.Leusder Krant. 'Haalt het voetbal het jaar 2000?' 'Het is 30 procent prestatie en 70 procent mentale kracht' Wervingsactie in Roda-kantine WÉ' 1 Forumdiscussie over het tekort aan scheidsrechters Alleen als er scheidsrechters worden gemolesteerd komt dat in de krant. Als er een keer iemand een goede wedstrijd heeft gefloten, lezen we dat niet. 'Ik verkoop een commercieel produkt en een scheidsrechter kan je ook zien als een produkt dat zich moet verkopen 'Door de negatieve benadering van de scheidsrechters, door spelers, pers en bestuurders graaft het voetbal zijn eigen graf' Duurloper Bertus van Kommer waagt zich aan de '100 kilometer' m V Woensdag 14 augustus 1991 Pagina De nood is hoog. Momenteel kent de voet balsport een tekort aan een slordige 7000 scheidsrechters. „Het tekort is chronisch. We hebben er nu 13 duizend, maar het zouden er eigenlijk 20 duizend moeten zijn. Als we nu niets doen komen we over vijf jaar gigantisch in de problemen Het tekort is groot; ook al omdat het verloop groot Het is natuurlijk ook geen pretje tegen woordig om scheidsrechter te moeten zijn'' „Dat is waar, maar daarmee los het pro bleem niet op. Ik geloof ook dat de pers hier een groot deel voor verantwoordelijk is. Al leen als er scheidsrechters worden gemoles teerd komt dat in de krant Als er een keer iemand een goede wedstrijd heeft gefloten, lezen we dat met. Alleen de nagatieve aspec ten van het fluiten naar boven halen is niet in het belang van de scheidsrechterij." Maar het imago van het voetbal heeft de laatste jaren toch ook flinke deuken opgelo pen? Denk maar aan voetbalvandalisme, burgemeesters die wedstrijden af moeten lassen, spelers die bij elk fluitsignaal bij de scheidsrechter protesteren en gaan zo maar door „Ook dat is waar. Maar het feit blijft dat voetbal nog steeds de populairste sport van Nederland is. De KNVB heeft één miljoen leden Feit is ook dat door sociale verande ringen voetbal een negatieve klank heeft ge kregen. Dat is een gegeven Daar kun je op dit moment niets aan doen. Je kunt proberen bij de jeugd het onpartijdig fluiten in te voeren Daarover moet bij de jeugd duidelijkheid bestaan. Maar het tekort aan en het verloop van scheidsrechters is enorm. Dat verloop komt vooral omdat beginnende arbiters te hoog moeten gaan fluiten. Een beginneling, die net van de cursus komt, fluit direct reser ve tweede klasse Als deze dan een aantal oud-eerste elftal spelers treft, die goed kun nen voetballen maar ook goed kunnen pra ten, dan haken er toch veel af." Volgens Kooren is het vijf voor twaalf, terwijl er anderen zijn die zeggen dat het al twee over twaalf is. Dat er iets moet gebeuren is duidelijk. Daarom heeft de COVS besloten in samenwerking met de KNVB besloten de nek uit te steken. „Waarom nemen we als LEUSDEN - „Als we het over het aantal scheidsrechters hebben, staat de klok op vijf voor twaalf. Als we nu niets doen, komen over vijf jaar hopeloos in de problemen." Dit zegt John Kooren pr- man van COVS, de belangenvereniging voor scheidsrechters. Op maandag 19 augustus start in de kantine van Roda'46 de landelijke actie ter promotie van de scheidsrechterij in de vorm van een forumdiscussie. De actie heeft als hoofddoel het werven van toekomstige scheidsrechters. Momenteel is er een tekort van zo'n 7000 arbiters en is verloop erg groot. Aan de discussie nemen onder andere deel Vitesse-speler John van de Brom, trainer en oud-voetballer Rinus Israël, scheidsrechter John Blankenstein en oud-arbiter Jan Keizer. De