Culturade in de open lucht Culturade 1991 bevat veel individueel werk Onbillijke verdeling .Leusder Krant. Het weer in eigen regio y $1 1 Podium-programma 1 tijdens Culturade O, ;7 V y Deelnemers Culturade "§f L E U S D E N Programma jeugdweek Warkruid V: Woensdag 11 september 1991 Pagina LEUSDEN - De zesde Cul turade. de jaarlijkse culturele markt van de stichting Cultu rele Raad Leusden. wordt ge houden op zaterdag 14 septem ber en vindt dit jaar bij mooi weer plaats op 't Erf. Daar zullen ook. in een overdekte muziektent, verschillende op tredens en speciale uitvoerin gen plaats. Bij slecht weer wor den de kramen van de culturele markt verplaatst naar de sporthal van de Korf. Aan de Culturade 1991 doen ruim veertig Leusdense vereni gingen. instellingen, groepen en particulieren mee Daar naast zijn er verschillende op tredens met muziek, zang en dans. De Culturade begint om 11.00 uur en wordt om 17.00 uur afgesloten. Het winterprogramma van de Culturele Raad voor het sei zoen 1991/92 zal uit een be perkt aantal programma-on derdelen bestaan Het thema programma „Ruimte" van het afgelopen seizoen heeft van de CRL-vrijwilligers zoveel voor- bereidings- en uitvoeringstijd gevergd, dat het niet goed mo gelijk is geweest om daarnaast op verantwoorde wijze ook nog tijdig een nieuw winterpro gramma voor te bereiden èn de Culturade te organiseren Het bestuur heeft daarom besloten de Culturade voorrang te ge ven boven alle andere activi teiten In het komende halfjaar zal worden bezien in hoeverre een thematisch programma, zoals vorig seizoen, haalbaar is Zoals het er nu uitziet, zal de Culturele Raad eind dit jaar, begin 1992 haar eerste winter- programma-onderdeel kunnen presenteren. Wat dat zal zijn is op dit moment nog niet be kend. In de CRL-kraam op de Cul turade kunnen deelnemers aan de culturele markt terecht voor alle informatie over de dag zelf, maar ook kunnen belang stellenden zich opgeven als do nateur van de stichting Cultu rele Raad Leusden en liggen er eenvoudige programmaboek jes met plattegrond en een lijst van deelnemers aan de Cultu rade. Beeldende kunst Bestonden de eerste edities van de Culturade vooral uit presentaties van Leusdense culturele verenigingen, in de loop der jaren is het accent verlegd. Nu kan men vaststel len, dat bijna de helft van de deelnemers bestaat uit niet in verenigingsverband opereren de Leusdense vertegenwoordi gers van de beeldende kunst, muziek en dans. De overige deelnemers komen uit so ciaal-maatschappelijke hoek en prestenteren de culturele activiteiten binnen hun win terprogramma voor het ko mend siezoen Opvallend is ook dat relatief veel vaste Cultura- de-deelnemers het dit jaar hebben laten afweten. Lege plaatsen, die door nieuwelin gen werden opgevuld. Wat de beeldende kunst be- ^.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mi inn iiiiiiiiiiii mi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii ui iiiiiiimiiiiiii milling Overzicht programma Jeugdweek 1991 Datum, tijd, aktiviteit, leeftijd Za. 14 sept. 14.00-18.00 uur: Volley- baltournooi, vanaf 15 jaar 20.00-??-??: Feestavond, vanaf 15 jaar Zo. 15 sept. 09.00-10.00 uur: Kindernevendienst, 4-12 jaar 10.00-11.00 uur: Jeugd- Inn, 12-16 jaar 10.30-11.30 uur: Kindernevendienst, 4-12 jaar 15.00-16.00 uur: Poppenkast. 