Panorama Lisiduna Stormlopen op Middeleeuwse bouwwerken Leusder Krant Bedankt! Bouwdorp 1991: mooier en soberder dan ooit Blijhof „Wachten op het nieuwe bureau" /oensdag 21 augustus 1991 Pagina 7 De arbeid zir er voorlopig op bij deze twee knapen in het Middeleeuws bouwdorp Het was even zweten geblazen, maar na gedane arbeid is het goed rusten Hoewel ....moet het dak nu een rood of wit lokje verf krijgen? (Foto Gemt Jeuring) waar gezaagd werd ontmoette hi] een elleboog Vrijdag werd het moeilijk om de aandacht vast te houden De hutten waren af, slechts hier een daar werd nog wat getim merd. Voor de playbackshow meldden zich vijftien num mers, waarvan zes met liedjes uit Grease, een hip-hop num mer en drie Nederlandse suc cessen Waarmee de interesse van de schooljeugd duidelijk werd. Volgens een ervaringsdeskun dige, 'vorig jaar was het alle maal Madonna. Zij is nu echt voor boven de achttien' De twee jongste deelnemers, ieder met een liedje uit Kinderen voor Kinderen, wonnen een aanmoedigingsprijs Voor de rest bleek op het toneel staan vaak belangrijker dan hetgeen daar gedaan moest worden. Bewegen èn playbacken bleek een moeilijke combinatie. De verwachte troubadour uit Zuid-Amenka kwam niet dus werd een disco geimproviseerd met minstens zoveel succes. Vervolgens kon iedereen in de rij om zijn deel van de 750 hamburgers, sticks en worsten te bemachtigen. Er was meer dan iedereen op kon De traditionele afsluiting met de kindermarkt dreigde ge smoord te worden door de re gen. Hoewel een enkeling het geluk had een verzameling aan te vullen en iedereen wel wat verkocht, blijft de indruk van slappe handel. Alleen de koekjes bij de bakkerij waren snel weg. In volgende jaren zou het te overwegen zijn om de 'markt' meer aan te passen aan het thema. Nu was van de Middeleeuwen, net zo min als bij de extra akti- viteiten, weinig te merken. De smid verkocht dezelfde soort koopwaar als de monnikken en ridders. Opmerkelijk was al leen de kleine handelaar in 'echte Bouwdorp-spijkers' die later overging tot de verkoop van 'echte parkieten En de cakeverkoop'één plak een kwartje, drie voor een gulden' Na de voorstelling van pop pentheater Hildebrand deelde Mark de Graaf (8) versierde koeken uit aan de leiding. Deze jonge mensen konden niet wachten op de shovel. Zodra het laatste kind door het hek was werden de eerste hutten omgegooid. ,,Daar heb ik de hele week naar uitgekeken", aldus Jeffrey Schenk (14) De jongste medewerker was, net als de rest, bekaf van zijn eer ste werkervaring. De VWO- scholier heeft zelf nooit meege daan aan het bouwdorp. ,,Het leek me nooit leuk, maar ik weet nu wat ik gemist heb". Zijn taak bestond uit het hel pen zagen, uitdelen van spij kers ('ze belaagden me ge woon'), het controleren van de pasjes en 's avonds het testen van de stevigheid van de hut ten door flink te rammelen. Volgend jaar helpt hij weer. Zeker weten. ,.Het bouwdorp is voor iedereen die komt even leuk, we werken allemaal heel hard, maar er heerst een lekker sfeertje." LEUSDEN - 'Graag wil ik langs deze weg alle mede- werkers(sters) van De Geut heel hartelijk bedan ken voor de fantastische Bouwdorp week De kinderen hebben er met volle teugen van genoten. Op de eerste plaats ver maakte de jeugd zich enorm met het bouwen, timmeren en schilderen, maar ook het randpro- gramma tijdens deze week was in één woord GEWEL DIG Nogmaals mijn hartelijke dank, mede namens mijn zoon, Manon Houtveen. Naam: Hans Overeem Beroep: Groepscommandant van de Rijkspolitic Leusden, Woudenberg, Renswoude Favoriete plek: ,,De plaats van het nieuwe politiebureau" M. van den Anker religie speelde een grote rol in het bouwdorp. Kerken stonden centraal en uiteraard is de kerk taf zonder een kruis op de toren. Dit bouwwerk viel overigens bij de jury goed in de smaak. Het ig een hoofdprijs. Maar dat wisten de werkers op deze foto op het moment van deze opname nog t(Foto Gemt Jeuring) USDEN - Een enorme sho- maakte zaterdagmiddag drie uur, korte metten met creaties op het bouwdorp. In enstelling