De jeugd stuurt de trapkar, de prof manoeuvreert de tractor Warm zomerweer Red Caps definitief houder rode lantaarn oda-za armt de spieren op Kampes strijdt voor laatste pionnen sn isdanscurcus Behendig met de trekker, inclusief de stoelendans 70-jarige kiest het luchtruim Volwasseneducatie UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Graafwesp RAA F wels p£.n c\r3 RUtCC ROPSCnOODCi sport Pagina 9 ISDEN - De 'warming- voor het nieuwe voetbal en is voor de Roda-zater- al enige weken in volle ;,Na de intensieve loop-en trainingen van de eerste en, zijn inmiddels ook de Ie oefenwedstrijden afge- [t in het kader van de bereidingen op het de in de 4e klasse van de de ware sterkte van de lag-elf valt nog weinig te en. omdat hoofdtrainer Romeyn alle mogelijkhe- benut om de vele nieuwe hten in zijn selektie in te zien. Tegenover het jek van Edwin van Gin- (WOG-zaterdag), Fake newille (gestopt) en co Bitterling (De Spar- stond de komst van liefst acht nieuwe spe- uraaronder Hans van Bek- (Roda-zondag), Pieter oeven (SO Soest), Jan (KWA), Fred Hollander va), Marcel Koch (Quick) van Meerveld, Bart en Theo Slotboom uit ei- jeugd. Ondanks de vele tlingen tijdens de oefen waren de resultaten po- te noemen. Tegen het sens naar de 4e klasse ge- oveerde Zeist werd een 3-0 overwinning ge- I, terwijl tegen SOVA uit ■sfoort een nipte 3-2 zege geboekt, waarbij spits van Dijk met drie doel- »n zijn trefzekerheid Ie. Wie uiteindelijk de ba- ullen gaan vormen van laggeschip van de Roda- dag laat zich aan de voor- d van een voor de Leus voetbalclub interessant en nog raden, want dui- ïs dat de concurrentie de diverse posities be- ijk is toegenomen Trai- - ner Nico Romeyn heeft echter nog alle tijd om tot de juiste keuze te komen, voordat op dinsdag 27 augustus de eerste bekerronde tegen CJW uit Amersfoort (aanvang 18.30 uur) op het programma staat. Het resterende oefenpro gramma telt minimaal drie duels. Daarbij komend week einde een optreden tijdens het sterk bezette Hoogland toer nooi met deelname van Sparta uit Nijkerk, VRC uit Vee- nendaal en de organiserende vereniging Hoogland Het complete oefenschema ziet er als volgt uit: Donderdag 15 augustus: 18.30 uur: Hoogland - Roda 1 (toernooi Hoogland) Zaterdag 17 augustus: 16.00 uur: Sparta (N) - Roda 1 (toernooi Hoogland) 14.30 uur: Roda 2 - Sperwer 1 Zaterdag 25 augustus: 14.30 uur: Kieviten 1 - Roda 1 (Voorthuizen) 14.30 uur: Roda 2 - Jonathan 2 Dinsdag 27 augustus: 18.30 uur: Roda 1 - CJW (le ronde beker West 1 19.00 uur: Roda 2 - IJssel- meervogels 4 Zaterdag 31 augustus: 14.30 uur: Roda 1 - Jonathan 1 (vr.) Dinsdag 3 september: 18.30 uur: 2e bekerronde Zaterdag 7 september: Start competitie 4e klasse KNVB 14.30 uur: Roda '46 - VOP SDEN - De Volksdans- Sameach Gan gaat op isdag 4 september weer <titart. De bedoeling van het dansen is intensief, maar jkertijd ontspannen be- ijn met dans en muziek, er bij niet het individu maar le groep centraal staat De variëteit in de internatio- volksdanswereld spreekt mensen aan, terwijl het ligheidsaspect ook een grote rol speelt. De curcussen voor beginners zijn op de woensdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur en op de woens dagavond van 19.00 tot 20 00 uur. Op de donderdagochtend van 10.00 tot 11 30 uur is er een curcus voor ouderen De kindercurcussen beginnen woensdag 4 septem ber om 14.00 uur gezamenlijk. De kinderen worden later in groepen ingedeeld. Informatie over de curcussen zijn te ver krijgen bij Ilona van den Burg, telefoon 942252 LEUSDEN - Afgelopen weekend gingen The Red Cups op bezoek bij de Zuidvogels in Huizen. Dit duel moest ge wonnen worden om van de laatste plaats verlost te wor den. Voor The Red