Leusder Krant 'Leusden kan wel leven, als er maar iets te beleven valf ierfst van start Jaarmarkt is lopen, kijken en kopen ...zoveel als mogelijk is gdag 25 september 1991 Pagina 5 /v?LO rO C Lekker snuffelen en goedkoop met de spullen huiswaarts keren Daarbij nog eens muzikale toegiften en bekende namen op het podium: De Jaarmarkt is er voor iedereen!(foto Hans Verhorst) Het grasklokje is de minst zeldzame van de klokjesfamilie, een plan- tcnfamilie die in Neder land in zijn geheel is be schermd. Tot voor kort waren de grasklokjes al gemeen. maar de laatste tijd zijn ze, niettegen staande die bescherming, in aantal sterk achteruit gegaan. Zijn ze. wat hun stand plaats betreft niet erg kieskeurig, ze voelen zich toch het beste thuis op nogal arme, droge zand grond en komen daar voor in schrale graslan den, wegbermen en hei depaadjes. We kunnen ze zelfs aantreffen in de voegen van enigszins vochtige, oude muren. Dat ze de laatste tijd zeldzamer zijn geworden is hoofdzakelijk een ge volg van het gebruik van herbiciden en overbe mesting. Zo zijn ze terug gedrongen naar minder bemeste stroken, onder afrasteringen, onge stoorde grasbermen en dergelijke, niet veel meer voorkomende plaatsen. Het grasklokje komt voor in allerlei vormen. Zo komen vormen voor met onvertakte en slechts een enkele bloem dragende stengels, maar ook met rijkvertakte stengels met veel bloe men. De wetenschappelijke naam campanula is een verkleinwoord van het Latijnse campana, wat klok betekent, naar de vorm van de bloem kroon. De soortnaam, ru- tondefolia, betekent let terlijk rondbladig, of met ronde bladeren. Die naam kan verwarring scheppen, want soms vindt men aan de plant in het geheel geen ronde bladeren maar alleen vrij smalle, lijnvormige. Rond zijn namelijk al leen de onderste bla deren, die in de bloeitijd vaak reeds zijn verwelkt. De stengelbladeren zijn heel smal, net als die van grzissen. Vandaar de Ne derlandse naam: Gras klokje, wat dus niets te maken heeft met de groeiplaats, tussen het gras, maar slaat op de blad vorm. De bloemknoppen zijn eerst omhooggericht en gaan pas hangen als de bloem bijna opengaat. De openingen van de doos\Tucht bevinden zich aan de basis en de wind moet de vrucht wel zeer krachtig schudden willen de zaden er uitrol len. Zo is de kans groter dat de zaden verder van de moederplant terecht komen. Bij zijn verwant, het zeldzame Weide- klokje, blijft de doos vrucht rechtop staan, maar heeft de openingen in het bovengedeelte, met daardoor hetzelfde resultaat. Veel gebruik is in het verleden van het gras- klokje niet gemaakt. Een enkele maal werd het aanbevolen bij vallende ziekte. Aan de kinderen werd verteld dat het zou gaan onweren als ze de bloemen plukten. Wat daarvan de rede was is niet recht duidelijk want de bloemen bloeien niet aan de waterkant en ook niet tussen het koren, dat bij het plukken platge trapt zou worden. G. van Leeuwen siert maandagmiddag b herfst een feit Het den van het nieuwe :en ging gepaard met af en toe pittige zuid enwind. De depressies *n wat dat aangaat de Hoder goed in de gaten :üden, want voorlopig zij aan zet. De hoge- '"gebieden hebben een ge schuiplaats gevon- m de zuidelijke helft Europa. Daar is de zo- nog altijd niet versla- Het wordt in de ttse binnenlanden nog dijks warmer dan 30 ■en. Toch lijkt septem- met direkt van plan remmen los te gooien. 8 weliswaar een zeer 'ie straalstroom actief de Oceaan, maar een end hogedrukgebied ft de glijbaan een te af. Daardoor kun- teonrusstokers niet zo 1 het Noordzeegebied inwandelen en dat idt ons voor de eerste najaarsuitspattin- Over de temperatuur !en we ons voorlopig zorgen te maken. Die aardig in vorm, om- wind zowel aan de als in de hogere la gen van de atmosfeer in de zuidwesthoek kampeert. Dat verzekert de aanvoer van vrij zachte en vochtige luchtmassa's De zon is het slachtoffer geworden van de gewijzigde menukaart Toch is op de meeste plaat sen al het normale aantal zonuren voor de eerste herfstmaand bereikt of overschreden (135.2 uur). Alles wat we nu krijgen is dus meegenomen. Maan dag trok een storing via de Britse Eilanden naar het noordoosten. Het systeem diepte uit tot 965 millibar ter hoogte van de Faroër en zorgde in het zeegebied ten noorden van Schotland voor zwaar weer. Aan de staart werd een fronten systeem meegetrokken en dat passeerde gisternacht met wat nattigheid en een aanwakkerende wind Gisteren lagen we in de zo genaamde warme sector. Dat is een zone tussen het warmte- en het koufront in In het koufront kwam een aparte storing tot ont wikkeling, hetgeen de voorwaartse verplaatsing liet stagneren. Dat kan vandaag tot neerslag van meer betekenis hebben tnlijke jaarmarkt puilde uit van publiekskoopjes; de ene stunt na de andere moest de koper Hoe ontstellend druk het dit jaar opnieuw was blijkt uit deze l, ien tot aanschaf.(foto Hans Verhorst) overzichtsfoto van 't Erf. Het was schuifelen geblazen om alle I kraampjes mee te kunnen pakken. Maar het weer en de koopjes zaten mee, dus geen wanklank te bespeuren.