Zuinig zijn op natuur en landschap .Leusder Krant, De nieuwe woningnood in Leusden L E U S D E N ACHTERGROND Zevende aflevering in een serie over de laatste stuipen van een groeistad Bijzondere waarden Onomkeerbaar isdag 28 augustus 1991 Pagina 15 JSDEN - Ruim een jaar geleden veroorzaakte de provinciale notitie 'Sporen naar de toekomst' I nodige deining in Leusden. Daarin werd gesteld dat Utrecht tot het jaar 2015 nog ruimte zal #eten vinden voor een kleine 100.000 nieuwe woningen, waarvan enkele tienduizenden in de o Amersfoort. Leusden werd genoemd als mogelijke groeikern, waar 10.000 tot 20.000 huizen zouden kunnen worden gebouwd. Slechts weinigen in Leusden leken van die gedachte echarmeerd. Het gemeentebestuur stelde toch een onderzoek in naar mogelijke ruimte voor xtra woningbouw. De politiek concludeerde, op basis van dat onderzoek, dat die ruimte er iwelijks meer is en ging over tot de orde van de dag. De provincie deelde de Leusdense visie en richtte de blik in 'De Toekomst getekend', in een andere richting. Er kwam echter een ander probleem boven water. Leusden blijkt slecht in staat de oningzoekenden te huisvesten. Bepaalde groepen (de sociaal zwakkeren) stoten in de eigen inplaats hun neus. De nood is zelfs zo hoog, dat op dit moment slechts de zeer urgente gevallen kunnen worden geholpen. In september wordt dit vraagstuk extra actueel, als het Volkshuisvestingsplan wordt behandeld. „De regio moet onze problemen nu maar eens ilossen", zegt wethouder Verduin. „Leusden moet de problemen van de eigen bevolking zelf iplossen", zegt de WD. „Er moeten huizen komen voor senioren", zegt D66. „De ruimte in ,eusden is op, maar starters moeten geholpen worden", zegt Leusden'90. „Er moeten meer woningen in de sociale sector komen", zegt de PvdA. In de komende weken in de Leusder Krant een serie artikelen over deze problemen en hun oorzaken. Een zoektocht naar de geschiedenis van Leusden, alsmede naar antwoorden op vraagstukken in de ruimtelijke ordening. Vandaag de zevende aflevering: Zuinig zijn op natuur en landschap. Het overgangsgebied tussen Utrechtse Heuvelrug en Gelderse Vallei wordt in zijn geheel beschermd. Tekst: Daan Bleuel Foto's: Hans Verhorst jolitiek in Leusden is tot de conclusie ien dat in de gemeente nauwelijks nog i is voor uitbreiding. Afgezien van 't in het reeds langer als industriegebied ide 'De Horst', is nu alleen de vraag li de orde of de zogenaamde Pon-dne- de wig tussen Leusden-Zuid en Leus- entrum, ook als uitbreidingslokatie ienen. Een onderzoek naar de invloed euwbouw op de grondwaterstromen in el van Leusden zal antwoord moeten op die vraag. Afgezien van de eerder nde lokaties kan nog slechts door zeer latuurlijke en landschappelijke waar- te offeren, ruimte 'gemaakt' worden in dat geval zal de gemeente te maken i met rijk en provincie, die voor een Ïrijk deel van Leusdens grondgebied plannen hebben. En daar passen wo uw en andere grootschalige uitbrei- niet in. et dichtbevolkte Nederland is sinds de lestig/zeventig, de periode dat ons land g tempo werd volgebouwd, de belang- ig voor natuur- en landschapsbescher- tn de ecologie (de samenhang tussen de Ie en de 'dode' natuur) sterk toegeno- 'lanten- en diersoorten werden in hoog zeldzaam of stierven uit en dat waren efen die aangaven dat het met de na- 'ri |ke leefomgeving niet pluis was. ontwikkeling leidde ertoe dat actie- in zich in gingen spannen voor het be- ,'an stukjes natuur, die bedreigd wer- »or de voorgenomen aanleg van weer lelweg of nieuwbouwwijk. En met toe- ra: id succes. Bijvoorbeeld ook in Leusden, grootschalige bouwplannen onder in- van natuurbeschermers aanzienlijk ,nln teruggeschroefd (zie deel 3 en 4 van erie). e jaren die volgden groeide landelijk de jstelling voor de natuurlijke leefomge- an de mens verder door. Wetenschap- >ti e studies vergrootten het inzicht in de en ng van de natuur, de samenhang tussen Dorkomen van planten, dieren en de waar zij leefden. Er werd beleid ont- ild om ook natuur, landschap en ecolo- beschermen. Dergelijke studies hadden meer tot gevolg dat in toenemende luidelijk werd dat juist Leusden in een llag, dat om verschillende redenen zeer levol was. li sden, met een oppervlakte van ruim hectare de grootste gemeente van de inJicie Utrecht en ook landelijk gezien ld geen kleintje, ligt in het overgangs- I van de Utrechtse Heuvelrug (een ial uit de ijstijden) en de Gelderse Val et name de overgangszone tussen der- ;a|e gebieden, met op korte afstand be- jke hoogteverschillen, zijn biologisch efssant. De verschillen