Grenzen aan de groei .Leusder Krant. De nieuwe woningnood in Leusden L E U S D E N Vijfde aflevering in een serie over de laatste stuipen van een groeistad Eigen behoefte Kwetsbaar Woensdag 14 augustus 1991 Pagina LEUSDEN - Ruim een jaar geleden veroorzaakte de provinciale notitie 'Sporen naar de toekomst' de nodige deining in Leusden. Daarin werd gesteld dat Utrecht tot het jaar 2015 nog ruimte zal moeten vinden voor een kleine 100.000 nieuwe woningen, waarvan enkele tienduizenden in de regio Amersfoort. Leusden werd genoemd als mogelijke groeikern, waar 10.000 tot 20.000 huizen zouden kunnen worden gebouwd. Slechts weinigen in Leusden leken van die gedachte gecharmeerd. Het gemeentebestuur stelde toch een onderzoek in naar mogelijke ruimte voor extra woningbouw. De politiek concludeerde, op basis van dat onderzoek, dat die ruimte er nauwelijks meer is en ging over tot de orde van de dag. De provincie deelde de Leusdense visie en richtte de blik in 'De Toekomst getekend', in een andere richting. Er kwam echter een ander probleem boven water. Leusden blijkt slecht in staat de woningzoekenden te huisvesten. Bepaalde groepen (de sociaal zwakkeren) stoten in de eigen woonplaats hun neus. De nood is zelfs zo hoog, dat op dit moment slechts de zeer urgente gevallen kunnen worden geholpen. In september wordt dit vraagstuk extra actueel, als het Volkshuisvestingsplan wordt behandeld. „De regio moet onze problemen nu maar eens oplossen", zegt wethouder Verduin. „Leusden moet de problemen van de eigen bevolking zelf oplossen", zegt de VVD. „Er moeten huizen komen voor senioren", zegt D66. „De ruimte in Leusden is op, maar starters moeten geholpen worden", zegt Leusden'90. „Er moeten meer woningen in de sociale sector komen", zegt de PvdA. In de komende weken in de Leusder Krant een serie artikelen over deze problemen en hun oorzaken. Een zoektocht naar de geschiedenis van Leusden, alsmede naar antwoorden op vraagstukken in de ruimtelijke ordening. In de vijfde aflevering is het woord aan de beleidsmakers. Achtereenvolgens komden aan het woord de provinciale gedeputeerde Schapenk en de Leusdense wethouders Joost de Jongh en Corri Verduin. Com Verduin bij de omstreden 'Pon'driehoek: „Er is in Leusden in het verleden te royaal met de rum. Tekst: DaanBleuel Foto's: Hans Verhorst omgesprongen. ,,Ik zal mi] blijven verzetten tegen over schrijding van het Valleikanaal Dat vindt de Utrechtse gedeputeerde Schapenk van ruimtelijke ordening, als het om de toekomst van Leusden gaat „Als het Valleikanaal een maal is overschreden, ligt verstedelijking van het hele gebied tussen Stoutenburg en Hoevelaken open. Dat moeten we dus niet doen In het nieuwe streekplan zal het Val leikanaal ongetwijfeld als een 'harde grens' voor de bebouwing worden opgevoerd", al dus de gedeputeerde. Over Leusden-Zuid denkt Schapenk ge nuanceerder: „Rondom de Pon-lijn is enige bebouwing niet uitgesloten. Ik denk dan echter hooguit aan wat afrondende bebou wing. Het is niet verantwoord de relatie tus sen Gelderse Vallei en de Heuvelrug daar stuk te bouwen. En het idee Leusden-Cen trum en 'Zuid' meer aan elkaar te breien, vind ik alleen acceptabel als er een kwalita tief heel goed stedebouwkundig plan komt." „Wat we de afgelopen maanden met de notities 'Sporen naar de toekomst' en 'De Toekomst getekend' gedaan hebben is alle mogelijkheden systematisch ter discussie te stellen. De uitkomst daarvan stond voor mij bij voorbaat al vast; de ruimte rond Amers foort