3-8 jaar I\Ia. 16 sept. 19.00-21.00 uur: Kinder theater, 6-12 jaar Di. 17 sep. 18.30-20.00 uur: Jeugd club meisjes, 8-12 jaar Wo. 18 sep. 19.00-23.00 uur: Concert, vanaf 6 jaar Do. 19 sep. 18.30-20.00 uur: Jeugdclub jongens, 8-12 jaar Vr. 20 sep. 20.00-23.00 uur: Filmavond, vanaf 12 jaar Za. 21 sep. 14 00-16.00 uur: Mafketeltocht, vanaf 8 jaar Tekenfilms, vanaf 3 jaar Zo. 22 sep. 10.30-11.30 uur: Jeugddienst, vanaf 12 jaar 19.30-20.30 uur: Relimusi- cal, vanaf 12 jaar Met uitzondering van de onderstaande aktivitei- ten vindt het programma plaats in de Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100. Volley baltournooi: Sporthal Don Bosco Kindernevendienst: Dorpskerk en Marcus- kerk Concert: Aula muziek school Mafketeltocht: Omge vingjeugdhonk Relimusical: Marcuskerk Gert-Jan, tel 030-205103 of Leo den Hartog, tel 033-950477. treft kunnen de bezoekers aan de Culturade een zeer geva rieerd aanbod verwachten: Keramiek (Henny Vons, Ma rian in 't Veld), aquarellen (Kitty Vermunt, Cobv Krol- Kaspers) foto's (Carel Ele- mans), sieraden (Marijke Rin- cen), zeefdruk (Serafina de Maar) zijdeschilderen (Hanny van Witsen). Nelke Scheffer, poppen (A Galjaard), quilt (Quiltgroep Leusden) en beel dende kunst in groepsverband (Elta tekenacademie, Vrije Kwasten en Loysden) en snel tekenaar G. H. Raet. Muziek en dans worden ge presenteerd door de ballet school van Ilonka Bakker, die ook een optreden in de mu ziektent zal verzorgen evenals de Kindercantorij Marcus-/ Dorpskerk Verder presenteert Inno van Breda electronische muziek, de Valleizangers en het koor „Kunst Veredelt" pro beren hun zang in verenigings verband onder aandacht van het publiek te brengen. Verder is er dan natuurlijk het podiumprogramma in de muziektent op 't Erf met optre dens van de muziekvereniging Lisiduna met het DrumLyra- korps en het jeugd- en senio renorkest. het Vrouwenkoor van het Vrouwen Ontmoetings Centrum, de Kindercantorij Marcus-/Dorpskerk. de Ballet school van Ilonka Bakker, de jazz-funk-formatie „Pnsm" en het salonorkest „Clique Pani- que". Muziek Weer of geen weer: op zater dag 14 september blijft de overdekte muziektent op 't Erf het centrale punt voor ver schillende optredens ter gele genheid van de Culturade. Het publiek zal de hele dag door kunnen genieten van een geva rieerd programma van muziek, zang en dans. Op het program ma staan optredens van de mu ziekvereniging Lisiduna met een optreden van het Drum- Lyrakorps en het jeugd- en se niorenorkest, het Vrouwen koor van het Vrouwen Ont moetings Centrum, de Kinder cantorij Marcus-/Dorpskerk, de Balletschool van Ilonka Bakker, de jazz-funk-formatie „Prism" en het salonorkest „Clique Panique". Het vrouwenkoor van het VOC, de formatie „Prism" en ht salonorkest „Clique Pani que" waren nog niet eerder op de Culturade te zien en te ho ren. De jonge formatie „Prism" bestaat uit vier enthousiaste conservatoriumstudenten, Wiko Timersma (gitaar), Ar thur Rombouts (synthesizer), Mark Haanstra (bas-gitaar) en Marcel Huibers (drums). Vanaf september 1990 is deze jazz- funk-formatie actief. Zij brengt een repertoire van o.a nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir LEUSDEN - De zesde Culturade zal, meer dan in voorgaande jaren, werk tonen van individuele kunstenaars. De 'officiële' opening van het cultuurseizoen in Leusden, vindt plaats op zaterdag 14 sepember. Op 't Erf is door de Culturele Raad een kunstmarkt georganiseerd. De doelstelling om tijdens de Culturade 'kunst' uit Leusden,in Leusden te tonen, verschuift volgens voorzitter Harry Hilderink, in toenemende mate naar het particulier initiatief. In veel van de 42 stands (vijf meer dan vorig jaar) zal keramiek, aquarellen en beschilderde zijdete zien en te koop zijn. Veelal resultaten van creatieve Leusdenaren. Gezien de kwetsbaarheid van deze werken, is het niet helemaal zeker of de manifestatie op 't Erf kan plaatsvinden, zoals de bedoeling is. Bij slecht weer zal uitgeweken worden naar de Korf. Harry Hilderink, voorzitter van de Culturele Raad sinds begin dit jaar, zegt er naar te streven de in Leusden levende cultuur dicht bij