puitgasten kunnen hun png gaan Leusder Krant Voorgangers jwe brandweergarage geen overbodige luxe Open dag Meldingen komen binnen van de 06-11 centrale, (foto. Hans Roggen) Dc brandweerkazerne aan de Burgemeester van de Postlaan heeft enkele voorgangers gehad. De ga rage aan de Zvvarteweg, die twee weken geleden door de brandweer werd verlaten, werd in 1974 in gebruik genomen. Het was een schuur, die hoorde bij de kippenfokkerij van het Amerikaaanse bedrijf Cobbs. Deze werd omge bouwd en geschikt ge maakt voor gebruik als brandweergarage, maar bleek al snel te klein te zijn. Daarvóór was een schuur bij het gemeente huis aan de Hamersveldse- weg in gebruik als brand weergarage. De allereerste opslagruimte voor brand- weermaterieel was in het voormalige Leusbroek (te genwoordig Leusden- Zuid). Daar stond de eerste (hand)brandspuit. Het vervoer ging in die tijd met met paard en wagen. nsdaq 11 september 1991 Pagina 11 hrandweergarage aan Burgemeester van dc istlaan heeft in totaal 65 miljoen gulden ge- )st. De bouwer is aanne- Bruil uit Arnhem. Het tdrijf kreeg de opdracht «gewezen, omdat hij zich eld aan de opdracht van gemeenteraad om bin- m het zogenaamde taak- ellend budget te blijven, trieusc kandidaat voor bouw was lange tijd dc Amersfoortse aannemer Hoogevest, omdat een deel van de gemeenteraad het ontwerp van dit bedrijf mooier vondt dan dat van Bruil. Het kostte echter ook 120 duizend gulden meer en dat was voor wet houder Vroon van Finan ciën onaanvaardbaar. Daarom is voor dc buiten kant van de kazerne ge bruik gemaakt van dam- wandprofielen, metalen wanden, die wel goedko per, maar volgens sommi gen minder duurzaam zijn. De totale oppervlakte van het gebouw en het omlig gende terrein is 2000 m2. De bouwoppervlakte is ongeveer 900 m2. Dat is ongeveer drie keer zoveel als de oppervlakte van dc oude garage aan de Zwar- teweg. Dat gebouw is di rect na de verhuizing van de brandweer naar de Bur gemeester van de Postlaan gesloopt. Op het terrein zullen de komende jaren 5 vrije-sectorwoningen ge bouwd worden. Die zullen dan deel uitmaken van de jongste wijk in Leusden. het Ruige Veld. De laatste rit vanuit de oude garage (foto Hans Verhorst) De 'demonslratie-Dodge' rukt uit. (foto: Hans Roggen) De nieuwe brandweerka zerne wordt zaterdag 14 september om 10.30 uur officieel in gebruik geno men door commissaris van de Koningin, jonkheer Beelaerts van Blokland Deze plechtigheid is alleen voor genodigden 's Mid dags is echter de Leusden- se bevolking van harte welkom in het nieuwe ge bouw. Van 14.00 tot 16 00 uur staan de deuren van de kazerne aan de Burge meester van de Postlaan (tegenover de streekschool SBBO) wagenwijd open. Dan zullen er ook ver schillende demonstraties gegeven worden. Het programma is 14.15 uur: demonstratie hulpverleningsvoertuigen 14.45 uur: blusdemonstraties 15.15 uur: demonstratie hulp verleningsvoertuigen 15.45 uur: blusdemonstraties iandant Blokker instrueert zijn manschappen in het leslokaal over de open dag op 14 iber. (foto: Hans Roggen) Alles ruikt nog gloednieuw in de hal van dc brandweer kazerne. ,,Dat is de vloerbedekking, die net gelegd is," legt brandweercommandant Hans Blokker uit. De com mandant is duidelijk trots op de nieuwe accommodatie aan de Burgemeester van de Postlaan. Verwonderlijk is dat niet, want de oude garage aan de Zvvarteweg was zo langzamerhand veel te klein. „Een omgebouwde schuur," noemt burgemeester Panis het gebouw in het boekje dat