leusder Krant. Jazz in De Hamershof istadfeesten 1991 Rustig nazomerweer Nagelkruid Poppen in „De Drietand" weer _Mr. i L E U S D E N Zelfredzaamheid Vernield Open dansavond Yogalessen Meer Leusdenaren Pagina 13 jRSFOORT - Op zondag sfliber zijn er in het Soc ;entrum ,,De Drietand" iNeptunusplein 34 weer 3nds vol met poppegoed onderen Deftige dames, baby's, pruilende kaartende mannen, rige boerinnen, allemaal a(j«fde in poppevorm ge- door de poppenmaakt- i.a Joke Grobben, Bets ixel, om een paar zeer |e te noemen Uit de om zijn ook poppenmaak- m de partij: Hetty Hen- uit Amersfoort en G. ;kelen uit Hoevelaken. jrselem, fimo, papier- zelfhardende klei, uit materialen weten zij leen bestaande figuren dj «uwigen, maar ook le- hun fantasie uit op jes-figuren zoals elven, feeén en kabouters. Wezens die helemaal uit hun eigen brein ontsproten zijn worden toe passelijk .fantasie-figuren" genoemd De karakterpoppen, levensechte miniatuurmensjes verstild in hun dagelijkse be zigheden, zijn ook van de par tij. Hoe een pop gemaakt wordt kan men zien tijdens de de monstraties, hier laten pop- penmaaksters zien hoe uit een vormloos hoopje klei hoofd, armpjes en beentjes worden geboetseerd De geïnspireerde bezoeker kan zich ter plekke inschrijven voor cursussen om zelf zo'n mooie pop te leren maken. Ook de materialen om poppen te maken zijn bij de speciale stands te verkrijgen. En om ook thuis door te genie ten (en te leren!is er een grote boekenstand met alle poppen- boeken, vaak in het Engels en ♦j*cHr •UI mm t Duits maar natuurlijk ook wel in het Nederlands. Schitteren de stands met antieke porselei nen poppen, maar ook met de betaalbare celluloid poppen uit de jaren 30, zijn aanwezig speciaal voor de verzamelaars. Hele kleine poppenmeubeltjes en accessoires kan men vinden bij de miniaturen-stand. Een pop wil natuurlijk ook mooie kleertjes aan. Daarvoor zijn er stands met oud en an tiek kant en stoffen, die op vei lingen worden aangekocht. Is men niet zo handig met naald en draad dan zijn er stands met fraaie kant-en-klare" pop- penkleding. Daarnaast zijn er allerlei accessoires zoals meu beltjes en poppenwagens, meestal naar oud voorbeeld nagemaakt, maar ook nog echte oude. Tenslotte staat er een deskundige op de beurs die zeer veel verstand heeft van oude poppen. De gehele dag staat hij ter beschikking om gratis uw oude pop te taxeren op de werkelijke waarde, des gewenst met een officieel ta xatie-rapport. Voor uw ka potte (zieke!) pop staat na tuurlijk de poppendokter pa raat Tenslotte staat er een meneer op de beurs die zeer veel ver stand heeft van oude poppen. De gehele dag staat hij ter be schikking om gratis uw oude pop te taxeren op de werkelijke waarde, desgewenst met een officieel taxatie-rapport. Voor uw kapotte (zieke!) pop staat natuurlijk de poppendokter paraat. De beurs is geopend van 10.30 tot 16 30 uur. Entree is 4,50 voor volwassenen en ƒ1,- voor kinderen tot 12 jaar onder geleide. Muziek van Wayne Shoter, Miles Davis en Steps Ahead ivas vrijdagavond te horen in De Hamershof. Daar speelde oip de wekelijkse koopavond de groep Prism. De vier conservatoriumstudenten waren door de winkeliers uitgenodigd om hun jazz-funk muziek voor het winkelende publiek ten gehore te brengen. LEUSDEN - Een cursus 'zelf redzaamheid' wordt vanaf 4 september (9.00 uur) gehouden in het Vrouwen Ontmoetings centrum 't Vooronder Het the ma van de eerste ochtend is het verrichten van kleine repara ties. Onderwerpen als het zelf behangen en schilderen komen daarbij aan de orde. Er is kin deropvang beschikbaar. Op 11 september volgt 's