de mensen te willen brengen. „In de afgelopen jaren hebben we moeten ervaren, dat er in Leusden voor cultuur met een 'hoge C' geen voedingsbodem aanwezig is. Daarentegen hebben we sterk de indruk dat net onder de oppervlakte veel belangstelling leeft voor het bezig zijn met allerlei creatieve vaardigheden. Onze eerste doelstelling is nu, om te komen tot een draagvlakverbreding. We zoeken daarvoor samenwerking met mensen en groepen, die in Leusden aktief zijn. Bijvoorbeeld met Latent talent, ETA en dergelijke. Het ruimte bieden aan Leusdenaren, die wat kunnen laten zien en mogelijk verkopen, hoort bij dit beleid. Het blijft betreurenswaardig, dat men in Leusden nog steeds geen Creatief Centrum heeft. Het beschikbaar stellen van boederij Groot Krakhorst voor dit doel zou een stap in de goede richting zijn. Maar liever nog zien we een centrum in het hart van Leusden". Alle plannen voor zo'n centrum, eerst in de buurt van 't Erf, later in de uitbreidingsplannen van de Hamershof, zijn weer van tafel. „Bij de officiële opening zal ik ongetwijfeld opnieuw, de gemeente op onze wensen wijzen", aldus de voorzitter. „We zijn in Leusden aangewezen op het particulier initiatief. De gemeente wil het voortouw niet nemen. Vooralsnog is eenieder, die zelfstandig iets van de grond wilde krijgen, te klein gebleken. Het streven naar samenwerking is daarom een eerste vereiste om tot iets te komen in Leusden. Het afgelopen jaar hebben we een eerste resultaat geboekt met het koren-festival. Verdere mobilisatie van alle aanwezige krachten blijft noodzakelijk". De toekomstige inzet van de gemeente zal moeten blij ken uit het in oktober te verwachten rapport over het kunst-en cultuurbeleid. Daar kijkt de Culturele Raad met grote nieuwgierigheid naar uit. De Culturele Raad heeft de Culturade dit jaar dankzij sponsoring kunnen organiseren. Ondanks de beperkingen, veroorzaakt door de hoge belastingaanslagen, als gevolg van de aktiviteiten in voorgaande jaren, kreeg men voor de Culturele Markt, zevenduizend gulden bijelkaar. Hiervan is negentig procent gefourneerd door sponsors, met als grootste bedrag vijentwintighonderd gulden. ^luiiNiiiiiimiiimiMiiiiMmiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimiiiiliiUNiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiui,, i (Bij mooi weer op 't Erf, anders in de Korf) E (Presentatie: Henk Wesenaar) 11.00-11.45 uur: E Opening door de voorzitter van de stichting Culturele Ra; Leusden, de heer H. Hilderink, met ondersteuning van hi E salonorkest „Clique Panique". 12.00-12.15 uur: Kindercantorij „Marcus Dorpskerk". 12.30-13.00 uur: i Het Salonorkest „Clique Panique" 13.15-13.30 uur: Balletschool Ilonka Bakker. 13.45-14.05 uur: 5 Muziekvereniging Lisiduna met het Drum-Lyrakorps. 1 14.20-14.35 uur: Gymnastiekvereniging Impala jazzballet 14.50-15.10 uur: E Muziekvereniging Lisiduna met het „Jeugd- en Senioreno: kest". 1 15.30-15.50 uur: Straatartiesten krijgen de gelegenheid hun kunnen te toner E Vanaf 15.50 uur zal de band „Prism" optreden. Till III Mill IIIlllllllllllllllllllllIII Mill III lllllllllllllllllIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKij Wayne Shorter. Miles Davis en Steps Ahead. Een repertoire, wat met een eigen expressieve inbreng resulteert in een spe cifieke „Pnsm"-sound Het salonorkest „Clique Pa nique" is ontstaan op de Mu ziekschool Leusden en bestaat nu uit een groep 14 enthou siaste musici, die wekelijks re peteert onder leiding van Ron Cranzert, docent saxofoon en klarinet aan de muziekschool. De bezetting van het orkest bestaat uit piano, viool, cello, fluit, klarinet, saxofoon, ac cordionist en slagwerk. Een kest, dat al bij menige g heid voor een gezellige nj kale