.Leusder Krant. Ik kom vaak in echte baby- paleisjes' i Garage stuit op bezwaren emeente vraagt Leusdenaren lar hun winkelwensen ammarkt imelmarkt LEUSDEN Vroedvrouw Alie bevalt van nieuwe wereldburger Luuk - Volwasseneducatie Andere sponsorformule jazzsociëteit Thema-avonden Oefenterrein gramma Latent Talent Aangehouden derzoek onder 2000 huishoudens Lisiduna in de Hamershof GEEN PANIEK! J Bewoner krijgt bijval van gemeenteraadsleden Vernieling dag 28 augustus 1991 roo»- 9iiroiir>ii Pagina 11 Filmagenda pistus t/m 5 september [D THEATER CKAERTLAAN 4 18900/614632 S HOOD 3 30-18 30-21.30 uur. zo. 17.00-20.00 uur. (DRAFT dido: 13 30-18.30- za. 18.45-21.45 zo: .16 30-19.30 wo 18.30- UN TO THE BLUE LA- 18.30 uur. vr.za.ma.di- 13.30 zo ook: 16 00. S WITH WOLVES 30 uur. ot;|CH 19.00-21.30; vr.ma. do.: zo ook: 16.15. NAKED GUN 2VZ 13.45-19.00-21 30 uur. zo. 1.15 uur. T BREAK 13.45-19.00-21.30. zo 16.15. AGENT 13.30-18.45-21 15; zo 16 00. IS VOOR DE HELE FA- [POESTER wo 13.45. SAGE MUTANT NINJA LES 2 wo. 13.45 uur. Cyclus op dinsdag 3 mber. UMED INNOCENT 45-19.00-21.30. ensdag 18 september or- ert de Regionale Kruis iging Leusden-Achter- >en kraammarkt. Tijd: 11.30 uur. Plaats: Rozen- Ie 33. film over een beval- stands van kruisver- diëtiste, borstvoe- .atuurlijk, patiëntenbe- ivereniging enz. 1DEN - Het is een tradi- iworden dat er om de jaar een grote rommel- rond de Dorpskerk gehouden. Veel Leusde- kennen deze rommel- als een markt waar van oor weinig geld te koop waar echte "rommel" eekt. brengst zal besteed wor- m de restauratie van de Dorpskerk behorende arkt zal gehouden wor- zaterdag 28 september, kan goederen afleveren Dorpskerk op: vrijdag gustus en 6 september 00 tot 20.00 uur. Zater- augustus en 7 septem- n 10.00 tot 12.00 uur. imikbare goederen zijn m, van speelgoed tot en, van boeken tot pot- pannen, van meubels irische apparatuur, men niet in staat zijn ren op genoemde data te >n, kunnen ze worden aald. Men kan bellen de volgende telefoon- lers: 940423, 941298 of LEUSDEN - Op een idillisch plekje op de grens van Leusden en Amersfoort woont Alie van de Wolfshaar. Het door bloe men en fruitbomen omgeven huis, is het plekje waar zij echt tot rust kan komen van haar drukke en enerverende werk. Alie is een van de drie in Leus den en Amersfoort werkende verloskundigen. Sinds veertien dagen is Alie de trotse moeder van een zoon, Luuk, die 10 au gustus na een perfecte zwan gerschap en bevalling ter we reld kwam. Samen met haar man Hilbert, heeft Alie voor de nieuwe wereldburger een klein paradijs geschapen rond haar woning. „Ik vind het hier heerlijk, het is zo'n lekker plekje. Wij zijn echt geweldige bofferds, dat we dit hebben gevonden. Wij wonen hier nu twee en een half jaar. Toen wij hier kwamen waren de luiken van het huis bruin geschilderd. Alles was wel goed onderhouden, maar erg somber We hebben de boel in frisse kleuren opgeschilderd en bergen bloemen gepland. Het ziet er nu veel leuker uit." „Ik zou niet graag in een nieuwbouwwijk midden tus sen mijn patiënten willen wo nen. Ik zou me dan niet op mijn gemak voelen", aldus Alie. Kraamzorg Alie heeft in Amsterdam, aan de Vroedvrouwen-school haar opleiding gevolgd. De drie jaar durende opleiding werd ge volgd door een aantal jaren werken in de praktijk in Am sterdam. Dat er een groot ver schil is tussen het werken in Amsterdam-Oost of Leusden/ Amersfoort is voor haar heel duidelijk. ,,In Amsterdam waren de pa- tienten heel vaak allochtonen. Ruim 60 procent van de pa- tienten was niet Nederlands. Er bestaat een groot verschil in bevallen en kraambed bij de Alie van de Wolfshaar showt trots haar eigen zoon Luuk kwam zonder problemen ter wereld. De vroedvrouw is geen fan van ondenoater-bevallingen.