Aardgaskraan kan binnenkort wijd open .Leusder Krant. let weer in eigen regio Onverwachte plensbuien Kazerne domein van kinderen L E U S D E N Gasbedrijf maakt einde aan 'ouderwets' stoken Peuters en kleuters Y W//J Stijve Klaverzuring Pagina 5 LEUSDEN - De open 'zater'- dag van de brandweerkazerne is een groot succes geweest. Honderden kinderen namen een kijkje in 'hun toekomst'. Na de officiële opening door CdK Beelaerts van Blokland was de kazerne in de middag het domein van de jeugd De toespraken door burgemeester Panis, de CdK, de commandant Blokker en de bouwer Bruil waren in de ochtend welbe steed aan de oren van de geno digden. De historie nam in het gesprokene een belangrijke plaats in, terwijl de kinderen zich buiten al voor de deur ver drongen. kunstenaar van het beeld, Peter de Leeuwe, heeft gekozen iorde reddende funktie van de brandweerlieden. In de bekende witek-greep wordt een slachtoffer afgevoerd. Het beeld staat or de kazerne aan de Burgemeester van de Postlaan.fFoto Jan t) LEUSDEN - Citaat uit een voorstel van de gemeenteraadsverga dering van deze maand: ,,In de gemeente Leusden zijn nog steeds enkele gebieden, die niet op het aardgasnet zijn aangesloten.'' Bijna dertig jaar na de ontdekking van de 'bel' bij Slochteren een onbegrijpelijke of op z'n minst opmerkelijke mededeling. Vrijwel heel Nederland schakelde in de periode die volgde immers over van brandstoffen als olie en kolen op aardgas. Uit het raadsvoorstel blijkt dat het om aansluitingen gaat in buitengebieden als de Leusbroekerweg, Langesteeg, Stouten- burgerlaan, Asschatterweg, Arnhemseweg en Moorsterweg. En dat maakt het ontbreken van de aansluitingen volgens woord voerder Damen van het Gasbedrijf Centraal Nederland (GCN) juist weer wel verklaarbaar. Zijn bedrijf is verantwoordelijk voor de aansluiting van de woningen op het hoofdnet. ,.Dat is in deze gebieden nu eenmaal een kostbare zaak," legt hij uit. „Vanaf 1984 zijn wij bezig langzaam maar zeker de buitengebieden van aardas te voorzien. Wij sluiten deze huizen echter alleen aan als ons bedrijf winst heeft ge maakt en wij dus geld over hebben Over 1990 hadden wij een positief bedrijfsresultaat, dus kunnen wij weer meer hui zen aansluiten." Daamen schat dat na deze operatie nog ongeveer 50 hui zen en bedrijven in Leusden over blijven, die het zonder aardgas moeten stellen. Voor de eeuwwisseling moet dat eu vel echter zijn verholpen Maar dan moet de gemeente Leusden bereid zijn mee te betalen Het gaat nu om 56 aansluitingen. Als de gemeenteraad het voor stel van burgemeester en wet houders goedkeurt om hier voor 84 000,— beschikbaar te stellen zijn dus aan twee voor- waarden voldaan. Maar daarmee zijn de leidin gen nog niet gelegd. Het GCN wil ook dat 70 procent van de bewoners bereid zijn een be drag van 1900,— per aan sluiting te betalen. Vanaf 1988 maken G. Apeldoorn en J Barten, die beiden op de Leus broekerweg wonen, zich sterk voor de aansluitingen. Zij gin gen bij de mensen langs voor handtekeningen en volgens hen haalden zij zonder pro bleem het percentage van 70 procent Toch is niet iedereen direct even enthousiast. Vooraan de Leusbroekerweg woont de fa milie Blotenburg in een huur huis van de Stichting De Boom „Wij moeten eerst maar eens zien hoeveel het ons gaat kos ten," zegt het echtpaar. „Al leen de aansluiting van de wo ning op het hoofdnet is niet voldoende Er ligt in het huis geen enkele leiding, dus dat moet allemaal nog aangelegd worden Dat gaat natuurlijk ook veel geld kosten Wij weten nog helemaal niet of wij dat moeten betalen of de huisbaas. Er is ook nog helemaal nie mand van het gasbedrijf ge weest om ons te vragen of wij mee willen doen." Middenin de kamer staat een kolenkachel en het kookstel brandt op Butagas. „Wij zijn niet anders gewend," zegt