Vrouwenhulpverlening, een weg naar eigen identiteit lacht en onmacht nevb .Leusder Krant. rouwenontmoetingscentrum bruist van aktiviteiten Gelezen in.. ijn naaste naaste Autodealers nog lang niet geëmancipeerd i werkgroep documentatie Vrouwenorganisaties op Culturade I I Jaarprogramma NCVB Unie van vrijwilligers KPO Leusden Over emancipatie gesproken nsdag 28 augustus 1991 Pagina" 9 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van :edere maand bij Alie Ruiter. Ploegschaar 10. tel 943837. Alle vrouwen van Leusden, dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren M I KT Vrouwenontmoetings- Kum is weer geopend. Wat Ken ze u te bieden7 Veel! |sussen [25 september. 2 en 9 ok- I is er op die woensdag enden de cursus Vrouwen joorgaande Ontwikkeling. leiding van Henny Hui- jfordt ingegaan op de si- ie van ouder wordende ten en wordt van ge lten gewisseld over wat dat :je leven betekent. Ouder Jende vrouwen hebben II te maken met buitens- i wonende kinderen, een ier wordende huishou- meer vrije tijd - wat doe tr mee? maar ook met wordende ouders, die hulp nodig hebben, dinsdagavond 3, 10 en 24 »mber en 1 en 9 oktober (nwe de cursus: Goed Ver- cursus is bestemd voor ren, die wel in besturen len willen zitten, maar Ti dat niet goed genoeg te ien. Ook vrouwen, die in uren zitten en behoefte hebben aan meer informatie over zaken als Wat zijn goede en slechte argumenten? of Hoe vindt besluitvorming plaats? kunnen van deze cursus profijt hebben. Op 13, 20 en 27 november vindt de cursus Spreken in het openbaar plaats In drie avon den wordt nader ingegaan - aan de hand van oefeningen en voorbeelden uit praktijksitua ties - op de problemen, waar je voor komt te staan als je voor bereid of onvoorbereid een toe spraak moet/wilt houden. Thema-bijeenkomsten De thema-avond Vrouw en handicap is op 23 oktober. Vrouw en mythen is de titel van de thema-avond op 30 oktober. Vrouw en huwelijksrecht is het onderwerp van de thema avond op 6 november. Meer praktische zaken komen aan de orde op 4 september: de thema-ochtend Knutselen en op 11 september de thema ochtend Elektriciteit. Open ochtend Elke dinsdagochtend is er open ochtend, (een goede gele genheid voor vrouwen die het Vrouwenontmoetingscentrum niet kennen) om koffie te ko men drinken en het program ma van de komende drie maan den op te halen. Er is voor kin deren een prima gelegenheid om te spelen, speelgoed is vol op aanwezig. Sinds kort is be sloten om tot elf uur niet te roken Algemeen Het Vooronder, de naam van de ruimte van het Vrouwen- ontmoetingscentrum is te be reiken via de trap aan de ach terkant van het gemeentehuis en met de lift via de hoofdin gang van het gemeentehuis. Op verzoek van buitenshuis werkende vrouwen vindt met ingang van 28 augustus één maal per maand een open avond plaats. 28 Augustus zal er - voor wie dat leuk vindt - Triviant gespeeld worden U kunt natuurlijk ook gewoon te recht voor een kopje koffie of een glas wijn of frisdrank. Wij hopen dat veel Leusdense vrouwen, die overdag geen ge legenheid hebben het Vooron der te bezoeken op onze open avond komen. Het Vooronder is een plaats voor alle Leusdense vrouwen. Het Vrouwenontmoetings centrum is dit jaar voor het ze vende jaar open en met succes. Uit contacten in het land is ons gebleken hoe uniek deze voor ziening is Zelden wordt er een vrouwenontmoetingscentrum geopend, dat tot stand is geko men dankzij de