning naar 'Cloud- ook door een full-pull. twee-wiel aangedreven luigen werd winnaar mer 301 Rattle and Hum' werd gebouwd door mgen van de Christelijke [arische Hogeschool uit iten, met een afstand van meter Bij de twee wie- tag je wheelies van zeker 50 tot 60 meter waarbij de voorwielen soms tot 1.80 meter boven de baan uitkwamen In de pauze was er een de monstratie van de collectie Fendt tractoren, waarbij de aller oudste en antieke model len het defile openden Ook was er nog een demonstratie van de 'Jet Car', een personen auto met een vermogen van 150 kilowatt, waar een straalmotor was ingebouwd Deze Al- louette helicoptermotor drijft de auto met ongekende krach ten vooruit. De motoren van deze Allouette's worden tot op heden nog steeds gebruikt bij de helikopters van de Rijkspo litie en het Grasshopper heli- team van de Koninklijke Luchtmacht te Deelen. De 'Jet-Car' vertegenwoor digd een waarde van ongeveer 100 000,—Na enkele rondes en wat stunts was hij verder te bezichtigen in het renners- kwartier Na de pauze was het programma nog spannder dan ervoor De zwaardere 'kanon nen' kwamen de baan op en dat was duidelijk te horen en te zien. Met flinke rookpluimen, die voor ruim 60 procent wor den veroorzaakt door de wa terkoeling van de enorme mo toren, daverden de machines de baan over in de richting van de 100 meter grens. De krach ten die daarbij vrijkomen, zijn gemeten door door mensen van TNO uit Delft Bij de 4.4 ton Miss Liberty zoekt de vrijheid. Vrije Klasse was de tractor 'Kypmantsje' bestuurd door Kees Zijsling uit IJlst de sterk ste 'It Kypmantsje' is een onge- sponsorde combinatie die wel een grote supportersclub ach ter zich Nadat in deze klasse vier combmaties een full-pull haalden, was in de finale num mer 29 'It Kypmantsje' de sterkste met 87.38 meter. Hier na kwam de 4 4 Super Stan daard aan de beurt Winnaar werd nummer 80 'Brutus' met een afstand van 89.38 meter. Hierna kwam het klapstuk van de dag. De zwaarste klasse. Lichtere tractoren konden ook in deze klasse mee rijden als zij met gewichten verwaard wer den Voor iedere start worden de tractoren zorgvuldig gewo gen en gemeten Dus te licht of te zwaar rij den is niet mogelijk. Ook in deze klass waren er weer vier combinaties die een full-pull behaalden. Na een tweede pull. waar de gewichten van de sleepwagen verzwaard wer den, was de Friesche combina tie nummer 29 'It Kypmantsje' wederom de beste met een af stand van 79.27 meter Het publiek waardeerde de prestatie van de Friezen met een staande ovatie. Winnaar Kees Zijsling zei later dat blij te zijn de snelste tractor van Nederland te hebben. Vorig jaar waren er anderen die hem te snel af waren, doch dit jaar had hij reeds meerdere keren (foto Hans Roggen). gewonnen en de boel niet stuk gereden. Een dag die wat be treft de organisatie nagenoeg perfect was en waar het de deelnemers betreft bijzonder spannend werd gemaakt Het in grote getale opgeko men publiek was deze dag de grote winnaar. Het was prach tig weer, er waren spannende wedstrijden, er was voldoende eten en drinken en bovendien gedroeg iedereen zich uiterst sportief. Bij iedere full-pull werd de deelnemer luid beju beld en de winnaars, die in een open Jeep werden rondgere den, werden door de duizenden aanwezigen luid toegejuichd. Ook de baan was in perfecte conditie. Een dag die volgens de orga nisatoren voor herhaling vat baar is Immers in deze tijden van millieu-preventic gaan er steeds vaker stemmen op wed strijden als deze te schrappen van de kalender. De organisa tie zegt echter de strenge regels van de NTTO strikt na te koe- men. Olie morsen wordt be straft met eenb boete van 250,—, een tweede maal wordt