(Foto Hans Verhorst) LEUSDEN - De Stichting Volwasseneneducatie Leus den organiseert cursussen voor volwassenen die weer willen gaan leren: In de Open Schoolkursus wordt gewerkt aan o.m. de Nederlandse taal, er start weer een kursus En gels voor beginners en een kursus kennismaken met com puters. U kunt op maandag 9 septem ber vrijblijvend eens binnen lopen in de bibliotheek te Leusden-Centrum, tussen 9.30-11.30 uur. (Oud)-cursisten en cursusbege leiders geven dan informatie over de cursussen. Bent u verhinderd maar wel geïnteresseerd7 Bel dan voor informatie Els Vink, 946551 of Doortje Cas- pers, 943894. verschillende bevolkingsgroe pen. Kraamzorg was er bijna nooit. Meestal werd dit gedaan door de moeder van de kraam vrouw. Een Marokkaanse of Turkse vrouw heeft weer heel andere ideeën over hoe zij wil bevallen dan een Nederlandse vrouw". „Ik heb in Amsterdam de gek ste dingen meegemaakt. En ook hele leuke. Het gebeurde wel, dat er helemaal niks aan wezig was. Ook niet voor de baby. De aanstaande moeder was dan nog nooit op controle geweest. En je had dus hele maal geen band met die vrouw. Ik heb dat gelukkig altijd pri ma op kunnen lossen Met wat creativiteit kom je heel ver. Het gebeurde wel, dat je de pas ge borene in een handdoek moest wikkelen, omdat er zelfs geen hemdje aanwezig was. Alles werd meestal wel gelijk ge kocht, dus binnen heel korte tijd was alles wel aanwezig. Maar men wachtte gewoon eerst tot de bevalling achter de rug was. Als je dat vergelijkt met hier is dat onverstelbaar. In Amsterdam-Oost wonen de meeste mensen op kleine bo- venhuisjes en hebben helemaal geen plaats voor een babyka mer. De baby werd dan op de bank of bij de moeder in bed gelegd tot er een bedje was ge kocht. Dat zal je hier niet snel aantreffen. Over het algemeen hebben de ouders hier schitte rende babykamers gemaakt met alles er op en er aan wat je verzinnen kan. Ik kom soms in echte paleisjes." Vliezen „Er zijn wel eens patiënten, die bang zijn dat de vroedvrouw ergens anders bezig is als zij moeten bevallen. Dat is echt niet nodig. Als er drie vrouwen tegelijk bevallen, wat haast nooit gebeurt, is dat geen pro bleem. Naast de vroedvrouw, die dienst heeft, is er altijd iemand die achterwacht heeft. Daar naast kunnen wij altijd nog een derde vroedvrouw inschake len. En vanaf oktober zelfs een vierde, omdat ik dan part-time ga werken. Naast mijn colle ga's Ria Dijkhuizen en Marijse Hazelhoff Roelfzema komt Dijan Roorda ons team versterken". „Het is gelukkig niet zo, dat mensen bellen dat je gelijk moet komen, meer dat je in de loop van de dag moet komen. Aan de hand van het verhaal wat ze je vertellen weet je al precies wat er aan de hand is. Je weet dus ook hoeveel tijd je hebt om er heen te gaan. Je gaat eerst naar een patient met ge broken vliezen en weeën om de 6 minuten en daarna naar ie mand met weeën om het uur". Probleem-bevallingen komen -gelukkig- maar weinig voor. Dit komt