avond wordt geleid door Leusdenaar John Kooren. COVS het voortouw7 Omdat er snel iets moet gebeuren Er moeten snel mensen geworven worden, maar dat moet wel op een goede manier gebeuren. Ik heb met oud-scheids- rechters Van der Kroft en Hoppenbrouwer gesproken en die waren ook van mening dat er iets moest gebeuren. Ik ben er vanaf juni al mee bezig. In korte tijd heb ik met zoveel mogelijk mensen gesprekken gevoerd Bij voorbeeld met Den Haag-trainer Cor Adnaanse en met Van Praag van Ajax. Maar ook met spelers als Gerard de Haan (speler van NAC die vorig seizoen twaalf keer een gele kaart kreeg) en Hans Kraaij jr (ook een geducht kaartenverzamelaar). Met scheids rechters uit het betaald voetbal van dit mo ment. Maar ook met fluitist die in de afdeling bezig zijn en dat zijn zeker niet de onbelang rijkste. Ik problematiek getracht vanuit alle invalshoeken te bekijken." Kooren, zelf oud-scheidsrechter, is werk zaam als verkooppromoter Dat heeft alles te maken met het snel mogelijk laten doorstro men van een produkt dat bij een winkelier op de plank ligt Het verkopen van de scheids rechterij ligt volgens de Leusdenaar in het verlengde van zijn werkzaamheden. „Ik ver koop een commercieel produkt en een scheidsrechter kan je ook zien als een pro dukt dat zich moet verkopen. Ik heb een marketingplan gemaakt voor de scheids rechten]; een soort vijf-jaren-plam. In dot plan staan vier punten centraal Het belan- rijkste is de werving en selectie van nieuwe arbiters. Ten tweede zal het verloop vermin derd moeten worden. Op de derde plaats staat de verbetering van het imago van de scheidsrechterij Als laatste zullen we de spelregels op een populaire manier aan het publiek moeten worden uitgelegd. Door die gebrekkige kennis ontstaan ook veel proble men op de velden Kooren heeft daarvoor de NOS, in de vorm van Studio Sport, al bena derd. De COVS heeft mannen en vrouwen in de leeftijd van 18 tot en met 30 jaar aangewezen als doelgroep voor het vinden van nieuwe scheidsrechters „Boven die leeftijd zijn ze natuurlijk ook van harte welkom, maar we hebben de prioriteit lager gelegd. Ook al om dat we al willen van de voetballers die na hun carrière nog wat wedstrijdjes willen fluiten Maar nogmaals ze zijn uiteraard van harte welkom. We zijn op zoek naar mensen die interesse en feeling met de voetbalsport heb ben en wel interesse om voetbalwedstrijden te leiden. We accepteren momenteel iedereen die zich aanmeldt om te fluiten." Dat klinkt wel erg wanhopig? „Het is gewoon een gegeven. Als je vai voetbal houdt, als je graag 22 spelers zie spelen, die hun conditie bijhouden, dan is ee: neutrale scheidsrechter noodzakelijk, kunt niet voetballen zonder leiding. Daaron zijn we blij als er scheidsrechters zijn; ooks zijn dat niet de besten Wanneeer zal de avond van 19 augustu een succes genoemd mogen worden? „Als we een vol huis hebben en er minimal 150 stoelen bezet zullen zijn Ne^, we vraga van iedereen naam en adres zodat we aanwezigen na afloop niet kwijt zijn Daarn zullen we ze via 'direct-mailing' (via de posl red.) alsnog proberen te overtuigen om zie aan te melden als kandidaat-scheidsrechtei Als deze actie succesvol is, is dat goed voord voetballerij, goed voor de clubs, goed voord scheidsrechterij en goed voor de KNVB." minimii i li mil lihiurnimmuunin» De landelijke wervingsactie voor voet- den Borden (voorzitter COVS) en sport- I balscheidsrechters krijgt zijn landelijke journalist Evert ten Napel. primeur in Leusden In de kantine van De