V h Panorama Lisiduna .Leusder Krant. Menin9en iülisi Meanderen van levensbelang voor voortbestaan dieren en planten LEUSDEN Nieuws uit de verenigingen etsen in usden idelessen I iïiiliedag I e Loupe' Idy Doorenbos iHakhorst Expositie over de landschappelijke waarden Rechtspraak s KIY Tienersoos Auto en milieu Gospel-event Postzegelbeurs afgelast Schade Bluesrock in The Wish Nieuws uit de verenigingen Rugschool Seizoenstart De Til Wereldwinkel heropent ,God, wat een gaf ^nsdag 25 september 1991 Pagina 7 JSDEN - „Is Leusden een vriendelijke gemeente?" vraag staat centraal op een aikomst van de Eerste Ne- [jndsc Fietsers Bond [pB), die zaterdag 28 sep- oer in De Til wordt gehou- Deelnemers wordt ge- ■,;d een zelfgekozen fiets- e naar De Til te becom- lariëren en gevaarlijke ten te inventariseren. De punten zullen worden gd aan een forum van (Jndigen uit de ENFB. Het bedoeling dat één en an- in een later stadium onder undacht van de gemeente vjt gebracht ok zal de behoefte worden erzocht om een eigen FB-afdeling in Leusden op :hten Leusden ressorteert nog onder de afdeling jsfoort. bijeenkomst begint om- Is 15.30 uur (aankomst de deelnemers bij De Til >n 15.00 uur en 15 30 uur) duurt tot ongeveer 17.00 SDEN - Het Comité Mi- >rg Leusden geeft in de van 30 september tot 4 è>er heidelessen op Leus- basisscholen. Naast een ,etische gedeelte bestaan ssen voor een belangrijk uit werkzaamheden in de tijk. ttCML bezoekt achtereen- tns De Groenhorst. De 50 bit. De Klimrakker, De 'i enberg en 't Palet. 'SDEN - De Leusdense niging van postzegelver- 30 elaars 'De Loupe' houdt 29 september een fa- y. De bijeenkomst It gehouden in de kantine de Hogeschool Midden- irland aan de Olmenlaan zaal gaat om 13.15 uur iDEN - Jazz Sociëteit len presenteert zondag- lag om 14.30 uur in de iorst Eddy Doorenbos ;/piano) met begeleiding Andy Louis. Gerard Teu- :n en Pardy Leopold, renbos is een van de meest agrijke vocalisten van net de Tweede Wereldoorlog. Tote doorbraak voor Eddy ai in 1947 toen hij toetrad »e Miller's, onder leiding Ab de Molenaar. Met Pia bepaalde hij de vocale d van het sextet Hij wint S56 en 1957 de Rhythm's LEL '"DEN - Tijdens de weck van het Landschap, die gehouden wordt van 21 tot en met 29 september, wordt door de stichting „Het Utrechtse Landschap", een expositie ge houden in het Lockhorsterbos, het eerste bezit van de stich ting, waar voor dit doel een tijdelijk bezoekerscentrum is ingericht. Het thema van de week van het landschap, die door alle provinciale Land schappen en Natuurmonu menten wordt gehouden, is dit jaar „de linten in het land schap", die een ecologische verbinding vormen tussen de verschillende natuurgebieden. Die linten kunnen boomsin gels, houtwallen, spoorber men, rivieren, beken en heggen zijn, die zorgen dat afzonder lijke leefgebieden geïsoleerd komen te liggen, waardoor de kans van uitsterven van soor ten platen en dieren zeer groot is. De Heiligenbergerbeek is zo'n lint, die onder andere, de verbinding vormt tussen het Lockhorsterbos en de Treek. Daar is de expositie voorna melijk aan gewijd. Buiten de individuele bezoekers, die zeer gastvrij worden ontvangen, is het de bedoeling dat 1300 schoolkinderen uit onder an dere LTtrecht, Maarssen, Amersfoort en Zeist de ten toonstelling zullen bezoeken. Om de kinderen te vervoeren rijden er twee „Groene-Ree- bussen" die voor gratis vervoer zorgen. Op het terrein staan een paar tenten opgesteld. In de ene tent is een diapresentatie en in de andere een leerzame tentoon stelling die op duidelijk wijze het ontstaan van beken en in dit geval voornamelijk die van de Heiligerbergerbeek laat zien. Door middel van een mo del, waarmee de kinderen zelf mogen experimenteren, wordt aanschouwelijk aangetoond hoe belangrijk het meanderen, het in bochten slingeren, is voor het voorbestaan van dier lijk en plantaarig leven in de beken. In enkel aquaria is dit leven te zien. Aan de oever van de beek zijn een paar steigers gebouwd waarop de kinderen met een schepnetje zichzelf kunnen overtuigen. 