'Middeleeuws' bouwdorp in een week uit de grond gestampt Leusder Krant Het weer in Zomer gematigd ZC voldoet misschien niet aan eisen Sjouwen, zagen, timmeren. rgunning kan nog steeds geschorst worden Voor tonnen gestolen Aanrijding door ruzie Reeëen dood Bomen vervangen Geen puin meer Sraafwespen /oensdag 14 augustus 1991 Pagina 5 (Foto Jan Pit) t'SDEN - De belangstelling jhet bouwdorp is opnieuw }t. Viel vorig jaar het aantal [nemers iets tegen (198 te- bijna 400 het jaar daar- |f) dit jaar moesten kindc- Hteleurgesteld worden. Het ein. het budget en het aan- begeleiders is te klein om r dan 250 kinderen tussen en 12 jaar, goed op te van- De inschrijving 'in de bur- ]ke stand van bouwdorp de it' begon maandag om tien Een uur later hadden zich derdvijftig liefhebbers ge il. Om half twee werd het jdoek 'uitverkocht' op de oten poort gehangen, gelukkigen verdrongen zich ^tien uur, dinsdagmorgen [er de dranghekken rond het hout Dezelfde stoere ke rels die al jaren bewijzen over kracht èn aardigheid in kinde ren te beschikken, verdeelden opnieuw de eerste 'pallets'. De kleintjes kwamen daardoor ook aan hun trekken. Het 'hier, hier' was oorverdovend Toch leek het begin in het bouwdorp rustiger dan voor gaande jaren. Frits Ringers (Graaf Pudding, deze week ter voorbereiding van de Pudding pop) verklaarde dit jaar extra scherp de leeftijdsgrens van twaalf jaar in de gaten te heb ben gehouden. Ouders werden volgens de begeleiders ,,op een positieve manier weggeke ken Het 'ontmoedigingsbe leid ten aanzien van volwasse nen' had opvallend veel succes. Wanneer de leiding daar niet voor zorgde, hadden de mede bouwers hun opmerkingen wel klaar, ,,Ha ha, moeten jouw ouders helpen!" werd scham per opgemerkt. Bij de hele kleintjes mocht een pa wel een enkele spijker slaan maar ver der zijn ouders alleen goed voor een regelmatige aanvoer van regenkleding, plastics, chips en bewondering. Om twee uur, dinsdagmid dag, zaten de eerste daken erop Ervaren bouwers zoals Coen Jansen (12) hadden hun vijfkamerwoning zelfs al voor zien van 'graffity'. Niet erg Middeleeuws maar wel in drukwekkend. De EHBO-da- mes hadden het vooral druk gehad met leider Chris die als hij geen splinter in zijn hand vond, wel een stuk van zijn duim zaagde of in een spijker trapte De kinderen bleken, zoals ieder jaar, veel verstandi ger dan veel ouders zich kun nen voorstellen Een enkele pleister werd uitgedeeld en als troost beloofde EHBO-me- vrouw Guus Dorff naar de ge bouwde hut te komen kijken. Ze werd daarvoor, door ha merslachtoffer Menno (10) voorzien van een nauwkeurige routebeschrijving. Het bouwdorp staat dit jaar in de Middeleeuwen. Hiermee zijn veel problemen bij voor baat opgelost Kostte het vorig jaar nogal wat moeite om de voor het Wilde Westen vereiste klapdeurtjes, veranda's en ge vangenissen te maken, dit jaar kan ieder bouwsel voor Mid deleeuws doorgaan Veel inwo ners van het bouwdorp waren niet helemaal op de hoogte van de eisen 'des tijds'. Sinds Ivan- hoe en Floris van de buis ver dwenen zijn, blijkt met alge meen bekend waar ridders in de Middeleeuwen wonen. Kantelen vragen om veel las tig, vaak tè vermoeiend, zaag- werk. Voor ophaalbruggen is geen plaats Het graven van grach ten is niet toegestaan. Voor de kinderen is het op dinsdag en woensdag vooral belangrijk om de pallets tot rechtop blij vende muren te vertimmeren, minstens een plank te verove ren. groot genoeg om als dak te dienen en acht duims spijkers door geplastificeerd spaan plaat heen te jassen. De versie ring en aankleding komt op donderdag en vrijdag aan de beurt. Op zaterdag kan ieder een zien wat Middeleeuws is, volgens de Leusdense jeugd van 1991 EN HAAG - Er bestaat een dat de bouwvergunning het tijdelijke asielzoe- centrum aan de Doornse- in de buurtschap Waterloo ig wordt vernietigd. Dit omdat het gemeentebe door een waarschijnlijke ne in de wetgeving het be- hiertoe wellicht juridisch voldoende heeft kunnen rbouwen. 