'De liefde voor een rechte leiding is altijd gebleven' Panorama Lisiduna .Leusder Krant. L E U S D E N Coen en Annemarie van den Berg houden de electronica voor gezien „Mijmeren op oude grond." ,nsdag 28 augustus 1991 Pagina 7 IDEN - „Een mooi gelcg- ding is een feest om naar ben. Keurig recht, met verdeelde aansluitpun- itrak tegen de muur", van den Berg (59) begint Iamen zodra hij probeert leggen wat een 'mooie latie' is. Evert van de 35). de man die zijn zaak ivernemen, weet wat hij lt. Tot plezier van de •zigen vullen zij elkaar ij het schetsen van wat reef bij het aanleggen van opcontact. De liefde voor bte lijn. Het electrotech- installatiebedrijf van Ivan den Berg doet veel lan draadtrekken. Naast g-en utiliteitsbouw en lieg van beveiligingssys- lonkt de Telematica, een paar jaar zit in ie- oieuwe meterkast, een waarmee de beveiliging, icht en de wasmachine iatisch aan en uit kan", en zijn vrouw Annemarie lemen officieel afscheid iun bedrijf. Ze hebben jteresses waar ze de tijd lillen nemen. Het verhaal wee Hamersvelders die logelijkheden van tijd en imet warm enthousiasme in uitgewerkt. i beetje buitenbeentje in zowel Coen als Anne- izich wel gevoeld in Ha- eld. Beide bezochten de Toen Coen ging, was van de drie kinderen uit rsveld die mochten eren' Hetgeen niet door dorpsgenoten begrepen Laat die luie jongen toch meehelpen in plaats van niks te doen", kreeg zijn vader te horen. Want wie op school zat, werkte niet Een paar jaar later was Annemarie het eerste meisje uit het dorp dat naar diezelfde MULO in Amersfoort ging. Ze bleven de dochter van de schilder en de boerenzoon uit Hamersveld. De plaats waar ze zich thuisvoelen en van waaruit ze onafhankelijk hun weg gingen. Vies werk „Mijn vader had boerderij Ros senberg. Pal naast de kerk. Boer heb ik nooit willen wor den. Ik vond het vies werk Als klein jongetje was ik al bezig met lampjes, radio's in elkaar zetten en het maken van aller lei constructies met Trix." Na de MULO lag de keuze voor de hand. Coen ging naar de MTS in Hilversum. „Als het even kon op de fiets, want dan mocht ik het geld voor de bus in mijn zak steken. Veertien gulden kostte het maandabonnement. Daarvoor kocht ik uiteraard radio-on derdelen. De transistoren kwa men net opzetten O, als ik daar aan terugdenk. Stapels aan delen lagen er bij de Amster- damsche Bank, zoals de Ne derlandse Bank toen nog heet te. Niemand wilde ze, want in transistoren leek geen toe komst te zitten". Ondertussen verdiepte Anne marie zich in boeken. „Lezen en studeren doe ik nog steeds graag Talen, geschiedenis, fi losofie. Studeren was finan cieel met mogelijk, maar na de MULO kon ik in een boekwin kel gaan werken. Heerlijk, ik heb daar echt genoten en gele zen zoveel als ik kon" De diensttijd van Coen bracht hem in aanraking met nieuwe aspecten van de electronica. Als soldaat bij de verbin dingstroepen had hij tot taak zenders en ontvangers op te stellen. Daarna werd hij assis tent proeffabricage transisto ren, bij Philips. In die tijd. be gin vijftiger jaren een uitver koren baan. Maar niets voor Van den Berg. „De hele dag onderzoek staan te doen werd gauw vervelend Iedere dag rapport moeten uit brengen. Na twee jaar ben ik gevlucht Terug naar Hamers veld". De 'vlucht' naar Hamersveld was geen terugtocht met han gende pootjes, want Coen zag mogelijkheden In 1958 begon Hamersveld te groeien. Achter de enige straat, de Hamers - veldseweg, verrees het eerste blokje nieuwbouw en de toe komst beloofde meer De broers Van den Berg zagen mo gelijkheden in hun dorp. Bei den wilden een eigen bedrijf: Jan, de accountant, wenste een sigarenhandel voor zijn vrouw en Coen. een electrotechnisch installatiebedrijf Volgens de toenmalige burgemeester Bui- ning kon de Hamersveldseweg uitgroeien tot DE winkel straat De broers Van den Berg kochten voor negen gulden grond op de hoek van de Ro- zendaallaan. Ze hebben later tan den Berg (r.) met zijn opvolger Evert van de Beek Coen over de troonswisseling Wij n een fijne zaak ogebouwd en er veel lol van gehad. Nu laten we de zaak los om tijd te krijgen indere leuke dingen, zoals reizen".