Tocht langs de bomen van landgoed De Boom Natuurwandeling in eigen omgeving Leusder Krant LANDGOED DE BOOM jnsdag 18 september 1991 Pagina 9 TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF Nu de vakanties weer voorbij zijn, is het weer tijd om de eigen omgeving nader te tkijken. En wie weet zijn er komend weekeinde gasten op bezoek. Zo'n wandeling is \isschien een aardige gelegenheid om hen eens kennis te laten maken met de natuur •in de Gelderse Vallei. Het is de bedoeling dat u de route op bijgaand kaartje zelf gaat jpen op een tijd die u het beste schikt, maar 's morgens vroeg is het 't mooist, fnderweg wordt u attent gemaakt op allerlei interessante dingen, die op het kaartje ■>et een cijfer zijn aangegeven. Als er kinderen meegaan, laat die dan de route op het iartje uitpuzzelen en de korte verhaaltjes oplezen. Ze zijn er dan meer bij betrok- tn. De hond mag mee, maar moet aan de lijn. Neem als het kan een verrekijker mee. cheur de pagina uit de krant en u kunt op pad gaan. Vandaag bezoeken we het fraaie landgoed De Boom, gelegen tussen Leusden en mdenberg. Het wordt een kennismaking met het persoonlijke werk van mr. A. J. de ■taufort, die in de tweede helft van de vorige eeuw dit landgoed heeft gesticht. 'ijinarchitect Copijn gaf hij opdracht een park aan te leggen rond het witte huis. i;middels zijn de boompjes van Copijn, na ruim honderd jaar, volwassen geworden, t nodig u uit om eens te gaan kijken naar het resultaat. 7. De Heiligenbergerbeek ten hoogte van de Schut 1. Het monumentale hek van het landgoed De Boom aan de Leusbroekerweg gelegd De meeste bomen, on der andere de treurbeuk rechts en de twee bruine beuken links, zijn nu zo'n 110 jaar oud. In het huis is het kantoor van de Stichting De Boom geves tigd. Verder huist er al jaren een Amerikaanse interkerke lijke organisatie, maar dat kunt u direct zelf lezen op het bord bij de oprijlaan. 9. Hoofdingang Vroeger was hier een mooie ijzeren brug over de beek, maar die hebben de Duitsers in de oorlog opgeblazen. De witte paaltjes met het opschrift De Boom aan de straatkant date ren nog uit de vorige eeuw. Aan de overkant van de Arnhemse- weg is het voormalige koets huis van De Boom Nu verder de beek volgen. Meteen ziet u rechts weer zo'n dode kronkel van de beek. Verderop gaat de Heiligenbergerbeek onder de weg door en komt in de Eem bij Amersfoort uit. Die kleine gele bloemetjes langs het pad heten hengel. Beginpunt 10. Mooi paadje Zo gaat de route verder langs de buitenkant van het park. Aan het pad kun je nog zien dat het vroeger goed onderhouden is. De hond van het nieuwe huis in de kwekerij zal wel weer blaffen. Rechts ligt een omge vallen boom met een enorme plak zand. Straks door wat hoog gras rechtsaf een ander pad vervolgen. 11. Kwekerij Tussen de Perzische be- reklauwen ziet u hier de ingang van de kwekerij van De Boom. Net als op zoveel andere land goederen is de tuin ommuurd om wildschade te voorkomen. Tegen de hoge muur werden vroeger perziken- en pruimen bomen geleid. Ook waren er grote kassen waarin druiven werden gekweekt. Er werkten in de dertiger jaren wel 16 tuinlieden. Groente en fruit, dat men in het huis niet nodig had, ging naar de veiling. De grote kassen zijn een jaar of 10 geleden afgebroken en een ge deelte van de tuin is nu in een weide veranderd Als u zo linksaf gaat komt u weer op de lange laan naar het beginpunt. Kijk halverwege nog even in de sloot langs de weide. Daar staat ook nog een enkele bosbies. U