is bijna vol! Amersfoort ligt als een spin in het web. Aan de ene kant liggen de polders van Eemland, aan de andere de Heuvelrug en de Vallei. Die kanten willen we persé niet op, dus blijft er maar een zeer beperkt aantal mogelijkheden over. Hooglanderveen is ei genlijk het enige serieuze alternatief." „We zeggen voor Leusden eigenlijk het zelfde als jaren geleden Ook toen hebben we al vastgesteld dat het Valleikanaal, de Schoolsteegbosjes en Leusden-Zuid de gren zen van de mogelijkheden bepaalden. In de regio is alleen in de buurt van Hooglander veen nog ruimte voor uitbreiding van enige betekenis. En dan is de koek op Vanaf dat moment zullen we over de grenzen van de provincie moeten gaan kijken, in de richting van Gelderland. Op de lange termijn zal er een interprovinciaal structuurplan moeten komen. Daar ontkomen we niet aan en ik zal me daar ook sterk voor maken In de voorbereidingen op het nieuwe streekplan, vindt de provincie dat nieuwe woningbouw geconcentreerd moet worden in bestaande agglomeraties, om de waardevolle gebieden in de provincie (zoals Heuvelrug, Vallei, Eemland, het Veenweidegebied) in tact te laten. Schapenk: „En in grote stads- concentraties is het makkelijker de culturele voorzieningen op peil te houden Bovendien vormen de steden het economisch draagvlak. En in deze tijd is het belangrijk dat de af stand tussen wonen en werken zo klein mo gelijk blijft." Amersfoort en Utrecht zijn de stadsge westen, die nog op grote schaal ontwikkeld kunnen worden Men gaat ervan uit dat er in de provincie tot het jaar 2015 nog 100 000 nieuwe woningen gebouwd moeten worden De regio Amersfoort zou daarvan 30 000 wo ningen voor eigen rekening moeten nemen. Schapenk: „Die getallen hebben een zekere relativiteit Het blijft een hachelijke zaak 25 jaar vooruit te kijken Nog niet zo lang gele den voorspelden we dat er op dit moment 20 miljoen Nederlanders zouden zijn. We heb ben er nu 15 miljoen Gelukkig maar, zou ik zeggen. Aan de andere kant is het ruimtebe slag veel en veel groter geweest, dan we dachten „We zien nu ontwikkelingen, die onge twijfeld consequenties hebben voor de toe komst Bijvoorbeeld, de gemiddelde woning bezetting neemt nog steeds af en de vergrij zing neemt toe. Er is nog steeds een woonbe hoefte en voorlopig zal die ook blijven Daar moeten we op inspelen. Maar om de relativi teit van de getallen en voorspellingen zoveel mogelijk te ondervangen zullen de plannen goed gefaseerd moeten worden, zodat we kunnen inspelen op veranderende prognoses. Daarmee kan het ruimtebeslag beperkt wor den." De Leusdense wethouders, Corri Verduin (PvdA, volkshuisvesting/milieu) en VVD-er Joost de Jongh (ruimtelijke ordening) staan in hun persoonlijke visie over het vraagstuk diametraal tegenover elkaar. Verduin vindt dat Leusden zo goed als vol is. Er is in het verleden te onzorgvuldig met de beschikbare ruimte omgesprongen en daardoor is het nu een kwestie van 'op de blaren zitten', vindt de socialiste. Ook als dat betekent dat zelfs de eigen huisvestingsproblemen met kunnen worden opgelost. De liberaal Joost de Jongh daarentegen vindt dat het groeien voor eigen behoefte een noodzaak is om de gemeente financieel en qua voorzieningen gezond te houden Er zou om die reden aan dat uitgangspunt van be leid (groei voor eigen behoefte) niet getornd moeten worden. In de zienswijze van De Jongh ontkomt Leusden er ook niet aan dat de lokaties die inmiddels hoog en breed de revue zijn gepas seerd, voor het nieuwe