(foto Hans Roggen) vaak met grote ergenis aan de nooit uitgekomen verwachtin gen van de burgemeester te ruggedacht. De Hamersveldse weg is geen winkelstraat ge worden. Ontspanning Op 19 december 1959 om 14u30 ging aan de Hamers veldseweg 6a de eerste winkel open, waar behalve radio en televisies, Philishaves en was machines werden verkocht. Zeshonderd kleurenfolders hadden Leusden en omstreken op de hoogte gebracht. Met dikke letters stond voorop 'Voor ontspanning thuis, Coen van den Berg' Op de achter kant een greep uit de collectie. Annemarie, net drie maanden getrouwd, stond, werkte en woonde in de winkel. Coen ging letterlijk de boer op om electriciteit aan te leggen, an tennes te plaatsen en wasma chines te installeren. „Een wasmachine was toen iets bijzonders. De eerste was- combinatie, die ik verkocht was de Unilux van Scharff". De herinnering van Coen roept onmiddellijk een stroom dier bare herinneringen op bij An- nemane. Het was haar taak om de wasmachines te demonstre ren. Regelmatig waste zij, in de winkel, voor groepjes vrou wen. „Dan kwam een moeder met haar dochter en de buur vrouw. Uiteraard deed ik mijn eigen was in de winkel. Onder scheid tussen huiskamer en winkel was er nauwelijks. Ie dereen kwam op de koffie Het was erg gezellig maar zonder privacy natuurlijk". Een enkele keer moest ook An nemarie de boer op. „Ik legde dan ter plekke uit hoe het ap paraat werkte. Samen met de boerin deed ik de eerste was en bleef natuurlijk even praten De wasmachine was dikwijls het eerste electrische apparaat in huis. Hetgeen meer beteken de dan een ding in de bijkeuken zetten. Het vereiste nieuwe lei dingen. stopcontacten, kraan- punten en afvoer. Lachend vult Coen aan- „De ellende was, dat men daarna vaak begon te kla gen dat men het goed niet schoon kreeg. In die tijd trok ken de boeren niet iedere dag schone kleren aan Na drie we ken zijn oude vlekken er moei lijk uit te krijgen. Op het was bord geschuurd lukte dat met veel inspanning wel, maar in de trommel niet. Met enige tact werd geadviseerd de kleren sneller in de was te doen. Uit eindelijk won het gemak van de onvrede over het vaker was sen of minder schoon zijn" Televisie In de zaak stonden natuurlijk ook de televisies aan. Annema rie' „Tientallen kinderen zaten met hun neus tegen het raam gedrukt te kijken. Wanneer het slecht weer was, mochten ze soms binnen komen Later in '67 kwam opnieuw zo'n perio de toen kleur nieuw was." De eerste tien jaar waren niet de makkelijkste jaren. Coen was overdag weg en repareerde 's avonds de televisies. „Heer lijk werk. die dingen kon ik dromen Ze hadden bijna der tig buizen. Op het scherm zag ik welke buis ik moest hebben. Het was makkelijk die te repa reren Met kleurentelevisies had ik meer moeite, maar daar voor was Theo Tolboom het ge nie. Hij kwam als veertien-ja rig vakantiehulpje en is nooit meer weggegaan. In 1981 heeft hij de winkel van mij ge huurd". Thuis was het vaak een gek kenhuis Annemarie had veel geduld en vond het leuk de mensen van alles uit te leggen. Hoewel ze