tussen hoog en de daarmee samenhangende overgang lroog' naar 'nat' en verschillende bo- »rten (zandgronden op de hogere de- een en rivierklei in de lagere delen) enen dat op relatief korte afstanden een it! verscheidenheid aan vegetatie en dier- ie n voorkomt. Kwel ^usden komt daar nog bij dat de aan leid van de stuwwallen van de htse Heuvelrug en iets verder weg de 'e, voor een ander belangrijk natuurlijk 'een zorgt: de zogenaamde kwel. Kwel 'zuiver grondwater, vaak rijk aan mi ni, dat vaak pas na honderden jaren ij druk in lagere delen an het landschap sf ie oppervlakte komt. (Een frisdranken- tant uit Bunnik exploiteert het zelfs als 'Sourcy'-bronwater!Het kwelwater is ooit als regen op de Heuvelrug of de Veluwe te recht gekomen en in de zanderige onder grond langzaam naar beneden gezakt. On derweg wordt het regenwater door het zand, dat als een filter werkt, gezuiverd en neemt het mineralen als kalk op uit de bodem Op een bepaalde diepte aangekomen, wordt de druk van het bodempakket erboven zo groot, dat het water een uitweg zoekt naar buiten. In lagere delen van het landschap komt het dan naar boven. Afhankelijk van de omstan digheden, duurt de tocht van het regenwater door het heuvelrugmassief enkele (tiental len) jaren tot enkele eeuwen De mineralen- rijkdom van het water hangt samen met de tijd die het water in de bodem doorbracht Relatief 'jong' kwelwater bezit minder mine ralen dan water dat een tocht van eeuwen door de bodem heeft gemaakt, alvorens het weer aan de oppervlakte opborrelde. In Leusden komt op verschillende plaatsen kwelwater aan de oppervlakte. Water van de Heuvelrug, maar ook kwel vanuit De Veluwe komt in het Leusdense deel van de Vallei naar boven. De aanwezigheid van kwelwater trekt bepaalde plantensoorten. Het be schermde natuurgebied De Schoolsteegbos jes bijvoorbeeld ontleent voor een groot deel zijn waarde aan de aanwezigheid van kwel water. Maar ook de manier waarop de mens het land in gebruik heeft genomen (zie de eerste afleveringen van deze serie) heeft in vloed gehad op de verscheidenheid aan planten- en diersoorten in deze omgeving Al deze factoren dragen ertoe bij dat natuur en landschap in Leusden van belang zijn, zowel als het gaat om actuele (bestaande), als po tentiële waarden (geschiktheid om verdwe nen planten en dieren weer terug te krijgen). Het maakt het buitengebied van Leusden ook zeer kwetsbaar. Milieu-ambtenaar Enk van Beurden van de gemeente Leusden daarover. ..De natuur waarden in Leusden worden voor een be langrijk deel bepaald door de kwelwater stromen. Zowel de lokale (vanaf de Utrechtse Heuvelrug), als de regionale (de invloed van de Veluwe). En met name de samenstelling van dat water maakt het zo bijzonder Niet alleen trekt dat water bepaalde planten soorten, het bezit door z'n samenstelling ook de mogelijkheid de negatieve invloed van bijvoorbeeld de 'zure' regen te neutraliseren De mineralen in het water kunnen het 'zuur' voor een belangrijk deel onschadelijk maken, waardoor de vegetatie er minder van te lijden heeft." „Woningbouw zal in bepaalde delen van Leusden waarschijnlijk grote invloed heb ben op de kwelwaterstromen, die nu nog re delijk intact zijn Dat is bijvoorbeeld nu ook het hete hangijzer in de discussie over de zogenaamde 'Pon-driehoek'. Met name in dat gebied speelt de kwelwaterstroom een grote rol. Als je gaat bouwen, heeft dat gevolgen. Bijvoorbeeld omdat bepaalde waterondoor- latende lagen in de bodem worden door boord. Het water zal dan een andere route gaan volgen. Maar ook kan het regenwater in bebouwde omgeving minder goed het grond water bereiken. En wat dat betekent kan eigenlijk niemand goed voorspellen." „Het op peil houden van grondwater is met behulp van de techniek wel te regelen Het is technisch niet onuitvoerbaar om bijvoor beeld De Schoolsteegbosjes met pompen, stuwen en damwanden nat te houden Je kan alleen niet garanderen dat je juist dat kwel water, met z'n typische samenstelling, daar houdt. En als er water met een andere samen stelling naar zo'n natuurgebied wordt ge pompt, heeft dat gevolgen voor de vegetatie. Het blijft wel een bos, maar het wordt een ander bos. Een bos dat veel minder bijzonder is." „Bovendien weten we nog weinig over hoe de grondwaterstromen precies lopen. Om een voorbeeld uit het nabije verleden te noemen We waren ooit bang dat de bouw van de wijk Claverenblad/Wildenburg invloed zou heb ben op de grondwaterstand van De School steegbosjes, omdat die wijk precies tussen de bosjes en de Heuvelrug in kwam te liggen Om dat proces