vooral doordat nu heel veel problemen al in een vroeg stadium worden ont dekt. „Als je vermoedt, dat er problemen kunnen ontstaan, is dat via bijvoorbeeld een echo snel te zien. Deze patiënten stuur je door naar de verlos kundige in het ziekenhuis. Een stuitbevalling is altijd een me dische indicatie Ruim 80 pro cent van de vrouwen hier wil het liefst thuis bevallen. En bij de meeste gebeurt dat ook. Van de vrouwen, die van hun eerste kmdje bevallen komt ongeveer 30 procent, ondanks het voor nemen thuis te bevallen, toch aan het eind van de zwanger schap in het ziekenhuis terecht met een medische indicatie. Het is helaas niet te vermijden, dat een vrouw heel soms tij dens of na de bevalling toch naar het ziekenhuis moet. Dat is dan voor haar een hele nare ervaring. Ze heeft zich inge steld op een thuisbevalling. Helaas gebeurt er wel eens iets wat je niet kan voorzien. Maar dat is gelukkig een uitzonde ring". Van de vrouwen die van het tweede of derde kindje beval len gaat vrijwel niemand naar het ziekenhuis. Zwangerschap „De meeste vrouwen komen hier als ze twaalf tot veertien weken zwanger zijn We doen dan een algemene controle en laten het hartje horen van de baby. De eerste keer dat de ou ders dat horen is vaak heel emotioneel. De vader komt hier meestal mee met de eerste controle Om zo vroeg in de zwangerschap op controle te komen is niet verplicht, maar wel beter voor de vrouw en haar baby. Er wordt tijdens de zwangerschap ook gepraat over de manier van bevallen. Een paar jaar geleden was het heel modern om op de baar- kruk te bevallen. Dat is een soort w.c.-bril op pootjes. Maar dat is de laatste tijd wat minder. Dat ligt ook duidelijk aan ons. Of wij het stimuleren of niet. Ik denk, dat een vrouw moet bevallen zoals zij dat zelf wil. En of dat in bed of op de grond is, of zittend op haar hurken dat maakt ons niks uit. Zij moet zich prettig voelen. Je kan dat bijna niet vooruit be slissen. Het ligt helemaal aan het verloop van de bevalling. Ik heb zelfs een bevalling onder water gedaan. De moeder zat daarbij in een bad en onder water werd het kindje geboren. Ik vond dat zelf geen prettige ervaring en doe het liever niet. Theoretisch kan je zo'n kindje nog even onderwater laten drijven. Maar je weet niet hoe snel je het boven water moet halen Het was een hele vlotte bevalling en die vrouw zei 'Ik vond het heerlijk, de volgende keer doe ik het weer zo' Maar het kwam mij niet natuurlijk over Ik zou het zeker afraden aan mijn patiënten". „Het grootste gedeelte van ons werk is de begeleiding van de vrouwen. En het voorkomen van vervelende verrassingen. Het is geen leuke verrassing als je denkt dat er een baby van 6 pond komt en er komen er twee van 3 pond. Dat zijn situaties die je kunt voorkomen door een goede begeleiding en goede controles. Er is een aantal be vallingen, dat hoort niet bij ons. Te kleine of te grote ba by's, vrouwen met hoge bloed druk, meerlingen, dat zijn zwangerschappen die behoren bij de gynaecoloog. Vrouwen, die deze problemen hebben sturen wij altijd naar de gynae coloog. Wij zijn dan ook niet bij de bevalling. De gynaecoloog neemt het dan helemaal over". ,Mijn eigen bevalling ging ge lukkig heel vlot. De zwanger schap verliep prima. Ik heb helemaal geen last gehad van kwaaltjes of vermoeidheid. Ik was ook helemaal niet dik en zelfs toen ik 