deze verdubbeld en een derde maal betekent, dat er een jaar lang niet meer mag wor den gereden. De overloop van dc cartero lie wordt niet zoals bij de hui dige nieuwe tractoren zomaar afgevoerd met een overloop buis, doch opgevangen in olie- bussen. Tractor pulling is een ander woord voor trekker-trek. Deze naam is gegeven aan een moto rische krachtsport, die sedert 1977 reeds honderdduizenden in haar greep heeft Tractor- pulling wordt beoefend met behulp van een zogenaamde 'sleepwagen'. Een soort opleg ger met aan de achterzijde een tandem-as die aan de voorzijde niet op wielen maar op een sle de rust Vol belast weegt deze sleep wagen 25.000 kilo. Het is de bedoeling deze sleepwagen over een speciaal aangelegde leembaan zover mogelijk voor uit te slepen. Deze speciale baan is honderd meter lang. Als de honderd meter wordt gehaald is dat een 'Full-pull' Als de sleepwagen in bewe ging wordt gezet door het trek kend voertuig, gaat er een bal- lastbak over een rails naar vo ren lopen en wordt de druk op de voorzijde van de sleepwa gen verhoogt. Bij iedere meter die de sleepwagen voorwaarts wordt bewogen gaat de bal- lastbak naar de voorzijde van de sleepwagen hetgeen inhoud dat er op de voorzijde meer ge wicht komt en het steeds zwaarder trekken wordt voor de tractoren. Bij meerdere full-pulls wordt er een barage gehouden. Het is mogelijk de sleepwagen met enkele manieren te ver zwaren. 1 Door een hogere versnelling te kiezen voor de ballastbak zodat deze sneller aan de voor zijde van de sleepwagen is. Als de sleepwagen in de voorste stand komt draait deze messen c.a 5 centimeter de grond in en remt de wagen sneller af 2. Extra stalen gewichten in de ballastbak plaatsen, in de bal lastbak is plaats voor 6 platen van 2500 kio per stuk. Uitslagen: 3.4 ton Vrije Klasse: 1. Asterix. 2. Eager beaver team. 3. Bonkie Power. 3.4 ton Super Standaard 1. Brutus. 2. Demolition Deere. 3. Deer Hunter. Mini-Pullers. 1. Cloud Nine. 2. Groundshaker. 3. Simply Irrestible. Two Wheel Drive. 1. Rattle and Hum. 2. Miss Liberty. 3. Vayager. 4.4 ton Vrije Klasse. 1. It Kytpmantsje. 2. Team Poppeye. 3. Green Spirit IV. 4.4 ton Super Standaard. 1. Cebeco Brutus. 2. Deer Hunter. 3. Hurricane. 5.7 ton Super Klasse. 1. It Kypmantsje. 2. Green Spirit IV. 3. Team Popeye. lam nog net niet uit de pijp (foto Hans Roggen). Achter het stuur steken de uitlaatpijpen dreigend omhoog, (foto: Hans Roggen). Evenveel deskundigen als toeschouwers, (foto Hans Roggen). ISDEN - De eerste wed- die volgde op de vakan- op moesten de Red Caps op ek m Soest. Aldaar moest gen het sterke team van de kerboekers gespeeld wor- The Red Caps hebben de zeer hard nodig om aan adatie te ontkomen. De •ngspitcher voor the Red was Eli Blom. ndat the Red Caps uit- 'de. begonnen zij aan slag. *ee openings slagmannen fen echter hun reputatie waarmaken en verdwenen 5 slag en een aktie van de istop naar het eerste honk ïerug de dug-out in Hier- iroduceerde André Hak- Jeen iets mislukte slag die klijk op een honk uit zou vallen, echter de pit- roaakte een foute gooi het eerste honk toe en An- *nutte deze kans meteen, tn volgend aktie kwam hij let tweede honk door een gestolen honk en door een doorgeschoten bal op honk drie. Pitcher Eli Blom wist daarna het punt door een honkslag binnen te slaan. De derde uit viel meteen hierna door een vangbal. Pit cher Blom moest daarna direkt 2 honkslagen incasseren. Dit trok hij later echter recht door bij de volgende 4 slagmannen 3 nullen te produceren. In de tweede inning wisten de Red caps weer een voorsprong te nemen. Brain Barends kwam op het honk door een 4 wijd, waarna Arjan Schneiders een honkslag produceerde. Deze twee