leusder Krant, peel-o-theek door succes woensdagmiddag dicht ekkers trekken traag Hema Fotoservice sssissertjes I L E U S D E N liting direct gevolg van gebrek aan kader EHBO Openingstijden speel-o-theek DENK ER OM, WEL OPSCHIETEN! i Herikhof Vandalen actief op begraafplaats ensdag 4 september 1991 Pagina 3 VO! >uten ink; SDEN - De drukbezocht- peningstijd van Speel-o- ('sot') Hamertje Tik is te vervallen. Wegens te succes heeft men de isdagmiddag ingeruild te- ochtend. De belangstel van ouders voor de infor- over spel en speelgoed Ie groot. Bovendien kvva- er op de vrije schoolmid- veel kinderen speelgoed eken. Hierdoor werd de le druk en te vol. Terwijl minder mensen bereid juist dan vrijwilliger te Volgens de bestuursleden je stichting Speel-o-theek ertje Tik is de sluiting een gevolg van de huisves- dc subsidie èn de grote ;stelling voor de speel- kT| A «k u. iedere organisatie >nd met jonge kinderen, is insdagmiddag uitermate ijk. De keerzijde dat kinderen dan vrij van zijn, is dat het moeilijk Iers te vinden, die de :eiten willen begeleiden, speel-o-theek werken inge ouders. Het werk zich er voor ervaringen kinderen uit te wisselen, matie te verstrekken over rv/erpen waar moeders bezig zijn en laat zich telijk combineren met Eren. De eigen spruiten n mee. Speelgoed genoeg, de allerkleinsten moeten ddags slapen rotere voelen er niets voor e woensdagmiddag in de 'r van het gemeentehuis te zitten De ruimte leent niet om er te spelen. Ze is ncht voor het houden van nties, vergaderingen en ikwedstrijden. de drukte, vaak vijftig ;ren onder de zeven jaar in middag, komen de vrij- ;ers niet meer naar beho- ian hun taak toe Steeds mensen haakten af. Soms Isoms na vier jaar wanneer ïideren te oud' zijn. Met Svolg dat de drukbezocht- niddag van de speel-o- aan succes ten onder is Motief De speel-o-theek werd ruim vier jaar geleden geopend Een jaar later verhuisde men naar de huidige ruimte De bedoe ling is het verschaffen van in formatie over spel- en speel goed voor kinderen van 0 tot 7 jaar. Merken, prijzen en andere commerciële motieven spelen daarbij totaal geen rol. De voorlichting richt zich op speelgoed als middel om te spelen Bij het uitzoeken van speelgoed, de manier waarop men het een kind aanbiedt en het spel begeleidt, rijzen vra gen die met opvoeding waar den en keuzes te maken heb ben. De speel-o-theek probeert deze informatie te geven door het uitlenen van boeken en tijdschriften, het uitwisselen van ervaringen en niet in de laatste plaats, door speelgoed thuis te laten uit proberen. De belangstelling van ouders, was vanaf het begin groot. Om ie dereen uit de beperkte collectie een goede keuze te kunnen la ten maken, bleek een ledenstop op de allereerste dag al nood zakelijk Sindsdien bestaat een lange wachtlijst. Men blijft ge middeld vier jaar lid zodat het verloop niet groot is. Nu, ruim vier jaar later, staan ruim honderd gezinnen inge schreven Hetgeen betekent dat voor bijna tweehonderd kinderen, onder de zeven jaar. wordt uitgezocht. Men leent over het algemeen twee speel tjes per kind. eens in de drie weken. Ongeveer vijftig gezin nen staan nog op de wachtlijst. Niet langer veroorzaakt dqor een beperkte collecte, maar ter voorkoming van nog grotere drukte De speel-o-theek beschikt mo menteel over ruim duizend verschillende artikelen. Stuk voor stuk speelgoed, dat vol doet aan de specifieke eisen Voorwaarde is dat er iets zin nigs over te vertellen is, het duurzaam, hygiënisch en veilig is Met als gevolg veel duur speelgoed, dat niet of nauwe lijks in de reguliere winkels te koop is en zeker niet binnen ieders bereik ligt. De informa tie blijft mede daardoor een belangrijker uitgangspunt dan het geven van speelgoed als 'zoethoudertje'. Vrijwilliger