uddingpop trekt 1000toeschouwers Leusder Krant Aantal inbraken daalt na buurtpreventie Leusdense bridgers zijn de beste iniszakken aan de stoeprand L E U S D E N Literaire activiteiten bij SLAC en Poëziekring Ziekendag Reanimatie Comité Milieuzorg Leusden "•'AFKRECYCL'INel ensdag 11 september 1991 paninQ 7 Het bestuur van de Poeziekring: (vlnr) Jef van de Sande, lid, A ns Schuurman, secretaris, Jan Visser, voorzitter, Marga Hiemstra, vice-voorzitter, André Spruit, lid en Ellen de Jong, lid (foto Archief Poéziekring) AMERSFOORT - De Stichting Literair Amersfoorts Café is opgericht in januari 1987 met het doel de belang stelling voor literatuur en lezen te bevorderen. De Stich ting (SLAC) organiseert om die reden bijeenkomsten in de Grote zaal van Theater De Lieve Vrouw. Nodigt schrijf sters. schrijvers en critici uit en brengt ze met elkaar en met het publiek in gesprek. Zo waren er de afgelopen jaren optredens van onder meer J.Bernlef, Bob den Uyl, Frans Kellendonk, A.F.Th, van der Heijden, Maarten 't Hart. Koos van Zomeren. Monika van Paemel, Cees Nooteboom, Astrid Roemer, Karei van het Reve, Annemarie Oster en Marjan Berk. Voor het seizoen '91 - '92 staan op het programma een lezing van Rosita Steen beek zij is afkomstig uit Amersfoort, woont in Rome en zal spreken over de in septem ber '90 overleden auteur Al berto Moravia, die zij van nabij gekend heeft Connie Palmen zal naar aan leiding van haar eerste roman 'De Wetten geïnterviewd wor den door criticus Jaap Goede- gebuure De Vlaamse schrijf ster Kristien Hemmerechts en A.F.Th, van der Heijden, de schrijver van het boekenweek geschenk 1992 zullen eveneens over hun werk spreken Hier volgen enkele data: 22 september: Rosita Stccnbcek, 14 uur in De Lieve Vrouw-theater. 20 oktober: Connie Pal men. 1 december: Kristien Hemmerechts. De SLAC werkt nog steeds zonder subsidie en is voor haar voortbestaan afhankelijk van sponsorgelden en van giften van particulieren. Giro 1764710 ten name van penningmeester SLAC-Nij- kerkerveen. Voor inlichtingen kunt u bel len- Henk van Middelaar, voorzit ter en penningmeester. 03495- 71443. André Spruit, secretaris, 033- 723038 Ellen de Jong, lid, 033-615003. Poëziekring Het doel van de Stichting Poëziekring Eemland is men sen in de regio (Amersfoort, Hoogland. Soest, Leusden, Baarn, Eemnes, Nijkerk, Hoe velaken. Bunschoten en Wou denberg) in contact te brengen met poëzie. In het komende seizoen or ganiseert de Stichting opnieuw vier ontmoetingen met dich ters uit Nederland en Vlaande ren in de Kleine zaal van Theater De Lieve Vrouw, te weten Vrijdag 27 september 1991, 20.30 uur De Amsterdamse letterkundi ge. criticus en dichter Tom van Deel leest voor uit eigen werk Hij wordt ingeleid door letter kundige Jaap Hoogteijling Vrijdag 29 november 1991, 20.30 uur- De Soester dichter en politicus leest voor uit eigen werk In geleid door Dolf Coppes uit Amersfoort Vrijdag 27 maart 1992, 20 30 uur De Vlaamse dichter Willy Spillebeen leest voor uit eigen werk Inleiding: Jef van de Sande Vrijdag 29 mei 1992, 20.30 uur De Groningse dichteres en Neerlandica Maria van Daalen leest voor uit haar werk. Inleiding: Ans Schuurman Daarnaast zijn er drie avon den in Galerie t Juffersgat, Korte Gracht 21 Amersfoort waar enkele letterkundigen le zingen houden over het werk van grote dichters en stromin gen in de poëzie: Vrijdag 25 oktober 1991, 20.00 uur: Lezing met voordracht over de poëzie van Leo Vroman door Neerlandicus Jef van de Sande. Na een inleiding over Vromans leven zal de spreker een aantal