Leusden-Zuid verzet zich tegen sluiting Boekenmolen Ter zake Leusder Krant enkel traantje op de grote dag ider parkeren en meer huizen Aula op begraafplaats Oud-Leusden ;te schooldag 'Eindelijk, nou mag ik echt' Petitie door 500 mensen ondertekend Collecte Koningin Wilhelminafonds Werf langer open Kapper scherpt de scharen nen voor uitbreiding Hamershof klaar Kabelkrant uit de lucht Historische Kring wil De Geut redden van de ondergang Hoeveel kost een boom Algemeen directeur BEC0 Coen van den Berg lag 21 augustus 1991 Pagina 3 ste schooldag op basisschool De Hobbit. Een enkel traantje vloeide, maar de grote stap was kzo ontzettend spannend. Ouders namen met moeite afscheid van de kinderen, ook voor hen i een grote dag. (foto Hans Roggen). |EN - Juf Jeanne van 1 De Hobbit kreeg orgen een dikke Daarna rent de knuf- >r snel naar een andere ij gaat dit jaar naar Peter van groep twee Ze moest eerst even ide' juf begroeten. De komen aarzelend Voor moeders èn va- het behalen van deze minstens zo span- lindelijk, nou mag ik ucht een klein meisje nd van haar hart. In cht ze 'op visite' komen, is ze toegelaten tot de hooi die eindelijk be tas van de vierjarigen, leiding van juf Jeanne reel minder snel vol als klassen van De Hob- ar ook veel minder snel »r de ouders van de zes- rs-verse leerlingen ver zijn is het kwart voor rs dwingen zich tot Zoals het hoort _inkt de zucht 'ze ziet me is meer' en 'hij is me al En dan staan ze nog et raam. De kleuters daar nog nauwelijks ht voor. Zij nemen deel kringgesprek. Na een gevoerde overweging mogelijk kan worden ist een vriendin te zitten, e kennismaking met de Een onervaren vader tikt op het raam teneinde aandacht te vragen voor zijn laatste zwaai. Zijn groet wordt beantwoord met een gebaar waaruit het 'dag pa, schiet nou maar op' blijkt. Onverwacht begint een jongetje te huilen. Notabene de oudste van de klas, die voor de vakantie al dagelijks kwam. Hij ziet er wel stoer uit in zijn nieuwe Turtle t-shirt, maar wil dolgraag op schoot Daar is het leed snel geleden. De rest van de ochtend is men druk met het verkennen van de klas. In heel Leusden zijn op straat tot ver na negen uur moeders te vinden die hun eer ste emoties wegpraten. De eer ste ochtend doorkomen is moeilijk of nu de eerste of de laatste telg op school is begon nen. Een moeder van vier kinde ren tegen iemand, die net haar oudste voor het eerst heeft af geleverd: ,,Jij hebt er tenmin ste nog één thuis, ik ben nu helemaal alleen". Na negenen wordt Leusden stil en schoner, want menig moeder verdrijft de tijd met een extra schoonmaak beurt M. van den Anker LEUSDEN - Massaal protest bij de bevolking van Leusden- Zuid tegen de dreigende slui ting van het filiaal van de bi bliotheek De Boekenmolen aan de Prinses Ircnelaan. Een co mité van vrijwilligers heeft de afgelopen weken meer dan 500 handtekeningen weten op te halen van mensen die vinden dat De Boekenmolen open moet blijven. Die zijn vandaag, samen met een petitie, waarin gepleit wordt voor het open houden van de Boekenmolen, aangeboden aan wethouder Vroon. Vlak voor de vakantie maakte wethouder Vroon van Welzijn bekend, dat het filiaal zou moeten sluiten. Op dit moment wordt de bibliotheek in Leus den-Centrum verbouwd. Er komt ondermeer een verdie ping bij. Met het geld dat met de sluiting van het filiaal in Leusden-Zuid bespaard wordt, zou een extra kracht betaald kunnen worden voor de nieuwe afdeling in 'Cen trum'. In Leusden-Zuid dan een keer per week een biblio bus kunnen rijden Deze oplossing wordt nu niet gepikt door de lezers van 'Zuid In de petitie aan wet houder Vroon staat hierover: ,,De Boekenmolen fungeert als sociaal ontmoetingspunt, een functie die niet genmakkelijk door een bibliobus kan worden overgenomen. Ten tweede is de Boekenmo len voor iedereen goed bereik baar en wordt deze goed be zocht door de schoolkinderen uit Leusden-Zuid, die zich geen zorgen hoeven te maken over de gevaarlijke verkeers situaties. Ook ouderen zijn eer