leusder Krant. 'Over elke graspol kan ik nu een verhaal vertellen' WK Varme zomer r et weer in ei Wilde cichorei W j jf L E U S D E N Gemeente-voorlichter Jan Jaap André houdt het na vier jaar voor gezien - I nsdag 4 september 1991 Pagina 5 iUSDEN - Een ge- rek met de vorige tek vertrokken ge- (ente-voorlichter Jan ap André. Een voor- Wig zijn woorden ezend man, veelal «dop zijn qui vive Hij reft geleerd in de af lopen vier jaren in rusden, dat het niet lijd even verstandig is '"Jn direct alles maar te ggen. De klap kan an- rrs hard aan komen, nveet van iemand uit Ithoven, die in een af- heidsinterview geen ad voor de mond nam. m maand in zijn nieu- funktie werd die an toen daarop alsnog 1 ïitslagen'. is duidelijk, dat norbeeld wil Jan Jaap graag volgen. Hij inkt vaak na over zijn itwoorden, kiest zorg- ildig de woorden en apt nergens hard op mands tenen. Soms is n antwoord duidelijk gestudeerd. Vooraf eds bedacht. Met een ■kere gespeelde spon- Initeit rollen de zinnen t zijn mond. Een zij- irong op die momenten luidt weer een denkpau- ze in. Als voorbeeld de pro blemen in Leusden met het vorige bestuur. Jan Jaap doet het af met 'dat was voor mijn tijd, dus hoe graag ik ook een antwoord zou willen ge ven, ik weet het gewoon niet' Ook een latere beeldvorming (immers de nadagen van het vo rig bestuur heeft hij wel degelijk meegemaakt, red.) is onbespreekbaar. André vertrekt, tevre den maar ook in het be sef, dat de uiteindelijke resultaten van vier jaar arbeid in Leusden voor de burger niet duidelijk zichtbaar zijn. 'Intern is er wel het een en ander in gang gezet, ik hoop dat men na mijn vertrek op dezelfde voet voort gaat. Er moet nog zoveel verbeteren binnen het gemeentehuis en de af deling voorlichting.' André kent inmiddels de gemeente op zijn broekzak. ,,Over elke graspol kan ik nu een verhaal opdissen. Er ligt in Leusden een stukje van mijn ziel". DEN - Gemeentcvoor- Jan Jaap Andre kiest na ir Leusden voor veran- van werkkring. Jan blijft weliswaar in de chting werkzaam, maar Kampen/IJsselmuidcn hij voorlichter van de mte IJsselmuiden èn van waterschap aldaar. Een I merkwaardige combi maar in dat soort kleine enten kan dat nu een- zonder frictie te krijgen'. Jan Jaap verhuist van Amers foort naar Kampen. In de pe riode Leusden is hij altijd in Amersfoort blijven wonen: 'voor een voorlichter is het goed om in de werkplaats te wonen, maar het is ook goed om er juist net even buiten te wonen. Ik heb de voorkeur aan het laatste gegeven, niemand heeft daar overigens ooit ook een punt van gemaakt'. Jan Jaap vertrekt dus. een lege plek op de toch altijd nog niet rijkelijk bezette afdeling voor lichting, blijft achter De pro cedure voor opvolging is in middels gestart, er wordt met name gekeken naar een interne kandidaat. Theologie Bij alles wat hij doet en denkt en ook nalaat, laat André zich leiden door zijn geloofsover tuiging. ,,Ik stem GPV en heb bewust gekozen voor de School voor Journalistiek in Amers foort. Deze school staat te boek als serieus bijbelgetrouw Wel, daarin heeft de school mij niet teleurgesteld. De verwachting is in de loop der studiejaren waargemaakt Dat zie je ook toen onlangs de problemen op deze school naar buiten kwa men. Aan die problematiek ligt de bijbelvastheid ten grond slag. Voor het overige heb ik verder geen mening over de toestanden op die school". Een hip-hopper, die Jan Jaap, als de loopbaan ter sprake komt. „Eigenlijk kenmerkt mijn studietijd en loopbaan, voor zover daar sprake van is. want dit is mijn eerste