absoluut geen ver stand had van electronica red de zij zich uit de meest bizarre situaties. Zodra Theo Tolboom de winkel overnam kreeg zij de 'rust' van de administratie. Rusland Langzaam maar zeker ver dwenen de Van den Bergs een beetje uit het zicht van de Ha mersvelders. Zat hij niet in de wijken in aanbouw de leiding te leggen dan was hij wel op karwei bij de luchtmacht Sinds 1962 mag zijn bedrijf werkzaamheden verrichten op de basissen in de buurt De beelden uit de Sovjet-Unie van vorige week werden door hen anders bekeken. Het ver langen Russisch te leren vlamt op. Met hetzelfde enthousias me waarmee Coen over een rechte leiding spreekt komt zijn bewondering voor de Her mitage in Leningrad boven De reis geeft aan hoe ze, met be houd van de goede band met de dorpsbewoners, hun vleugels uitsloegen. De betrokkenheid tot de gemeenschap blijkt uit de inzet voor een eigen lokale krant. Daar kwam de Leusder Krant uit voort. De ontwikkelingen in de electronica gingen in een steeds sneller tempo Na de ij zeren pijp (De Unionbuis) kwam de koperen en daarna de kunststof. Na de rubberen draad met katoenenomspan- ning. de koperendraad met de vinyl mantel. De voorschriften in de woningbouw verander den. waardoor er stopcontac ten in de slaapkamers kwamen en vier, in plaats van één, in de huiskamer. Leusden groeide. Op een gegeven moment had Coen van den Berg zestien man in dienst en kon hij zijn eigen huis gaan bouwen, op de grond van de voormalige boerderij van zijn vader Met de erken ning van de officiële instantie kon hij beveiligingssystemen gaan installeren. Van de mensen die hij in dienst had werd steeds meer ge vraagd „Het zijn allang geen pijpenboeren meer die een draad kunnen trekken. Het zijn specialisten, die dankzij jarenlange cursussen en per soonlijke interesse gegroeid zijn in hun vak". Sjaak Bok- kers bijvoorbeeld groeide in de afgelopen vijfentwintig jaar uit 'van een lts-er tot een van de beste beveiligmgs-electro- monteurs in de regio'. Zestien man werken er niet meer in zijn bedrijf. „Dat was niet prettig werken. Ik wilde een vertrouwd team om me heen". Van de zes die nu in dienst zijn. werken vijf al jaren bij hem. Een echte direkteur heeft hij zich nooit gevoeld en om het woord manager moet hij lachen. Samen de zaak netjes voor elkaar krijgen, bleef uitgangspunt Leuke schakelingen maken, defecten opsnorren, technische ontwik kelingen toepassen hielden hem bezig Terwijl Annemarie de admini stratie leerde doen op de com puter, verdiepte haar man zich steeds vaker in speciale bevei- ligingsprojecten en telematica. De laatste loot betekent het vervoeren van informatie over electrische leidingen Hierdoor wordt het mogelijk op afstand of geprogrammeerd electroni- sche schakelingen tot stand te brengen Ringleidingen zoals nu een en kel ministerie heeft, zijn straks in ieder huis mogelijk. Rechte leiding De interesse in het vak blijft maar de wens om ook andere dingen niet langer uit te stellen groeide Twee jaar geleden werd besloten het bedrijf over te doen onder een aantal voor waarden. Zoals regionaal werken, behoud van werkgele genheid en karakter. Toen alle mogelijkheden verkeken leken bleek een vertrouwde verte genwoordiger wel iemand te weten Zichzelf Evert van de Beek (35) uit Barneveld kwam graag bij Van den Berg Als vertegenwoordiger van een groothandel in electronische benodigdheden en voormalig werknemer bij een installatie bedrijf, is hij goed op de hoog te. Zijn ideeën stemmen over een met die van Van den Bergs. „Zodra we van zijn belang stelling hoorden, zijn we pan nekoeken gaan