der geneigd even naar de bi bliotheek te gaan om een boek te lenen Verder zegt het actiecomité dat de bibliotheek in Leus den-Centrum geen alternatief is vanwege het ontbreklen van een verbinding van het open baar vervoer. Een ander argument om de Boekenmolen open te houden is volgens het actiecomité, dat het filiaal 'loopt als een trein'. Met een ledenbestand van 900 zou de Boekenmolen ver boven het landelijke gemiddelde lig gen. De petitie is vanmiddag aan wethouder Vroon aangeboden door een delegatie, die bestond uit een doorsnee van de hele bevolking in Leusden-Zuid Twee vrijwilligers van het fi liaal, leerkrachten en leerlin gen van de twee basisscholen en twee ouderen maakten deel uit van de delegatie. De petitie werd overhandigd door de zoon bvan de bibliothecaresse, mevrouw Van Aken. De handtekeningenactie loopt overigens door tot de be handeling van de dreigende sluiting door de gemeenteraad op 16 september. LEUSDEN - De landelijke collecte van het Koningin Wil helminafonds zal dit jaar wor den gehouden van 26 augustus tot en met 7 september Col lectanten voor Leusden kun nen zich opgeven bij het secre tariaat van de afdeling Leus den. Het secretariaat wil ook graag in contact komen met ge gadigden voor een bestuurs functie. Er zijn drie bestuurs leden nodig. Men kan contact opnemen met H.J Houtveen, Dinkelwijk 22, Leusden. Tele foon 033-944392 LEUSDEN - De openingstij den van het overlaadstation op de gemeentewerf op zaterdag zullen verruimd worden. De werf is nu op zaterdag open van 9.00 tot 12.00 uur. In de nabije toekomst kan men op zaterdag zijn afval op de werf kwijt van 8.30 tot 12 .300 uur Eerder was er sprake van een verruiming tot 16 00 uur, maar deze oplossing bleek te kost baar. Met het nieuwe voorstel hoopt de gemeente de pieken in het aanbod in het hoogseizoen (maart tot en met november) beter te kunnen opvangen. DEN HAAG - De Raad van State zal binnen circa zes we ken uitspraak doen over de vestiging van een kapsalon in een pand aan de Hessenweg in Achterveld. De vraag, die het rechtscollege moet beant woorden, is of het gemeente bestuur van Leusden enkele jaren geleden terecht toestem ming hiervoor heeft gegeven. De Arobrechter plaatst vraag tekens achter die beslissing. De vestiging van de kapsalon wordt aangevochten door de eigenaresse van een andere kapsalon aan de Hessenweg. Die is gevestigd tegenover de nieuw gevestigde salon. In Den Haag behandelde de afde ling rechtspraak van de Raad van State het beroep van me vrouw C. Kok-Snijder tegen het besluit van de gemeente om toestemming te geven voor een verbouwing van het pand aan de Hessenweg. Volgens mevrouw Kok had de gemeente geen kapsalon in het pand mogen toelaten, omdat het pand ook een woonbe stemming heeft. Daarnaast vreesde zij de concurrentie. Het gemeentebestuur ontkent dit In een gedeelte van het pand heeft altijd een bepaalde bedrijvigheid plaatsgevon den, en er is geen wezenlijk verschil tussen een kantoor of een kapsalon, is de redenering van het gemeentebestuur. In het bestemmingsplan staat namelijk geen nadere om schrijving van het begrip 'han del, bedrijf en beroep'. Voor dat deel, dat een woonbestem ming had. heeft het gemeente bestuur vrijstelling verleend en vervolgens een bouwver gunning voor een interne ver bouwing. Volgens de Raad van State is het maar de vraag of dat mag, zo bleek tijdens de zitting in Den Haag. Staatsraad mr. Slagter stelde vast, dat uitein delijk alleen een bouwvergun ning mag worden verleend voor de bestemming die het pand heeft. ,,Een bouwver gunning mag dus alleen als er geen strijd is met het bestem mingsplan". aldus Slagter Over ongeveer anderhalve maand zal duidelijk worden, of de beslissing van Leusden in stand kan blijven of niet. I)EN - „Het grote ver net de vorige plannen, hebben gemaakt, is dat versie het hele gebied akt wordt en dat er 50 meer woningen ge- zullen worden," zegt ider Joost de Jongh tij presentatie van H2. H2 oor de uitbreiding van centrum De