avonds van af 20.00 uur het tweede deel. Het gaat daarbij om electrici- teit. Het Vrouwen Ontmoe tingscentrum is in de kelder van het gemeentehuis, Burge meester van de Postlaan 2. LEUSDEN - Bij basisschool De Rossenberg werden drie ij zeren hekken en een ruit ver nield in de zomeervakantie. De ruit werd met een steen inge gooid. De vernielingen werden aan het begin van de eerste schooldag ontdekt. LEUSDEN - Zaterdag 31 au gustus houdt Dansschool Tacke aan de Lepelaar 6 in Leusden een open avond. De avond zal om 19.00 uur begin nen en zal om 21.00 uur afge lopen zijn. Deze avond is spe ciaal bestemd voor degenen die er over denken om ko mend seizoen dansles te gaan nemen of eens een kijkje wil len nemen in de dansschool. Tijdens de open avond zullen er diverse demonstraties wor den gegeven, waardoor de be zoekers kunnen zien wat er in de verschillende fasen (brons, zilver, zilverster en goud) zo allemaal aangeleerd wordt. Tevens zijn er wedstrijdparen aanwezig voor demonstraties Voor degenen die van de mo derne dansen houden, zullen ook de Sega, Soca en de Lam bada gedemonstreerd worden. Op 15 september start het nieuwe lesseizoen waarover Ria Tacke en haar rechter hand Agnes tijdens de open avond graag informatie wil len geven. Voor degenen die nu al zeker weten dat ze dansles willen gaan nemen geldt dat ze zich zo snel mogelijk moeten opge ven want een cursus kan vol geboekt raken. Ook het nieuwe seizoen heten Ria en Agnes weer iedereen van harte welkom op het vrij dansen of op de speciale bals zoals Kerstbal, Carnaval, Black With-avond en na tuurlijk het slotbal. De dans avonden beginnen steeds om 20.30 uur. LEUSDEN - Op maandag 16 september 1991 start Yoke de Haard met het geven van sam- sara-yogalessen. De samsara yoga houdt zich bezig met het bewust worden van het lichaam en de psyche. Dit gebeurt d.m.v.: - oefeningen: - observeren van de uitwer king van deze oefeningen; - goed ademen (hoe ademt men?); - stilzitten, door de leek vaak meditatie genoemd - lichaamshouding en evt. correctie. Deze vorm van yoga is een al lesomvattende manier, waarop de mens leert zichzelf te accepteren. In zijn eigen tempo leert men zijn lichaam en zijn manier van denken te 'ont'dekken. Indien men interesse heeft kan men voor meer informatie en kostenopgave bellen: 033- 943200. De lessen worden in Leusden gegeven. LEUSDEN - Het aantal Leus denaren is in de maand juni toegenomen met 12. Dat is vooral te danken aan het aan tal geboortes (32), dat groter was dan het aantal sterfgeval len (12). Daar stond tegenover dat er meer mensen weg gingen uit Leusden (89) dan er bij kwamen (81). Het inwonertal was op 1 juli 27.506. Een maand eerder was dat nog 27 494. RSFOORT - Van 28 augustus met 1 september worden in (oort voor het 21e achtereen- de jaar de Keistadfeesten iniseerd. De Amersfoortse Commissie (ACC), een fan vrijwilligers, tekent voor uüsatie. De aktiviteiten spe- voor het merendeel af in de d markante historische ge- vermaard zijnde Amers- binnenstad. Vanaf het sta- mersfoort is de loopafstand et centrum ca. 15 minuten, r VAD-bus is de binnenstad iken (tel. 033-613534). van de vele evenementen ör de juiste lokaties en tijdstip- edplege men het vanaf 16 au- a.s bij onderstaand informa- s verkrijgbare programma- matie-adres: VW-gebouw t/o •/uitgang station NS, Stations plein 27, Postbus 444, 3800 AK Amers foort. Telefoon: 033-635151. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 9.00 uur: Varkensmarkt: Draaimolen. 11.00-20.00 uur: De Kamp, Lange- straat, Arnhemsestraat, Utrechtse straat: Braderie onder verantwoor delijkheid georganiseerd door de Amersfoortse Binnenstad Onderne mers (Ambion). 