streekplan wordt vastgesteld, weer een keer opnieuw in beeld komen De Jongh: „Niet omdat ik dat zo graag wil, maar gewoon omdat dat onvermij delijk is. Provinciale Staten hebben al gezegd dat alle lokaties die in deze regio successie velijk aan de orde zijn geweest nog eens na der onderzocht moeten worden en tegen el kaar afgewogen. Dat lijkt me ook de enige juiste manier. Maak een Milieueffectrap- portage en kijk met die MER-bril op naar alle mogelijkheden. Ik sluit dan niet uit dat het gebied ten noorden van het Valleikanaal bij een dergelijke benadering hoog zal scoren Deze vraagstukken zijn niet meer op lokale schaal te regelen. De wereld houdt met op bij Leusden. Dit soort projecten beïnvloeden een hele regio. Dan ontkom je er ook niet aan een regionale afweging te maken. Je kan wel zeg gen 'in deze gemeente mag met meer ge bouwd worden', maar dat is met meer reëel." „Grenzen zullen verder vervagen. En dat is logisch. Grenzen zijn ontstaan door toevalli ge ontwikkelingen in het verleden. En veel daarvan hebben hedentendage hun geldig heid allang verloren. Het Valleikanaal bij voorbeeld wordt als een soort natuurlijke barrière beschouwd. Maar wat was er ge beurd als datzelfde kanaal enkele honderden meters naar het noorden had gelegen? Was dan het gebied, waar nu niet over te praten valt, ineens wel geschikt geweest?" De Jongh „Besturen is vooruitzien Je moet een visie ontwikkelen voor je beleid gaat maken. Je moet vooruit durven kijken. En dat mis ik op dit moment een beetje in de gemeentepolitiek. Terwijl rijk en provincie plannen maken tot 2015, gaan we hier niet verder dan het jaar 2000 om te voorkomen dat er echte keuzes gemaakt moeten worden gesteld. En toch is dat nodig. Er ligt nu een maal een probleem. Er zijn nog veel huizen nodig. Zorg dan ook dat die er kunnen komen -waar dan ook- en maak een goede afwe ging" „Planologie is eindig Op basis van de hui dige prognoses zal de behoefte aan woningen rond 2000/2010 neutraal zijn. Daarna is er geen extra bodembeslag meer nodig Het verloren gaan van natuurwaarden gaat dus niet tot in het oneindige door. Maar tot die tijd zal je de mensen toch ergens kwijt moe ten. En dan kunnen we in Leusden wel roe pen 'Ga de polder maar in', maar is daar dan geen natuur? Bovendien denk ik dat de pol der op dit moment volstrekt geen alternatief is. Het ontbreekt daar ten enenmale aan een goede infrastructuur." „Daarbij; In Leusden kunnen we, op basis van de voorgestelde nieuwe bouwlokaties, de groei voor eigen behoefte niet eens waarma ken. Je zou eigenlijk nü al over het Valleika- naal moeten gaan kijken. En ik denk dat het groeien voor eigen behoefte een pure nood zaak is, als je wil zorgen dat de financiële positie van de gemeente gezond blijft en de voorzieningen op peil kunnen blijven. Wat we nu gaan doen is ruimtelijke ordening be drijven op de vierkante millimeter. Passen en meten om hier en daar nog wat te kunnen doen. Dat vind ik geen oplossing." Corri Verduin zoekt de oorzaak van de problemen in het verleden. Verduin: „Er is hier niet evenwichtig genoeg gebouwd De sociale woningbouw is sterk achtergebleven bij de landelijke norm. In Leusden halen we krap 18%, terwijl de landelijke standaard op 40% ligt. Daar komen de problemen, waar we nu mee zitten, vandaan. De eigen behoefte bestaat voor een belangrijk deel uit mensen, die een goekopere woning moeten zoeken. Huizen voor die groep zijn er niet voldoen de." „Er is hier te royaal met de ruimte omge sprongen. Er