33 weken zwanger was en een bevalling deed, moest ik zelf zeggen dat ik ook zwanger was. De meeste pa- tienten hadden dat helemaal niet in de gaten. De reacties van de patiënten waren wel heel erg leuk. Je hebt dan gelijk een soort band. Wij zijn na de geboorte van Luuk overstelpt met kaarten en cadeautjes. Nog steeds komen er dagelijks kaarten met gelukwensen. Die reacties zijn natuurlijk heel erg lief. Ik geef mijn zoontje borst voeding Ook dat ging bij mij gelijk perfect en ik vind het heerlijk. In onze praktijk star ten ongeveer 90 k 95 procent van de moeders met borstvoe ding. De meeste geven ook heel lang de borst. Mensen, die nog twijfelen tussen fles of borst voeding probeer ik nog wel een beetje te sturen. Maar je moet echt helemaal achter borstvoe ding staan wil je het ook als iets fijns ervaren. Wanneer de vrouw vanaf het begin zegt, dat ze flesvoeding wil geven, pro beer ik niet om haar om te pra ten. Er zijn mensen die vinden het eng. Ik denk, dat je dat ge woon moet respecteren en niet tegen zo'n vrouw moet gaan zeuren". Wanneer Hilbert opstaat om een kopje koffie m te schenken, begint de kleine Luuk te hui len. Alie vliegt op, om haar zoontje die heerlijk in de kin derwagen buiten ligt, te halen De kleine begint al ongeduldig de borst te zoeken. Als hij ge nietend aan de borst ligt te drinken landt er op een koek- schaaltje een vlinder. Het is hier echt een klein paradijs. Vroedvrouw Alie heeft zoals iedere jonge moeder alleen nog maar oog voor haar baby. Anjo Obbens LEUSDEN - De jazzsociëteit Leusden heeft haar sponsor formule ingrijpend gewijzigd. De tien jaarlijkse concerten worden aangeboden aan het Leusdense bedrijfsleven, die zich daarvoor kunnen laten mformerten tijdens een con tactavond op dinsdag 3 sep tember vanaf 20.30 uurin pan- nekoekenhuis De Hakhorst. De bedrijven mogen zelf een keuze maken uit de artiesten, combo of orkest Men krijgt dan de beschikking over een aantal kaarten en een 'businesstafel' voor de zakenrelaties. Inlich tingen: 033 - 943366. LEUSDEN - 'Omgaan met de mens in zijn laatste levenspe riode' is de titel van een serie tham-avonden, die vanaf 25 september georganiseerd wor den door het kruiswerk leus den. De avonden worden ge houden in het Kruisgebouw Rozengaarde 33. De vervolg- avonden zijn op de woensda gen 23 en 30 oktober en op 13 en 20 november. De eerste avond op 25 september is gra tis, de deelname aan de ver- volgavonden kost 10,-- Aan melden en inlichtingen: 948875. Meningen De heer Vermeulen verbaast zich over het gemak, waarmee volgens hem de gemeenteraad een bedrag van 100.000,-- beschikbaar stelt voor de in richting van een oefenterrein van de brandweer. Hij heeft het rapport van de brandweer commandant bestudeerd, waarmee de aanvraag wordt gerechtvaardigd. Daarin heeft hij een aantal onjuistheden ontdekt, die volgens hem de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. De heer Vermeuken denkt dat het allemaal goedko per kan. Met het bespaarde geld zou dan de keuken in het gemeentehuis opgeknapt kun nen worden. Met verbazing heb ik gelezen hoe gemakkelijk de gemeente raad 100.000,— beschikbaar heeft gesteld voor een oefen terrein voor de brandweer. Om dat te realiseren is door de brandweercommandant een rapport opgesteld, welke een aantal onjuistheden bevatten. Dit rapport zou met enig huis werk