Cups begon Guido v. Dijk als gewoonlijk aan slag. Hij wist er een 4 wijd uit te slepen en zo op het eerste honk te komen. De volgende twee slag mensen gingen uit met 3 slag. Intussen was v. Dijk op het tweede honk geko men door een wilde worp. De taak lag nu aan Gerard Men nen om Guido v. Dijk wat ver der richting thuisplaat te brengen. Het lukte door mid del van een honkslag. Later wist Mennen ook nog op twee te komen door een ge stolen honk. Twee en drie wa ren nu bezet en Andre Hak- voort aan slag. Hij wist door een fout van de korte stop het eerste honk te bereiken en de andere twee honklopers kwa men hierbij over de thuis plaat. Hiema werd ook Andre Hakvoort nog over de thuis- plaat gebracht wat een 0-3 voorsprong voor The Red Cups betekende In de gelijkmakende slag beurt hadden de Zuidvogels hier meteen een antwoord op door cp het werpen van Geke Koelink 3 honkslagen te slaan en 5 punten binnen te brengen, stand na een inning 5-3. In de tweede inning begon het weer goed Een twee honkslag bracht Arjan Schneiders op het tweede honk. Hij ging ech ter vroegtijdig uit bij een po ging het derde honk te stelen. De andere twee nullen vielen door een 3-slag en een aktie van de pitcher naar de eerste honkman. De Zuidvogels vergrootten hun voorsprong in de tweede inning naar 6-3. In deze inning werd pitcher Geke Koelink op de heuvel vervangen door Eli Blom In de derde inning wa ren The Red Cups vastbeslo ten iets aan deze achterstand te gaan doen Het begon bij catcher Rick v. Vulpen die door een fout van de derde honkman op het eerste honk kwam en naar het tweede honk kwam door een steelpo- ging. Gerard Mennen sloeg hierna een tweehonkslag die v. Vulpen over de thuisplaat bracht. Eli Blom probeerde daarna - tussendoor was Andre Hak voort op 3slag uit gegaan - door middel van een stootslag om Gerard Mennen naar thuis te brengen. Dit lukte en hij be reikte zelf tevens het eerste honk. Blom kwam op twee door een gestolen honk en op drie door een slag van Geke Koelink die echter zelf op het eerste honk uitging. Arjan Schneiders wist hierna met een honkslag Eli Blom over de thuisplaat te brengen De slag- beurt werd beëindigd doordat er daarna een speler met drie slag uitging. Stand 6-6. In de gelijkma kende slagbeurt pakten de Zuidvogels weer dik uit. Door een serie honkslag en een aan tal fouten in het Red Cupsveld werd de stand aan het einde van de derde inning 12-6. In de volgende slagbeurt wis ten de Red Cups weer een punt te scoren en de Zuidvogels stelden er hier ook weer een tegenover In de twee hierop volgende innings gebeurde er weinig meer. The Red Cups wisten nog 1 punt te scoren en de eindstand op 13-8 te zetten. De volgende wedstrijd is op 25-8 om 14 30 op het Vallei- sportpark te Leusden tegen Quick Achterveld - De trekkerbehen- digheidscommissie van de K.P.J. Achterveld viert zater dag haar tweede lustrum. In onderlinge behendigheids wedstrijden zullen zeker vijf tig deelnemers elkaar de beker betwisten. Onder de deelnemers zijn ook enkele dames, die de heren het vuur na aan de schenen zullen gaan leggen. Er zal door de deelnemers/sters een parcours met tien opdrachten moeten worden afgelegd binnen een zo snel mogelijke tijd. Aanvang wedstrijden is 10 uur. De tijdens de proeven opgelo pen strafpunten zullen als straftijd worden opgeteld bij de reeds behaalde tijd De strijd zal dit jaar een extra glans krijgen, want de winnaar van vorig jaar Wim van de Tweel zal bij winst de wissel bokaal dan voor de derde op eenvolgende keer in zijn bezit krijgen en hem dan dus mogen behouden. De eerste proeven zullen om streeks 10.00 uur een aanvang nemen. Omstreeks 14.00 uur zal de traditionele stoelendans met tractoren