13.00-17.00 uur: Lieve Vrouwekerk hof: Kinderfeest. Een middag met ver rassingen. O.a. optredens van arties ten, schminken en kindervrijmarkt (kleedjesmarkt) voor kinderen van 6 t/m 14 jaar. De maximale hoeveelheid te verkopen goederen mag zijn: één doos - door het kind zelf te dragen. S.v.p. deken meebrengen. Ouders en begeleiders worden verzocht de ver koop aan de kinderen over te laten! Aanmelding vanaf 13.00 uur bij het podium. GRATIS. 15.00 uur: Tamboenjnstraat: Circus Bongo. Entree 7,- (Voorverkoop bij het circus van 11.30 tot 12.30 uur). 14.00-17.00 uur: Drietand, Neptunus- plein: Klaverjassen. Na afloop worden om ca. 17.00 uur door de voorzitter van de ACC, Ton van Capelleveen, de prijzen uitgereikt. 19.30 uur: Koppelpoort: Bestorming Koppelpoort. 19.50-20.00 uur: Van Koppelpoort naar Lieve Vrouwekerkhof. Route: Grote Spui, 't Zand, Nieuweweg, Kete- laarsbrug. Breestraat: Jonker Everard Meyster, zijn gade vrouwe Agaath, Jacob van Campen en diens zuster, Margaretha, wachten de overwin naars direct bij de poort op en gaan, vergezeld van blazers, trommelaars, krakelingenvrouwen, notabelen en anderen naar het Lieve Vrouwekerk hof. Deelnemende groepen aldaar: - Muziekgroep „Liereleijer", Amers foort. - Poppentheater „Mang", Deurne. - De nar „Tank" - Muziekgroep „De speellieden van Voome", Hellevoetsluis. - Drumfanfare „St. Sebastiaan", Gendt. - Spelgroep „Teatro Obstinato", Amersfoort. - Het „Ter Heijden's Theater", Oos terhout. Voor Schout en Schepenen vindt de berechting plaats. Everard Meyster en de zijnen wordt het Drie Ringen- bier aangeboden. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 9.00 uur: Varkensmarkt: Draaimolen. 11.00-21.00 uur: De Kamp, Lange- straat, Amhemsestraat, Utrechtse straat: Braderie onder verantwoor delijkheid georganiseerd door de Amersfoortse Binnenstad Onderne mers (Ambion). 16.15 uur: Tamboenjnstraat: Circus Bongo. Entree 7,- (Voorverkoop bij het circus van 11.30 tot 12.30 uur). 20.00-22.30 uur: Lieve Vrouwekerk hof: Taptoe met medewerking van: - Euroband, Rotterdam - Jeugdorkest Bernhard, Amersfoort - Schuttenj, Hilversum - Showband Animato, Hooglander veen - Showband Juliana, Amersfoort - Showband Bronswerk, Amersfoort VRIJDAG 30 AUGUSTUS 9.00 uur: Varkensmarkt: Draaimolen. 14.00-17.00 uur: De Flint: Senioren middag Een reis door operette- en musicalland. De seniorenmiddag voorspelt weer veel gezelligheid en sfeer. Wie het eerst komt zit vooraan en vol is vol. Reservering vooraf via de seniorensociëteitHet eventuele res tant toegangskaarten wordt op de dag van de voorstelling aan de kassa van de Flint verkocht. Toegangsprijs: ƒ5,-. 16.15 uur: Tamboenjnstraat: Circus Bongo. Entree 7,- (Voorverkoop bij het circus van 11.30 tot 12.30 uur). 20.00-23.00 uur: De Flint: Korenfesti val met medewerking van: - Amersfoorts Opera- en Operette gezelschap (A.O.O.G.) - Piratenkoor, Blokzijl - Rhinesingers, De Meern - Westlands Mannenkoor o.l.v. Piet Struijk met de solisten Ans Humblet, sopraan en Adriaan van Limpt, te nor. Entree: 10,-. 21.00-22.30 uur: Lieve Vrouwekerk hof: Wegens enorm succes geprolon geerd: OPEN LUCHT FILM. De titel van de film blijft een verrassing. Gra tis. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 9.00 uur: Varkensmarkt: Draaimolen. 10.00-17.00 uur: Bronswerk, Grote zaal, Brabantsestraat 12-16: BRIDGE- TOERNOOI. Na afloop (ca. 17.00 uur) worden door de voorzitter van de ACC, Ton van Capelleveen, de prijzen uitgereikt. 