hamershof. ie uitbreiding wordt al laren gepraat op het ge- 'huis en inmiddels zijn aantal plannen de re- epasseerd. Vorig jaar de afhandeling van de versie 'afgeblazen', om- ojectontwikkelaar MBO ijd nodig zei te hebben, taren ontwikkelingen onder meer de provin- lannen om op Leusdens lebied grootschalig te ouwen, die grote conse- es voor het winkelcen- ou kunnen hebben, zinning heeft inmiddels gevonden en dat heeft lot een plan, waarbij het •lijk deel van het huidige betrokken is. Dat be- wel dat het benizine- van Total zal moeten Ijnen. ,,Wij zijn met To- nderhandeling en waar- ijk zal het bedrijf ver worden naar de nieuwe iting op de A 28," licht gh toe. Een gunstige ruil e exploitant van het sta- naar volgens De Jongh °or de gemeente. ,,Als >lijft. aar ze nu zitten, dat nadelige financiële en voor de uitbreiding il winkelcentrum," zegt fhouder enigszins raad- l»g- er overeenstemming ■tet Total betekent dat in geval dat op die plek komt voor kantoren en tegen met maatschap doelstellingen Zoals of het RIAGG,"legt De tet. Deze oplossing zorgt teer ruimte elders in het der parkeeruimte moet dat resultaat leiden „Anno 1991 denken wij anders over het gebruik van de auto dan enkele jaren geleden," ver dedigt de wethouder deze breuk met het beleid uit het verleden, toen er in Leusden nog vauit werd gegaan dat er in een winkelcentrum royaal par keerruimte beschikbaar moet zijn. „Uit onderzoek blijkt dat er steeds minder mensen met de auto naar de Hamershof ko men." Daarom komen er ook geen parkeergarages, maar zal een deel van de parkeerruimte ondergronds worden gereali seerd." Parkeren in twee la gen," heet het in de toelichting op de plannen Minder ruimte voor de auto heeft wel tot gevolg dat mensen met de fiets naar het centrum komen. Kortgeleden klaagden de winkeliers er nog over dat er zoveel fietsers zijn, die het winkelcentrum onveilig ma ken. „Wij moeten er daarom voor zorgen dat de mensen wel met de fiets naar het centrum kunnen komen, maar niet erin," zegt De Jongh. Meer rek ken en stallingen dus Alle ruimtebesparingen heeft er toe geleid dat er in het winkelcentrum 255 woningen gebouwd kunnen worden In clusief het oude deel zullen er dan in totaal 400 woningen zijn in De Hamershof Daarmee heeft Leusden een eerste stap gezet in het bouwen voor eigen behoefte, een wens waarvoor de gemeenteraad zich eerder uitsprak. De nieuwe woningen zullen zoveel mogelijk in de sector 'lage huren' gebouwd moeten worden, vindt de wet houder „Maar er blijft na tuurlijk ook nog behoefte aan luxe appartementen," zegt hij Welke winkels er in het nieu we deel van het winkelcentrum zullen komen, wil De Jongh niet zeggen. „We hebben in Leusden in ieder geval be hoefte aan winkels, die duur zame goederen verkopen," is het enige dat hij daarover kwijt wil, zonder te zeggen welke goederen hij daarmee precies bedoeld. Volgens hem zijn er al voldoende supermarkten in Leusden, zodat deze categorie niet hoeft te rekenenen op een plekje in H2. Een uitzondering maakt hij voor de Boni, die nu nog aan de rand van het win kelcentrum zit, maar een plek in het nieuwe deel is beloofd Bij de uitbreiding hoort ook de bouw van het nieuwe poli tiebureau. Volgens De Jongh zijn de onderhandelingen met de Rijksgebouwendienst hier over al zeer ver gevorderd en zal het bureau in 1993 klaar zijn Daarna zal de eerste paal geslagen worden voor H2, die enkele jaren daarna gereed zal zijn. De kosten van de uitbrei ding schat De Jongh op 20 mil joen gulden LEUSDEN - Het kabel krantkanaal is enkele da gen gestoord geweest. De oorzaak is het uitvallen van een onderdeel in het kopstation in het gemeen tehuis. Het onderdeel kon niet onmiddelijk vervan gen worden, omdat het toeleveringsbedrijf het niet voorradig heeft Het gaat volgens het onder houdsbedrijf Kroon om een speciaal onderdeel Dinsdag werkten de on derhoudsmonteurs nog volop om het kopstation provisorisch te repareren Dat betekende wel dat de kabelkrant een groot deel van de dag buiten