is niet dicht genoeg gebouwd. De PvdA heeft vanaf het begin gezegd dal buitengebied erg kwetsbaar was en dat d het groeitempo van Leusden op afgestf moest worden. Er is in 1986 uiteindelijk soort concensus bereikt over een gemati groei -en niet meer voor de regio-, maar invulling daarvan is met erg evenwichtig, beurd. Kijk maar naar 't Ruige Veld. De breiding in die wijk zou bestemd kunnen voor het maken van een inhaalslag in sociale sector. Daar is niets van terecht ge men. Ondanks het feit dat ten opzichte vai rest van Leusden het percentage hogei komen te liggen (ca. 29%), halen we daar niet eens de landelijke norm. Van een inh: manoeuvre is dus geen sprake geweest achterstand is minder snel gegroeid. Als met 't Ruige Veld zuinig waren omgespr gen, hadden we er tot het jaar 2000 mee gekund." „Maar wat nu? De geschiedenis valt meer terug te draaien. Maar moeten we toch maar een deel van het kwetsbare buit gebied opofferen? Of moeten andere inv hoeken misschien toch zwaarder gaan gen? Als je naar de Vierde Nota op de Ru telijke Ordening van de minister kijkt, bron van de huidige discussie, dan zijn hoofdlijnen het ontwikkelen van de stede: het beschermen van waardevolle gebiet Over de Gelderse Vallei wordt gezegd dat gebied in zijn geheel beschermd moet u den Er is al een interprovinciale commii in het leven geroepen (De Valleicommis DB) die tot taak heeft dat gebied te besch men en te herstellen. Daaruit blijkt well waardevol het is en hoe slecht het er v staat. Verdere aantasting van De Valle niet aanvaardbaar. Dus hebben we in L« den de ruimte voor uitbreiding domweg meer." „Overigens kunnen er ook vraagtekens plaatst kunnen worden bij alle getal! waaruit zou moeten blijken dat er nog zoi ruimte nodig is. Wat is bijvoorbeeld 'de ei behoefte'? Is dat iedereen die maar enigs: aangeeft wel in Leusden te willen wonen' definieer je dat wat minder breed? Ook tempo waarin je aan die wensen tegemoet komen, heeft invloed op de ruimtebehoe Wanneer je iedereen morgen wil helpen meer ruimte nodig, dan wanneer je dat is tijd zou faseren. Toch zal ook de 'echte' ei behoefte hier nooit helemaal kunnen won ingevuld." „We krijgen nog steeds 60% zogenaai ongebonden vestigers binnen Dat zijn mensen op de vrije woningmarkt een b zoeken. Dat is erg veel en heeft alles te ma) met de wijze waarop in het verleden hui zijn gebouwd. Daar zou je als gemeente m grip op kunnen proberen te krijgen. Sons gen zijn daar huiverig voor, maar we hebl als gemeente toch de verantwoording voffi zwakkere groepen in de samenleving, moeten de mensen huisvesten die zichi niet kunnen verzorgen. Het blijkt dat jaarlijks een doorstroming van 10% is komt beschikbaar op de markt en daar zot in principe iets mee kunnen doen." Verder zal de polder een belangrijk i van de regionale woonbehoefte moeten ff opvangen. Dat moet maar als een haas wikkeld en geschikt gemaakt worden ders is de provincie Utrecht binnen de 1 ste keren tot aan de oostgrens geasfaltë Leusden is zo goed als vol. Dat moet is geaccepteerd worden. Als we dat ew* buitengebied niet gehad zouden hebl zouden we ook anders naar de huisvest» problemen moeten kijken En één keer® je zeggen; We moeten stoppen." Volgende week: De visie van stedebouid1 dige Frank de Brouwer: „Waar koeien gh kun je bouwen" Joost de Jongh: ..Ik sluit niet uit dat het gebied ten noorden van het Valleikanaal bij een heroverweging in de regio alsnog hoog zal scoren."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8