deze week huis-aan-huis verspreid is naar aanleiding van de opening van de nieuwe kazerne. In 1974, toen de brandweer de beschikking kreeg over het pand, was het beslist niet de bedoeling dat de brand weer er zo lang van gebruik zou maken. Leusden had toen 14.700 inwoners, maar groeide in de daaropvolgende 17 jaar uit tot een gemeente met 27.500 inwoners. Een verdubbeling dus en dat betekende ook een verzwaring van de taken van de brandweer. Ook de opheffing van de BB betekende extra werk voor het Leusdensc vrijwillige brandweerkorps. Tijd dus voor andere huisvesting. In juli 1989 nam de gemeenteraad het besluit om een nieuwe kazerne te laten bouwen, maar daarmee stond het gebouw er nog niet. Het duurde nog tot december vorig jaar, voor de eerste paal op het terrein aan de Burgemeester van dc Postlaan de grond in kon. Eerst moest de plek uitgezocht waar dc kazerne gebouwd zou kunnen worden, worden. Verschil lende mogelijkheden passeerden de revue. Zo werd bij voorbeeld in de discussies een terrein aan de Groene Zoom genoemd. Maar een brandweerkazerne kan niet overal gebouwd worden. „Waar we nu zitten is eigenlijk de meest ideale plek," zegt Hans Blokker. „We zitten hier centraal en kunnen snel uitrukken, omdat de Burgemeester van de Postlaan een doorgaande weg is." Als bewijs van dc ideale ligging laat hij op de plattegrond de afstand zien tussen de oude garage aan de Zwartcweg en dc Tank werkplaats aan de Kolonel van Royenweg. Ogenschijnlijk korter dan de afstand tussen de nieuwe kazerne en de Tankwerkplaats. „We hebben onlangs beide routes gere den om te zien hoe lang wc erover deden. Vanaf dc Burgemeester van de Postlaan bleek het korter te zijn." Maar het gaat natuurlijk niet alleen om de lokatie van de kazerne. Ook wat faciliteiten betreft is de brandweer er behoorlijk op vooruit gegaan. Tot aan dc officieuse ingebruikname, twee weken geleden, had Blokker bij voorbeeld geen eigen kantoor, maar had hij de beschik king over een ruimte in het gemeentehuis. Een erg on praktische situatie. Verder is er in het nieuwe gebouw een kantoor voor de administratie en hebben de twee andere beroepskrachten ook een eigen stek. Het nieuwe gebouw zal overigens voor de leden van het Leusdense brandweerkorps een verademing zijn. Niet in het minst natuurlijk, omdat de mogelijkheden voor de activiteiten van de brandweerver eniging aanmerkelijk zijn uitgebreid. Er is een eigen bar en de mogelijkheid om na de oefeningen even aangenaam te verpozen. „Niet onbelang rijk." vindt Blokker, „w ant het gaat toch om vrijwilli gerswerk, waar best wat tegenover mag staan." Dc pompinstallatie voor de biertap is overigens door de brandweervereniging zelf aangelegd en betaald. Een oude brandweerpomp zorgde voor een creatieve oplossing. In de garage, waar de 2 tankauto's, 1 hulpverlenings voertuig, 1 busje en de 'demonstratie-Dodgc' riant gepar keerd staan, is ook ruimte gemaakt voor het drogen van de slangen. De cilinders voor de persluchtmaskers kun nen met behulp van een eigen compressor gevuld worden en er is een spoelruimtc voor de maskers. En naast het verenigingslokaal is er natuurlijk de instructieruimte, waar de 34 Leusdense brandweerlieden regelmatig bij en nageschoold worden. r-usdense brandweerkorps kan in de nieuwe kazerne zelf de perslucht cilinders vullen, (foto Ro ggen) ^dankte materialen kunnen nog heel bruikbaar blijken te zijn (foto Hans Roggen)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11