werking is geweest. De storing trad voor het eerst op tijdens het week einde. Een gemeentelijk woordvoerder kon dinsdag nog niet zeggen, wanneer de problemen opgelost zijn. LEUSDEN - Dc Historische Kring Lcusden heeft in een brief aan het gemeentebestuur duidelijk gemaakt, dat boerde rij/jeugdcentrum Dc Geut 'weliswaar is uitgewoond, maar het casco verkeert in een goede staat'. De Kring is niet enthousiast over het idee, dat er opnieuw een beeldbepalen de boerderij op de nominatie staat om afgebroken te wor den. De brief is gericht aan de fractievoorzitters, omdat 'het college het tot op heden ken nelijk niet nodig heeft gevon den onze conclusie aan de raadscommissie welzijn door te geven'. De Kring heeft de bouwkundi ge toestand van De Geut laten onderzoeken door twee des kundigen Deze kwamen onaf hankelijk tot dezelfde conclu sie. In september 1990 heeft de Kring reeds het college op de hoogte gesteld. „In een ant woord van het college wordt echter niet ingegaan op de in houd van onze mededeling", aldus secretaresse Huizer- Putter in de brief. „Wel wordt naar dc optie van de Bankgirocentrale verwezen. Nu dateert deze optie al van heel wat jaren terug en zou in middels als praktisch beëin digd beschouwd kunnen wor den, temeer daar niets erop wijst dat de Centrale aan uit breiding denkt" De Kling vindt niet, dat er nooit een boerderij mag wor den afgebroken, maar heeft wel grote bezwaren tegen zul ke beslissingen met oneigenlij ke argumenten. LEUSDEN - De gemeente wil een methode gaan toe passen om de waarde van bomen te kunnen bepalen Het gaat om de verbeterde methode Raad. Deze Rot terdamse ingenieur ont wikkelde de methode om de zogenaamde 'belevings waarde' van bomen te kun nen vaststellen. Het gaat daarbij niet om de econo mische waarde, zoals de opbrengst van de hoeveel heid hout, maar om de waarde die bomen hebben voor de verrijking van het stadsbeeld of het land schap. Leusden wil de methode gaan toepassen om te kun nen bepalen of bomen al dan niet mogen verdwij nen. Ook wil de gemeennte bereiken dat bijvoorbeeld aannemers zich inzetten beschadigingen te vermij den bij bomen met een hoge waarde Verder maakt de methode het mo gelijk mensen te beboeten, die zonder vergunning bo men hebben gekapt De boete zal in dat geval geba seerd zijn op de waarde, die uit de methode Raad voortvloeit. LEUSDEN - Maandag wordt op begraafplaats Oud-Leusden (bij het torentje) de aula officieel in gebruik genomen. Wethouder Vroon zal de openingshandeling verrichten. Het gebouw staat direct bij de ingang van de algemene begraafplaats en heeft een sober karakter. Naast de grote zaal is een keukentje, een toiletruimte en een berghok Ongeveer zestig zitplaatsen en een geluidsinstallatie met ringleiding voor gehoorgestoorden. Voor een geluidsinstallatie ontbrak budget, maar er wordt nog bekeken of daar iets aan gedaan kan worden (foto Jan Pit) LEUSDEN - Op 1 september zal de heer Karelse zijn Junktie neerleggen als algemeen directeur van de In- en verkoopvereni ging BECO in verband met het aanvaarden van een funktie elders LEUSDEN - Per 1 januari 1992 beëindigt Coen van den Berg zijn directeurschap van het gelijknamig electrotechnisch installatie bedrijf. Deze zaak bestaal inmiddels 32 jaar. De plaats wordt ingenomen door de heer Van de Beek. Het Leusdens bedrijf gaat samenwerken met het installatiebedrijf Van de Voort uit Ede Sissers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets leuks te melden, of wilt u afreageren, bel dan 94 14 95 en vraag naar Stefan Steenkamp (in principe alleen 's ochtends van 11-12 uur). *...De gemeente gaat subsidie geven voor het inzame len van oud papieren meteen wordt het weer aantrek kelijk de kranten en tijdschriften apart te houden. Met dc maatregel hoopt de gemeente dat bet inzamelings- systcem van deLeusdense verenigingen, dat jarenlang moeizaam is opgebouwd, in stand blijft. De subsidie is uitsluitend bedoeld voor verenigingen, scholen, ker ken en dergelijke...