baan, zich door vele wisselingen. Mijn hart ging in principe uit naar Theologie en de Klassieke talen Na een korte tijd in het basisonderwijs werkzaam te zijn geweest, ben ik de voor opleiding Klassieke Talen in Kampen gaan doen met het oog op de studie Theologie Latijn ging aardig, maar Grieks was een ramp. Het definitieve vaar wel van het onderwijs kwam in 1983 Toen ben ik naar het ar beidsbureau gestapt voor een bcroepskeuzetest. Daaruit kwam een sterke hang naar de communicatie-educatiehoek naar voren" Bijbelgetrouw Na een oriëntatiefase was de keus praktisch snel gemaakt „Op de Evangelische School voor Journalistiek kon ik met een beginnen. Met mijn christelijke achtergrond was deze school moo: meegenomen Behoudend bijbels christen dom staat op deze school voor op, bijbelgetrouw en dat spreekt mij bijzonder aan". Over de andere scholen is Jan Jaap kort, maar duidelijk. „Tilburg, met een duidelijke rooms-katholieke signatuur was natuurlijk helemaal geen keus. En Utrecht is anti christelijk, een beetje een los geslagen bende". Zijn journalistieke inzichten en probeersels stammen uit zijn jeugd. „Al op jonge leeftijd was ik -figuurlijk- bezig met schoolkrantverhalen en ver slagen voor mijn korfbalclub. Zweten en afzien, wist ik veel hoe een redelijk verhaal er uit moest zien. Mijn moeder was een grote steun in die tijd. on vergetelijk is haar uitspraak 'ondanks het mooie weer. heb ben wij toch verloren' Ik heb daar toen dankbaar gebruik van gemaakt. Ik ben trouwens nooit iemand geweest van ui termate fraaie verhalen Wel heb ik daar altijd volop bewon dering voor gehad. Mijn be moeienissen met journalistiek waren de krantenwijken, om het geld, en de schoolkranten." In de loop der jaren heeft Jan Jaap zich een beeld gevormd van de journalistiek. „Voor mij signaleert de journalistiek de bewegingen en de veranderin gen in de samenleving en doet daar verslag van. Het is rich tinggevend en agendastellend. Kijk, ontdek en noteer! Het televisie-journaal bijvoor beeld bestaat natuurlijk slechts bij gratie van de actua liteitenprogramma's De laat ste programma's zijn meer dui- dinggevend, het journaal sig naleert slechts en geeft door De journalist kan en mag van Jan Jaap niet over een nacht ijs gaan. „Ik vind dat te allen tijde de schrijver oog moet hebben voor het effect van het inter view. Je mag mensen niet ka pot maken met je interview Ik heb het idee, dat in Leusden toentertijd wethouder Wage naar nogal zwaar is aangepakt. Met name De Telegraaf is toen te ver gegaan. Hun berichtge ving over de FIOD-inval bij de wethouder heeft de man teveel schade als persoon berokkend Ik kies persoonlijk voor de voorzichtige zijde, dus geen enkel facet uit het privéleven, behalve als burgemeester Pa- nis dezelfde capriolen uit zou halen als zijn collega Faber uit het noorden van het land (Fa ber raakte samen met een col lega verwikkeld in een schan daal rondom een vermeend be zoek aan een sexclub en over matig alcoholgebruik, red.) Over Wagenaar is de voorlich ter verder voorzichtig. „Daar zeg ik verder niets over, want ik heb er niets mee te maken Ik was er nog niet in die tijd en heb het alleen van horen zeg gen". (daarbij voorbijgaand aan de nadagen van Wagenaar toen Jan Jaap wel degelijk al in dienst was van gemeente Leus den, red Jan Jaap André: „Over elke graspol weet ik nu een verhaal te vertellen".(foto Jan Pit) Jan Jaap André verlaat Leusden. Zowel landelijk als lokaal heb ik altijd GPV gestemd, de motieven van deze partij spreken mij het meest aan. Ik laat mij dan ook leiden door mijn geestelijke achtergrond".