's Middags om twee uur wordt elke dag een excursie ge maakt over het „schouwpad" langs de beek, dat voor dit doel tijdelijk is opengesteld. Deze wandeling gaat tot - en ge deeltelijk door het landgoed de Treek en duurt twee uur Er is echter zoveel te zien dat een belangstellende wandelaar er beter een uurtje meer voor kan uittrekken, wil of kan men echter zo'n lange wandeling niet maken dan is een wande- Een kijkje op de overzichtstentoonstelling in een tent in het Lockhorsterbos. Het landschap, en dan met name de Heiligenbergerbeek, staat centraal. Bussen met (Leusdense) schoolkinderen zijn inmiddels al wezen kijken.(Foto Hans Verhorst) ling langs de beek en door het Lockhorsterbos ook alleszips de moeite waard Het tijdelijke bezoekers centrum is nog geopend tot en met dit weekeinde. Om kennis te maken met het werk van de stichting „Het Utrechtse Landschap" krijgt men bij een bezoek aan de expositie een ex emplaar van „Mijn Land schap", het zeer fraai uitge voerde orgaan van de stichting. Ook kan een gratis exemplaar van dit blad, evenals een folder van de „week van het Landschp", worden aange vraagd bij de Stichting Het Utrechtse Landschap, Postbus 121, 3730 AC De Bilt, tel. 030- 205555. De heer Snoek reageert verbol gen op de rechtspraak inzake een 19-jarige Leusdenaar. 'Slappe hap' Meer dan één jaar na het feit komt de zaak aan de orde van een negentienjarige Leusdense crimineel: samen met zijn vrienden goed voor zeventien strafbare feiten Vele mensen hebben deze jongens schade berokkend. De voorlopige uitspraak is tweehonderdveertig uur gratis werken. Ten eerste, als ik het voor het I Leusden zeggen zou hebben, zouden de slachtoffers eerst door de da ders schadeloos moeten wor den gesteld. Maar onze recht spraak is een slap stelletje mensen. Ik vind de hele recht spraak maar zeer slap. Ik waarschuw voor de uitwer king van het spreekwoord. 'Zachte heelmeesters, maken stinkende wonen'. W.J. Snoek Leusden LEUSDEN - In jongerencentrum De Geut aan de Zivarteweg zijn tieners vanaf woensdag 25 september weer welkom op de weke lijkse 'tienerinlopen'. Bezoekers in de tienerleeftijd kunnen op woensdag-, donderdag en vrijdagmiddag van 14.30 uur tot 17.00 uur in het jongerencen trum terecht. Er is van alles te doen, zoals tafeltennis, tafelvoet bal, darts, kaarten en backgammon. Daarnaast zijn er ook gedu rende het seizoen verschillende activiteiten, zoals een middagje schaatsen, zwemmen of bowlen. De heer Artz reageert naar aanleiding van de artikelen reeks over de carpoolplaats na bij de snelweg. Een minder ple zierige ervaring doet Artz naar de pen grijpen onder het motto 'zet je auto bij de snelweg, dan is hij snel weg!' „Wel of geen milieu, ik ga voortaan alleen in de auto". Van overheidswege werden regelmatig nieuwe regels be dacht en vaak aan de burger opgedrongen. Er worden strenge regels bedacht welke, bij niet naleving, geld kosten en er worden ideeën bedacht, welke ons minder last en zor gen zouden moeten brengen. Een van de belangrijkste vraagstukken van de afgelo pen jaren is wel het milieu' Met z'n allen moeten we er wat aan doen. En terecht! De overheid smijt met geld voor allerlei filmpjes op de tv en foto-sessies in de vorm van ad vertenties, hetgeen een zeer goede zaak is Een van de grootste milieu- vervuilers schijnt de auto te zijn. Ook daar moet iets aan gedaan worden! Snelheidsbe perkingen, schonere brand stoffen, duurdere brandstof fen en vooral de propaganda om maar niet meer alleen in je auto naar je werk te gaan. Kosten noch moeite worden bespaard en naast iedere af slag op de rijks-auto-snelwe- gen, vind je wel die nu zeer overbekende "car-pool "- plaatsen. Laat