Uit de positieve reacties van ouders maken de bestuurders van de stichting op op het goe de spoor te zitten. Tegelijker tijd hebben ze de indruk, dat de mensen in het gemeentehuis het belang van de speel-o- theek minder hoog inschatten. ,We voelen ons vaak een sluit post", verzucht de voorzitter Bernadien van Eist (35) Laatst kreeg ik te horen, dat we er het laatste zijn bijgeko men en dus de minste stem hebben De huisvesting in de exposi tieruimte is door de gemeente vanaf het begin gezien als een noodvoorziening. De speelo- theek dient zich te conforme ren aan de overige aktiviteiten. Bij exposities en schaakwed strijden vervallen de ope ningstijden van de 'sot' Het geen gemiddeld 8 maal per jaar voorkomt Met alle gevolgen voor het ad ministreren van speelgoed, dat normaal gesproken na drie we ken teruggebracht moet. In- en uitruimen van de sot is voor en na iedere openingstijd noodza kelijk Veel gesjouw met tafels en kasten De smalle trap naar de kelder maakt de speelo- theck voor moeders met wan delwagens haast onbereik baar. ,,Dat daar nog geen ongeluk ken zijn gebeurd, verbaast me" Bernadien van Eist kijkt uit naar een eigen ruimte Zo lang deze niet beschikbaar is. wordt gezocht naar nieuwe vrijwilligers, die tot veel bereid zijn. Gemiddeld werken per ope ningstijd drie vrijwilligers in de 'sot' Een voor het innemen en tellen, een voor de admini stratie van het lenen en de gastvrouw voor de informatie, de uitleg en de koffie ,,We vragen heel wat van onze vrijwilligers. Inzet, continuï teit, de bereidheid zich te oriënteren op meer speelgoed dan alleen voor de eigen kinde ren leuk zou kunnen zijn, oog voor kinderen en het durven aangaan van een goed gesprek met de ouders. Vrijwilligheid is bij ons zeker geen vrijblijvend heid", aldus de voorzitter. De gezochte mensen hoeven geen pedagogische vooroplei ding te hebben, makkelijk is het wel. Belangrijker is het vol gens Bernadien, dal ze 'belang van spelen onderschrijven'. ..Mensen, die met plezier naar kinderen kunnen kijken. En zien wat ze doen of willen. Mensen, die ouders kunnen attenderen op mogelijkhëden van speelgoed en spelen. Daar voor is de mentaliteit belang rijk. Mijn grootste voldoening bij dit werk is het gevoel men- ACHTERVELD - Evenals voorgaande jaren wordt er dinsdag 10 september tus sen 19 00-21.00 uur weer een bloedafname-avond gehouden door de plaatse lijke EHBO. In 'Ons Ge bouw' aan de Hessenweg 214 te Achterveld zijn de donoren van harte wel kom. De Achterveldse EHBO hoopt op een grote opkomst deze avond. Voor u het bloed afgeeft wordt er eerst de bloeddruk ge meten en een test gedaan om te zien of de donoren ook bloedarmoede hebben Iedereen tussen de 18 en 70 jaar is welkom Na daarna een vragenlijst te hebben ingevuld wordt u door vakkundig personeel het bloed afgenomen Mocht u twijfelen of u wel geschikt of gezond genoeg bent om bloed te geven, kunt u vooraf contact opnemen met uw huisarts. dagen geleden namen de :hten in hevigheid toe ouw van den Burg stond Ït punt met vakantie te hield huisraad en besloot ïandtekeningenaktie te ;enen. Vóór ze wegreden ze bij het geliefde ;antoor een pamflet op: t u ook voor niets aan het ket? Vindt u het ook jam dat dit postloket dicht- IPlaats dan uw handteke- ïn het op de balie liggende werk!" Iedereen die voor kwam voelde zich gedu- i, las het papier en zette protesthandtekening. In lli< :orte tijd leverde dat maar 300 handtekeningen op! «htend werden die door unilie Van den Burg, te rugkerend van vakantie, op de balie gevonden. Morgen zullen ze worden verzonden aan PTT-directeur Beumer in Amersfoort. De verontwaardigde reacties van de voor niets komende cliëntèle uit Leusden-zuid va rieerden van Leusden-zuid heeft geen geldautomaat: dus waar moeten