* *...Dat kwam echter niet bij iedereen even duidelijk over. Of wellicht dacht het jongetje dat naar de redac tie belde: „Nee heb je en ja kun je krijgen. "De jongen, die zijn naam niet noemde, zag voor zichzelf een aar dige bijverdienste in het verschiet en vroeg of 'parti culieren ook voor de subsidie in aanmerking komen. Wij moesten hem helaas teleurstellen...* Teleurgesteld dreigde ook een echtpaar uit het voormalige Oost-Duitsland te worden. De Duitsers logeerden met hun baby bij vrienden in Leusden. Enkele dagen voor hun vertrek werd de auto, die pal voor de deur van hun gastgezin stond, gestolen. In de ajuto zaten alle babyspullen, zodat de Duitsers de laatste dagen van hun vakantie zich moesten behelpen met wat anderen hen konden lenen...* *...Hun Leusdense gastvrouw belde daarom ten einde raad de krant op met het verzoek via een oproep op de kabelkrant de gestolen auto op te sporen. „Als bet niet anders kan. brengt mijn man hen wel terug, maar we hopen natuurlijk dat dat niet nodig is...* *...En gelukkig kwam het ook niet zover, want de auto werd een dag later teruggevonden in Dordrecht. De babyspulletjes lagen er nog in, maar er was wel een ruitje ingeslagen en het stuur zat op slot. Eind goed, al goed, maar de inwoners van het voormalige commu nistische land zullen beslist geen goede indruk hebben overgehouden van het rijke westen... *...Ook ontevreden was een mevrouw van de Wilgen laan. ,,Er is hier een sierkip bij ons aankomen lopen, vertelde zij beteuterd. „Volgens mij is het arme beest in de steek gelaten door mensen die op vakantie zijn. Zij is daar zo goed als van overtuigd, omdat volgens de politie niemand een sierkip als vermist heeft opgege ven. „Ik vind het maar niks. dat mensen hun dieren zomaar achterlaten," was haar commentaar...* *...De bezorgde vrouw vervulde in ieder geval wel baar plicht, want nadat de kip enige dagen noodge dwongen op 'eendevoerrantsoen' had geleefdkocht zij speciaal 'sierkippevoer'. Ondertussen waarschuw de zij ook de kinderboerderij van De Glind met het verzoek haar tijdelijke gast permanent onderdak te verlenen. Dat verzoek is ingewilligd...* *...Datde politie geen sierkip in haar vermiste dieren- bestand beeft gevonden, ligt overigens hoogst waar schijnlijk aan de mevrouw zelf. Enige uren na haar eerste telefoontje naar de krant, belde zij weer op met de mededeling dat bet niet ging om een kip. maar om een haan...* *...En daar zit natuurlijk nog wel verschil tussen. Dus er is nog een herkansing voor de Leusdense sierhancn- bezitters. Bent u uw huisdier kwijt, probeer het dan eens bij de kinderboerderij van Dc Glind. Wellicht dat uw trouwe tweevoeter daar een stek heeft gevon den...* *...Soms zit het geluk in een zomers ijsje. Dat onder vond een jeugdige klant van een Leusdense snackbar. Toen het meisje aan het koele ijs likte, stuitte haar tong^p iets metaligs. Met haar tanden viste zij een du boeltje uit het ijs. „Mag je houden," kreeg ze te horen van de ijsverkoper. Mooi meegenomen, maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat ijs een bewaar plaats voor gevonden voorwerpen wordt...* De geschiedenis blijft soms achtervolgen. Zo houdt een 1 april-mop uit 1977 nog steeds de gemoederen bezig. Op 31 maart van dat jaar schreef de Leusder Krant, dat de Tankwerkplaats een andere bestem ming zou krijgen. Het zou namelijk een recreatiecen trum worden...* *...Het inmiddels overleden raadslid Van Maanen had niet zo gauw in de gaten dat het om een grap ging en stelde vragen in de gemeente raad. De krant maakte er zich enkele dagen daarna nog vrolijk om...* *...Maar ook het personeel van de Tankwerkplaats kan er nog steeds om lachen. De werkplaats heeft dit jaar een jubileum te vieren en maakt ter gelegenheid daarvan een jubileumboek. De samenstellers belde met de krant over bet hoe en waarom van de Leusder Krant-grap. Want zo 'n klassieker mag natuurlijk niet in de jubileumuitgave ontbreken...*

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3