tot voorgaande en zagen maar weinig kin- en het einde van hun hut. deelnemers aan de vakan- iktiviteit van Leusden wa- naar de voorstelling van poppentheater geloodst, jr weinigen bleven op het initieve einde wachten. De chtige brand waarmee het iwdorp tot dit jaar een ctaculair einde vond, mocht teleurstelling van veel kin- en en ouders, om mileu-re- len niet meer. Een weemoe- eblik achterom met de ha- r in de hand en de vloerbe- king over de schouder lie slechts. !et laatste bouwdorp rond Geut kenmerkte zich door geslepen organisatie. Het igoed te merken, dat een- de concept voor de zevende d gebruikt en bijgeslepen itorende en/of bewerkelijke ijes zijn vervallen, zoals vo- )aar het slapen van zowel willigers als bouwers op bouwterrein en de voor- !ing in de Korf en dit jaar de LEUSDEN - Voor wie het Bouwdorp te is, zijn er de Blijhof akti- viteiten. Achter te bleek van alles in te vullen. Voor de een komen bij De Geut toch teveel grote kinderen, die te woest met een hamer zwaaien, waar te veel scherpe ipijkers en zagen rond- .i lingeren, te veel herrie n vuil zou zijn. Voor Iie vier dagen aan- ïoeien te lang, te veel te moeilijk is, aarvoor is gelukkig de lijhof. Ruim tweehon- ïrd kinderen vierden aar hun eigen feestje, lijhof organiseert in de iatste schoolvakantie eek op woensdag en onderdag aktiviteiten jjfoor kinderen tussen de V ier en twaalf jaar. Het j s de bedoeling de Leus- J lense jeugd iets te bie- len voor of na het rntf de brand, de troubadour (niet ge komen, wel verwacht). Daarentegen meer aandacht voor de controle van zowel bouwers als bouwsels, een goed geëgaliseerd terrein en een in alle opzichten strakkere organisatie Dat laatste is voor het grootste deel in handen van jonge vrijwilligers. Minstens drie, Chris, Wout en Bart, heb ben daarvoor twee weken vakantie opgenomen De ervaringen opgedaan in vo rige jaren zijn uitgangspunt voor de organisatie. De vrij willigers verzinnen de aktivi teiten rond het gekozen thema. Vaste prik blijft de ballonnen wedstrijd, de playbackshow, het knutselen en de voorstel ling. Niet alle 'extra's' lijken daarbij afgestemd op de be langstelling van de bouwers. De redding van de ballonnen wedstrijd was het feit dat alle kaartjes al van tevoren ge schreven waren zodat ieder een, ook de kinderen die liever bleven timmeren, meedeed. Zoals de video-films met in spraak van de kinderen wer den gekozen (The Turtles ver uit favoriet), zo zouden in een volgend jaar de kinderen meer bouwdorp. Toen de ak tiviteiten tegelijkertijd georganiseerd bleken, was men bang voor een geringe opkomst. Ten onrechte want de op komst was weer groter dan verwacht. De veelal jonge kinde ren veranderden de eer ste dag in een sprook jesfiguur. Na zelf mutsen, maskers en bogen te hebben ge maakt namen ze hun intrek in een zelf ge maakt kasteel. Met be hulp van grote aan el kaar geniete dozen was een reusachtig bouwsel ontstaan vol geheimzin nige gangen. Dit kasteel bestond slechts één dag. Op don derdagmorgen werden spelletjes als touwtrek ken, zaklopen en stoe lendans gedaan, 's Mid dags kwam een gooche lende clown. De twee dagen waren een groot succes. bij de organisatie betrokken kunnen worden. Een nieuw bouwdorp zal naar verwachting eind augustus '92 bij de ijsbaan verrijzen. Wan neer de plannen volgens ver wachtingen van Frits Ringers gerealiseerd worden, zal dan op een groter terrein, met een mooi gebouw meer mogelijk zijn voor meer kinderen. Dat hij dit jaar kinderen heeft moeten weigeren zit hem niet lekker. Kabouters In het bouwdorp liepen be halve de twintig vrijwilligers, zeker 's nachts een aantal ka bouters rond. Deze bleken ie dere ochtend opnieuw het een en ander aan hutten te hebben veranderd. Soms tot verbazing en vreugde van de officiële huttenbouwers, een enkele keer tot grote woede. Aan het einde van de eerste dag, dinsdag, bijvoorbeeld was het verschil in aanpak bij de jeugdige bouwers al heel groot. De ervaren timmeraars van tien, twaalf jaar hadden machtige bouwwerken gecon strueerd. Zoals elk