worden gehou den. Deze dans zal eindigen in een waterballet. Een groot waterbassin met in het midden een heuvel zal het decor voor deze dans zijn. Ieder jaar geeft het gevecht om de bal in de waterbassin de nodige komi sche momenten. Er ontstaan dan dolkomische situaties waar zowel deelnemers als pu bliek niet droog zullen blijven. Ook de jeugd zal deze dag niet worden vergeten. Terwijl de echte tractoren hun proeven op het buitenterrein afleggen zal de Achterveldse jeugd tot en met 14 jaar met trapkarren ook kunnen probe ren een soortgelijk parcours als de senioren af te leggen De jeugd zal met minder fanatiek strijden om de ereplaatsen en de daaraan verbonden prijzen. In diverse leeftijdsgroepen kunnen de jongeren hun be hendigheid demonstreren. Op gave voor deze jeugdwedstrijd op het middenterrein bij Wil len Tolboom van de Klein Hof weg. Verder is er voor de jeugd gra tis ponyrijden. Voor het pu bliek zijn er ook diverse leuke spelletjes aanwezig, waaron der een extra grote sjoelbak Ook hier zijn leuke prijzen te winnen. Volgens secretaris Jos van Burgsteden zijn er deze dag bij alle wedstrijden veel en mooie prijzen te verdienen. Dit omdat de trekkerbehen- digheidscommissie tien jaar bestaat en dit gebeuren niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Op het middenterrem is tevens een grote tent opgezet waar het publiek zich van een hapje en drankje kan voorzien. De wedstrijden en spelen zul len worden gehouden op het terrein van en achter paarden- pension 'De Greefaan het Jan- nendorp te Achterveld. De uitreiking van de jeugdbe- hendigheidsspelen zal direkt na de wedstrijd op het mid denterrein plaats vinden, 's Avonds zal in Ons Gebouw te Achterveld de grote prijsuit reiking plaatsvinden van de grote tractorenbehendigheids- wedsstrijd. Vanaf 20.00 uur is iedereen in Achterveld en omgeving van harte welkom om samen met de jubileumcommissie en de KPJ deze avond te vieren. Deze avond zal muzikaal worden opgefleurd door 'Het Sunlight Trto'. LEUSDEN - Van de twee schakers die nog kans hadden in de SVL-zomercompetitie langszij te komen bij koploper Shahrizadeh is er afgelopen donderdag een overgebleven. Bert Kampes kreeg al om half negen een dame cadeau van SVL-nestor Halkes. Daarmee komt hij op 4,5 uit 5. Als hij in de laatste twee ronden nog twee volle punten scoort ein digt hij op een gedeelde eerste plaats, wat voor de talentvolle jongeling - hij speelde vorig seizoen voor het eerst bij de se nioren mee - een meer dan uitstekende prestatie zou zijn. Carel Vos - de andere kans hebber - viel af. Lange tijd had hij met wit tegen Bert Uneken volop winstperspec tieven, maar in het eindspel liet hij een paar steken vallen, zodat zwart nog net naar re mise kon ontsnappen. Opmerkelijke uitslagen vie len nog te noteren in de par tijen Moed - v. Dalen, v.d. Bilt - Boemaars en Nijhof - Zijlstra Twee spelers maak ten de maximale zeven par tijen vol- Uneken eindigde op 4,5 (evenveel als vorig jaar) en Halkes op 3,5 (een halfje min der dan vorig jaar). De totale deelname ligt overigens dui delijk hoger dan vorig jaar. Met nog twee avonden te gaan, is het aantal gespeelde partijen al bijna gelijk aan dat van de hele vorige zomercom petitie. Uitslagen. Vos - Uneken remise Kampes - Halkes 1-0 Elschot - Aghlani 1-0 Moed - v. Dalen remise Gerrits - v. Baardewijk 0-1 v.d. Bilt - Boemaars 1-0 Boogaard - v. Kampen 1-0 Bayat - Modiri 0-1 J. Nijhof - Zijlstra 1-0 De stand op kop: 1Shahrizadeh 6,5 uit 7 2. Vos 5 6 3. Kampes 4,5 5 4 Uneken 4,5 7 5 Elschot 4 5 6. v. Baardewijk 3,5 6 7. Halkes 3,5 7 8. Agterberg 3 5 v.d. Bilt 3 5 Moed 3 5 J. Nijhof 3 5 Achterveld - Afgelopen don derdag werd mevrouw Hak, van de Klettersteeg