je auto staan en ga met elkaar mee. Een haast onmo gelijke opgave voor de indivi duele Nederlander die z'n "ij zer" toch nooit laat staan. Ech ter, wat schetst mijn verba zing De car-pool-plaats bij de nieuwe aansluiting hierdoor raakt voller en voller. Zouden we dan toch nog verstandig worden. Ik, in ieder geval, dacht er niet aan. Iedere dag bezoek ik mijn klanten in Nederland en vaak niet alleen. Met één auto jaa! Daar moet ik niets van heb ben. Onafhankelijkheid be houden. M'n eigen tijd in mijn auto. Stoppen, waiïneer ik wil stoppen. Echter, door de druk van de omgeving heb ik me dan ten slotte laten overreden om maar eens mee te rijden. Afge- sproken, 's morgens op de car pool-plaats in Leusden. Aan het einde van de dag werd ik weer gedropt op de car-pool, alwaar ik, tot mijn grote ont steltenis konstateerde dat mijn auto "gekonfisheerd" was. In eerste instantie geloof je het niet, maar wanneer je de 10 geparkeerde auto's voor de 10e keer bekeken hebt en dan toch moet konstateren dat het werkelijk zo is, dan is er nog maar 1 gedachte, Wel of geen milieu. Ik ga voortaan alleen in de auto en u in de keu! A. Artz Lcusden ACHTERVELD/DE GLIND - De jongeren van de Gerefor meerde kerk van Achterveld/ De Glind zullen het kerkelijk jaar met een grootse Fancy- Fair annex Gospel-Event ope nen. In zaal De Voeg en de naast gelegen sportzaal zullen in de middaguren, van 14- 17.30 uur, behendigheidsspel len. Daarnaast is er een Rad van Avontuur en een Kop van Jut. In de avonduren treden in de sportzaal diverse artiesten uit de gospel wereld op De avond wordt om 19 uur ge opend door de 'Glind Band', om 20 uur gevolgd door de Bar- neveldse gospelzangeres Ria van de Brink. Tussen 20.30 en 22 uur treedt de Barneveldse Gospel-rockband 'Image' op. De toegang is gratis. LEUSDEN - De postzegel- beurs van de Woudenbergse vereniging van postzegelver zamelaars 'Onder de loep', die maandag 28 oktober in De Til zou worden gehouden, gaat niet door. Met ingang van no vember gaat de vereniging, in samenwerking met de Leus dense postzegelvereniging 'Li- siduna' bijeenkomsten organi seren in café De Meent. De bij eenkomsten vinden elke twee de dinsdag van de maand plaats. LEUSDEN - Dieven richtten grote schade aan bij basis school De Heerd, toen zij pro beerden in te breken. Zij for ceerden een deur aan de ach terzijde van de school, waarna zij het gebouw doorzochten. LEUSDEN - In café The Wish aan de Zwarteweg treedt zaterdag 28 september de bluesrock-formatie 'Zuma' op. De band bestaat uit ervaren muzikanten, die de toehoorder een repertoire zullen voorschotelen dat is opgebouwd uit covers en eigen materiaal De groepsleden zijn: Rob Fontain (toetsen), Cees Terwei (gitaar), Fred Hillebrand basgitaarBen Spitsbaard (drums) en Rob Koster (zang, saxofoon, mondharmonica). Het optreden van de groep begint om ongeveer 21.00 uur. ACHTERVELD - In Achter veld gaat donderdag 24 okto ber de Rugschool van start. De Rugschool is een cursus van ze ven avonden, die beoogt men sen met rugklachten behulp zaam te zijn bij het beperken van de klachten Dit door mid del van informatie en prakti sche oefeningen. De cursus kost 100,- en wordt gegeven in De Herkom, Walter van Amersfoortstraat 36. Geïnteresseerden kunnen voor opgave of meer informatie bellen met Monique Koch, te lefoon: 03425-1222 LEUSDEN - Het nieuwe sei zoen in jongerencentrum De Til aan de I.an ersveldseweg wordt ingeluid met een sene kaartavonden, waarvan de eerste zal plaats vinden op woensdag 25 september. Er kan klaverjas en schutjas wor den gespeeld Elke speelronde zijn er leuke prijzen te winnen Ook wordt een algemeen klas sement bijgehouden. Inschrij ven is mogelijk tussen 19.30 uur en 20 00 uur Op vrijdag 27 september is er een bingo-avond, waar leuke prijsjes te winnen zijn. De disco-liefhebber komt vanaf zaterdag 28 september weer volop