kunt de plant dan nog een keer van dichtbij bekijken Ik hoop dat u hebt genoten op De Boom: de Arnhemseweg tussen Amersfoort en Woudenberg ligt het landgoed De Boom. Bij oorbijrijdcn is het witte huis met de donkere luiken nog net te zien tussen de stammen de dikke eiken. Als het regent ziet het er altijd een beetje somber uit. Veel tijd van n is er niet, want iedereen heeft haast op de Arnhemseweg. landgoed De Boom in zijn huidige vorm is nog niet zo heel erg oud. Mr. A. J. de ifort, die enige tijd burgemeester van Leusden was, liet het landhuis in 1879 bouwen jn stuk grond dat hij door een erfenis verworven had. Later heeft hij er nog een aantal erijen bijgekocht. Zo kreeg het landgoed een totale oppervlakte van ruim 1000 ha. 6'. tiet witte huis LJe Hoorn, gezien vanaj ae Aimhemseweg. 3 De glimmende bladeren van aan de onderkant van de bla deren zitten haarbosjes in de nerfoksels De krimlinde is af komstig uit de Kaukasus. In middels zult u ook zien dat de directe omgeving van het huis niet toegankelijk is. 4.Schutpad Deze kaarsrechte laan heet Schutpad, genoemd naar de schut in de beek aan het einde van deze laan. Het is een oud kerkepad Mensen uit Leus broek liepen jarenlang via deze laan naar de kerk in Wouden berg Nu gaat men op de fiets of met de auto. Het Schutpad wordt als zodanig niet meer ge bruikt en is aan één kant hele maal dichtgegroeid. Straks krijgt u het huis De Boom goed te zien. 5. Opgehoogd pad Ga hier linksaf over dat met zand opgehoogde pad Dit was een paar weken geleden nog een modderboel. Dit pad is dus net op tijd opgeknapt. We gaan nu een gedeelte in met ondoor dringbare hakhoutbossen. Hier werd vroeger gejaagd. Dit is het domein van vogels en reeën. De laatste weken zijn we hier twee keer geweest. Beide keren zagen we hier tegen de avond een ree lopen. 6. Verboden toegang Dat komt mooi uit, want we moeten hier rechtsaf. Houders ie krimiinde van wandelkaarten kunnen nog een stuk verder wandelen. Aan het eind van dit pad is een bankje om even uit te rusten. Vorige week waren hier zoveel muggen dat we weer snel door moesten lopen. Verderop gaat de route langs de Heiligenber gerbeek. Aan de overkant staan een paar woningen Die mensen wonen daar even mooi. 7. Dode beekarm U komt hier langs een laagte waar vroeger de beek heeft ge lopen: een dode beekarm. Vaak wordt zoiets dichtgegooid, maar op De Boom heeft men dat zo gelaten. Naast de beken de gele lis groeit in deze dode beekarm nog een plant, die heel bijzonder is, namelijk de bosbies. Hij is te herkennen aan een pluim aren op één steel. Op geen enkel ander landgoed in de Gelderse Vallei heb ik de bosbies aangetroffen. Al spoedig komt u nu bij de schut. Vroeger was hier een stuw in de beek met een brug erover. Tot 1938 was de Heili genbergerbeek een bruisende beek Daarna is het Valleika naal gegraven. Nu stroomt er nauwelijks meer water door. Het is nu een langgerekte vij ver geworden met kroos erop. Rechts kijkt u nog even over het Schutpad. 8. Huize De Boom In 1879 is het witte huis ge bouwd en werd het park aan- Koetshuis park om het huis werd in de Engelse landschapsstijl aangelegd door tuinarchitect jn. familie van de bekende boomchirurgen uit Groenekan. 