inspanmnin- gen van vrouwen met heel ver schillende achtergronden Het Vrouwenontmoetingscentrum is een ,,kind" van de Vrouwen raad en van alle daar vertegen woordigende vrouwenorgani saties. Voor vrouwen, die kort in Leusden wonen en nog weinig contacten hebben, is het een uitstekende gelegenheid om heel vrijblijvend bij ons te ko men kijken. Wij zijn steeds op zoek naar onderwerpen en cursussen, die vrouwen aanspreken. Zoals u uit het overzicht hebt kunnen opmaken, worden er heel ver schillende onderwerpen aan geboden. Mocht u ideeën heb ben laat u ons dat dan weten. Ook vrouwen, die zelf een the ma-ochtend of -avond kunnen leiden zijn welkom. Als u wilt meewerken als vrij willigster kunnen wij u goed gebruiken, we stellen er veel plezier en werken in een goede sfeer tegenover Ook met vrouwen, die zo'n Vrouwenontmoetingscentrum onzin vinden, willen wij graag in contact komen. Wij zullen in een gedachtenwisseling probe ren u op andere gedachten te brengen. Mocht ons dat niet lukken, dan hebben wij mis schien iets aan uw informatie en kunnen we ons programma in die richting aanpassen Zaterdag 14 september zijn wij aanwezig met een stand op de Culturade. Ons programma ligt daar klaar. Ook is het Vooronder geopend, zodat u daar een kijkje kunt nemen Voor de cursus Goed Vergade ren kunt u zich inschrijven (telefonisch) bij Mia van Vuure 945697 of Irene den Boer 948844. Wij hopen u te zien bij de Cul turade op 14 september a s of bij onze open avond 28 augus tus of op dinsdagochtend in het Vooronder. Irene den Boer. :b zo'n prachtige dichtbundel gelezen. •n al de titel: „Mijn naaste naaste" t zijn gedichten van moeders en van dochters. Samenstelling e Peijpers, Uitgeverij An Dekker. ze bundel geeft een indruk van de veelzijdigheid van de irlandse poëzie over moeders en dochters Het is soms of je in negel kijkt waarin je jezelf ziet met gevoelens, die dus ook ndere vrouwen leven. mmige gedichten las ik met een glimlach, andere ontroer nij of gaven vlijmscherpe beelden uit mijn jeugd weer. voorbeeld :dcr4 kijkt mij mijn moeder aan :cer ik opsta uit mijn slaap aar mijn werk te gaan iets mijn tanden kam het haar mijzelf met moeders hoofd de spiegel staan mijn ogen in de hare die toch de mijne zijn ze is er nog in alle vezels van mijn lichaam zodat ik op school afwezig ben en zacht word van het denken aan haar die ik niet ken •Tineke Klerk 1121 anisatie van het vrouwenontmoetingscentrum is groepje zorgt ervoor dat ezoeksters van 't Vooron- nformatie wordt aangebo- op het gebied van litera- emancipatie, sociale zieningen, vrouwenorga- :ies en voor vrouwen be- rijke publicaties op me- gebied. Het doel is its een indruk te geven van er voor vrouwen op de it is. Deze informatie wordt gratis uitgeleend. Aanschaf vindt vaak plaats n.a.v. een thema. Ook liggen er in 't Vooronder diverse tijdschriften om eens rustig in te bladeren tijdens een kopje koffie. Dus... veel leesplezier! Tineke Klerk, tel. 947337. LEUSDEN - Ik zelf was heel verrast toen ik een paar maanden geleden voor het eerst over vrouwenhulp verlening (VHV) las. De vi sie van vrouwenhulpverle ning, hoe ze problemen van vrouwen benaderen, sprak me erg aan. Ik voelde me als vrouw hierin herkend en begrepen. Het is één van de wegen om te komen tot ont wikkeling van onze eigen identiteit, behoeften en verlangens. En dat wil ik graag doorgeven. Om er nog meer over te weten te ko men heb ik gepraat