kenmerkende gedichten uit het omvangrijke oeuvre van deze speelse, onconventionele dichter voordragen en becom mentariëren Vrijdag 28 februari 1992, 20.00 uur: Jos Buurlage, leraar Neder lands en groot kenner van poë zie, houdt een lezing over de dichters en prozaïsten Bernlef en Schippers en over de erfenis van Barbarber, het 'tijdschrift voor teksten', opgericht in 1958, waar zij zo duidelijk hun stempel op gedrukt hebben. Vrijdag 24 april 1992, 20.00 uur. De letter- en taalkundige Jaap Hoogteijling bespreekt het werk van de P C Hooftprijs- winnaar Gerrit Kouwenaar en zijn betekenis voor de Neder landse literatuur. Op Vrijdag 31 januari viert de Poéziekring haar achttien jarig bestaan met een Poëten maal, een combinatie van poé- zie en gezellig tafelen. In res taurant L A Café, de voorma lige Stadsherberg aan de Bloe- mendalsestraat te Amersfoort. Dichters lezen tijdens de maaltijd voor uit hun werk. Ook andere gasten kunnen ge dichten meebrengen en voor dragen Nadere gegevens over programma en tijd volgen. Er zijn maar veertig plaat sen. dus is het aan te raden tijdig te reserveren. Dit kan bij Marga Hiemstra, tel '632902 en bij Ellen de Jong, tel. 615003. De Poéziekring is ook dit sei zoen weer bereid poëzie te brengen in buurthuizen, scho len, bejaardenhuizen en der gelijke en voor te dragen bij speciale evenementen Voor inlichtingen kunt u de le den van het Stichtingsbestuur bellen. Jan Visser, voorzitter 02155- 14283. Marga Hiemstra. vice-voor- zitter 033-632902 Ans Schuurman, secretaris 033-802306 Margreet v.d Valk, penning meester 033-610169. Ellen de Jong, lid 033-615003. Jef v.d Sande, lid 033-722462. André Spruit, lid 033-723038. Als u de poëzie een warm hart toedraagt, dan kunt u dat tonen door donateur te worden van de Stichting Poëziekring Eemland, voor 40,- per jaar. Daarmee heeft u gratis toegang tot alle avonden (behalve het Poëtenmaal) en steunt u de Poëziekring. Stort uw bijdrage op ABN bankrekeningnummer 05 53.31 13 44 (giro van de bank 74907) ten name van Stichting Poëziekring Eem land en u ontvangt uw dona- teurskaart. Ellen de Jong-de Wilde. IDEA' - Een boeiend onderwerp deze week vuilniszakken en alles wat daarmee samenhangt, trgelijking met een buurgemeente en tot slot een milieuvriendelijke tip u wat de vuilniszakken in Nijkerk kosten? Eén gulden-vijfendertig per stuk! En de afval iheffing bedraagt in Nijkerk nul-komma-nul! In Leusden moet hiervoor tweehonderdtwaalf 'livoor worden betaald. De kosten van de afvalverwerking wordt verwerkt in de prijs van de '*zak. In Nijkerk wordt al jaren gewerktmet een gedifferentieerd systeem, dat naar aller tienheid werkt. supermarkt wordt uitsluitend deze duurdere Nijkerkzak verkocht en alleen deze zakken ft door de reinigingsdienst opgehaald U kunt zich voorstellen, dat de mensen hun vuilnis ingestampt aan de weg zetten. Het resultaat van dit ahes is in ieder geval, dat het wel ftdduizenden zakken scheelt, die minder verbrand hoeven te worden hor werkt het systeem van gescheiden afvalverwerking nog beter, omdat de mensen zelf meer ftbetalen, naarmate ze meer in de vuilniszak doen. Builen glas en het oud-papier wordt er ook roente -en fruitafval opgehaald. En wel zoveel, dat de gemeente niet hoeft bij te betalen aan de fnophaler Hij verdient genoeg, naar dat hij ontvangt van de boer! ilijk gezien wordt in Nijkerk minder dan de helft aan afval opgehaald. Als de vuilniszakken zo bjn wordt er zeker veel illegaal gestort in Nijkerk7 De chef van de afdeling Milieu ontkent dit Uen stelligste. |tschelden Leusden het