van de raadsleden de toets van de kritiek niet heb ben kunnen doorstaan. Bijvoorbeeld het oefenen met het doorslijpen. Dat zijn gevaarlijke apparaten en van wege de vonkenregen, die ze veroorzaken ongeschikt voor het bevrijden van beknelde slachtoffers. Het gebruik van een bo men-kettingzaag gebeurt m het bos of bij een goede relatie, die in haardhout handelt. Ziet u de brandweer al met bomen slepen naar de gemeentwerf om daar te oefenen met een kettingzaag7 Het gebruik van een autos puit is juist helemaal niet plaatsgebonden, maar gebeurt op lokatie, bijvoorbeeld bij be drijven waar oefeningen (be horen) gehouden te worden. Blijft over het aggregaat In derdaad een ouderwetse her rieschopper. Voor rond 10.000,— te vervangen door geluidsarme apparatuur Moet dat oefenterein nog zo nodig? Met de overgebleven 90.000,— zou men bijvoor beeld de bouwkundige gebre ken van de keuken in het ge meentehuis kunnen oplossen De heer Vermeulen Leusden. SDEN - Het programma- e van Latent Talent is beschikbaar. Het boekje af van boekjes uit voor- ie jaren, omdat het dit uet gaat om het halfjaar- cursusaanbod. het gaat a het complete jaaraan- Deze verandering is vol de organisatie van Latent Talent nodig, omdat Leusden de afgelopen jaren groter is ge worden en het aantal te ver spreiden boekjes ook. De sub sidie van de gemeente is echter gelijk gebleven. De boekjes zijn huis-aan-huis verspreid. Wie nog geen programma boekje heeft ontvangen kan bellen: 940272. LEUSDEN - Bij de sigaren winkel in De Biezenkamp werd dinsdagnacht ingebroken door twee mannen. Een voorbijgan ger waarschuwde de politie. Hij kon een goed signalement geven, waardoor één van de mannen aangehouden kon worden op de Loekhorsterweg. de ander is nog voortvluchtig. >DEN - Leusdenaren binnenkort de kans 'ensen kenbaar te maken fe winkels, die er in het «deel van De Hamershof to moeten komen. De ge- ,e wil namelijk 2000 en- formulieren verspreiden evenzovelc Leusdense Mens. Het onderzoek 'orden uitgevoerd door toaren van het gemeente- 0 bet zal naar schatting gaan kosten. moment weet de ge- welke soorten winkels ti uiiiuuuciï uuscniKDaai zijn in Leusden. Die informatie is afkomstig van een speciaal ge gevensbestand van de Kamer van Koophandel. Maar die in formatie gaat niet verder dan het aanbod van artikelen. Daarom zullen de mensen, die binnenkort een formulier in de bus krijgen, gevraagd worden waar zij op dit moment hun boodschappen doen, hoeveel zij daarbij uitgeven en op wel ke tijden zij winkelen. Ook wordt er gevraagd hoe men boodschappen doet (lopend, fiets, auto pn7nvnnrtsJ er» op welke tijden men graag in Leusden zou willen winkelen. Overigens gaat het bij het onderzoek er niet alleen om in zicht te krijgen aan de vraag naar winkels in De Hamershof. Ook willen de onderzoekers weten hoe de overige winkel voorzieningen, met name de Biezenkamp, gebruikt worden. Verder wil men weten welke boodschappepen er in Amers foort worden gedaan. Zo zou men er achter kunnen komen, welke winkels er in Leusden bij zouden moeten komen Het orkest van Lisiduna bij een eerder optreden in de Hamershof LEUSDEN - Muziekvereni ging Lisiduna treedt op zater dag 31 augustus op bij de klok/fontein van winkelcen trum De Hamershof. Het op treden is van 13.00 tot 15.30 uur. Het complete orkest zal acte de presence geven Onder leiding van