met Pe tra Windmeyer, preventie werkster bij het RIAGG te Amersfoort en tevens 4 uur per week werkzaam als coördinator VHV bij het RIAGG. Ook kreeg ik infor matie van Margreet van Hensbergen, maatschappe lijk werkster bij het Pro testants Sociaal Centrum te Amersfoort. Het ontstaan van vrouwenhulpverlening VHV is ontstaan door de vrouwen zelf in de jaren '80 Ze waren niet tevreden over de haar aangeboden hulp. De vrouwen hebben deze onvrede op zo'n manier kenbaar ge maakt dat enkele vrouwen, werkzaam binnen de instellin gen, (Algemeen Maatschappe lijk Werk, RIAGG, enz en thousiast op zoek gingen naar hoe het beter kon Zo ging het balletje rollen en kwam een an dere visie op hulpverlenen aan vrouwen tot stand, de vrou wenhulpverlening of wel VHV. Wat is vrouwenhulpverlening Niet alle hulp aan vrouwen is vrouwenhulpverlening. VHV werkt vanuit een bepaalde vi sie. De belangrijkste speer punten van VHV zijn. - Problemen van vrouwen worden in verband gebracht met hun maatschappelijke po sitie Veel vrouwen hebben de zelfde problemen. Maatschap pelijke en sociale factoren zijn dan hoofdveroorzakers Wat als een individueel probleem wordt ervaren betreft in feite een maatschappelijk, sociaal probleem - Vrouwen worden aange sproken op hun kracht Van daaruit kan de vrouw zelf haar eigen identiteit, behoeften en verlangens ontwikkelen. - Het is belangrijk dat vrou wen zicht krijgen op hoe hun problemen zijn ontstaan. Hier bij noem ik rolpatronen, machtsverhoudingen en socia lisatie van vrouwen. - De vrouw formuleert zelf haar vraag, haar probleem, haar vertrekpunt Vanuit deze visie wordt in VHV vaak in groepen gewerkt ht is het vermogen dat sen hebben om invloed uit ifenen op andermans le- route. it (of invloed) uitoefenen open of verborgen gebeu- Jorgen uitoefening van it: Dat gebeurt op zo'n ler dat het er helemaal uitziet als macht, oorbeeld door vriende- eid, door het goede voor- dte geven, door vaagheid, te zwijgen, door te hel door bepaalde gedragsre- als vanzelfsprekendhe- te stellen, door het ge- i niet aan te gaan, door en en mokken, door treu- fn zielig en schuldig doen. n zoveel zieligheid, hei- eid, onduidelijkheid of vaardigheid kun je nau- iksop i uitoefening van macht: cenmerkt zich door duide- open kaart te spelen. De olijke motieven en de ei- kracht staan op het po- i. Een betoog zonder gheden. Een pittige con- tatie. duidelijk partij kiezen, 'nee' of een 'ja', zonder di- naterig geschipper. ^tmeting ht roept macht op. Tussen ners. Tussen bedrijven, fen voor- en tegenstander, krachtmeting is een open htsuitoefening over en r Zij is een vorm van dia- Waarin de tegenpartij se- genomen en gerespec- d wordt. Maar de krachtmeting kan ontaarden in een machts strijd. Geen strijd voor de vrede of voor de waarheid of voor het produkt dat men met kracht wil 'promoten'. Maar een strijd om de ander klein te krijgen en uit te schakelen. Het zogenaamde 'gevoel-van-onmacht' Het zogenaamde gevoel-van- onmacht is geen gevoel, maar een ziekmakende gedachten- cirkel met een gevoelige na sleep. Lood in de benen. Zware druk op het hoofd of iets dergelijks. De formule van machteloosheid a. Je gaat er van uit dat je er gens iets over te zeggen hebt waar je weinig of niets over te zeggen hebt. - Dat je persoonlijk verant woordelijk bent voor dingen waar je slechts voor één pro cent of voor één miljoenste deel voor verantwoordelijk bent - Dat het jouw zaak