12.00-17.00 uur: Drietand, Neptunus- plein: DAMWEDSTRIJDEN. Marktres- ponse Amersfoorts Dam Genootschap organiseert (snel)-damwedstnjden voor jong en oud. 12.00 uur Mooierstraat en omgeving: CUSTOM-SHOW. De Süchting Confe derates M.C. en de bar „The Flame" organiseren voor de 12e keer de glin sterende en kleurrijke custom-show 12.45 uur tot aanvang optocht: Var kensmarkt: Muziek op één van de pleinen door: het Amersfoortse Politie Muziekgezelschap: Bigband A.P.M. 13.30-15.00 uur Binnenstad: Histori sche Optocht. In de historische op tocht nemen Everard Meyster, zijn gade Vrouwe Agaath, Jacob van Cam pen en zijn zuster Margaretha een be langrijke plaats in. Centraal in de stoet is de „Amersfoortse Kei" die als van ouds wordt voortgetrokken door de dit jaar \2Vz jaar bestaande Keitrek kers. 14.30-18.00 uur: Lieve Vrouwekerk hof: Na afloop van de optocht: Gezellig samenzijn met de groepen uit de stoet bij een koffietafel. 15.00 uur: Tamboenjnstraat: Circus Bongo. Entree 7.- (Voorverkoop bij het circus van 11.30 tot 12.30 uur). ROUTE VAN DE OPTOCHT START: Van Almondestraat - Evert- senstraat - Van Lmschotenstraat - Neptunusplein - Van Randwijcklaan - Kamp - Langestraat - Varkensmarkt - Arnhemsestraat - Defileerpunt ter hoogte van de Amersfoortse Kei - Stadsring - Molenstraat - Het lopende gedeelte gaat over de Bolle Brug door de Breestraat naar het Lieve Vrouwe kerkhof. Paarden en aanspanningen vervolgen de route langs de Westsin gel - Varkensmarkt - Zuidsingel - Sint Jansstraat - Coninckstraat - Scheltus- singel, nchting het eindpunt in de Van Almondestraat. ZONDAG 1 SEPTEMBER 12.00 uur: Varkensmarkt: Draaimo len. 12.00-17.00 uur: Binnenstad: AMERS FOORT - MARKTSTAD Langestraat: Algemene markt; Krom- mestraat: Boeken en stripverhalen; Havik: Oude ambachten; Groenmarkt: Oude ambachten; Appelmarkt: Suri naamse markt; Arnhemsestraat: Kunstmarkt; Utrechtsestraat: Antiek markt; Achter de Arnhemse Poortwal: Kunstmarkt; Lieve Vrouwekerkhof: Vlooienmarkt. 15.00 uur: Tamboenjnstraat: Circus Bongo. Entree 7,- (Voorverkoop bij het circus van 11.30 tot 12.30 uur). Onder het motto „Muziek op de plei nen" zullen de R.K. Harmonie Wils kracht en het showorkest Bronswerk een aantal optredens verzorgen. tuur laat zien dat we al tl eind gevorderd zijn in nerseizoen De nachten d langer en daardoor tf kwik een flinke stap tetten, zeker als een ster- t hemel het afkoehngs- bevordert door een ster- 'traling. Hierdoor wordt sop mist tijdens de vroe- ttnduren groter. Een na- aarbij is dat de zomertijd teds van kracht is, waar de zwaarste mist zich voordoet tussen acht en uur. Dat is nu juist het waarop de ochtend- ich voordoet. Dat bleek 'Pen maandagochtend fens schrijnend. Veel te njden bij plotseling op- de mist gaf een ver- taos te zien. Die zelfde was er een verrassing weergebied. Die werd de loop van de ochtend J door weercollega Jan '*r uit Paterswolde. enkel weennstituut, ook wijze mannen uit de Wageningen, hadden Jgin het vooruitzicht ge- Maar tussen 10.00 uur en uur viel er in het uiterste noorden van Groningen een flinke bui. Zo meldde Usquert een aftapping van 10 mm. De boeren klaagden fors, aange zien men werkzaamheden had gestart waarbij geen neerslag kon worden gebruikt. Zo zie je maar weer dat de natuur soms maling heeft aan verwachtin gen van de weerman. De oor zaak van die buien was een oude depressie, die actief was boven het zuiden van Zweden. Als een 'luis in de pels' had zich een koudeputje genesteld in het Oostzeegebied en dat reikte nog net tot noordoostelijk Ne derland. Bij ons viel de afgelo pen dagen weinig of helemaal geen neerslag. Tot aan dinsdag werd in Achterveld nog maar 22 mm