1 staat echter wel vast, dat het gemeentebestuur terecht vrijstelling heeft verleend voor de vestiging van een asielzoe kerscentrum in Waterloo. Of er een centrum moet komen of niet, is een gepasseerd station. Het afgelopen voorjaar wees de afdeling rechtspraak van de Raad van State een gelijksoor tig luidend schorsingsverzoek namelijk af. Een en ander bleek bij een zitting bij de Raad van State in Den Haag. Die behandelde an dermaal het verzoek van om wonenden van het centrum om de bouwvergunning wegens juridische onvolkomenheden te schorsen. De omwonenden houden na melijk vol, dat er onaanvaard bare fouten zijn gemaakt en kwamen daarom opnieuw naar Den Haag. Het probleem is de vraag, waaraan de kwaliteit van de tijdelijke bewoning - caravans - moet worden ge toetst Volgens de gemeente kan die kwaliteit niet worden getoetst aan de woonwagen- wet, omdat het niet om woon wagens gaat Daarnaast is toetsing aan het woonketenbe- sluit ook niet mogelijk, aldus gemeentewoordvoerder R. Dumsbergen tot staatsraad mr J. van der Does. Het gemeentebestuur heeft het bouwplan om die redenen gebaseerd op de kwalitatieve eisen uit de bouwverordening. ..Volgens het gemeentebestuur is een redelijke woonkwaliteit in de verleende vergunning ge noeg gewaarborgd," aldus Duinsbergen Hij benadrukte nog zich af te vragen wat het belang van de omwonenden nog kan zijn bij schorsing van de vergunning. Het asielzoe kerscentrum is inmiddels in gebruik gesteld. De maximale capaciteit is 275 personen, er zitten er al 90, aldus het mi nisterie van WVC. Volgens Duinsbergen moeten de omwo nenden de uitspraak van de Raad van State in de bodem procedure maar afwachten. Die volgt zo snel mogelijk, be loofde Van der Does Volgens de advocaat van de omwonenden, mr. G. Schoon derbeek, voldoen de caravans in het centrum niet aan de bouwverordening. ..Waaraan moet de kwaliteit van de voor zieningen wel worden getoetst, dat is de centrale vraag. En die wordt door de gemeente niet bevredigend beantwoord," al dus Schoonderbeek. Volgens Schoonderbeek is voor het plaatsen van de stacaravans in Waterloo een bouwvergunning vereist ingevolge de Woning wet. De caravans voldoen vol gens hem ..in de verste verte niet aan de voorschriften." De uitspraakdatum in deze zaak is niet vastgesteld Staatsraad Van der Does wil eerst nog meer informatie over de bouwverordening van de gemeente Pas daarna zal hij een beslissing nemen. vervolg van pagina 1 strcuze prijsval in elkaar zou storten. Wethouder Verduin van Milieu wilde echter niet aan een subsidie voor oud pa pier, omdat de gemeente dit door de firma Spitman ge scheiden laat ophalen. Verder had Leusden een gunstig con tract met een papierhandelaar in Amersfoort, die tot eind dit jaar 0,03 per kilo aan de ge meente moet betalen. De han delaar liet overigens al eerder weten van dit contract af te willen. Het ministrie van VROM kwam in de afgelopen maan den met de papierindustrie en de Vereniging van Nederland se Gemeenten tot overeen stemming over een minimum papierpnjs In een advies aan haar leden adviseert de VNG de verenigingen een subsidie van 5 cent per kilo te geven. De gemeente Leusden heeft nu berekend dat het voor haar voordelig is zich bij deze rege ling aan te sluiten. Dat komt, omdat het papier dat van ouds her door de verenigingen werd ingezameld door het instorten van de papierprijs aan de straat wordt gezet Het wordt nu opgehaald door Spitman en dat kost de gemeente extra geld De subsidieregeling is mogelijk, doordat inzameling door de verenigingen de ge meente geld bespaart. De gemeente betaalt 1 cent meer dan landelijk is overeen gekomen. De leden due* van n dat sinds de overeenkomst tus sen het ministerie, de VNG en de papierhandel de prijs door de VNG naar boven is bijge steld. De garantieprijs van 6 cent zorgt voor voldoende in komsten voor de clubs. De re geling is voor de verenigingen het voordeligst als zij het pa pier zelf afleveren aan de poort van de papierhandelaar Deze neemt het dan in zonder kosten in rekening te brengen Het la ten ophalen van een container kost de vereningen 2 cent per kilo De verwachting is dat de re geling voor de gemeente een besparing oplevert