afval ook ophaalteen prijskaartje eraan verbonden blijkt zeer krend te werken bij de vermindering van het te verbranden afval. Uiteindelijk is dit wel m ons **l, hoe je het ook bekijkt Jnog twee tips. voor tien gulden kunt u het boekje 'Milieuvriendelijk huishouden' van Lucas kr$ aanschaffen en de ozonlaag beschermt onze aarde tegen ultraviolette stralen. De schade- fissen, die onder andere in het koelsysteem van de koelkast of vriezer zitten, tasten deze tog aan Naar de Gemeentewerf dus om uw apparaten te laten aftappen Vervolgd. SDEN - ,,De zesde editie puddingpop is geslaagd te 3en. Het totale bezockers- a|, rond de duizend, lijkt de laatste jaren te stabili- maar de verspreiding de dag was dit jaar beter ooit." Aan het woord is Ringers, één van de orga- ren van het festival. agers: ,,Dit jaar waren er bij het eerste optreden al onge veer driehonderd mensen in de tent Dat is meer dan twee keer zoveel als andere jaren. En dat was natuurlijk erg aardig voor Tamas Szekeres en zijn band. die gezien hun optreden ook niet minder verdienden. Alleen 's avonds waren er iets minder mensen dan we hadden ver wacht." Bij het tweede optreden van Pater Moeskroen uit Amers foort, was de tent met zeshon derd bezoekers zelfs zeer goed gevuld De reputatie die de Amersfoortse folk-band in middels heeft opgebouwd was de groep kennelijk reeds voor uit gesneld De catering speel de in op het optreden van Pater Moeskroen door bananen te verstrekken. Eén van de num mers van de groep heeft be trekking op bananen, die tij dens de vertolking daarvan dan ook in groten getale het luchtruim kozen Desmond Dekker bewees de juistheid van de stelling van de Puddingpoporganisatie dat een reggae-act op de program mering met mag ontbreken De oude Jamaicaanse rot uit het vak had er geen enkele moeite mee de zaal aan zijn voeten te krijgen. De fakkel van enthousiasme, die Desmond Dekker had ont stoken, werd daarna met verve overgedragen en brandende gehouden door De Bintangs. Met een optreden dat insloeg als een bom vertoonde de Noord-Hollandse band nog nauwelijks sleetse plekken Zonder pauze raasde de groep in volle vaart over het podium Hoewel de Nederlandse band Jack of Hearts nauwe lijks als 'rustig' bekend staat, was het optreden van de groep na de Bintangs een rustpunt in de programmering De Pretty Things vormden tenslotte een even bejaarde, als geslaagde afsluiter van het evenement. Ringers ,,Het was vooral leuk dat het de hele dag lekker druk was in de tent. Ook voor het personeel was het aardig dat er 's middags al iets te doen viel. Het staat voor mij dan ook al vast dat er volgend jaar weer een Puddingpopfestival zal zijn. Ik hoop alleen dat die edi tie in het teken zal staan van het nieuwe jongerencentrum. Dan kunnen we het festival misschien ook nog meer cachet geven bij die gelegenheid.'" De groep organisatoren denkt ook al weer voorzichtig na over de groepen, die volgend jaar het podium zullen moeten bevolken Ringers. ..The Scene is bijvoorbeeld een groep, die al enige tijd hoog op de ver langlijst staat. Als ze net zo aan de weg blijven timmeren, als de afgelopen tijd, zal die band bij ons hoog blijven scoren. Verder hebben we zaterdag kunnen zien dat een reggae-act op het programma eigenlijk niet mag ontbreken Ook willen we weer een echte bluesband De Bin tangs zaten toch meer in de rock-hock dan we hadden ver wacht. En we zullen toch ook proberen nog een publieksbe- kende band te contracteren TERVELD - Zondag hield chterveldse afdeling van 'onnebloem' de jaarlijkse endag Omstreeks 10 uur