uit Achter veld, 70 jaar. Een lang gekoes terde wens van haar ging deze dag in vervulling. Vaak zag zij de balonnen met daaronder de manden bij haar woning over vliegen en zelfs zeer nabij lan den. Echter haar wens ooit zelf nog eens te vliegen ging deze dag in vervulling. Van haar kinderen en klein kinderen kreeg zij een ballon vaart aangeboden. Ondanks haar hoge leeftijd durfde zij deze uitdaging best aan en be leefde een dag om nooit te ver geten. Dat de wereld er van boven zo mooi uit zag kon zij zich niet voorstellen. Op haar 75e wil zij nog wel eens per ballon het luchtruim kiezen. LEUSDEN - De Stichting vol wasseneducatie Leusden houdt cursussen voor volwas senen, die weer willen gaan le ren* Nederlandse taal. Engels voor beginners en kennisma ken met computers Op maan dag 9 september is in de bi bliotheek Leusden Centrum meer informatie beschikbaar, tussen 9 30-11.30 uur Meer info. Els Vink, tel. 956551. (advertentie) Mozartweg 58 - Amersfoort - Telefoon 033-757007 Begrafenissen - Crematies - Wilsbeschikkingen - Deposito's Verzekeringen ugustus heeft ooit een utatie opgebouwd sal met de watervoor- ing om te kunnen agen en is daardoor ;e tijd de natste maand bet jaar geweest. Veel- Dnden de sproeiers in Khuur blijven, aange- leen flink aangewarmd tinent regelmatig werd jcht door storingen, die ''hemelwater zorgden, in de tien jaar maakt KNMI de balans op, .inde te bezien of de Kende klimaattabellen wel voldoen aan de iteit. In de nieuwste (1961-1990), die igens nog onder voor- •ud is, heeft de oogst- -id een degradatie on- San. Er is ruim 17 mm feverd. De hoeveelheid aagt nu gemiddeld 71. 'door is november met to koploper geworden t laatste decennium is hdige maand dus re- atig aan de droge kant fcst. Ook dit jaar wil aet de nattigheid niet vlotten Hoewel de chillen plaatselijk erg <zijn, staan we er na 2 twintig dagen nog 3es bij. Er zijn veel tsen in Gelderland en fbt, die nog geen 10 tebben opgevangen In Achterveld is tot en met gisterochtend nog maar 20 mm in de meter gesijpeld. Mede in combinatie met de bepaald niet uitbundige regenval m juli, heerst er dan ook lokaal een tekort aan water. Als juni niet nat uit de boot was gevallen, zouden we nu te kampen hebben met een ernstige droogte. Dinsdag passeer de nog een zwak front met wat lichte regen, maar ge leidelijk kwam de zon in een betere rol. Er stond een hogedrukgebied te pope len om de touwtjes in han den te nemen Vandaag lag het centrum ervan goed deels boven onze hoofden, waardoor de wind weer op een zijspoor werd gezet. De zon kreeg de overhand en de temperatuur kan best al een gooi naar de 25 gra- dengrens hebben gedaan. Donderdag doet de natuur er nog een schepje bovenop en gaat het kwik in opmars naar de 28 graden. Wel wordt er in Frankrijk een verstoring uitgebroed, maar die komt slechts heel langzaam naar het noor den. Het zou echter mor gen en mogelijk vrijdag nog best eens onaange naam zwoel kunnen wor den bij weinig wind en ta melijk veel bewolking. Daarbij neemt de kans op onweer geleidelijk toe. Dan wordt het (tijdelijk) ietsje koeler, maar de zo merse inslag zal in grote lijnen wel gehandhaafd blijven. Het afgelopen weekeinde gebruikte au gustus om even wat op adem te komen. Dat was ook de week ervoor het ge val, zodat de zonaanbid- ders niet echt aan hun trekken kwamen Er was een depressie actief en dat leverde enkele buien op. Daarvan kreeg Achterveld op zondag nog 5 mm mee. Toch komen wij er in de regel goed van af, zeker als we de blik eens werpen op de Verenigde Staten. Daar was begin deze week de tropische cycloon Bob ac tief Die trok langs Florida en de oostkust naar het noorden. Daarbij werden windsnelheden gemeten van ruim 