augustusregen geno teerd. In de Bilt is het nog veel droger. Daar heeft men pas 6 mm in de regenmeters kunnen opvangen en als er deze week geen regen van betekenis meer valt, wordt augustus 1991 de droogste van de eeuw. De kans op neerslag is echter klein. Op de Noordzee ligt een krachtig hogedrukgebied. Het systeem schuift langzaam door naar Scandinavië. Daardoor zal de wind steeds verder ruimen via noordoost naar oost. Het ge volg is de aanvoer van droge Continentale lucht, waarin geen plaats is voor nattigheid. De temperatuur en de zon zul len terreinwinst gaan boeken Tegen of in het komende week einde mogen waarden van 25 graden of hoger tegemoet wor den gezien Augustus wil ken nelijk tot het einde in de vrij warme sfeer verblijven. De zo mer van 1991 krijgt daarmee vrijwel zeker een bovennor male score en wie had dat eind juni nog voor mogelijk gehou den Medewerker Kielstra uit Leusden maakte tot aan 20 au gustus een tussenstand van de huidige zomer in vergelijking met het vorig jaar. In 1990 be droeg de gemiddelde tempe ratuur 16.85, nu 16.82. Het ver schil is dus minimaal. Vanaf 1 juni gerekend waren er vorig jaar 20 zomerse dagen, nu 18. Gelet op het feit dat de eerste zomermaand van 1991 een groot fiasco werd en bijna drie graden te koud bleef, mag de prestatie van dit seizoen bij zonder hoog worden aangesla gen. De bladeren van Gewoon nagelkruid ontwikkelen in het eerste jaar een wortelrozet. In het vol gend jaar ontstaat hier uit een plant met lange bloeistengels, die getooid zijn met gele bloemen De wortel van het Ge woon nagelkruid ver spreidt een heerlijke geur, als van kruidna gels, waarmee de naam nagelkruid meteen is ver klaard. Na de bloei vormen zich bolvormige vruchten die uit zaden bestaan en elk zaadje bezit een haakvor mig gebogen snaveltje. Met die haakvormige snaveltjes hechten de za den zich aan de vacht van een langslopend dier of aan de vieren van een vo gel, waardoor de zaden over grote afstanden worden verplaatst. Ook de mens met zijn kleding helpt mee aan de ver spreiding van het zaad. Dit verklaart waarom het kruid veel in dorpen en steden voorkomt. De wetenschappelijke soort naam slaat op stad; urba- num. Gewoon nagelkruid is een algemene soort van beschaduwde plaatsen. Een enigszins vochtige en voedselrijke bodem wordt op prijs gesteld. Het is een plant van eike- bossen, elzen- en essen- hakhout, grienden en struwelen. Ook wordt het wel langs wegen aan getroffen In verschillende streken heet de plant Gezegend kruid. Gezegende wortel of Zegekruid. Het ver haal gaat dat St. Benedic- tus de plant zegende met magische krachten. Het werd zo een machtig wa pen tegen boze geesten. Nog in de 15e eeuw hing men het kruid boven de deur om te verhinderen dat de duivel binnen kon treden. Geen enkel wild dier kon een mens aan vallen die de wortel van de plant bij zich droeg. De duivel kon dat alles natuurlijk moeilijk ver dragen en uit nijd beet bij een stuk van de wor telstok af. Daarom is de wortelstok kort en heet de plant in Frankrijk 'Duivelsbeet'. Voor de geneeskunde heeft de plant nooit veel betekend. De stoffen, die in de plant aanwezig zijn, komen in het geslacht, bijvoorbeeld Tormentil, in grotere hoeveelheden voor Op andere gebie den evenwel is het veel toegepast Zo werden de wortels gebruikt voor het verjagen van vliegen en verbeterde het de geur en de smaak van het bier, wat tevens het zuurwor- den verhinderde. Ook werd de wortel gekauwd om een slechte adem te verdoezelen en gebruikt om kruidenwijn een heerlijk aroma te geven. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 13