1882 betrok de heer De Beaufort met zijn vrouw en twee kinderen het mooie nieuwe huis. Het park met prachtige gazons, waterpartijen, stijltuinen met boomgroepen en Rekerij hebben in de jaren daarna er onberispelijk uitgezien. In 1929 overleed de heer leaufort en in datzelfde jaar stierf ook zijn zoon. Mevrouw De Beaufort was al 3 jaar eroverleden, zodat de dochter, mejuffrouw A. A. de Beaufort alleen achterbleef in het rhuis op het uitgestrekte landgoed, dat in die dagen ruim 60 boerderijen en woonhui- omvatte. Om te voorkomen dat het landgoed bij haar overlijden zou versnipperen Izij in 1948 de Stichting De Boom in het leven geroepen om het voortbestaan van het goed enigszins veilig te stellen. Mejuffrouw De Beaufort overleed in 1975 op 95-jarige ijd. Daarna werd ook het landhuis in de exploitatie van de stichting opgenomen. Zo [het landgoed De Boom in zijn geheel bewaard voor het nageslacht. Ilandgoed is genoemd naar een dikke wilg, die vroeger bij de tocgangsbrug naar het heeft gestaan. Sinds mensenheugenis prikte men allerlei bekendmakingen op die d. De heer De Beaufort kon geen betere naam voor het landgoed bedenken dan De i, want die naam was bij de bevolking een begrip geworden. De dikke wilg is reeks 1936 gekapt, omdat hij te gevaarlijk werd. keer, als ik een wandeling maak op het landgoed De Boom, wordt ik weer getroffen le fraaie oude bomen die er staan en de mooie onderbegroeiing van rododendrons en s. In de moerasjes groeit de voor de Gelderse Vallei zeldzame bosbies. Alleen dat al it een bezoek aan De Boom meer dan waard. 3.Krimlindes Rechts van het pad is een parkje met rododendrons. On getwijfeld ziet u ook de vier bomen met die glimmende bla deren en de afhangende tak ken. Dat zijn lindebomen, maar het is een speciale soort, die je niet zoveel ziet, namelijk de krimiinde. Deze lindesoort heeft glimmende bladeren en istische route i« De Boom zij-ingang van het land- De Boom ligt precies 15 er eter van de toren van •veld. Misschien een gelegenheid om op de m Daar De Boom te gaan, de (j£ kling te maken en weer op de fiets. Hier volgt de ook als u met de auto 0 eerst richting Scherpen- Bij het bord De Glind, >af. In De Glind, voorbij co orentje linksaf richting penzeel. Na anderhalve 3j. eter rechtsaf de Kolf- m erdijk op. Deze uitrijden n rechtsaf, de Voskuiler- p. Dit wordt na een paar aten Leusbroekerweg. lo: iop ziet u dan links van- zelf het monumentale hek van De Boom. Er is een kleine par keerplaats binnen het hek. Zet anders uw voertuig in de brede berm langs de Leusbroeker weg. Ziezo, de tocht kan begin nen. 1. Monumentaal hek Dit zware smeedijzeren toe gangshek met de hardstenen zuilen is minstens 250 jaar oud. Het is afkomstig van het huis De Briellaerd aan de Achter- veldseweg te Barneveld. Dit huis werd afgebroken in de zelfde tijd (1879) dat De Boom werd aangelegd. De Beaufort heeft het dus tweedehands ge kocht. Het valt al jaren onder Monumentenzorg, omdat het zo oud is. Neem verderop het eerste met gras begroeide pad links. 2. Zilveresdoorns Ongeveer 40 meter voorbij de afslag staan links, heel dicht bij elkaar, drie ruim 100 jaar oude zilveresdoorns. Ze heb ben een schilferige schors. Be kijk de bladeren die boven de weide hangen: de onderkant is zilverachtig wit De zilveres doorn komt uit Noord-Amen- ka en is al sinds 1725 in cul tuur Dan volgen nog wat struiken Dat is Amerikaanse vogelkers. Achter het bankje staat een aantal grote hulstbo men en nog wat verder een reusachtige zwarte walnoot met die fijne bladeren. De an dere boom met de groene bla deren is een grauwe walnoot. Beide bomen zijn ook afkom stig uit de Verenigde Staten. In de groep bomen in de weide staat ook nog een zilveres- doorn.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5