van 15 000,— op jaarbasis. Dit jaar zal dat echter niet meer dan 3.000,-- zijn, omdat de regeling op zijn vroegst op 1 oktober in kan gaan De ge meenteraad zal namelijk het voorstel van burgemeester en wethouders moeten goedkeu ren Dat zal niet eerder kunnen dan in de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering van 19 september Als de regeling van kracht is. zullen verenigingen, die voor de subsidie in aanmerking willen komen, eerst een for mulier moeten aanvragen, waarin zij vragen met de rege ling te mogen meedoen. Met een ander formulier zullen zij elke drie maanden een weeg- verklaring van de papierhan delaar moeten overleggen om te kunnen bepalen op hoeveel subsidie zij recht hebben. LEUSDEN - Bij een importbe- drijf voor sportkleding en - schoeisel aan de Horsterweg is donderdagnacht voor enkele tonnen aan goederen gestolen De inbrekers wisten de alarm installatie buiten werking te stellen door een telefoonkabel door te snijden Daarna for ceerden zij deur van de ach teringang. Het bedrijf is door de diefstal extra gedupeerd, omdat de inbrekers de com pleet nieuwe collectie meeena- men. Het gaat om kleding en schoeisel van duurdere mer ken. LEUSDEN - Op de Ravenhorst kreeg een automobilist uit Soesterberg ruzie met zijn me depassagier Daardoor lette hij niet op de weg en reed tegen een tegenligger uit Leusden. Beide auto's liepen flinke scha de op LEUSDEN - In de nacht van woensdag op donderdag wer den 2 reegeiten doodgereden. Zowel op de Doornseweg als op de Arnhemseweg leidden een aanrijdingen tot ongelukken met fatale afloop voor de die ren. De betrokken automobi listen waren niet in staat de reeën te ontwijken. ACHTERVELD - Tussen Ach terveld en Hamersveld zijn kortgeleden 50 eikenbomen opgeruimd, die in de oorlog getroffen zijn door granaat scherven. Het gaat om de eike bomen langs de Tolboomsteeg. De bomen overleefden de scha de in eerste instantie wel, maar de gevolgen worden steeds meer zichtbaar. De eiken zijn zijn inmiddels vervangen doort tachtig jonge beukebomen. LEUSDEN - Het storten van puin voor de verharding van particuliere wegen is verbo den. Dat schrijft de provincie Utrecht aan in totaal 6800 in woners van het landelijk ge bied in de provincie. Het ille gaal gebruik van puin komt in de gehele provincie voor Het probleem volgens de provincie is dat het materiaal vaak voor een deel vervuild is met chemi sche afvalstoffen Zo zouden er vorig jaar in Eemland 5 vervuilde lokaties gevonden zijn. Deze zijn in middels opgeruimd Bij een hoeveelheid van 50 m3 is een vergunning nodig in het kader van de Afvalstoffenwet. Voor kleinere hoeveelheden is een ontheffing vereist. Dat gebeurt op grond van de verordening Bescherming natuur en land schap, Er moet 80 gulden per ton betaald worden voor het storten van het puin op een stortplaats. sluit de ingang weer af. net als de eerste keer. Maar nu werkt ze er ook nog zand overheen, zodat de plek niet van de omge ving is te onderscheiden. (wordt vervolgd) G. van Leeuwen ,3P» >tel, een zonnige dag, wan tend langs de rand van t bos of over de heide ubbe innen we, met een met dje geluk, de graaf- tspen bezig zien. Als er enige tijd aan wil- besteden, levert ons een interessant tiouwspel op. Er zijn fschillende soorten ufwespen, maar laten de kleine rupsendo- f maar eens bekijken, •psendoders zijn wke, zwart met rode Epen en het zijn uit- Ddelll litend de vrouwtjes die aan het werk zien met uitgebreide zorg voor nageslacht. Ze doen E_ - door het uitgraven Uo een nestholletje, ^"idkorrel na zandkor- Wordt met kaken en uitgegraven en een 'je weggedragen. Op manier valt het holle- minder op dan wan- T het vrijgekomen materiaal in de directe omgeving opgeslagen zou worden. Het gangetje gaat recht naar beneden tot op een diepte van ongeveer vijf centimeter. Onderin wordt een kamertje uit gegraven en het nest is gereed. De opening wordt dan, met wat steentjes en ander aan de omgeving aangepast ma teriaal, zorgvuldig afge sloten en is op geen en kele manier meer te zien. Dan gaat de wesp in de omgeving op zoek naar