Panorama Lisiduna Leusden heeft de cultuur, die het verdient Leusder Krant Culturade met veel kraampjes, publiek en zonnestralen 0ensdag 18 september 1991 Pagina^ 7 pa/a turnt en aerobic-danst er vrolijk op los. Op de foto de konijnengroepmet plezier bewegen in wie pakken. Ook de oudere meisjes, samen met twee jongens, dansten er lustig op los. De publieke langstelling bij dit evenement was zeer groot. Foto Gerrit Jeuring Poseren voor de sneltekenaar, het was met de zon en de vele kraampjes bijna het Franse Mont Martre Da dame op de foto heeft er schik en gezien de resultaten lijkt dat terecht. (Foto Gerrit Jeuring) De Scouting-boys zorgen voor een gezellig vuurtje en een lekkere broodmaaltijd, succes verzekerd! De kinderen smullen van het eigen baksel. (Foto Gerrit Jeuring) Naam: Kees Koopman Beroep: Faciliteitenmanager bij Tros-televisie Bekend van: Tennisvereniging LTV Lockhorst USDEN - „Enorm gezel- ',was ongetwijfeld de meest ioorde opmerking over de Ituradc van zaterdag 14 ilember. In tegenstelling tot ngaande jaren had men ge ien voor de buitenlucht. Een liatief waarvoor de regen dag langer weg bleef dan iland. Met als gevolg een ge lige. ontspannen, zonnige sentatie van Leusdens Ituurgoed' met een kleine C. iet orkest 'Clique Panique' wrzaakte een bijna 'Brus- sfeertje van toen Brussel ;een zwierige stad was. Ter laan het andere eind van de rkt plaatselijke amateur- ïlders hun eigen Montmar- creèerden. De kraampjes rladen met in Leusden ge- akte produkten maakten de rkt. in het zonnetje vrolijk, pirerend naast bescheiden veemoedig. ■usden heeft de cultuur, die verdient", vatte Marlies k, lid van de Culturele Raad markt samen. Niet langer gt de sfeer vol hogere idea- die maar niet van de grond en komen, over de mani- atie. De Raad heeft geko- voor de basis. Op de markt d getoond waartoe sommi- .eusdenaren in staat zijn. Cultuur als hobbyscoop. rpsplein 1 de openingstoespraak van ry Hildennk, voorzitter de Culturele Raad, klon- de uitgangspunten door proken in het algemeen ir tot burgemeester en vvet- ders in het bijzonder, brak opnieuw een lans voor een aal Cultureel Centrum in •den. vergeleek eerder het cultu- leven van Leusden met een ént in diepe coma. Nu kon nelden dat zijn patiënt be te ontwaken. Maar zoals omapatiënten gebruikelijk noet van een nieuw begin worden opgebouwd en i herstel langzaam met veel .te. Het Franciscaner Milieupro ject had het wat dit betreft moeilijker. De postzegelver eniging De Loupe straalde een rommelig enthousiasme uit. De stand was een puinhoop. Over al postzegels, kinderen, boeken over en met, de te ruilen waar Zowel voor als achter de kraam verdrongen zich de liefhebbers voor een boeiend verhaal en een niet vermoede zegel Daar was belangstelling. Een eenzame 'gezonde brood jes' verkoper en later een ijs- boer waren zover het opviel de enige commerciële elementen De opgeroepen Leusdense straatmuzikanten hadden ver stek laten gaan. Alleen Tanja Tolboom speelde op haar harp Ze kreeg later versterking van een draaiorgeltje De optredens vormden een ver haal apart. Veel ruimte was er niet voor vrij gemaakt. De Kin- dercantorij bleek die dag te be staan uit zes kinderen op rij Ze begeleidden zichzelf op een fietsbel met een cultuurmin- nende ernst. Passend bij de bij na uitgelaten sfeer speelde het Drum-Lvrakorps van muziek vereniging Lisiduna en later het Jeugd- en Seniorenorkest van dezelfde club Het was en bleef druk. Veel mensen namen de 'Culturade' tijdens de boodschappen 'even' mee. Daarmee zijn de bedoe lingen van de Culturele raad, Leusden laat zien wat in Leus den allemaal kan, vervuld Maar toch blijft heel stiekem de wens leven. Waar zijn de professionele kunstenaars, die in of vanuit Leusden werken? Marlies Mak met haar sieraden en emailles, Francien van Westering met haar illustra ties, Machiel de Vos met zijn natuurfotografie, Alex Luigjes de glazenier, Dick Hartog de beeldhouwer, om er maar een paar te noemen. Zouden zij zich. verbonden door een Leusdens Kunste naarscollectief, bij een (ande re) gelegenheid kunnen pre senteren? Favoriete plek: „Eiland achter m'n huis" „Mijn favoriete plek is een eiland achter mijn woning, dat gezien moet worden als een uitloper