de mensen hun geld halen? Als wij pakjes aan geboden krijgen, en we zijn niet thuis, waar moeten we die gaan halen7 Als wij grotere pakketten willen afgeven moeten we die achter op het fietsje gaan verslepen naar Leusden-centrum? Als je geen vervoer hebt, en ouder bent, hoe moet je dan die vier kilo meter naar Leusden-centrum afleggen? Hoe moet het met de aanschaf van postzegels7 De automaat verschaft alleen postzegels van 80 cent, en die automaat is bovendien door vandalisme vaak onklaar, en dan geruime tijd afwezig om dat het ding elders gerepareerd moet worden. Wie plotseling een postzegel van een andere waarde nodig heeft staat mooi in de kou! Vrij veel ouderen in Leus- den-zuid die geen auto hebben en niet op de fiets kunnen, krij gen geld thuisgebracht door de postkantoorhouder die daar mee een dorpse menslievende daad verricht, zoals die aller wegen door de lieden die de mond vol hebben van thuiszorg voor ouderen gepredikt wordt Het is zelfs lastig als het post kantoor alleen maar 's morgens open zou zijn. Er zijn veel men sen die 's morgens werken, en dan nooit gelegenheid zouden hebben om hun zaken bij het postkantoor af te handelen Elke middag was bij het ÏÏERVELD - De Boerentrekkertrek-wedstrijd duurde vrijdag tot in de late uurtjes. Vrijdag- <d waren de gewone tractoren aan de beurt om eens te wedijveren met de grote tractoren van het vrpulling. Dat deze wedstrijden in de belangstelling staan bleek wel uit het grote deelnemers- Wiet iedereen kon meedoen aan deze wedstrijden. Vanwege het grote aanbod waren alleen de beslissersdie zich vooraf hadden ingeschreven deze avondaanwezig als deelnemer. Ook in ategorieen werd gestreden met de flair van de grote broers. In diverse categorieën werd ■tok om de hoogste eer gestreden. Diverse beslissingstreks moesten gehouden worden om de ■«ars te bepalen Het was al aardig laat geworden, toen in de laatste categorie de winnaar postkantoortje in Leusden- zuid een verontwaardigd clubje mensen te zien die voor een gesloten loket kwamen en zich dan afvroegen of ze soms helemaal naar Leusden-cen- trum zouden moeten lopen7 Waar is het dienstverlenend bedrijf PTT gebleven? Er werd gesproken van een niemand ontziend robotbednjf! Boven dien wèt een tijdverlies! Voor elke posthandeling moet de cliënt kilometers afleggen, wat zeker een kwartier heen, een kwartier terug en een kwartier in het postkantoor in Leus- den-centrum betekent als het daar druk is. De één stapt mak kelijk op zijn fietsje, de ander heeft geen fiets, en er is geen kwartiersbusverbinding tus sen Leusden-zuid en Leus den-centrum. Bij elke posthandeling moe- I ten de mensen uit Leusden- zuid uitrukken naar Leusden- centrum. Vooral voor de oude ren is dat onoverkomelijk, om over de winterperiode nog maar te zwijgen Mensen in Leusden-zuid die dagelijks post voor het kantoortje heb ben zouden dan dagelijks naar Leusden-centrum moeten lo pen of rijden, een eigenaardig soort dienstverlening in omge keerde richting! Er zijn men sen die zo nu en dan voor bood schappen naar Leusden-cen trum gaan, maar er zijn even zo vele mensen die nooit een boodschap doen in centrum! ,,Nee, het lijkt allemaal niet ingrijpend, het lijkt zo van: wat doen die mensen daar moeilijk om even die kilome tertjes naar centrum af te leg gen, maar zo eenvoudig ligt het echt niet!", aldus Mevrouw Van den Burg ,,Voor veel men sen is het een regelrechte ramp Je bent zo maar drie kwartier kwijt, en stel je voor dat er sneeuw en ijs ligt en je centrum helemaal niet kunt bereiken! Mevrouw Van den Burg wil alles in het werk stellen om voor haar mededorpsgenoten, de oudere èn de jongere met kleine kinderen vooral, te be werkstelligen dat het onmisba re postkantoortje in Leusden- zuid behouden blijft. De 