een geschikte rups. Het moet wel een gladde zijn want een behaarde rups zou moeilijkheden kun nen geven bij het trans port door het gangetje. Als de geschikte prooi is gevonden wordt met on feilbare zekerheid de an gel enige malen in het li chaam van het slachtof fer gestoken om precies de centrale punten van het zenuwstelsel te ra ken, waardoor het dier niet sterft, maar volko men wordt verlamd. De rups, dje te zwaar is om vliegend te vervoeren kan nu, omdat het in de verlamde toestand geen enkele weerstand kan bieden, over de grond en over talloze hindernissen naar het holletje worden versleept. Bij het nest aangekomen wordt de prooi vlak bij de ingang neergelegd en de afsluiting van het nest verwijderd. De wesp ver dwijnt in de gang, om even later met de kop en voorpoten boven de grond te verschijnen. De rups wordt met de kaken en de poten stevig beetge pakt en verdwijnt in de gang, om tenslotte in het kamertje te belanden. Dan legt de wesp er een ei op, verlaat het nest en De meesten onder ons zullen zich een heel andere voorstel ling hebben gemaakt van het afgelopen weekeinde De twee voorgaande keren werden we verwend met fraai zomerweer en temperaturen ruim boven de 25 graden, maar dit maal mislukte het volledig Er was een harnckkige wolkenband actief die niet alleen Noorde lijk Nederland in zijn wurg greep hield, maar ook in onze regio operationeel was en dat was niet helemaal conform de verwachtingen. In een vroegtijdig stadium waren de rekenmodellen van Offenach echter al een beetje op de pessimistische toer ge gaan, door een westelijke hoogtestroming vrijaf te geven op de noordelijke Noordzee. In dat soort gevallen kunnen fronten vrij gemakkelijk ons land vinden en dus het weer beeld verstoren. Zaterdag was op duidelijk meer zon gere kend, maar de oogst bleef be perkt tot een enkele schaarse knipoog. Hoewel de kwikstan den ruimschoots achterbleven bij de verwachtingen, ging de productie van warmtepunten gewoon door. De oorzaak wa ren de hoge nachtelijke tempe raturen. Die bleven bij 17 a 18 graden steken. In combinatie met de hoge luchtvochtigheid gaf dat aan het weer een druk kend karakter. Maandag stroomde er veel drogere lucht over ons uit. Dat was meteen te merken aan de zon. want die kwam het weerbeeld snel opfleuren On danks de koelere inslag werd de temperatuur met 22 graden zelfs hoger dan afgelopen zon dag in de warmere lucht. Zo kun je maar zien dat de warm tebron een heel belangrijke rol speelt in het temperatuurver- loop. Maandagnacht waren er meteoren te aanschouwen aan het zwerk. In eerste instantie was het die nacht helder, maar later drong bewolking binnen, zodat de fanaten wellicht te leurgesteld naar bed zijn ge gaan. Toch was er gelukkig wel iets te zien. Het front van het voorbije weekeinde kwam bo ven het noordelijk deel van Frankrijk goeddeels tot stil stand en zodoende wist de warmte zich ten zuiden van Parijs te handhaven. Öisteren kwam het front weer iets naar het noorden en dat leidde tot bewolking. De volgende dagen zal ons weerbeeld geleidelijk onder in vloed komen van een hogedru- kuitloper, die zich over het vasteland uitbreidt Hierdoor keert de zon terug en zal de temperatuur rond de 23 graden schommelen De kans op neer slag is dan klein Voor het ko mende weekeinde zijn de ver wachtingen enigszins gecom pliceerd Het zou iets koeler kunnen worden met een buien kans, maar zeker was dit eer der deze week nog niet. De eer ste tien dagen van augustus waren zeer warm, maar dat zal niemand verbazen. De gemid delde maximumtemperatuur bedroeg 24.7 graden en samen met een minimum v£kn 14.6 kwam het etmaalgemiddelde in Leusden op 19.7 graden. Dat is ruim drie graden in de plus. Opvallend was dat alle tien dagen warm waren, dat wil zeggen een temperatuur van 20 graden of meer. Op vijf dagen steeg het kwik tot 25 graden of hoger (zomerse dagen) en er was in Leusden een tropische dag (30 graden). Met de neer slag viel het mee. In Achterveld werd totaal 7 mm afgetapt. icinc "tT e 'J n^T,1"L

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5