van de Schoolsteegbosjes. Vervelend is alleen, dat ik er niet zo makkelijk kan komen. Het is pas bereikbaar als ik een vlot zou bouwen of mijn rubberen boot opblaas en daarmee de sloot oversteek. Lieslaarzen zou misschien ook nog een mogelijkheid. Maar dat heb ik er allemaal niet voor over. Bovendien is het waarschijnlijk maar beter als de mensen er zoveel mogelijk weg blijven. Ik neem in ieder geval genoegen, en dat doe ik maar al te graag, om ervan een afstandje van te genieten." Voor zover ik dat kan beoordelen heeft een gebiedje een enorme rijkdom aan flora en fauna. Ik heb me laten vertellen dat het eiland ecologisch gezien tot het complex van de Schoolsteeg bosjes behoort. En hoewel ik van huis uit echt geen natuurfreak ben, vind ik wel dat je zo'n groen paradijsje in zakformaat zou moeten koesteren „Er komt in ieder geval een grote verscheidenheid aan vogels voor: roodborstjes, koolmezen, merels, eksters, kraaien, houtduiven, ijsvogels vlaamse gaaien en zelfs uilen. Ook broeden er eenden en waterhoentjes en leeft het er van de kikkers. Verder is het zeer dicht begroeid. Er staan bomen als elzen, lijsterbessen en krentenbomen Ook komt er hop voor. Je weet wel, het gewas dat gebruikt wordt om bier van te maken." „De bomen die er staan hebben behoefte aan een hoge grondwaterstand. Ze houden zogezegd van natte voetjes. Omdat het eilandje zo dicht op de bebouwing ligt, zijn er speciale maatrege len genomen om de waterstand er kunstmatig te kunnen regelen Ik heb gehoord dat het in de bedoeling ligt dat het groen op het eiland eens in de zeven jaar wordt uitegdund. Als dat zo is, moet het binnenkort tijd worden dat het mes er weer eens ingaat. Medewerkers van de Plantsoenendienst houden nu met enige regelmaat de sloot schoon. De eerstvolgende keer moet ik ze wel even in de gaten houden. Anders kan ik m'n waterlelies, die ik er dit jaar in heb gezet, wel vergeten „Deze plek werkte zelfs zo inspirerend op mij, dat het enige gedicht wat ik ooit in m'n leven heb geschreven, hier ontstond. Het gaat zo: De takken van de wilg Strekken zich uit boven de sloot Een blaadje is gestorven Door droogte gekromd valt het van zijn loot Net boven het water wordt het gestopt in zijn val Door een onzichtbaar draadje van een spin Daar kom ik goed van af. denkt het blaadje Het moment daarop ligt het erin „Leuk, hè0 De wilg is trouwens een dichterlijke vrijheid die ik me veroorloofd heb. Die siud hier namelijk helemaal niet." Volgens Hildennk is er hoop. De reakties van het publiek op de sfeer en het gebodene geven hem hiertoe alle gelegenheid. Even leek 't Erf echt een dorps plein waarop Leusdenaren el kaar graag ontmoeten De weemoed ging niet uit naar vervlogen idealen De deelne mers hadden naar kunnen ge presteerd 'De vrije kwasten' met hun voorliefde voor por tretten waarop de makers trots zijn. Carel Elemans, de foto graaf met kunstzinnige zwart-wit foto's, die af en toe 'verantwoord ondeugend' zijn, Marianne in 't Veld aardig be dreven in het draaien van roomstellen zoals Serafina de Maar al bakken vol zeefdruk- kaarten kon laten zien. Ama teurkunst getuigend van en- Schminken is en blijft leuk. Na verloop van tijd loopt er een groot aantal kinderen over de Culturade met fraai beschilderde gelaten. Eerst even stilzitten en dan maar par ader en...(Foto Gerrit Jeuring) thousiasme en doorzettings vermogen. maar zonder pre tenties. Daartussen een aantal vereni gingen. die het met in de eerste plaats van de creativiteit moest hebben De verenigingen pro beerden hun 'winkel' te verko pen met een groot aantal fol ders Al dan niet verluchtigd met oude krante-artikelen, gelegenheidsfoto's of op hob bypapier geschreven teksten In vergelijking tot de kraam van de Zonnebloem (vol vrolijk gebreide baby- en kleuterkle ren. knuffels en pannelappen) trokken de 'leerzame' stands minder aandacht. De Vrou wenraad. met stapels folders en zes kleine fotootjes, zag ge lukkig veel bekenden langsko men, die goed waren voor een praatje. Kindercantorij Leusden compleet met fietsbel en vaandels maakt er een muzikale kijkshow van op de Culturade, zaterdag op 't Erf in Leusden.(Foto Gerrit Jeuring)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7