'Een ballon, een ballon, een ballonnetje een ballonnetje in de wind' I V .Leusder Krant. tte voeten, maar toch kampioen Met de Jutter de lucht in L E U S D E N Uitslag van de ballonwedstrijd van de Leusder Krant pnjs routebeschrijving Barten (13) ging op ballonnenjacht Opstijgen bij Beco WIE EN WAAR IS CINDY! Bij de koeien in het weiland De vinders /1300I It ,nSdag 28 augustus 1991 Pagina 5 IDEN - De eerste ver van Toon Hermans ook van toepassing 1 ballonwedstrijd van usder Krant. Het re net niet toen de bal- 1 van de Leusder dit jaar op 19 juni n losgelaten. Ter ge leid van de herope- ;an winkelcentrum de ikamp, na een flinke DEN - De winnaars on- in hetzelfde lot als hun ode kaartjeze mogen een ballon mee. Ze wor- lleen niet vastgebonden en touwtje en terugge- Imet de post. Ze mogen pen in een grote mand, der de nog veel grotere komt te hangen. opknapbeurt, gingen bijna duizend ballonnen de lucht in. Voor het vertrek was het dringen om op alle bijbeho rende kaartjes, namen te schrijven. De eigenaars van de ballons die het verste zouden komen, wat moest blijken uit de teruggestuur de kaartjes, mogen zeil mee met een ballon. De jongste deelnemer was acht maan den, de oudste achtentach tig jaar. Wekenlang zat men bij de Leusder Krant in spanning. In de hal werd een grote kaart van Nederland ge hangen waarop steeds meer gele vlaggetjes werden ge prikt. Ieder vlag geeft aan waar vandaan een kaartje werd teruggestuurd. Bijna twintig procent van de kaartjes kwam terug. Dit betekent dat bijna twee honderd keer mensen de moeite hebben genomen om een gevonden kaartje in een brievenbus te stoppen. Op de landkaart in de hal werd langzaam maar zeker duidelijk waar de wind heen waaide op 19 juni van dit jaar. Vakantiegangers zorgden voor verwarring doordat op een paar terug gestuurde kaartjes het adres van de vinder stond en niet de vindplaats. Men sen die waarschijnlijk er gens op de Veluwe op een camping stonden, schreven op het kaartje hun adres in Amsterdam. Door zorgvul dige bestudering van de stempels over de postzegels heen was te ontdekken waar de kaartjes vandaan kwamen. SUSDEN - Gelukkig jn er heel veel mensen reid geweest om een vonden kaartje op de it te doen. Daarvoor oesten ze er eigenlijk postzegel opplak- Een aantal vinders heeft dit niet gedaan, maar deden de kaartjes gelukkig wel in de brie venbus. De PTT heeft deze niet gefrankeerde post keurig bij de Leus der Krant bezorgd, maar de kaarten in de speciale Leusder Krant-postbus op het postkantoor waren over het algemeen onvol doende gefrankeerd. De i 'ji 'i y.' PTT besloot toen als geste aan de grote bal lonwedstrijd geen extra frankeringsgeld aan de krant te vragen. Hierbij dank aan de PTT voor de service en grote dank aan iedere vinder, die bereid was extra moeite te doen voor de deelne mers aan de ballonwed strijd. 5LAND/LEUSDEN kaartje is te zien, waar de ballonnen door de werden meegenomen, allonnen kwamen door en in de buurt terrecht taartjes kwamen terug usden, 14 uit Stouten- 10 uit Hoevelaken, maar 28 uit Putten (waarvan de helft volgens ver- nde vinders 'in de buurt van de appel' terecht kwam, en evenzoveel uit Hoevelaken De ballonnen die toen nog over waren, deden de spanning stij gen. De wind bleek zich die dag te splitsen Een stroom woei via Barneveld, richting Alme lo Een andere blies noordelij ker, richting Leeuwarden. Ballonnen daalden in weilan den, in de bossen, bij campings en zelfs in een hooiberg. Kaartjes kwamen terug uit Nieuw Milligen, Kootwijker broek, Hoog Soeren, Wesep, Almelo en verder., tot in Duitsland. Het winnende kaartje kwam uit Getelo, in Duitsland. En, door de noordelijke wind, uit Nieuw Miilingen, Oldmar- sum, Kampen, en verder..tot in Friesland. Het verste terugge stuurde kaartje uit deze regio kwam uit Frederiksoord in de zuidwesthoek van Drente. 1WIJKERBROEK - Bart (13 jr.), Arend van lm en Bert Everts (beiden fietsten op de bewuste (dag (10 juni) van school luis. precies de eerste ballon iggen weten de jongens i«er. Wel dat ze even later een hele tros zagen bungelen. Zeker zeven ballons dansten in de bosjes. Daarna werd het een sport om zoveel mogelijk ballons te ra pen. Overal in de omgeving za gen ze er liggen, hangen of zweven. Bart en zijn vrienden vonden er in totaal twaalf ex emplaren. Arend liep zelfs natte schoenen op bij een haastige sprong over de sloot. Bart vezamelde de kaartjes en schreef zijn naam en adres erop, stopte de handel in een anveloppe en stuurde deze naar de Leusder Krant. Bart werd daarmee kampioen-te- rugstuurder. LEUSDEN - Op het al lerlaatste moment is de plaats waar de prijswin naars in de ballon zullen stappen gewijzigd. Maandag, 9 september 18 uur, stijgt de ballon op vanaf het grote Beco-parkeerterrein Komt alleen! ide kar, Bert staat met zijn voeten op de karen Arend staat ernaast. De trotse vinders van F"on$.