nauwkeurig te kunnen volgen, zijn er in die wijk peilbuizen geplaatst. En wat bleek toen' Niet Claverenblad/Wilden burg vormde een barrière voor de toevoer van water naar het gebied, maar Leusden-Zuid, dat ten opzichte van de Schoolsteegbosjes honderden meters verder naar het zuiden ligt! Dat geeft al aan hoe lastig het is om dergelijke processen in de bodem te voor spellen." De bijzondere waarden op het gebied van natuur en landschap in Leusden worden in brede kring onderkend. De droge bossen en heidegebieden op De Heuvelrug (Den Treek), het kwelgebied in het zuiden, het stroomge bied van beken en andere waterlopen in het noordelijk deel, het fraaie cultuurlandschap op de zandgronden in de Gelderse Vallei met droge en natte bossen en vaak nog zeer gave houtwallen en de diverse landgoederen, ver spreid in het hele gebied, staan bij natuurbe schermers, maar ook beleidsmakers in hoog aanzien Dat leidde ertoe dat bijvoorbeeld het Comité Milieuzorg Leusden in een eerste reactie op de notitie 'Sporen naar de Toe komst' van de provincie Utrecht tot de con Milieuambtenaar Erik van Beurden: ..Aanwezigheid van kwelwater maakt het buitengebied van Leusden zo kwetsbaar." clusie kwam dat er in Leusden geen ruimte meer is voor uitbreiding en dat de gemeente 'af' is. Maar ook op rijksniveau is het belang van het buitengebied van Leusden onderkend. En sinds de Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening (Extra), maar vooral het Natuur beleidsplan in voorbereiding, worden de mo gelijkheden van provincie en gemeente om nog aan uitbreiding van het stedelijk gebied van Leusden te denken sterk ingekrompen In het Natuurbeleidsplan van het rijk, een coproductie van de ministeries van VROM, Landbouw en Visserij en Verkeer en Water staat, worden grote aaneengesloten gebieden aangewezen en onder een beschermend re giem geplaatst Men noemt dat de ecologi sche hoofdstructuur. Binnen die hoofd structuur worden gebieden met actuele (be staande) of potentiële (kansrijke gebieden om verloren gegane waarden weer terug te krijgen) natuurwaarden extra beschermd (kernge bieden genaamd). Milieu-ambtenaar Erik van Beurden „Vroeger dachten we dat het voldoende was om een hek te zetten om een gebied met bijzondere planten en dieren. Maar die theorie bleek niet te werken. Dat kwam omdat dergelijke natuurgebieden vaak eilanden werden in een 'ecologische woestijn', bestaande uit verstedelijkte gebie den of agrarische landschap dat door mecha nisatie steeds monotoner werd. Dieren en planten konden niet meer van het ene na tuurgebied naar het andere, waardoor de vi taliteit van de populaties werd aangetast ('geen vers bloed') Soorten dreigden daar door alsnog uit te sterven." „Men kwam daardoor tot de conclusie dat het noodzakelijk was ervoor te zorgen dat natuurgebieden in het land met elkaar in 'contact' bleven of weer kwamen. Zoals we gen steden met elkaar verbinden, zouden er ook 'ecologische' wegen moeten komen om het ene natuurgebied met het andere te ver binden. Een ecologische infrastructuur, dus." Die gedachte ligt voor een belangrijk deel aan de basis van het Natuurbeleidsplan, dat momenteel door het kabinet wordt voorbe reid. En in de regeringsbeslissig daarover, die van juni 1990 dateert, wordt bijvoorbeeld de hele Utrechtse Heuvelrug/Gelderse Vallei onderdeel van de ecologische hoofdstruc tuur. Natuur en landschap nemen in gebie den met die status de belangrijkste plaats in. En om die belangen te dienen kan de klok zelfs in bepaalde gevallen worden terugge draaid In dergelijke gebieden wordt boven dien elke ontwikkeling tegengegaan, die 'een concrete bedreiging vormt, met een onom keerbaar karakter'. Woningbouw of een an dere uitbreiding met een grootschalig ka rakter kan duidelijk als zo'n bedreiging wor den beschouwd. Gezien die ontwikkelingen zal het voor gemeente en provincie niet ge makkelijk zijn argumenten voor uitbreidin gen in Leusden te vinden, die in de ogen van het rijk genade zullen kunnen vinden. In de onlangs verschenen concept-versie van het beleidsplan natuur en landschap van de pro vincie Utrecht wordt bovendien het beleid van het rijk nog eens bevestigd. De idee van de ecologische hoofdstructuur met kernge bieden wordt daarin overgenomen. Daarin krijgt vrijwel het gehele oostelijk en zuidelijk deel van de gemeente Leusden de status van 'kerngebied' Daarnaast is het stroomgebied van de beken en het Valleikanaal aangewe zen tot 'natuurontwikkelingsgebied'. Volgende week de laatste aflevering.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 15