sfeer heeft gezorgd. repertoire van „Clique P< que" is zeer gevarieerd enlo uiteen van licht klassiek tango's, Muppet-show-m mers, Can-Can etc. Overigens beschikt het kest op dit moment uit i vaste violiste. Enige vers! king van deze sectie zout zonder op prijs worden gest« Informatie: Wieke Barkh tel 944697. ^MMMMMMMMMMMIMIMMMMMMMMMMMMMIIIMIMMMMMMIIMMMMMMMIIIIIIMIIMMIIIIIIIIIIIII» 1 Balletschool Ilonka Bak ker 2 Stichting Volwassene ducatie Leusden 3. „De Kleierije", Marian in 't Veld 4 Electronische muziek, Inno van Breda 5 Keramiek, Henny Vons 6 Kindercantorij ..Mar* .cus-ZDorpstoifrJf'' 7 Vrouwen Ontmoetings Centrum 8 Amnesty International 9. Openbare bibliotheek 10 Elta tekenacademie 11 Latent Talent 12. Schildersclub „De Vrije Kwasten" 13 Historische Kring Leus den 14. Schildersclub „Loys den" 15 Kitty Vermunt (aqua rellen, Nelke Scheffer) 16. Coby Krol-Kaspers, aquarellen 17. A. Galjaard. poppen 18 Hanny van Witsen, zij deschilderen 19 Quiltgroep Leusden 20. Serafina de Maar, zeef druk 21 G H. Raat 22. Alliance Fran^aise 23 Soldidanteitswinkel Leusden 24 Scoutinggroep Manitoba 25. Unie van Vrijwilligers 26 Koor „Kunst Veredelt" 27. Nederl. Jeugdver, voor Ruimtevaart en Sterren kunde 28. De Zonnebloem, afde ling Leusden 29. CML, Comité Milieuzorg Leusden 30. De Loupe, vereniging van postzegelverzame laars 31. Vrouwenraad Leusden 32. Interkerkelijke Vrouwen Contactgroep 33 Speel- en recreatiever eniging „Blijhof" 34 De Valleizangers 35 Franciscaner milieu project (Stoutenburg) 36 Carel Elemans, fotograaf 37 Marijke Rincen, sieraden en stenen slijpen 38 Stichting Valleiconcer- ten 39 Weefknng 40. Culturele Raad Leusden. alle informatie over de Culturade 41 Jacco (op t' Erf) ~ll Mill III Mil Mil Mil IIII Mil III lllll lllll MMMIIIII Mill III MMMMMMMMMMIMI llll MMMMIMMIIIIIIIIII® 'De zon', schreef Napoleon III, voordat hij de troon van Frankrijk besteeg, slorpt de dampen uit de aarde op, om ze daarna als regen weer te verspreiden over alle plaatsen, die wa ter nodig hebben, om be vrucht te kunnen worden en te kunnen voortbren gen Indien die verdeling regelmatig plaats heeft, dan brengt het land vruchten voort, maar in dien de hemel in zijn toorn de opgenomen waterdamp over een beperkte streek uitgiet in de vorm van stormvlagen, hozen en on weersbuien, dan worden de kiemen vernietigd en wordt het land onvrucht baar, omdat de ene streek te veel en de andere te wei nig ontvangt. En toch. hoe de werking van de damp kring ook is geweest, hetzij vruchtbaarheid geschon ken aan de akkers hetzij de oogst heeft vernield, aan het einde van het jaar is de hoeveelheid opgenomen en weer teruggegeven water standvastig Het onder scheid is dus gelegen in de verdeling Is deze regel matig en billijk, dan geeft zij overvloed; is zij kwistig en eenzijdig, uan geelt zij hongersnood. Dit citaat valt te lezen in een werke lijk schitterend boek, dat ik onlangs in bruikleen kreeg voor het Educatief Centrum. De titel is Het weer en de Dampkring' en dateert uit het jaar 1887 Overduidelijk is wel dat de neerslag dit jaar in ons land bepaald niet regel matig en billijk is neerge daald. De droogte is per sistent. Hij dateert na tuurlijk niet van de laatste tijd, want ook eerder dit jaar was de regenmeter re gelmatig leeg De enige maand die nat uit de verf kwam(landelijk gezien) was uitgerekend juni. Van af 10 januari lagen de neer slagtotalen beneden nor maal. In de Bilt is het te kort al opgelopen tot meer dan 150 mm. Bij het na slaan van de klimaatboe- ken, stuitte ik op het tijd vak september 1920 tot en met november 1921 Toen werd Nederland geplaagd door een 'Grote Droogte Een koppig Azorenhoge- drukgebied duwde depres sies in een figurantenrol