aan zijn trekken De disco-avonden duren van 20.00 uur tot 23.30 uur Bezoe kers dienen in het bezit te zijn van een speciaal toegangspasje en betalen 2,50 entree. In samenwerking met de boeren- en tuindersbod ABTB wordt op zondag 29 september een recreatieve fietstocht gere den. Het startpunt is De Til en de lengte van de tocht bedraagt ongeveer veertig kilometer. De kosten voor de tocht bedragen 3,50 per persoon (kinderen tot en met 12 jaar- 2,-). De start is tussen 12.00 uur en 13.00 uur. ACHTERVELD - In Achter veld wordt zaterdag de We reldwinkel heropend. De win kel is gevestigd in een nieuwe ruimte (achter de kerk) op Laantje 2. Belangstellenden zijn welkom om een kijkje te komen nemen. Ter gelegenheid van de hero pening zal er een inzamelings actie worden gehouden ten be hoeve van de stichting 'Gered Gereedschap'. Die stichting knapt oud gereedschap op en stuurt dat naar ontwikke lingslanden. Mensen die ge reedschap voor het goede doel ter beschikking willen stellen, kunnen dat tussen 11 00 uur tot 16.00 uur worden ingele verd Ook kan er kleding wor den ingeleverd ten behoeve van Emmaus. Naam: Friedy Borghuis Beroep: Schadecorrespondente bij een expertisebureau Bekend van: Voorzitster werkgroep Latent Talent Favoriete plek: „Het gemeentehuis" ,,Ik vind het gemeentehuis een heel mooi gebouw. Zeker ook van binnen. Dat open karakter; je kan er helemaal tot bovenaan kijken. En ook de kleuren vind ik zeer geslaagd. Het heeft ontegenzeggelijk sfeer, 't Is natuurlijk een modem gebouw en sommigen zien daar niets in. Maar ik hou er wel van." „Je had hier natuurlijk helemaal niets in Leusden. Het oude gemeentehuis op de Zwarteweg straalde niets uit. Toch groeide het in de tijd dat wij hier kwamen woneneen jaar of achttien geleden, al uit zijn voegen Ik herinner me nog dat er allerlei dependances waren, bijvoorbeeld op de Burgemeester de Beauforlweg en de ZwartewegHet nieuwe gebouw vond ik meteen al erg mooi." ,,De eerste tijd dat ik hier woonde heb ik vreselijke heimwee gehad Ik dacht; 'God, wat een gat'. Ik kwam uit Haarlem en die overgang was erg groot. Er was hier helemaal niks te beleven. Om dat gevoel te onderdrukken ben ik meteen maar overal ingedoken. Ik ben klaar-over geweest en voorzitster van de oudercommissie en woonde uit dien hoofde bijvoorbeeld ook raadscommissievergaderingen bij. Later is daar Latent Talent bijgekomen. Toen kreeg ik het zo druk, dat ik geen tijd meer had voor heimwee. En nu zou ik hier voor geen prijs meer wegwillen. Ik mis alleen nog de zee. Vooral in de ivinter, als je daar zo lekker kan uitwappe ren." „Het gemeentehuis heeft voor mij ook een symbolische waarde Het is de plek waar de subsidie voor Latent Talent vandaan komt. Wij krijgen een bijdrage in de druk- en versprei- dingskosten van het programmaboekje, dat elk jaar huis-aan-huis wordt bezorgd. Het ver baast me eigenlijk dat het ook na vijftien jaar nog steeds zo goed loopt. We hoeven eigenlijk nauwelijks publiciteit te maken. De mensen weten ons vanzelf wel te vinden. Dit jaar bijvoorbeeld wil geloof ik half Leusden leren aquarelleren. En voor de cursus 'Spaans voor beginners' zijn er ook alweer 24 aanmeldingen." „Ik doe dit werk nu ruim tien jaar Latent Talent is pakweg vijftien jaar geleden opgericht door 'De Ronde Tafel'. Diederik van de Wall-Bake heeft, samen met een aantal medewerkers van het eerste uur, de zaak op poten gezet. Ik ben Diederik van de Wall-Bake als voorzitster opgevolgd en hij had het voortreffelijk georganiseerd. Er lag een draaiboek klaar, dat zo voortreffelijk was uitegwerkt, dat we daar de eerste jaren prima mee uit de voeten konden. Zodanig dat hetgeen enkele moeite kostte om het werk over te nemen. En ik vind het nog steeds erg leuk om te doen. En wat mij betreft komt er nog eens tien jaar bij."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7