(foto Jan Pit) De taak van voorlichting is niet eenvoudig. Uit de gesprekken met Jan Jaap blijkt, dat de grootste moeilijkheid meer 'in huis' ligt dan in de omgang met anderen. ,.In alle contacten met pers, publiciteit en intern, vind ik de laatste categorie voor de buitenwereld het minst belangrijk. Maar voor een goe de werkattitude juist van groot belang en daar schort het een beetje aan Voor wat de pu- bliekskant betreft zijn we een eind op de goede weg De pers in en om Leusden is goed vind ik, daar valt best mee te praten. En daar komt bij. je hebt ze nodig". Zijn gespannen relatie met wethouder Corri Verduin is zo langzamerhand een algemeen bekend geheim „Milieuzaken is mijn pakkie-an, vandaar dat er dus veel contact is met de wethouder Milieuzaken, in casu Corn Verduin En zoals al gezegd, de grootste problemen liggen intern De spanning tus sen bestuur en voorlichting hoort er gewoon bij. Het liep niet altijd lekker, maar ik lig er niet wakker van Het draaide vaak om een vakinhoudelijk verschil, hoe en wanneer breng je iets naar buiten? Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld, ik ben geen 'mannetjesmaker' of p r -man van wethouder Verduin of welke andere be stuurder dan ook" Gerrit Jeuring In de natuur heerst per sistentie Een eenmaal in gezet weerbeeld kan soms :eken aanhouden. Wei- igen zullen dan ook nog tnig vertrouwen hebben ;ehad in een goede afloop 'an de zomer van 1991, oen mei en juni strooiden net kil-en somberheid laar de weergoden zijn »k grillig. Plotseling tunnen stromingen zich gunstige zin wijzigen, waarna eenzelfde koppig- 'ieid gaat optreden Juist 'P tijd wist het seizoen an 1991 de bakens te ver- ietten Er werd ons op de tlreep een warme zomer 'Oorgeschoteld en wie id dat eind juni nog voor nogelijk gehouden? Voor iet derde opeenvolgende aar mag ons geliefde sei- toen een warme kwalifi catie in de boeken laten ijschrijven Maar het '*as kantje boord. Halverwege juni wer den de reisburo's over vallen door morrende landgenoten De twijfe laars, die een jaartje vakantie in eigen land af hankelijk stelden van de iedragingen van de voor eer, gaven geen cent ffeer voor de zomer van 1991. Geen wonder, er *aren die maand daccn •lat de temperatuur mid den op de dag nauwelijks de 12 graden haalde Daarbij moesten we veel al beelden aanschouwen van verzopen kampeer ders en fietsers, die vrij wel onherkenbaar waren verstopt in regenkleding. De doemdenkers schre ven het seizoen van 1991 al af, de oorzaak werd op de vulkaanactiviteit ge schoven. Gelukkig waren er ook optimisten zoals uw eigen weerman, die vertrouwen bleven koes teren in de prognose van de Duitse weerkundige Wolfgang Roder Die had half mei een warme en vooral ook dro ge zomer voor ons in pet to. Vanaf 1 juli werden de bakens flink verzet De zomer ging op toeren draaien en met de neer slag wilde het steeds min der vlotten Juni strooide nog wel rijkelijk met nat tigheid. maar daarna moesten we het hebben van buien, waardoor de verschillen lokaal groot waren. In grote lijnen kwam dit seizoen aardig overeen met dat van 1990. De gemiddelde tempera tuur bedroeg in de Bilt 16 6, tegen 16.2 normaal. In Leusden werd 16 9 ge meten, ietsje lager dan verleden jaar. Het aantal zomerse dagen bedroeg 20, waarvan 2 tropisch- (meer dan 30 graden). Een tegenvaller vormde de zon. De 500 uur werd met moeite gehaald en dat is beneden normaal. Juni was hieraan schuldig. Na de natte start, ging het met de regenval steeds