me vrouw Blotenburg Op het erf staan enkele tientallen Buta- gasflessen, een voorraad die niet alleen voor het echtpaar bestemd is, maar waar ook an dere buurtbewoners gebruik van maken Voor de familie Blotenburg hoeft daar geen vernadering in te komen. Toch zien ze wel één voordeel van aardgas. „In de lente en de herfst zijn er dagen dat het te koud is om geen verwarming aan te hebben. Het is echter een heel gedoe om de kolenkachel voor één dag aan te doen Dat gaat allemaal veel gemakkelij ker met aardgas." Dat vindt mevrouw Barten, die enkele honderden meters verderop aan de andere kant van de weg woont, ook. Twij fels, zoals de familie Bloten burg die heeft, zijn bij haar echter afwezig. Zij is er zoge zegd klaar voor, want bij de verbouwing van haar woning hebben haar zoons in het huis al de leidingen gelegd. „Ze hoeven hier alleen nog maar van de weg naar het huis een gleuf te graven en de leiding te leggen." Nu heeft zij nog buiten het huis een gastank, die zij ge bruikt voor het kookstel- Dat zal straks dus vervangen wor den door aardgas. Van één ding zal zij echter geen afscheid ne men „Ik stook de kachel al ja ren op kolen Dat wil ik zo hou den, want dat bevalt mij goed Zolang ik op kolen kan stoken, ga ik daar mee door Eén huis aan de Leusbroe kerweg zal door de GCN wor den overgeslagen De woning van de familie Van Loenen werd namelijk al eerder op het net aangesloten. „Een paar jaar geleden kreeg het stuk weg tot aan restaurant De Mof al aardgas," vertelt de heer Van Loenen „Wij zaten net aan de verkeerde kant van de Ha- mersveldseweg en kwamen dus eigenlijk niet in aanmerking. Ik heb toen gevraagd of ze de leidingen naar ons konden doortrekken, omdat ze toch al vlakbij waren. Toen was er al sprake om de rest van de Leus broekerweg op het net aan te Veehouder Barten bij zijn propaantank: „Ik heb een bom op mijn erf "(foto: Hans Verhorst). sluiten. Er is toen een installa tie aangelegd om de druk van de hoofdleiding te kunnen verlagen tot het niveau dat ge schikt is voor de 'gewone' lei dingen." Van Loenen heeft een rund veehouderij en gebruikt vooral aardgas in de woning. „In de stallen gebruiken wij electri- citeit voor de boilers Wij ger- buiken die om de melkinstal- latie schoon te spoelen met warm water Dat moet precies 80 graden zijn." Wat hem be treft maakt het daarom niet zo veel uit of zijn woning wel of niet voorzien is van aardgas, hoewel hij denkt dat het goed koper is dan andere brand stoffen. Veel belangrijker vindt hij, dat de buirtengebie- den worden aangesloten op de hoofdriolering. „Nu lozen wij nog op het oppervlaktewater, maar dat kan straks niet meer. omdat de milieuwetgeving strenger wordt Dat is ook de mening van J Barten, een van de mensen die de buurt gemobiliseerd heeft om het gasbedrijf over de streep te krijgen De mensen die nog twijfels hebben, zullen volgens hem uiteindelijk ook tevreden zijn „Oude mensen, die nu nog op kolen of hout stoken, zullen straks blij zijn, als zij niet meer midden in de winter naar buiten hoeven om de kachel bij te vullen," denkt hij Daarom is hij blij met de aankondiging dat de aanslui tingen er komen, maar heeft nog wel twee wensen. „De GCN zou zo snel moge lijk met de aansluitingen moe ten beginnen Als ze wachten tot de winter, is de grond straks bevroren en kan het niet eerder dan het voorjaar. En als ze dan toch beginnen te graven, kun nen ze net zo goed ook de riole ring doen, want het is natuur lijk onzin eerst het gat voor de gasleidingen te graven, die dicht te gooien en korte tijd later hetzelfde gat weer open te maken. Het moet toch mogelijk zijn om gas en riolering tegelijk te doen." Barten zal overigens blij zijn als de gasleidingen aangelegd zijn. „Ik heb nu achter op het erf een gastank staan met een inhoud van 8000 