dirigent Martin de Boer zal het orkest werk ten gehore brengen van Bach, John Manssey, C. Francois en Mar cos Valle.Ook het drum-lyra- orkest zal optreden. (advertentie) De Flint heeft nog een nieuw programma hoekje voor u klaarliggen Neem snel een abonnement Bel 033 751184 De Flint LEUSDEN - Een onverwachte wending voor W. van den Be- dcm, dinsdagavond tijdens de commissievergadering Ruim telijke Ordening. Van den Be- dem maakt al enige tijd be zwaar tegen de bouw van een garage naast zijn woning. Die zou gebouwd moeten worden ten behoeve van zijn buurman Brczan, een winkel in auto materialen. Eigenaar is Coen van de Berg, die zijn gebouw in de loop der jaren flink heeft uitgebreid en heeft onderver huurd aan andere onderne mers. Volgens de omwonenden en enkele gemeenteraadsleden is het complex uitgegroeid tot een bedrijvenverzamelge- bouw. Een ontwikkeling, die in strijd is met het geldende be stemmingsplan. Een nieuw be stemmingsplan, dat in voorbe reiding is, zou aan dat bezwaar LEUSDEN - Bij basisschool De Klimrakker werden twee deuren met verf beklad Ook sloegen de vandalen een ruit in en een lichtkoepel. tegemoet komen. Weinig kans dus voor Van den Bedem, die in een bezwaarschrift aan de ge meenteraad betoogt, dat door de bouw van de garage zijn wo ning aan het bedrijvencomplex wordt gekoppeld Ook klaagt hij over parkeeroverlast van zijn buren en brengt hij naar voren dat hem bij de koop van zijn woning, in 1984, is voorge houden dat er naast zijn huis niet gebouwd zou mogen wor den. Hij voelt zich dus in plat Nederlands belazerd. Bij de behandeling van de bouwvergunning in december leken zijn bezwaren geen kans te maken Toen betreurde de meerderheid van de commissie dat er in de loop der jaren een ontwikkeling was ontstaan op de Hamersveldseweg, die niet paste in het bestemmingsplan, maar de zaken zouden met een nieuw plan worden rechtge trokken. Dinsdagavond liep het echter onverwacht anders. Gert de Weerdt van de PvdA zette de toon van de discussie door te stellen dat het nu maar eens moest zijn afgelopen met de uitbreiding van het com plex. „Als wij jaren geleden hadden geweten, dat zich deze ontwikkeling zou voordoen, dan hadden wij direct al tegen gestemd." zei hij Harm Offereins (GPV/SGP) viel hem bij Offereins was on der de indruk van de brief die hij, net als de andere commis sieleden, van Van den Bedem had ontvangen. Hij had daarin de argumenten gevonden om zich tegen het voorstel van burgemeester en wethouders te keren. Daarin stond de bezwa ren van Van den Bedem onge grond te verklaren. „Hier is een ontwikkeling bezig, waar een einde aan moet komen," vond Offereins. Alleen Ton Voortman van de WD steunde zijn partijgenoot, wethouder Joost de Jongh. Volgens hem was er niets ver anderd sinds de behandeling van de bouwvergunning in de cember vorig jaar. Hij verbaas de zich daarom over de veran dering in de houding van de overige commissieleden Wet houder De Jongh slaagde er echter niet in om de stemming te veranderen. Hij zal daarom moeten wachten tot de behan deling van deze zaak in de ge meenteraadsvergadering van 19 september. Dan zal Van den Bedem definitief weten of zijn bezwaren gegrond zijn. Hij schatte zijn kansen echter al zo hoog in, dat hij geen gebruik meer maakte van zijn spreek recht.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11