jaar is de rekenmaat voor een hut, de grootte van een pallet en liefst een veel voud daarvan. Veel zaagwerk wordt niet verricht. Zeker niet de eerste dagen. Steun wordt dankbaar aanvaard, zolang het van bomen betreft. Een hut be schikte daardoor over vijf ka mertjes met ieder een eigen uit gang maar zonder onderlinge verbinding. Een Middeleeuwse variant voor kloostercellen. De allerkleinsten hadden het de eerste dag moeilijk. Zij wor den slechts voor spek en bonen in groepen met ouderen geac cepteerd. Want de grote kinde ren willen bouwen, stevige mu ren optrekken en door dik hout, enorme spijkers rammen. Met de lichte hamertjes van de kleintjes beginnen ze niets in dit geweld. Voor de jongsten zijn er meer de dunne plankjes waarmee de gaten kunnen worden dichtgetimmerd en de verfkwast. Chris Bekkers (7) had het de eerste middag om twee uur wel gezien. Hij wilde naar huis. Moe van de indrukken, het timmergeweld en het eeuwige 'dit kun jij nog niet'. In de rest van de week vond hij zijn draai en wijst aan, voor wie het ge duld kan opbrengen, iedere spijker die hij heeft bijgedra gen. Waaghals De kleintjes, die met elkaar een hut overeind moeten zien te krijgen missen vaak het in zicht, d^ kracht en het vermo gen de goede planken te kiezen. Gelukkig krijgen zij hulp van de vrijwilligers èn de kabou ters. Dit laatste bleek op woensdag morgen. Een van de allerklein ste hutjes waarin drie ukken met veel moeite en inelkaar gevouwen passen, bleek 's nachts ver bouwd. De verbaasde snuiten bij het zien van hun gegroeide hut was een foto waard. Het commentaar op het kabouter verhaal was 'met wat voor ha mers hebben die kabouters dit dan gedaan?' Minder blij met de kabouters waren de grootste waaghalzen van het dorp. Zij bleken twaalf plus. De leiding had er vanaf de eerste dag de handen aan vol. Als domein had de roversbende (zo noemden zij zich) zich om en vooral in een dikke boom verschanst. Recht tegenover een groep meiden, die zodra hun dak het hield zich met z'n allen daarop installeerden. De romantische conversatie tus sen deze twee groepen had een totaal ander karakter dan in feite de bedoeling was. Zeggen dat meisjes leuk zijn of jongens best wel spannend is op deze leeftijd uit den boze, dus beweerden ze precies het tegendeel. De strijd duurde de hele week. Het haantjesgedrag ('stoere macho's) moest ook blijken uit de hoogte van het bouwwerk. Tot grote woede van de bende werden de meest gevaarlijke uitkijkposten 's avonds uit veiligheidsoverwe gingen verwijderd. Middeleeuwen Woensdag kregen veel hutten hun eerste Middeleeuwse trekjes. De eerste herkenbare toren werd gemaakt door de groep rond Tamara van Heu- genbosch. Opvallend was het aantal kruisen dat in elkaar getimmerd werd. De hut van Stefan en Mark Kreupeling kreeg de functie van uitkijkto ren toen een derde verdieping tot de mogelijkheden bleek te behoren. Woensdag was de dag waarop plannen werden uitgewerkt of bijgesteld. De dag ook waarop de meeste hutten instorten (6). Meestal doordat alle bewoners op het dak wilden zitten. Soms werd doelbewust opnieuw begon nen. Zoals Sjoerd Reitsma die eerst een boot wilde maken. Terwijl ergens anders bij ge brek aan pallets besloten werd om de pallet die als basis dien de, en waar alle wanden stevig tegenaan geklemd zaten, toch maar voor het dak te gebrui ken. Of zoals Tom Boers (10) ver klaarde: ,,Ik was op weg om een kasteel te maken, maar de toren lukt niet en kantelen zijn me te veel werk. Dus wordt het een boerderij". De twee die uiteindelijk, net als vorig jaar, de mooiste crea tie zouden timmeren werkten hun idee goed uit. Zij bouwden een abdij. René Crooymans en Sander van de Vlasakker, bei de 12, zien er niet echt uit als vrome monniken maar zij had den hun redenen. Misschien lukte het ze om op zaterdag tijdens de kindermarkt trap pistenbier te mogen verkopen. Met veel enthousiasme maak ten ze een bidkapel, een kloos tertuin met echte plantjes, 'go tische' bogen en later in de week prachtig geverfde glas-in-loodramen Andere Middeleeuwse