eten. Zo geluk kig waren we dat hij. juist hij, bij ons wil komen", volgens Annemarie. Hij deelt de liefde voor een rechte leiding. Daar naast gaan zijn interesses gaan uit naar nieuwe ontwikkelin gen, zowel in bijzondere pro jecten als in de woningbouw „Het huis van de toekomst is dichterbij dan men vermoedt", voorspelt hij. Op het gebied van inbraakpreventie is vol gens hem in en om Leusden genoeg te doen. „Nu heeft mis schien een op de 500 huizen een beveiliging. Over een paar jaar hoort een systeem standaard bij het huis" Voor de zakelijke en administratieve kant van het bedrijf vond hij een ervaren partner, Wim van de Voort (38) uit Ede Op 1 januari 1992 ver trekt Coen van den Berg als direkteur bij zijn bedrijf. Evert heeft de toezegging dat hij op zijn raad en koffie mag blijven rekenen. Het echtpaar Van den Berg wil gaan tekenen en schil deren, musea bezoeken, talen leren, reizen maken. Het zijn en blijven Hamersvelders die er van houden verder te kijken dan hun neus lang is. Bij het afscheid heeft Coen nog een opmerking, die vooral niet vergeten mag worden. „Vaak vragen mensen me waarom mijn zonen het bedrijf niet over willen nemen Het antwoord is eenvoudig, dit is in goed overleg gebeurd. Mijn ene zoon heeft andere interesses. De ander studeert voor elec trotechnisch ingenieur en heeft de liefde voor het vak overge nomen. Maar hij voelt er niets voor om aan het begin van zijn studie zijn toekomst in pa's zaak al uitgestippeld te heb ben. Gelijk heeft hij Wij hoe ven niet op hem te wachten. Heus, hier heerst geen leed door het uitblijven van de erf opvolging. We hebben een fijne zaak opgebouwd, er lol van ge had. Nu laten we hem los om tijd te krijgen voor andere leu ke dingen." Marianne van den Anker Het oude pand aan de Hamerveldseweg. met de inmiddels antieke beeldbuizen. Dat was met de neus tegen de ruiten voor de Leusdense jeugd. (Foto Coen van den Berg) Naam: Ing. Coen W. van den Berg Beroep:direteur electrotechnisch installatiebedrijf Coen van den Berg Favoriete plek: De oude boomgaard aan de Rozengaarde iDe oude boomgaard is het laatste stukje grond, dat rest van de boerderij van mijn vader, ud Rossenberg. Het ligt er nog precies zo bij als vijftig jaar geleden. Behalve dat de Wbomen successievelijk gekapt zijn. Vorig jaar is helaas de laatste verdwenen. Dat gebeur- 'zonder opzet of plan De bomen werden ziek of oud en dan is erop een gegeven moment geen >uden meer aan Het is later een tijdje speelveld geweest voor de kinderen in de buurt Maar die komen niet meer sinds de doelpalen verdwenen zijn. Nu is het gras weer groen en is de ilte terug. n heerlijk plekje om 's avonds wat rond te wandelen. Hier kan ik rustig lopen mijmeren. Het 'de kerkhofje, achter de Sint Jozefkerk ligt vlakbij, dus aanleiding om te mijmeren is er n oeg". Jk vind de oude plekjes die nog over zijn van het oude Hamersveld, erg mooi. Neem nou bij )lboom, de smid, die twee kleine huisjes. Aan de Hamersveldseweg staan wel meer van die °oie dingetjes. Behouden? Ach, dat is altijd een kwestie van geld En wie moet dat dan besten? Zakelijk gezien kan ik er vrede mee hebben, dat oude dingen moeten verdwijnen Mr ik vind het wel jammer. Voor oud-Hamersvelders zijn de laatste resten van hun dorp nu nmaal net iets meer dan overblijfselen van voor de nieuwbouw". van den Berg stopt eind dit jaar ook met zijn bedrijfsvoering. De zaken worden 'trgedaan aan een compagnon Doordat Coen nu meer vrije tijd krijgt, zal de bevolking hem ■W aantreffen bij 'zijn' boerderij, Oud Rossenberg.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7