slechter. De zomer is dan ook droog uitgevallen. In Augustus viel er in Leus den slechts 15 mm. in Achterveld 22. Nu moeten we afwachten of septem ber het nazomerse ritme weet voor te zetten. De eerste dagen lukte dit pri ma. De start van de me teorologische herfst ver liep zondag onder puike omstandigheden. Ook maandag en gisteren strooide de natuur met zomerse sferen. Maar er wordt een wijziging uit gebroed. Het hogedruk- gebied boven de Britse Eilanden zoekt verbin ding met Groenland en een depressie dendert over Scandinavië naar het zuidoosten. Vanaf vrijdag gaat zich een killere noor delijke stroming ont plooien, waarin het kwik een behoorlijke veer moet laten. Offenbach laat de nulgraden isotherm op 1500 meter komende zon dag pal boven onze hoofden lopen. Dat geeft zicht op temperaturen van hooguit 17 graden en een toenemende buien kans. Een in het rivierengebied veelvuldig voorkomende plant is bij ons toch ook wel hier en daar te vin den: de Wilde chichorei Niet bepaald een plant om over het hoofd te zien, ook al omdat ze bij voor keur aan de rand van de weg groeien. De Wilde cichorei heeft een zeer lange bloeitijd die tot in de herfst voort duurt. Aan één plant bloeit altijd maar een klein deel van de hoofd jes en dan nog bij voor keur in de ochtend. Al leen bij bedekte lucht, met voldoende licht en een hoge luchtvochtig heid, blijven de bloemen ook 's middags open. De bloemen hebben een zeldzaam mooie, blauwe kleur. Het eerste jaar ontwik kelt zich uit het zaad van de Cichorei een ruw be haarde rozet, die uitste kend tegen betreding is bestand. Het volgend jaar groeit uit die rozet een krachtige stengel om hoog, die zich naar alle kanten vertakt en waar aan zich steeds weer bloe men ontwikkelen. De Wilde cichorei werd, evenals haar naaste ver want, de Andijvie, al door de Grieken en Ro meinen als groente gege ten. Uit de Wilde chichorei is een cultuurvorm ge kweekt die we kennen als Witlof. Deze heeft een dikkere wortel en bre dere bladeren. Reeds in de zeventiende eeuw werd het Witlof ge kweekt, maar het alge meen gebruik is eigenlijk iets van de laatste vijftig jaar. In die begintijd werd witlof hoofdzake lijk betrokken uit België, waardoor het vaak Brus sels lof werd genoemd. In de Napoleontische tijd, toen vanwege het Continentaal stelsel de import van koffie niet mogelijk was, ontdekten twee Fransen artsen dat de geroosterde en gema len wortel van de Cicho rei geschikt was om als surrogaat voor echte kof fie te dienen. Dit surro gaat werd "peekoffie" genoemd (pee= wortel). Dat de bevolking er niet zo gelukkig mee was blijkt uit de verbastering van Cichorei in chagrijn, zoals het surrogaat vaak werd genoemd. Nog lang na de Napoleontische tijd werd door de arme bevol king, vooral in Duits land. de peekoffie, al dan niet vermengd met echte koffie, gebruikt Het veelvuldig voorko men van de plant aan de kant van de weg heeft het de naam Wegenwach ter bezorgd. Omtrent die naam zijn verschillende sagen in omloop. De kern van die verhalen gaat in de regel over een meisje dat haar verloofde on trouw was en nu, tot le ring en voorbeeld van alle ontrouwe meisjes, in eeuwigheid langs de weg moet wachten Er bestaat zelfs een gedichtje uit 1411 met dit verhaal Het is ook mogelijk om zich met de wortel van Cichorei onzichtbaar te maken Men moet dan op St.-Jakob, met een goud stuk, een wortel uitgra ven. Maar dan wel van een plant die bloeit met witte bloemen. F. van Leeuwen >x r Wilde cichorei

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5