300 handtekeningen die spontaan tijdens haar vakantieperiode in het boek werden gedepo neerd geven haar daar het recht toe sen af en toe op een idee te hebben gebracht of richting te hebben gegeven Ouders die kiezen voor de kortste weg. via televisie en reclame-speelgoed vinden hier mets van hun ga ding". Kader Leusden blijkt veel mensen met de gevraagde mentaliteit te herbergen, gezien de belang stelling om te lenen Wat iets anders is als mee willen werken Voor de vrijwilligers houdt men regelmatig infor matieavonden. De stichting ontbeert kortom kader. Mede veroorzaakt door de in gewikkeldheid van de admini stratie en de noodzaak uit te komen met het zeer kleine bud get. De subsidie is vanaf het begin vastgesteld op f 5000,— per jaar. Daarvan vloeit f 3000 terug naar de gemeente als huur". Het abonnementsgeld per ge zin is f25, per speeltje betaald men vijftig cent .Ómdat we veel duur speelgoed hebben denken de mensen soms, dat we een rijke organisatie ziji. Speelgoed dat snel kapot is, is in verhouding duurder. Tel daarbij op, dat veel mensen speelgoed louter zien als ver wennerij en het misverstand dat Hamertje Tik een elitaire, luxe club is ligt voor de hand", aldus Vera Lindner van Public Relations-commissie Door de beperkte middelen en mogelijkheden is uitbreiding van de openingstijden, tenein de het bezoekersaantal te spreiden, geen haalbare kaart. Zolang voor de woensdag middag geen vrijwilligers be schikbaar zijn. wijkt men uit naar de woensdagmorgen. Kinderen, die zelf willen uit zoeken rest eens in de twee we ken de zaterdag. De ochtend waarop ook de meeste grote stukken worden geleend door 'pa met de auto'. Echt gelukkig zijn de bestuursleden niet met deze oplossing. Enthousiaste mensen zijn wel kom tijdens de openingsuren; woensdag, vrijdag en zaterdag (om de week) van 9 tot 11 uur. Marianne van de Anker LEUSDEN - Speel-o- theek Hamertje Tik wijzigt dus de openingstijden: woensdagochtend van ne gen tot elf uur en woens dagmiddag van half drie tot half vijf. De vrijdag ochtend van negen tot elf uur blijft gehandhaafd Daarnaast is de speel goed-uitleen op de tweede en vierde zaterdag van de maand geopend van tien tot twaalf uur (advertenties) De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen. Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. De Flint vervolg van pagina 1 Bijvoorbeeld bij wethouder De Jongh, die vindt dat architect Schiller zich anders had kun nen opstellen ,,Ik had ver wacht, dat iemand, die zich met een dergelijk project bezig houdt, op z'n minst met mij contact had kunnen opnemen Dat vindt ik jammer, want dan hadden heel veel misverstan den voorkomen kunnen wor den." De wethouder zegt dat hij inmiddels overleg heeft ge had met een van de bewoners en dat zou geleid hebben tot begrip voor de gang van zaken ,,Op de plek waar volgens Schiller de bomen en struiken gehandhaafd zouden moeten worden, is een fietspad ge pland. Ook moet er op een diepte van 3,5 meter riolering aangelegd worden. Dat kan dus alleen maar als het groen wordt weggehaald. Overigens is er nog steeds een strook van 2,5 meter groen tussen het bouwterrein en de huizen aan de Herikhof. Maar ik kan me voorstellen, dat de mensen even geschrokken zijn, toen ze zagen wat er weggehaald werd We zorgen echter voor nieuwe aanplant en ik heb afgespro ken dat dit in overleg met de bewoners gaat." Het gebrek aan overleg is ook het verwijt, dat Schiller aan De Jongh maakt. „Wat mij dwars zit is, dat niemand op het gemeentehuis de moeite neemt om met mij of de bewo ners contact op te nemen en te kijken wat er nog gedaan kan worden. Wat wethouder De Jongh niet zegt is ,Er zijn fouten gemaakt." Ik kan me voorstellen dat hij niet op de hoogte was van de gang van zaken, maar