bestem mingen waren taveernes, bak kerijen, een smid, een barbier ('Wanneer het rode vaandel uithangt ga ik aderlaten', be weerde de barbier voorzien van een zakmes) en uiteraard kastelen. Soms met ophaal brug, gevangenis èn martelka mer. De tweede en derde prijs gin gen verdiend naar de Sint Pie- ter en Het geheime Slot. Deze drie bouwwerken zaten beslist het stevigst in elkaar, waren het best afgewerkt en opval lend beter geschilderd dan de rest. Het schilderen van de bouwwerken vulde de laatste twee dagen. In veel gevallen werden halfvolle blikken leeg gemaakt. Gezien het succes van de bekroonde bouwwer ken zou dit een trend kunnen worden. Grote mensen vinden een hut met vier muren in dezelfde kleur en een rood dak snel mooier dan een huis in tien kleur met vrolijke stippen af gewisseld met een wit plankje waar nog zeker tien spijkers doorheen gingen Disco Donderdag en vrijdag waren voor de afwerking. Wie geen zin had in 'priegelwerk' kon videokijken, op het springkus sen of meedoen aan wedstrij den waarbij het flessenpoepen tot plezier van de omstanders soms moeizaam lukte. Naar de EHBO gaan werd een uitje. Met een pleister hoorde je er echt bij en de EHBO-ers waren wel in voor een gemtje. Ernsti ge ongelukken deden zich ook dit jaar niet voor. Een kind viel uit een boom en brak een arm, een ander liep een zere neus op door nieuwgierigheid. Bij een poging naar binnen te gluren Ere wie ere toekomt. De hele club enthousiaste vrijwilligers bijeen. Dankzij haar inzet is ook dit bouwdorp weer een succes geworden. De tweehonderdvijftig kinderen klopten nimmer vergeefs bij 'de leiding' aan. Voor dit ene momen t daarom ook eens de organisatie letterlijk en figuurlijk in het zonnetje (Foto Gerrit Jeuring „Volgens de plannen zoals ze er nu^jiggen, is dit ongeveer de plek waar het nieuwe politiebureau zal moeten verrijzen. Het is denk ik logisch dat een dergelijke lokatie hoog scoort als het erom gaat mijn favoriete plek in de gemeente Leusden aan te wijzen Het wordt ook hoog tijd dat er een nieuw bureau komt. Om verschillende redenen. Eén van de belangrijkste is wel dat het bureau aan de Maanweg totaal verouderd is. De werkomstan digheden voor de agenten zijn er erg slecht Het is een oud gebouw, waar later een aantal woningen bij is getrokken. Het is echter nooit eens grondig verbouwd. Daardoor zitten er nu overal kamertjes, trapjes en gangen. Maar het is ook oud en uitgewoond." „Er is ook een andere reden waarom ik het belangrijk vindt dat we naar een andere plaats verhuizen. De Maanweg ligt ten opzichte van Leusden te weinig centraal. We moeten dichter naar het publiek. Nu is het, zeker voor bepaalde mensen, te ver weg. Het is natuurlijk eigenlijk te gek als bejaarden, invaliden of mensen zonder auto een taxi moeten nemen naar het politiebureau." „Wat dat betreft is de nieuwe plek, m het nieuwe gedeelte van het winkelcentrum, veel beter. Midden tussen de winkels Dan kunnen de mensen gewoon bij je langs komen, als ze bood schappen aan het doen zijn. En zo willen we het ook; we willen dicht bij het publiek staan." „Hoewel er nog geen echte duidelijkheid is, vertrouw ik er toch een beetje op dat het nieuwe bureau er binnen afzienbare termijn staat. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst heb ik wethou der De Jongh uitegdaagd om nog voor 1992 de eerste paal te laten slaan Ik hoop nog steeds dat die verwachting uitkomt. De voortekenen zijn ook niet echt ongunstig. De gemeente is van goede wil en er is al een mondelinge overeenkomst met de Rijksgebouwendienst. We zitten eigenlijk alleen nog op het geld te wachten." „Ik kom met uit Leusden, maar het aantal verkeerslichten heeft me hier verrast. Ik denk dat als je een nieuwe woonplaats bouwt, zoals hier in Leusden is gebeurd, dat je je dan afvraagt hoe je het verkeer soepel regelt zonder al te veel maatregelen te hoeven nemen. Maar deze opmerking is zomaar voor de vuist weg, hoor. Ik heb me er nog niet diepgaand in verdiept."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7