avond wordt geleid door John Kooren, Roda'46 op het Buiningsportpark zal de pr-man van de COVS, die eveneens een actie worden begeleid met een forumdis- inleiding zal houden. De hoofdstelling cussie. Gesproken zal worden over de heeft als ondertitel: 'Door de negatieve stelling 'Haalt het voetbal het jaar 2000'. benadering van de scheidsrechters, door Aan de discussie nemen een aantal pro minente belanghebbenden deel: voet baller John van de Brom (Vitesse), trainer en oud-international Rinus Israël, scheidsrechter John Blankenstein, oud spelers, pers en bestuurders graaft het voetbal zijn eigen graf' Het hoofddoel van de avond is het werven van kandida ten die opgeleid willen worden tot scheidsrechter. Een wervende slogan arbiter Jan Keizer, Beukers (voorzitter voor toekomstige arbiters is de volgende van Spakenburg), Pieter Lucht (voorzit- 'Als je denkt dat je het beter kan, doe het ter tuchtcommissie KNVB), Govert van dan'. liminuiminiminlinilmil imimiummnmmniumimimmimmmiimiimiimimmmmmmmimmimiiimmmmmmiimiimmiumimimmmmiiimmmmimiiimmimiiiiimiiumiimmimmiiumuiiiummiiiiumiimmiiuimmnmmumiiuiiuimumumuiiimmimiimiiiimimmmmmimimimiimmimiiiuiuimmiimmmimmmmmimmmiimmmmiimiiiiiimiiiiiimiiiiiiiimimiiiimiiiiiiiiiii I LEUSDEN - „Dubbele triathlon waanzin?," staat op de voorplaat van het sportblad, dat Bertus van Kommer laat zien Een vraag, die net zo goed ook aan de 40-jarige lange af standsloper gesteld kan worden. Niet dat hij van plan is een dergelijke dub bele triathlon te volbren gen, maar hij is de afgelo pen maanden wel druk ge weest met de voorberei ding van een duurloop, die wat afstand en vereist doorzettingsvermogen aardig in de buurt komt. Begin september wil Van Kommer namelijk mee doen aan een 100 kilome- terloop in Winschoten, een afstand die hij volgens zijn eigen schatting in mini maal 11 uur moet kunnen afleggen Dat is alleen mo gelijk als hij een tempo weet te handhaven van ongeveer 10 kilometer per uur Langzamer mag na tuurlijk ook wel, maar wil hij zijn naam terugvinden in de wedstrijduitslagcn, dan moet hij in ieder geval binnen 16 uur de 10 rondes van 10 kilometer gelopen hebben „Waanzin, zouden veel mensen zeggen. „Ik heb nu al 13 marathons gelopen en zocht eigenlijk naar een andere uitdaging is het commentaar van Van Kommer. Een typerende uitspraak, voor iemand die het devies van de be kende duurloper Jan Knippenberg tot de zijne heeft gemaakt. .Lopen is geen sport, maar een ma nier van reizen.' schreef deze in zijn boek 'De mens als duurloper' Dat boek is inmiddels voor iedereen, die regelmatig hardlopend afstanden van 10 kilome ter en meer aflegt, een soort bijbel geworden. Van Kommer raadpleegt het in ieder geval van tijd tot tijd en vindt er de inspiratie in voor de uitoefening van zijn bijzondere hobbv. Daar begon hij mee in 1985, toen hij stopte als actieve voetballer in Hoe velaken bij de gelijknami ge club. Het was het laatste jaar, dat hij deel uitmaakte van het eerste elftal en in een lager elftal spelen vond Van Kommer maar niks. Ik moet mijn prestatie dwang kunnen uiten en ben altijd op zoek naar zegt nieuwe uitdagingen," hijzelf Het hardlopen begon eerst nog bescheiden met de voor een doorgewinter de duurloper relatief korte afstanden van 5 tot 10 kilo meter „Ik ben bij de Amersfoortse Atletiek vereniging Triathlon be gonnen met het zogenaam de joggen," vertelt Van Kommer „Maar als je merkt dat dat steeds beter gaat. wil je er meer uitha len Dus werden de af standen steeds groter en sinsdicn heeft de Leusden- se duurloper oiitelbare halve marathons afgelegd en is de teller voor de klas sieke hele afstand van 42 kilometer op 13 blijven staan. Ondanks zijn prestatie dwang kent Van Kommer ook zijn beperkingen „Een topper zal ik wel nooit worden," zegt hij van zichzelf. „Daarvoor ben ik ook te laat begonnen met deze sport Het heeft voor mij geen zin om te probe ren mijn persoonlijke re cords op de hele'en halve marathon te verbeteren Aan mijn basissnelheid en looptechniek valt nu een- *sr v.Li-- y.