dat had hij dan beter kunnen toegeven Waar ik mij aan erger is het gesmoes en gekonkel van wethouder De Jongh. Hij heeft helemaal geen contact met mij opgenomen om de zaak uit te praten. Sinds het kappen van de bomen heb ik met niemand van de gemeente gesproken en het is dus ook niet waar dat de zaak tot tevre denheid is opgelost Het is van het begin af aan de opzet van het plan geweest om zoveel mogelijk groen te handhaven. Stompzinnig vind ik de opmerking van de wet houder. dat ik mij boos zou ma ken over het verwijderen van het groen, omdat ik niet tevre den zou zijn over het ontwerp van mijn eigen woningen. Als de wethouder zegt dat er te weinig ruimte is voor de uit voering van het plan, dan be doelt hij eigenlijk dat het ter rein te klein is. Maar ik ben uitgegaan van de gegevens die ik van de gemeente heb gehad. Pak in zo n geval de telefoon, denk ik dan. Overleg was toch normaal geweest." Ook mevrouw Kaldenberg van de Herikhof is ervan uitge gaan, dat er zoveel mogelijk bomen zouden blijven staan. Zij en haar man zijn bezig hun huis te verkopen en een van dc verkoopargumenten was de bestaande groenvoorziening. „Met de bouw van 32 woningen waren wij niet gelukkig, maar dat was nu eenmaal zo Voor dat wij ons huis te koop aanbo den, hebben wij echter navraag gedaan op het gemeentehuis over het kappen van het groen." ,,De ambtenaar heeft ons toen gezegd, dat er zoveel mo gelijk bestaand groen gehand haafd zou blijven Dat bleek ook uit de tekening, die ze op het gemeentehuis hadden Wij hebben dat tegen de kopers van ons huis gezegd Die kwamen zondag kijken Een dag latei- was alles weg Op het eind van de week kwamen zij weer kij ken en toen zagen zij alleen maar een kale plek. Ze hebben het kooppcontract niet gete kend, maar wij weten niet wat zij nu gaan doen Aan wie het ligt, dat er zo verschillend wordt gedacht over de uitvoering van het plan. blijft onduidelijk Wat overblijft is een gevoel van on vrede bij de betrokken partij- LEUSDEN - In de nacht van zaterdag op zondag hebben vandalen ingebroken en ver nielingen aangericht op be graafplaats 'De Rusthof' aan de Dodeweg. Er werden ruiten gebroken, deuren ingetrapt en kasten opengebroken. Uit een kast werd fl 30,- weggenomen. Ook in de condoleance ruimte en een koffiekamer werden ver nielingen aangericht. Een brandblusser werd leeggespo- ten in de personeelskantine. LEUSDEN - Met ingang van donderdag 5 september is de Hema-fotoservice in het Leusdense warenhuis aan 't Erf vernieuwd. Naast de bestaande twee dagen fotoservice, biedt de Hema nu ook de 1 uur service. Met behulp van speciale nieuwe apparatuur wordt het fotowerk direct in de Hema-vestiging ontwikkeld en afgedrukt. Vakkundig per soneel zorgt ervoor dat de foto's al na een uur opgehaald kunnen worden. De Fotoservice heeft een aparte plaats in de winkel gekre gen en vormt geen onderdeel meer van de Klantenservice. Daardoor hebben de medewerkers meer tijd voor de klant. Bovendien hebben zij een speciale opleiding genoten, zodat ze de klant deskundig kunnen adviseren (Foto. Hans van den Boogaard) Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan dc redactie: 94 14 94. In principe aliccn 's ochtends van 11-12 uur. '...Het is jammer, maar het kan niet anders. Dat is betekenis van de mededeling van de directie van het postkantoor op de Mulderij. Vanaf vorige week is het niet meer mogelijk buiten de sluitingstijden post uit de postbussen te halen. Vandalen vernielen regelmatig het halletje waar de postbussen ge plaatst zijn...* '...De eerste maatregel tegen het toenemende vandalisme was de toegangsdeur van het postkantoor in het weekeinde te sluiten. Maar een beetje vandaal Iaat zich daardoor niet van de wijs brengen. Dus werd de 'vernielacti\iteitver plaatst naar 'doordeweek'...