(Foto Jan Pit) LEUSDEN - Speciaal voor de Leusder Krant komt er een spiksplinternieuwe, hele bij zondere ballon naar Leusden. Hij is niet alleen geweldig groot, maar ook ontzettend leuk om te zien. Hij heeft de vorm van een kachel. Precies zo'n kachel, alleen iets kleiner en echt om je aan te warmen, is ontworpen door de eigenaar van de bailon de heer Van Maanen uit Barneveld. Hij heeft dit model kachel een jut ter genoemd. De ballon heeft uiteraard dezelfde naam. Ballonnen hebben net als au to's en vliegtuigen een officieel registratienummer Voor de jutter is dit PH -JUT De Jutter heeft dit jaar op 4 april zijn eerste vlucht gemaakt en luchtdoop gekregen Hij is zestien meter hoog. Onder de ongeveer 1400 m2 stof wordt ongeveer 120 m2 lucht warm gemaakt door een enorme brander. Deze staan in de mand die onderaan de ballon hangt en nemen best veel plaats in. Behalve de piloot, kunnen vier grote mensen mee Op 9 september mogen vier kinderen mee met de piloot en een begeleider. De ballon zal, bij goed weer uiteraard, opstijgen op maan dag 9 september om ongeveer 18.00 uur vanaf het grasveld bij jongerencentrum De Gewut aan de Zwarteweg. Alleen al het zien hoe zo'n enorm gevaarte langzaam maar zeker rechtop komt en tenslotte staat te popelen om de lucht in te mogen, is het be- LEUSDEN - Het win nende kaartje werd te ruggestuurd uit Getelo, net over de Duitse Grens bij Almelo. Erwin Höll- mann nam de moeite om zestig Duitse pfennig uit te geven voor een post zegel. Groot probleem is echter dat het kaartje van de afzender uit Leusden niet volledig is ingevuld. Daarop staat slechts Cindy! Wie weet welke Cindy heeft mee gedaan aan de ballon wedstrijd van de Leus der Krant. Laat de ware Cindy zich melden: Voor vrijdag 6 septem ber in het kantoor van de Leusder Krant bij winkelcentrum de Bie- zenkamp Na een handschrift- proef mag zij mee in het mandje De overige winnaars zijn Margreet Rolle, Beem den 6 (12 jaar), Leusden. Haar kaart kwam uit Ootmarsum, vlakbij de Duitse grens. Eric Lemain, Bitter- schoten 5, Leusden, 7 jaar. Zijn kaart werd ge vonden in Frederik soord, Drente. Ingrid Vonk, H. van Viandcnstraat 6, Ach terveld, negen jaar. Haar kaart kwam uit Hellendoorn. Reserve; Vera van de Berg, Wie- rickwijk 13, 7 jaar. Haar kaart werd in de buurt van Kampen gevonden. Martine van de Hengel, Hamersveldse weg 36c, 5 jaar met een kaart uit Wierden. LEUSDEN - Op de kaartjes stonden soms prachtige mede delingen. De ballon van Jessica Manee werd gevonden in Nijbroek, door Marjan Mekelenkamp, vijf jaar oud. Heel precies stond er op geschreven .gevon den bij de koeien in het wei land, op 19 juni om 4 uur". Een geplakte vlinder maakte de kaart extra mooi. Marco (11), Johan (9) en Henn (6) Jager stuurden ieder een kaartje terug De kaarten van Sanne Bon, Nicolette Smids en Martin Teming kwamen vol gens de Jagers terecht in ,,het weiland bij onze opa en oma in Putten" Daar waren ze op vi site. Op de teruggestuurde kaart van Amanda de Graaf stond geschreven dat hij ge vonden was in Zwartebroek, grens Barneveld-Nijkerk Met daarbij de verzuchting: ,,Er liggen er nog veel meer in Rietveld en bossen De familie Shahbandanan schreef op het kaartje dat kwam uit Voort- huizen ,,We zijn Armeniërs!", zodat de ballon van Pim van den Hengel in buitenlandse handen is geweest. LEUSDEN - Hier en daar moeten de ballonnen 'met bosjes' tegelijk naar bene den zijn gekomen Hoe is het anders te verklaren dat sommige vinders meer dan één kaartje terugstuurden Zoals E.van de Brink uit Nijkerk die er 11 op de post deed, A van de Veluw, uit Hoevelaken, 6 en Lisa en Evert van Doornik uit Stoutenburg samen maar liefst tien (ieder vijf) Grootste terugstuurder is echter Bart Barten uit Kootwijkerbroek. Hij stuurde 12 kaartjes terug Daar moesten we meer van weten kijken waard Mee omhoog gaan, is volgens mensen die het weten kunnen, het mooiste dat je kunt bedenken De ballon neemt je snel maar veilig hoog mee tot ver boven de daken. In de lucht is het heel stil Je hoort alleen de geluiden van de auto's en mensen bene den en de brander die af en toe de lucht in de ballon goed warm houdt Wie in het mandje meemag, vaart naar daar waar de wind hem of haar brengt Het is een avontuur, een belevenis. Iets wat heel veel grote mensen nog nooit gedaan hebben, maar dolgraag zouden willen doen. De winnaars, allemaal kinde ren tussen de 7 en 12 jaar, mo gen. De ballon blijft een uur tot vijf kwartier in de lucht Afhanke lijk van de wind vaart (ballon nen varen, ze vliegen niet) hij gemiddeld 20 kilometer weg. Na de landing worden de pas sagiers teruggebracht naar het vertrekpunt •w

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5