liter. Eigen lijk is dat een bom, want ik moet er niet aan denken als dat ding ontploft De tank is be doeld voor de varkensfokkerij. De schuur met de 150 fokzeu- gen moet op temperatuur ge houden worden, want de pas geboren biggen kunnen niet zonder warmte. „Wij moeten de inhoud van de tank in de gaten houden, want als die leeg LEUSDEN - De Kruisvereni ging organiseert voor haar le den een gespreksgroep voor ouders van kinderen en peu ters. Men krijgt daarbij infor matie over de lichamelijke en emotionele ontwikkeling van peuters en kleuters. Het gaat daarbij over onderwerpen als eten, slapen, zindelijk worden, angst, jalouzie, regels en gren- dreigt te raken, moeten wij natuurlijk op tijd bij bestellen. Voor het huis en de stallen ge bruiken wij ongeveer 26.000 liter gas De tank moet dus ongeveer drie keer per jaar worden bijgevuld. Bij aardgas hoeven wij daar niet meer op te letten." Ook Barten is klaar voor de 'omschakeling'. „Enkele jaren geleden hebben wij een aard- gasfornuis gekocht. Die heb ben wij toen omgebouwd voor propaan. Maar met enkele kleine ingrepen is het fornuis zo weer geschikt voor aard gas." Dat de knoop nu doorge hakt wordt door de GCN gas bedrijf kon volgens Barten niet op een beter moment. „Er zijn hier in de buurt een aantal be drijven, die voor de beslissing staan om installaties te ver vangen De kaasboerderij ver derop bijvoorbeeld heeft een kapotte ketel en wil weten of die vervangen moet worden of dat er gewacht kan worden op het aardgas." zen. De bijeenkomsten zijn ge pland op de donderdagavond. 26 september. 3, 10, 24 en 31 oktober van 20.00 tot 22 00 uur en zijn m het wijkgebouw aan de Rozengaarde 33. De kosten bedragen 10,— per persoon. Opgeven voor 18 september op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. Telefoon: 948875. Als de wolken aan lek kage onderhevig zijn en druppels produceren noe men wij dat verschijnsel regen Soms krijgen we ze dagelijks op de boterham geserveerd, maar de laat ste tijd maakten de regen makers er maar een potje van. Zondag echter, wer den de waterkranen lokaal en onverwacht wagenwijd opengezet. Tussen Hilver sum en Zwolle ontstonden zware plensbuien, die nog al wat wateroverlast be zorgden. In Hattem viel 23 mm. Ook in onze regio trokken stevige buien over. In Achterveld werd maan dagochtend 8 mm opge vangen, in Leusden 7. De zwaarste buien trokken echter langs ons gebied. In Barneveld bijvoorbeeld viel 17 mm, in Terschuur 15 en in Harderwijk 18 mm. Ook maandag hielden we het niet droog. Vanaf de Britse Eilanden naderde een frontensysteem en dat zorgde opnieuw voor een hoeveelheid broodnodige regen. In Achterveld werd gisterochtend 11 mm af getapt In twee etmalen is bijna de gehele augustus- hoeveelheid in de meters beland. Nu we toch terugblikken kijken we nog even naar het vorige weekeinde. September fungeert in ons klimaat als overgangs- maand van de zomer naar de herfst Niet zelden schotelt de maand een na zomers toetje voor, maar het kan rond deze tjd al flink rumoerig worden als depressies de heerschapij opeisen en de bladeren aan een eerste vuurproef bloot stellen. Tot aan dit week einde kregen de raddraai ers nauwelijks een schijn van kans. Steeds waren hogedrukgebieden ze te snel af. Zaterdag werd door een dergelijk vrien delijk systeem op het vasteland van Europa een heerlijke dag geserveerd. De zon, die toch al de nodi ge overuren heeft gemaakt, scheen volop en het kwik in de thermometerbuis werd geen strobreed in de weg gelegd Het werd met ruim 24 graden nog bijna een zomerse dag. De ko mende dagen liggen we op het grensgebied tussen een hogedrukgebied op het vasteland van Europa en een diepe depressie, die de vlam in het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen in de pan laat slaan. Fron ten van die