iedereen, die deze dag vilde maken, gevraagd de iienst in de Sint-Joseph- te bezoeken. Door het selijke kerkzangkoor en muziekvereniging DWS met enkele nummers ewerkt aan deze dienst e kerkdienst werd ieder- een.verzocht te gaan naar het dorpshuis 'Ons Gebouw', al waar de dag verder zou worden gevierd. Ongeveer 150 mensen, waaronder de leden van het zangkoor en de muziekvereni ging, waren daarbij aanwezig. De vrijwilligers en helpsters van De Zonnebloem stonden klaar met broodjes en soep. De ziekendag werd ook in Ons Ge bouw opgefleurd door een op treden van het zangkoor, het geen door de aanwezigen met een daverend applaus werd ge honoreerd De zieken werden na de broodmaaltijd, het was inmiddels al ruim 14 uur, weer naar huis gebracht. Een ge slaagde dag, die door de aan wezige zieken zeer op prijs werd gesteld. LEUSDEN - Het aantal inbra ken in Lcusdcn is sinds de in voering van de buurtpreven tieprojecten gedaald van 57 naar 42. Dat blijkt uit het tus sentijdse rapport dat over dit onderwerp is verschenen. Toch willen de rapporteursd niet stellen dat de daling vooral te danken is aan de buurtpreven tie. Resultaten zijn maar zel den echt te meten," staat in het rapport. ..Daarvoor spelen er teveel factoren mee." Dat blijkt on der meer uit het totale resul taat vasn de buurtpreventie in het gebied van de rijkspolitie groep Leusden, waaronder ook Woudenberg en Renswoudc vallen Daar daalde het aantal inbrken slechts van 95 naar 94 Die stijging was vooral te wij ten aan het toenemende aantal inbraken in Woudenberg. Dat ging omhoog van 24 naar 41. De rapporteurs vinden daar om er vooral een positieve re sultaat wordt bereikt door de toename van de sociale con trole De deelnemers aan de buurtpreventie zien elkaar re gelmatig op de buurtbijeen komsten en houden eikaars woningen in de gaten Ook werken ze aan de verbetering van de leefbaarheid van de buurt Als voorbeeld geven de schrijvers van het rapport de dreigende opheffing van het fietspad langs de Roo van Al- dewereltlaan. Door actie van de buurtcoördinatoren uit Leusden-Zuid kon dit worden voorkomen. Het bestuur ran het Literair Cafe, (r/nr) Henk ran Middelaar, voorzitter. André Spruit, secretaris en Ellen de Jong. lid (Foto Ferry Hoedeman) LEUSDEN - Zondag vonden de kampioenschappen Bridge plaats in de Klaveet Er hadden zich tachtig paren ingeschreven Na drie rondes van ieder zeven spellen gespeeld in vier lijnen is kampioen 1991 geworden mevrouw Smink en de heer Kruseman, beiden lid van Bridgeclub Leusden. Zij wonnen de Spitman-wis- selbeker, lijn ADe overige winnaars zijn, B-lijn echtpaar Goed volk, C-lijndames Papót/van de Hoogen, D-lijndames Meijer/ Van Venrooy. Na afloop van de drive genoten de ruim honderd- twintig mensen van een buffet Als besluit zijn de kampioenen thuisgebracht, onder het genot van een glas champagne, in een witte limousine. De deelnemende verenigingen waren. Bridgeclub Leusden, brid geclub De Deel, bridgeclub '80 en bridgeclub Achterveld Initia tiefnemer was de voorzitter van de eerstgenoemde veremging- .(Foto Hans Roggen) ACHTERVELD - De EHBO- afdeling Achterveld organi seert op drie dinsdagavonden in oktober een cursus reani matie. De lessen zijn op 1, 8. en 22 oktober Deelnemrs hoeven niet in het bezit te zijn van een EHBO-diploma Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij Greet Burgers-van Dijk (03425-1799) of bij Christien Jansen-Kitselaar (03425- 1589) ONE\ gende mensen op muziek van Pater Moeskroen. Foto Hans Roggen)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7