is hoe je kinderen leven en denken en met geld omgaan. - Dat je iets te zeggen hebt over het werktempo van een collega, over de smaak van een klant, enz. b. Dan blijkt dat je daar wei nig of niets over te zeggen hebt. - Dat je je wil niet kunt door drukken. - Dat je kinderen hun eigen weg gaan. - Dat het instituut niet evo lueert zoals je zou willen. - Dat de macht in de wereld niet ligt in de handen van rechtvaardige en nobele men sen zoals jij. c. Dan ben je het er helemaal niet mee eens dat de troeven liggen zoals ze liggen. d. En je maakt je daar boos over, op jezelf, op de anderen en op de omstandigheden. e. Die boosheid druk je dan weg, omdat het niet zo mooi is om toe te geven hoe irreëel en naïef en onbescheiden je je op gesteld hebt. f. Daarmee produceer je dan een bepaald soort gevoelens, zoals lood in de benen, over druk op de maag, beknelling van de ademhaling en derge lijke... g. En tenslotte ga je op de ver wijtende en zeurdende toer. "Ik voel met zo onmachtig", "Het duwt me in een mach teloze positie", "Zij maken me ■^machteloos". De potentaat speelt zieligerd. Dit geheel noemen we dan "gevoel van onmacht" Omdat we onze energie niet daar investeren waar onze echte mogelijkheden liggen, maar haar stoppen in dingen waar we geen macht over heb ben. Dat zou niet zo erg zijn als het ons er niet van weerhield om onze energie te stoppen in die dingen die wél binnen onze mogelijkheden liggen. Het is beter een lamp aan te doen dan over de duisternis te klagen. Literatuur - Bruno - Paul De Roeck, De harde kern van een zachte sec tor. - Bruno - Paul De Roeck, De loernoot. LEUSDEN - Het jaarlijks terugkerende evenement de Culturade vindt dit jaar plaats op zaterdag 14 september a s. Zoals altijd om en nabij ,,De Korf". Bij mooi weer buiten, bij slecht weer binnen in ,,De Korf". Diverse Leusdense culturele verenigingen en organisaties presenteren zich hier. Vanzelf sprekend zijn ook de Leusden se vrouwenorganisaties- en verenigingen aanwezig, al dan niet gezamenlijk in de stand van de Leusdense Vrouwen raad (het overkoepelend or gaan van alle vrouwenorgani saties in Leusden). U kunt kennisnemen van wat de verschillende vrouwen organisaties te bieden hebben aan cursussen (open) en andere aktiviteiten. Bent u pas nieuw in Leusden of wilt u gewoon eens iets meer weten over wat de vrouwenor ganisaties anno 1991 doen en wat ze willen bereiken komt u dan vooral langs. rond een bepaald thema, b.v. eetverslaving, moeder-dochter relatie, oudere vrouwen, incest verwerking, assertiviteit Vanuit de visie van VHV gaat ook een moedergroep van start bij afdeling jeugdzorg van het RIAGG Het accent ligt niet zo zeer op de opvoeding maar hoe de vrouw zelf staat in haar rol als moeder, partner, dochter van haar moeder, als vrouw met een betaalde of onbetaalde baan buitenshuis. In individuele hulp aan vrouwen kan natuurlijk ook met VHV gewerkt worden Symposium En het balletje rolt nog steeds door. De gemeente Amersfoort heeft in 1990 op dracht gegeven tot een onder zoek naar VHV Dit onderzoek is inmiddels afgerond. Op 24 september 1991 zal van 13 00-17.00 uur in con grescentrum „De Eenhoorn' (tegenover het station) een Symposium Vrouwenhulp verlening plaatsvinden. Eén van de onderdelen zal dan zijn de officiële presenta tie van het onderzoek aan de gemeente Amersfoort. Voor vragen en reacties houd ik me aanbevolen. Ali Ruiter, Ploegschaar 10, tel 943837 