* Het is niet te hopen, dat de directie van hel postkantoor op elke vernieling reageert met vervroeging van de slui tingstijden. Deze weck staat in de krant een artikel over de dreigendse sluiting van het postagentschap in Leusden- Zuid. Als de vandalen in Leusden-Centrum blijven toe slaan. zou dat ook de sluiting van het postkantoor in De Hamershof tot gevolg kunnen hebben... Vandalen hieven dc afgelopen week de gemoederen bezig houden. Op zaterdag 14 september wordt de nieuwe brand weergarage aan de Burgemeester van de Postlaan in gebruik genomen. Dc brandweer zit er echter al en heeft de oude garage aan de Zwartcweg verlaten '...De verhuizing ging niet zonder slag of stoot, brandweer commandant Blokker had sterke aanwijzingen, dat het oude pand door jongeren gekraakt zou worden en in de brand gestoken. Dus moest de verhuizing onverwacht en in alle stilte plaatsvinden. Op een zaterdag werden de spullen overgebracht en maandag gingen de slopers al aan het werk... '...Drie dagen later was er alleen nog maar een lege plek. Een knappe prestatie, temeer daar het sloopwerk met enige omzichtheid moest gebeuren. Een boer had namelijk een deel van het sloopmateriaal gekocht voor de bouw van een schuur... Hoe commandant Blokker wist. dat er vandalen op de loer lagen, wilde hij niet zeggen. We moesten wel snel zijn en voorkomen dat het gebouw werkelijk in brand wergd gestoken,was het enige dat hij kwijt wilde. Mensen zouden natuurlijk gauw kunnen gaan denken, dat de brandweer zelf haar eigen gebouwen in de brand steekt bij wijze van oefening... '...'Wij gaan weer naar school' is de tekst op een aantal spandoeken, die over de invalswegen van Leusden hangen. Een waarschuwing voor en een verzoek aan automohilsten om met hun rijgedrag rekening te houden met de schoolkin deren, die vorige week weer begonnen zijn. „Rij ons alstu blieft niet van de sokken," is de strekking van de bood schap... '...Wie bet gedrag op de fiets van de Leusdense scholieren kent, zal de mededeling 'Wij gaan weer naar school' met evenveel gemak andersom lezen: 'Pas op voor schoolgaande fietsers, want ze rijden je van de sokken '...Vorige week begon de ellende weer. Onder meer op de Lockhorsterweg, waar de Leusdense jeugd vanaf 12 jaar zich in lange slierten op weg naar de middelbare scholen in Amersfoort begeeft. Met z'n drieën of vieren naast elkaar en zonder enige aandacht voor het tegemoetkomende ver keer...' '...Bridgeclub De Deel organiseren binnenkort clubka- mioenschappen en zorgt daarbij vooreen unieke primeur. In de aankondiging van de wedstrijden is een lijst met sponsors opgenomen. Op zich niets bijzonders... '...In de opsomming staan namelijk bedrijven als Smit& Dorlas, Spitman, bistro In den Volle Pot en Pon. Het bijzon dere is dat de gemeente Leusden ook als sponsor is yer- nmeld. En dat is nu ook het unieke, want tot nu toe heeft de gemeente zich altijd verre gehouden van sponsoractivci- ten... '...Waar die sponsoring uit bestaat, wordt uit de berichtge ving niet duidelijk. Maar het biedt misschien wel een nieuwe nogelijkheid voor hel Leusdense verenigingsleven. Na de invoering van een subsidieregeling voor oud papier kunnen de clubs wellicht biimenkort rekenen op gemeentelijke sponsoring... '...Kreeg de redactie toch een ansicht uit Oostenrijk met een sterke actuele tekst. 'Nog geen putsch van Joop 'Janajev' Kool? Tanks op 't Rose Erf, waar 'Michaïl' Panis zich samen met z'n revolutionaire raadsleden heeft verschanst?'....en zo mijmert de vakantieganger nog een tijdje (hunkerend door. Waar het hart vol van iszo denken wij, die het rustig voortkabbelend Leusden in dc zomermaanden heb ben meegemaakt...'

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3