(foto Hans Verhorst) Marco Borsato De muziek was, meer dan voorgaande jaren, verdeeld over de markt. Vier groepen uit Leusden en een paar 'lawaai schoppers' uit Hoogland, zorg den voor opstoppingen waar het maar net kon. Voor de kin derprogramma's op het po dium bestond een redelijke belangstelling. De parkeer plaats naast het gemeentehuis stond rond zeven uur voor ongeveer de helft vol. De meeste ouders droegen hun kinderen op de nek. De clowns van de Klip Klapshow deden hun best het jonge publiek bij hun optreden te betrekken. Trio Los Musicales trok min der belangstelling. De Zuid- Amerikaanse musici verzorg den de achtergrondmuziek van de markt. Ze stonden er op af stand, wat verloren bij. Caspar Lapré liet voor de zo veelste keer zien waartoe Leusdense vrouwen in staat zijn. Als ze maar lang genoeg naar de sportschool gaan. De toeschouwers leken vooral op zoek naar bekenden op het to neel. Marco Borsato trok vooral het jeudige publiek. Hoewel de optredens goed verzorgd wa ren lag het podium te decen traal om het hart van de markt te kunnen zijn. De parkeer plaats blijft een winderig gat waar moeilijk sfeer te maken is. De organisatoren, bij monde van H. van Schaik, spraken van een groot succes. „We heb ben opnieuw duizenden men sen 's avonds de straat opge kregen en een plezierige avond bezorgd", stelde hij na afloop tevreden vast. „Leusden kan wel leven, als er maar iets te beleven valt". Menig optreden op de jaarmarkt zorgde voor verpozing bij het langstrekkend publiek Bekende namen als Circus Custers, Marco Borsato en The Hammerfield Stompers deden welluidende klanken over het plein schallen. Hier is trio Los Micalos aan het werk (foto Hans Verhorst) geleid, mogelijk zelfs met onweer. Het kolossale de pressiesysteem glijdt heel langzaam in noordoostelij ke richting, maar behoudt nog even greep op ons weerbeeld. Offenbach laat vanaf vrijdag een depres sie uitzakken boven de Golf van Biscaije. Dat zou volgens de Duitsers kun nen leiden tot een warme zuidelijke stroming. Ook Bracknell ziet daar wel brood in. Laten we nog even teruggaan naar afge lopen zaterdag Toen schotelde september ons nog een fraaie nazomerdag voor De zon kreeg veel speelruimte en werd in de vroegte gelukkig niet de voet dwarsgezeten door mistbanken. De thermo meter kon snel aan de slag en na afloop bleek dat er in het zuiden van Limburg zelfs een officiële zomerse dag op de buis werd ge drukt. De luchthaven Beek noteerde 25 7 graden In onze regio was het kwik minder uitbundig, maar steeg nog altijd ruim boven de 20 graden. Zondag kreeg het weerbeeld al een wat meer herfstachtig tin tje. Er vielen enkele buien met in Achterveld 4 mm neerslag. Totaal is daar nu 27 mm septemberregen neergedaald en dat is ruim beneden normaal DEN - De jaarlijkse bra lde Hamershof, uit zijn rgToeid tot een jaar had opnieuw alle om deden mee. Een heerlij- omeravond, welwillend ken een kleine, maar kkelijke kermis. De irkt dankt haar klandi- mg niet meer uitslui- an Leusdenaren. De akomen uit de wijde mg. Allemaal bereid om voor voetje tussen de odoorgeperst te wor de kramen veel tassen, fo, kleding, dekbedden, jed en vooral eten. De plantenman stond strategisch opgesteld aan het einde. Wie eenmaal bezweken was voor zes grote planten voor vijfen dertig gulden, kon onmogelijk de markt nog op. Het leek of het publiek voor al uit kijkers bestond. Ondanks de aantrekkelijke aanbiedin gen, koopjes en voor Leusden uitzonderlijke produkten (zo als legerpetten en vlaggen). Naast veel bekende stands een paar opvallende nieuwe. Zoals de lijstenmaker, die met onver wachte materialen, vakwerk leverde, de Haïtiaanse kunst van de Solidariteitswinkel en opvallende klokken. Het was haast te druk om te kopen. Wie wilde blijven staan om ergens te kijken, wist dat hij daarmee de doorgang nog smaller maakte. Iets kopen betekende voor de rest van de tocht de handen vol hebben. De enkeling, die het waagde om zich met hond, wandelwagen of, zelfs èn, kleuter in de massa te begeven, ontdekte hoe wei nig voetruimte men elkaar liet. Het was druk, maar gezellig. Niemand had haast, niemand had een doel en maar heel wei nig mensen hadden verwach tingen. Het traject tweemaal lopen, was min of meer ver plicht. Éénmaal heen en een maal terug, want twee meter oversteken, laat staan tegen de stroom in lopen was onbegon nen werk. De parkeerplaats achter de Cl000, bleek een onverwachte oase. Het ene moment liet men zich voortduwen over de haast onherkenbare Hamersveldse- weg, het volgende stond men in alle rust tussen de occassions, in de buurt van een lekker spe lend Dixielandorkcst. rschillende showblokken werden verzorgd door Sport 2000. Elk blok werd ingeleid door de jjanse Company, (foto Hans Verhorst) De jaarlijkse kermis nabij De Koningshof trok zaterdag veel belangstelling.(foto Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5