Apropos is een uitgave van de Emancipatieraad, een instituut dat de Rege ring gevraagd en onge vraagd adviezen geeft om trent emancipatiezaken. De Emancipatieraad be staat dit jaar 10 jaar en het blad heeft in een aantal artikelen aandacht daar aan gegeven. „Op 2 mei 1991 vierde de Emancipatieraad zijn tienjarig bestaan. Hoe is het gesteld met de positie van de vrouwen in de jaren '90? Zijn we in die tien jaar vooruit gekomenEn wat voor strategie moet de vrouwenbeweging kiezen om te bereiken wat haar voor ogen staat? Die vragen stonden cen traal tijdens de jubileum bijeenkomst. De oplossing De Emancipatie Van de MAN! De staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Elske ter Veld: Hoe zal het twintig jarig jubileum van de Emancipatieraad eruit zien? Het is een uitdaging voor de raad om te beden ken hoe de Emancipatie raad als denktank kan blij ven functioneren voor de regering, kamerleden en departementen. Voorzitter van de raad Greetje den Ouden-De kens ziet dat zo De Emancipatieraad is altijd gericht geweest op verandering en vernieu wing van de samenleving. De raad fungeert als een luis in de pels en als horzel om het emancipatiebeleid in de versnelling te bren gen. Met zijn adviezen loopt de raad altijd vooruit op ontwikkelingen. Strategie: De hamvraag bij het jubileum was na tuurlijk hoe de vrouwenbe weging in de toekomst ver der moet De vrouwenbe weging en de Emancipatie raad moeten zoeken naar bondgenoten in wisselende coalities, die de besluitvor ming kunnen ondersteu nen. Soms is dat de poli tiek, soms zijn dat de werk nemersorganisaties of werkgeversorganisaties. De komende tien jaar is be palend in hoeverre we de mannen meekrijgen Dat is de enige manier om een verdere individualisering en herverdeling van de grond te krijgen. Emanci patie is primair een zaak van mannen. Het emancipatieproces staat en valt bij de mentali teitsverandering van man nen. Zij moeten worden aangesproken op hun plichten voor een gelijk waardige maatschappij. De Emancipatieraad en de vrouwenbeweging zijn daarbij hard nodig. Bovenstaand is een zeer kort uittreksel van een lang artikel. In het Vooron der is het gehele blad te lezen. het Boek Esther 17 dec Kerstviering. 14 jan. 1992: Jaarvergadering 11 febr. Mevr. Collins uit Bar- neveld over Chiropractie. 9 maart zijn wij te gast in Leus- den-centrum. Spreekster is Mevr. van Stralen-Bekker over Als je er als vrouw financieel alleen voor komt te staan. 14 april: nog niet bekend 12 mei aanvang 16.00 uur De Stichting Losvast bespreekt Ouder worden in je eentje. Belangstellenden zijn wel kom Onze avonden worden gehouden iedere 2e dinsdag van de maand in het „Trefpunt Arnhemseweg 75 in Leusden- Zuid. Aanvang 19.45 uur. Tel: informatie 940582 De NCVB Leusden- Zuid afde ling van de Nederland se Christen Vrouwen bond biedt u hier haar jaarprogramma aan. 10 sept 1991: dhr. Takken uit Amersfoort met het onderwerp Moslims omheen gaan? Mee omgaan! 24 sept.: 's middags naar de Orchideeën Hoeve in Luttel- geest 8 okt Roeleke de Witte onder werp „Vrouwen in Europa". 