bereikten later ook de thuisplaat om 2 punten te sco ren. Ook Knickerbockers wisten daarna hoe ze een bal moesten slaan en zij stonden aan het eind van de inning op een 7-2 voorsprong. The Red Caps wisten daarna niet veel tegenover te stellen. De eerste 3 slagmannen ver dwenen rechtstreeks weer de dug-out in. De Knickcr Boc- kers vergrootten in deze derde inning hun voorsprong naar 10-3. The Red Caps pakten nog maals de moed op om wat aan deze stand te doen. Arjan Schneiders sloeg een honkslag waarna Robert Helmich de klap van het seizoen gaf; een zeer fraaie 3 honkslag waarbij Arjan Scheiders over de thuis plaat kwam Deze laatste twee (beide sloegen van 1.000) en Eli Blom zijn ook de enige Red Caps geweest die een honkslag hebben geslagen (in totaal slechts 4) Dit was echter het laatste dat de Red Caps deden aan slag. In de gelijkmakende slagbeurt scoorde de Knicker Bockers nog 8 punten wat de eindstand op 18-4 bracht en de Leusde- naren nog verder in de proble men. In de 5 nog resterende wedstrijden moeten er punten gehaald worden anders zal het moeilijk worden om aan degra datie te ontkomen. LEUSDEN - In de zomer- schaakcompetitie van de Schaakvereniging Leusden kwamen de grootste kansheb bers donderdagavond niet in aktie. Niettemin waren er en kele goede partijen te bewon deren. Zo buitte Johan Gerrits op krachtige wijze het eind spelvoordeel van de „goede" leper uit tegen Dick Willigen- burg. Bert Uneken wist voorde eerste keer de Koningsindischc verdediging van Jan van Baar- dewijk omver te lopen. Hij klom daardoor voorlopig naar de tweede plaats; een plek die hij gezien zijn twee volle ver- liespunten hoogstwaarschijn lijk niet zal kunnen handha ven. Titelverdediger André Riet veld had het tegen SVL-nestor Halkes heel moeilijk, maar kon in tijdnood nog net naar remise ontsnappen De partij v Dalen - Bayat werd door een handig schijnoffer op h7 in het voor deel van wit beslecht, al verde digde zwart zich daarna nog taai SVL-penmngmeester Cees Veenendaal kwam in on overkomelijke moeilijkheden tegen het Lettisch Gambiet van Jan Nijhof Zijn dame werd zettenlang over het bord gejaagd en sneuvelde tenslotte door een penning. Rob v Kleef offerde tegen Jos Agterberg een stuk voor wat al te vage aanvalskansen. Het zette alle maal niet door en het onver mijdelijke einde werd door een blunder ook nog flink bespoe digd. Uitslagen: Uneken - v Baardewijk 1-0, Rietveld - Halkes remise. Wil- ligenburg - Gerrits 0-1; v. Da len - Bayat 1-0; Veenendaal - Nijhof 0-1v. Kleef - Agterberg 0-1. Dc stand op kop: 1. Shahnzadeh 5,5 uit 6; 2 Uneken 4-6; 3. Kampes 3,5-4; 3. Vos 3,5-4; 5. Halkes 3,5-5; 6. Elschot 3-4, 7 Rietveld 3-6; 8 Gerrits 2.5-4 8. Moed 2,5-4; ACHTERVELD - Dooreen for se stortbui dreigde de eerste wedstrijddag van het open toernooi van tennisvereniging De Eemelaar in het water te vallen, maar het programma kon na de bui van 18.30 uur om 20.30 uur worden voortgezet. Die eerste dag leverde direct een verrassing op. In het here nenkelspel versloeg Dick Pruijs van 't Stort de als derde geplaatste Erwin Clarcnbach. ('t Schilt), nadat hij in de derde set een achterstand van 4-0 had weggewerkt. Een lichte beenblessure speelde Claren- bach parten. Overige uitslagen Heren en kel: Michel van Beem (Barneveld) - Hans van Doorn (Hoogland 6-1 6-4 Taco Koelewijn (Nijkerk) - Marcel de Jong (Lookhorst) 6-1 6-2 Amo Jellema (Rapid) - Duncan Groot (De Kuil) 6-2 4-6 6-0 Maandag 5 augustus H.Bosboom - Spilt 6-1 6-1 Bruinekool - Grauw 6-3 6-1 De finale wordt op zondag 11 augustus gespeeld (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposilo's - Verzekeringen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7