ï'i V V V.wV Bertus van Kommer aan het begin van een training: „Je wordt er wel een beetje a-sociaal door." (foto: Hans Roggen). maal niets meer te doen. Dus blijf ik de 21 kilometer lopen in ongeveer 1 uur en 25 minuten en kost de hele marathon mij 3,5 uur En het moet voor Van Kom mer, ondanks zij jacht op nieuwe uitdagingen, een lolletje blijven „Als het zo heet is als de afgelopen weken, ga ik beslist niet lopen bij temperaturen van 30 graden of meer. Dan blijf ik liever thuis en drink een biertje in de tuin. Ook in de winter ga ik niet trainen als het ijzig koud is. Ik schaats graag en als er ijs ligt, sta ik liever op de schaatsen." Maar bij temperaturen onder de 30 graden boven nul of 10 graden onder nul kunnen zijn buren Van Kommer 's ochtends en 's avonds van zijn huis aan de Wierickewijk zien vertrek ken voor een trainingsloop van 15 kilometer of meer „Ik ben wel lid van AV Triathlon en ik laat daar mijn gezicht wel regelma tig zien, maar toch train ik meestal liever alleen." Hij wil daarmee bena drukken dat zijn sport er een is voor individuen. „Je wordt er wel een beetje a- sociaal door." heeft hij in middels gemerkt „Dat moet ook wel, anders lukt het niet Gelukkig wordt ik goed gesteund door mijn gezin en zelf probeer ik ook wel rekening met hen te houden." Die steun is hard nodig, zeker voor de prestatie, die Van Kommer op zaterdag 7 september in het Gro ningse Winschoten wil vol brengen. Die steun komt niet alleen van zijn familie, maar ook van een collega van het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum in Hoevelaken, waar Van Kommer bibliothecaris is. „De ouders van mijn collega wonen in een huis langs het parcours en van daaruit zal hij mij begelei den." Die begeleiding zal onder meer bestaan uit het bijhouden van de loop schema's en het verzorgen van de voeding. Dat laatste kan nog wel eens voor pro blemen zorgen, want tij dens het lopen wil de maag van Van Kommer soms te genwerken. „Ik verdraag voedsel tijdens het lopen heel slecht," zegt hij. „Vaak word ik misselijk en moet ik overgeven.' Daarom zijn de speciale sportdrankjes, waar vele andere lopers bij zweren, niet aan hem besteed. Het komt er voor hem daarom op neer, dat hij moet zor gen dat hij voor de wed strijd goed gevoed en ver zorgd is. „We moeten 10 rondjes van 10 kilometer lopen. Elke keer lopen we door een sporthal Daar mogen wij even uitrusten en gemasseerd worden," weet hij inmiddels al. Het parcours zelf kent hij nog niet, maar hij is wel van plan om een dag van te voren te gaan kijken „Ik denk dat ik het moeilijk ga krijgen na 60 kilometer voorspelt hij „Dan moet ik nog een afstand lopen, die gelijk is aan een hele ma rathon. Het komt op dat punt vooral aan op menta liteit." Maar dat is volgens hem precies waar het om gaat in de duurloopsport. „Het is 30 procent prestatie en W procent mentale kracht' Stefan Steenkamp *1 ^lllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ IIIII III IIIIIIIIK*

Leusder Krant | 1991 | | pagina 6