stormdepressie komen weliswaar dichtbij ons land, maar nemen sterk in activiteit af De kans op regen van betekenis is tot aan het ko mende weekeinde niet erg groot De temperatuur blijft bij dit alles in een uitstekende vorm. De 20 gradengrens vormt geen al te grote hindernis en dat betekent dat we boven onze stand leven. Gemid deld hebben we nu recht op een graad of 18. De hoofd rolspelers op de weerkaart nemen een ietwat afwach tende houding aan Zolang de hogedrukgebieden op het vasteland de touwtjes nog aardig in handen we ten te houden, komt er in onze omgeving geen di recte doorbraak naar echt herfstweer. Daartoe zou den de depressies flink wat brutaler moeten worden en zich meester maken van het Noordzeegebied. Volgens de laatste com puterberekeningen zou dat in het komende weekeinde of vlak daarna wel eens kunnen gebeuren Maar daarbij past natuurlijk wel de nodige voorzichtigheid, gelet op de sprong in de verre toekomst. Een echte nazomer en herfstbloeier is de Stijve klaverzuring van de meer dan duizend soor ten klaverzuring, die over de wereld zijn ver spreid, is deze één van de weinige soorten die in ons land voorkomen. De soort is hier zelfs niet in heems maar afkomstig uit Noord-Amerika. In 1658 werd het ingevoerd in de botanische tuin van Oxfort en sindsdien heeft het kans gezien om zich over geheel West- en Mid den-Europa te versprei den. Reeds in de acht tiende eeuw kwam het in ons land al algemeen voor. Die snelle versprei ding was mogelijk door dat aan de top van de draaddunne onder grondse worteluitlopers knolvormige winter- knoppen ontstaan waar uit het volgend jaar nieuwe planten groeien. Deze knoppen werden ge makkelijk met andere planten en gewassen ver spreid. Ze zijn ook de re den dat, als we de plant uittrekken er volgend jaar, op dezelfde plaats, weer nieuwe planten ont staan. Stijve klaverzuring heeft een opstijgende, vrij dikke en aan de voet roodgekleurde stengel. De bladeren bevinden zich hoofdzakelijk aan de bovenste helft van de plant. De bladeren heb ben de typische driede lige vorm als die van kla ver met drie evengrote, hartvormige deelblaad- jes. Ze staan haaks op een lange bladsteel waarmee ze elk door een ge wricht je zijn verbonden. Ook aan de voet van blad- en bloemstelen be vinden zich dergelijke ge- wrichtjes. Bij zeer zonnig weer, of bij langdurige droogte, kan de plant hierdoor de 'slaapstand' aannemen om verdam ping te verhinderen. De helften van de deelblaad- jes vouwen zich daarbij tegen elkaar De kleine, zwavelgele bloemen zijn alleen bij zonnig weer ge opend Klaverzuring houdt van lichte, vochtige, humus- rijke grond Ze verdra gen lichte schaduw en groeien vaak onder heg gen en licht struikgewas. De vruchten zijn vijfhok- kige, langwerpige zaad dozen, waarvan elk hok met een overlagse spleet opengaat. Wanneer de vruchtdoos uitdroogt en tenslotte scheurt, werkt deze als een katapult die het zaad met kracht weg schiet De naam klaverzuring behoeft eigenlijk geen verklaring, klaver herin nert aan de gelijkende vorm van de bladeren met die van klaver en zu ring duidt op de zure smaak van de plant. Die zure smaak is te danken aan het oxaalzuur dat de plant bevat. De familie naam Oxalis betekent zo veel als zuur-zout. Omdat de plant hier niet in heems was maar in latei- eeuwen is ingevoerd, heeft het geen rol ge speeld in volksverhalen of in de volksgenees kunst G. van Leeuwen m kinderdroom gaat voor velen op deze zaterdagmiddag in vervulling. In een heuse brandweerga- \ge en dan bijna overal aan mogen komen. De sirenes en de brandweerspuiten werken overigens nfect. De jeugd van Leusden heeft het nu zelf kunnen constateren. In totaal wordt de opkomst xhat op ongeveer tweeduizend mensen. Foto Jan Pit) C,v i.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9