160 km per uur Gelukkig nemen dit soort monsters snel in betekenis af, zodra ze aan land wor den gezet. De belangrijkste ingrediënten die hen op de been houdt, te weten vocht en warmte, worden ontno men. Op onze breedte tre den ze nooit op, aangezien de absolute voorwaarde voor het ontstaan, een zee watertemperatuur van tenminste 27 graden, bij ons niet voorkomt. Is het nestje voor de baby van de rupsendo-. der met veel zorg gereed gekomen en voorzien van het nodige voedsel voor de eerste tijd, be gint ze aan het volgende. Dit herhaalt zich nog enige malen tot ze vijf tot zeven nestjes gereed heeft. In die tussentijd is het eerste eitje uitgeko men en vindt de kleine larve het nog levende, maar verlamde voedsel en begint dadelijk te eten van de minder vi tale delen van de rups om het diertje zo lang mogelijk in leven, dus eetbaar te houden. Na enige tijd komt de moeder eens kijken hoe het met de voedselvoor raad staat en om het, zo nodig, aan te vullen met één of meer, op dezelfde wijze verlamde rupsen. Dit blijft ze doen tot de larve volwassen is en zich onder de grond ver popt De pop blijft onder de grond tot het volgend voorjaar om dan, als een volwassen rupsendoder, uit de grond te komen. De moeder is in het na jaar overleden, dus moe der en kind hebben el kaar nooit gezien. Toch zal, als de telg een wijfje is, deze precies dezelfde handelingen verrichten als de moeder dat deed in het vorig jaar. Naast de Kleine rupsen- doder kennen we ook nog de, sterk behaarde, Ruige- en de grote rup sendoder. Hun handel wijze komt vrijwel over een met die van de Kleine rupsendoder. Ze zijn echter iets groter. De Zwervende zeefwesp doet hetzelfde. Ze ge bruiken echter vliegen als voedsel voor de lar ven die eveneens niet ge dood, maar verlamd worden. De Gewone spinnendo- der is een schichtig voortrennend dier, dat men vaak over bos en heidepaden ziet flitsen. Zijn Latijnse naam bete kent 'die de wegen be mint' en wij noemen hem ook wel 'wegwesp'. De zorg voor de nakome lingen is ongeveer als die van de vorige soor ten; zij gebruiken even wel verlamde Wolspin- nen als voedsel voor de larven. Typerend voor het dier zijn de gekrulde antennen. Soms krijgen de Graaf- wespen bezoek van de Koekoekswesp die, als een echte broedparasiet, ongemerkt een ei legt op diezelfde prooi, dit ter wijl de Graafwesp bezig is de schacht te openen en te controleren. De larve van de parasiet komt eerder uit het ei en verslindt zowel de rivaal als de vlees voorraad. Dan komt, in het voor jaar, in plaats van een Graafwesp een volwas sen Koekoekswesp uit het holletje. G. van Leeuwen SI'ltSMtNPOOE.H De heer Snoek reageert op het besluit van de gemeente, de verenigingen subsidie toe te kennen voor het ophalen van oud papier. Er is in het beleid van de gemeente sprake van een CDA- en PvdA-virus. vol gens de briefschrijver. Het is allemaal mosterd na de maaltijd' Vandaag, bijna zes maanden na dato, kunnen de vereniging rekenen op subsidie voor oud papier. Toen raadslid Kool van Leusden'90, in de raadsverga dering hier vragen over stelde, spreken wij over een half jaar geleden Kool vroeg ophelde ring over de brief van de mu ziekvereniging DWS uit Ach terveld. De wethouders Corri Verduin en Bram Vroon bleken hier toen geen oren voor te hebben- We hebben toch Spitman' rie pen zij in koor. Maar Spitman werkt ook niet voor niets. Het bedrijf moest mee ritten ver zorgen en extra ritten kosten geld Ik denk, dat de beslissingen van beide wethouders parallel lopen met het beleid van PvdA-bons Wim Kok Altijd bijstellen...! Dat beleid zal altijd veel geld kosten. Een PvdA en CDA- VI RUS W.J. Snoek Leusden

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9