12 nov.: Mevr. Middleton- Heylen bespreekt deze avond De UW is landelijk al 46 jaar ac tief; in Leusden se dert 1970 De UW is een vrijwil ligersorganisatie voor mannen en vrouwen en voorziet in de zg. aanvullende mantelzorg, dwz. de extra verzorging waar aan beroepskrachten door tijd gebrek niet toekomen. Ter ver sterking van de onderlinge band organiseert de afdeling Leusden op 5 september a s. een fietstocht voor alle mede werkers. Om aan de grote be hoefte aan nieuwe medewer kers te voldoen, worden op de Culturade op 14 september alle projekten gepresenteerd op een gloednieuwe videofilm. Op 17 september wordt in Lisidunahof een contactavond gehouden voor alle medewer kers met als gastspreker mw. L. v d. Poel van de Alzheimer stichting. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met mw. E. Montenberg-Waal, tel. 946320 of voor nadere informatie de UVV-stand op de Culturade raadplegen. Na twee jaar te hebben rond gereden in een Panda 750, wilde ik deze inruilen voor een Panda 1000 Vrij dagsmiddags bezocht ik een showroom maar de verkoper nam niet eens de moeite om van achter zijn bureau te voorschijn te ko men. Ik werd absoluut met serieus genomen. Zaterdags echter, in ge zelschap van mijn echtge noot, sloofde de man zich ongelooflijk uit, kwam met koffie en folders aanzetten en bood een proefrit aan De nieuwe Panda werd be steld. waarop de verkoper tegen mijn echtgenoot zei „Och, het zijn zulke leuke boodschappenautootjes'" Nou, boodschappen doe ik wel op de fiets en de auto heb ik nodiq voor mijn wérk! Bij het afhalen van de auto, begon de verkoper weer het woord tot mijn man richtend, aan hém het gebruik uit te leggen. „Par don, meneer het wordt mijn auto!" Wat schetst onze verba zing toen bij het verlaten van de zaak bleek, dat de eigendomspapieren op naam van mijn man ge steld waren Voor mij is dit de eer ste keer dat ik het voor woord van het pro gramma schrijf. Want, als je van gewoon lid overstapt naar een bestuurs- funktie, kijk je op geheel „an dere wijze" naar het KPO ge beuren. De betrokkenheid van de leden, de inspiratie, het en thousiasme, en de zorg voor el kaar, allemaal zaken waar je als bestuurslid nauwer bij be trokken bent. Je kijkt op een andere wijze naar kranten en tijdschriften Je bent alert op onderwerpen die interessant kunnen zijn om in het programma op te nemen. De contacten naar buiten, zo als provinciaal, kring, vrou wenraad en gemeente, geven je een ruimer beeld van de orga nisaties. Tot nu toe is dit alles voor mij een boeiende en leer zame ervaring geweest. Met veel plezier heeft het be stuur voor u weer een aantrek kelijk programma voor het ko mende seizoen weten vast te stellen. Op andere wijze kleu ren voor jezelf kiezen Op an dere wijze naar muziek luiste ren. Op andere wijze genezen. Wij wensen u fijne avonden. Dinsdag 10 september om 20.00 uur in de Kom: Kies je kleur. Ontdek uw natuurlijke schoonheid door kleuren Kleuren bepalen uw uiterlijk. Dit zijn allemaal uitspraken die mevr. J. Kroymans, kleur- adviseuse, ons nader zal toe lichten en adviseren. Voor meer informatie kunt u terecht bij het bestuur van de KPO. deze bestaat uit de vol gende personen: An Boersen, voorz Hamersveldseweg 36 944531; An Nelissen, secr. Ro zenhaag 32 942622; Adrie Ey- bergen, penningm Hessenweg 97 940886; Marie Voskuilen, vice-voorz. Hessenweg 104 03425-1322, Greet v Valken goed, bestuursl. Leusbr weg 16 03498-1312. AGENDA KPO 5 september: Kringwerkverga dering voor het bestuur. 14 september Culturade 14 september Wadlopen. 2 oktober Leesochtend om 9.30 uur in de bibliotheek 11 oktober: Oogstdankfeest. 29 oktober: Jaarvergadering KPO in Apeldoorn om 9.30 uur in de bibliotheek 11 december: Leesochtend.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9