Het jaar 1921 als geheel le verde op ons landelijk hoofdkwartier slechts 387 mm op(normaal 796) en is daarmee koploper in het klassement van droogste jaren in deze eeuw. Een heel verschil met 1965, toen de regenmeters totaal 1152 mm moesten verwer ken Hoe schrijnend het te kort aan water nu is, mag blijken uit de cijfers van de Noaa-index. Die zet de ge vallen neerslag over acht weken op een rijtje Op de Marinebasis de Kooy bij Den Helder is slechts 15% van het normale in de me ters achtergelaten In Rot terdam 16%. en Deelen komt uit op 21% De per centages zullen nog verder dalen, want regen van be tekenis zit er voorlopig niet in. Daarbij moet wor den aangetekend dat de modellen regelrecht met elkaar in strijd zijn Offen bach zet na een koufront passage. die voor vandaag op het programma stond, een wisselvallig weerbeeld op het menu De reken- breinen van het Europese Centrum laten snel nieuwe hogedruk opdraven in de buurt van Schotland. Bei den zijn echter weinig scheutig met de water kraan. Tot aan vandaag is er deze maand in Leusden en Achterveld nauwelijks neerslag van betekenis ge vallen. Achter het genoem de front wordt opnieuw koelere lucht aangevoerd Een wel zeer merkwaar dige plant is Klein war kruid of Duivelsnaaiga ren. Het is een parasiet die, vooral op heidestrui ken, maar ook op thijm en klaver woekert. Het slingert zich met zeer dunne, roodachtige en windende stengels om de gastplant heen om overal, waar het in aan raking komt met de de len van de gastheer, daarin met kleine boor- wortels door te dringen en de levenssappen er uit te halen. Bladeren ont wikkelt het warkruid niet, alleen in de bloei tijd roomwitte bloein- trosjes die, om de nektar, door insekten worden be zocht en bestoven. De wetenschappelijke naam Cuscuta is afgeleid van het Griekse Kassuto, wat zoveel betekent als oplappen, herstellen. Het is niet moeilijk dit in ver band te brengen met ga ren, waar de dunne, bla derloze stengels veel van weg hebben. De benaming Duivels naaigaren ontstond in vroeger tijd. Daar, waar het garen op de planten terechtkwam, gingen die planten dood. Dat kon ui teraard niet anders als van de duivel afkomstig zijn. Als het warkruid op komt uit zaad wortelt het even in de grond, schiet met een slingerend sten geltje omhoog tot het een geschikte gastheer heeft gevonden en groeit dan snel verder. Dat is het kritieke moment in het leven van de plant, dat zoeken naar een ge schikte waard waarop het kan parasiteren, want als die niet spoedig wordt gevonden is het met de parasiet gedaan. Door het volkomen ont breken van groene bla deren is het niet in staat om zelf voor de nodige voeding te zorgen. Wordt de geschikte plant wel gevonden dan windt het zich hier omheen en werkt zich snel omhoog, onderweg wortelend in de buitenste lagen van de stengels en daarmee de gastgever op talrijke plaatsen aanvallend. Soms ziet men een drape rie over de struiken lig gen die verscheidene vierkante meters kan be slaan. De aangetaste planten lijden kennelijk onder het aftappen van hun levenssappen; hele twijgtoppen sterven af, maar dan heeft de para siet zich al verder over de nabuurplanten ver spreid. Er bestaan verschillende soorten warkruid die echter maar moeilijk van elkaar zijn te onderschei den. In de meeste geval len is de waardplant waarop het parasiteert een aanwijzing om welke soort het gaat. Klein war kruid op brandnetel en walstro, Hopwarkruid op wilg. Verbreid is ook Vlaswarkruid dat echter twijfelachtig inlands is. Omdat men de duivel het beste met de duivel kan uitdrijven werd het Dui velsnaaigaren gebruikt tegen vallende ziekte, zwaarmoedigheid en hondsdolheid. G. van Leeuwen OinvCLa

Leusder Krant | 1991 | | pagina 14