leusder Krant, oppen zijn maar bijzaak, het gaat om de kleding' Ik ben geen voetveeg meer 'O Verliefd Vrouwen richten ruimte in er niet alleen mee arbecue L E U S D E N M I hilde Dijker-Papavoine (77) kan vertellen over historische kleding NCVB Leusden-Centrum Vrouwen voor Vrede CDA-Vrouwenberaad Moeten vrouwen zich aanpassen of kan de cultuur veranderd worden Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Accent op kontakt Kursus Leusdense Vrouwenraad Pagina 9 Kopij voor 'Haarlijn' kunt u inleveren vóór de 15e van iedere maand bij Alie Ruiter, Ploegschaar 10, tel 943837 Alle vrouwen van Leusden. dus ook vrouwen die geen lid zijn van vrouwenorganisaties of -groepen kunnen kopij leveren SDEN - ,,De kleding toont mens bewoog. Zegt iets je praktijk en hun inner- leven. Door te vertellen historische kleding raak rtsentie van geschiedenis. iom ging men in een be- tijd juist zulke hoeden In een tijd vol weidse ogen past geen pothoed, e overlevering stammen uitdrukkingen. In je nop- n, een appelflauwte krij- iVie weet waar deze op- jgen op slaan, weet waar lij over spreekt. Dat is de ran de vele spreekbeurten, ippen zijn maar bijzaak", iet woord Mathilde Dij- apavoine. Vol leven en Kisiasme verhaalt ze in iedere zin, de haken en van haar spreekbeurten, ad? Ik? Ach, zolang ik het rind en kan doen, zolang tosen het leuk vinden om aiij te luisteren, dan ga ik door. Ik ben geinteres- in de kleine dagelijkse a in het verleden en wil anderen mee laten ge- thilde Dijker-Papavoine regelmatig het land in wee dozen vol poppen op laar een bijeenkomst van .Touwenvereniging. Hoe ;r het gehucht, hoe groter antal dames in afwach- an haar komst. ,,Ik vind rschrikkelijk als men mij indigt als Mathilde met poppen. Nee, ik kom met Poppenmode7 Nee, de door de eeuwen heen. Ik e poppen bij me om daar fan te kunnen laten zien. Driedimensionaal, in de juiste stoffen en verhoudingen Ik houd van details Uren besteed ik aan het in elkaar prutsen van een luizenvangertje of aal moesbuidel (Een luizenvan gertje droeg men in het haar verstopt Het bestond uit een buisje gevuld met een watje ge drenkt in bloed. De luizen kon den er wel in maar niet uit. Aan de buitenkant leek het een sier speld. Eenmaal per week de in houd verversen.) Door de kle ding op poppen te laten zien kan ik meer meenemen dan op het ware formaat mogelijk zou zijn. De poppen zijn mooi, zover ze te zien zijn. Hun ge raamte bestaat uit ïjzerdraad en watten. Het zijn niet meer dan kapstokken in stijl". Wanneer nodig kunnen de 'kapstokken' buigen en bewe gen want 'een hoed afnemen' kende veel graduaties. Die wil ik kunnen laten zien." Ze vraagt aandacht voor kle ding vanaf 1300 tot de periode voor de Tweede Wereldoorlog. ,,Ooit heb ik wel een Beattle- pop gemaakt Maar die vond ik er toch niet uitzien. De tegen woordige kleding vind ik niet interessant De mannenkle ding wordt leuker. Ze durven eindelijk weer eens wat. De laatste ontwikkelingen zeggen me niet veel. Je moet het toch over een eeuw bekijken Vrou wenkleding zie ik graag gra cieus. Het is tegenwoordig al lemaal vrijheid, laat maar waaien, geen proporties, de vrouwelijke lijn negerend. Ik ga het liefst tot de benen zicht baar werden en het haar eraf ging" Mathilde tussen 'haar'poppen: ,,De kleding toont wat de mens beweegt".(foto Hans Verhorst Broek aanhebben Wat haar boeit zijn de dage lijkse dingen in het verleden. Waarom ineens die aandacht voor brede heupen en wat wa ren daar de praktische gevol gen van. Hoe kon daarmee door de deur, de trap op, naar het toilet Een direkt gevolg van de dagelijkse beslomme ringen, die iedereen kende, zijn de uitdrukkingen die hun be staan overleefd hebben 'Het achter de elleboog heb ben', sloeg op het verborgen mes in de wijde mouwen van de Gouden Eeuw 'Geen mouw aan te passen' bij de Middel eeuwse kleding waarbij de mouwen inwisselbaar waren. 'De broek aanhebben' sloeg met op de eerste lange broeken voor vrouwen, maar op de eer ste onderbroeken. Mathilde Dijker schudt de voorbeelden uit haar mouw ,,Ach, de mode heeft toch alles te maken met uiterlijk vertoon. De positie van de vrouw blijkt uit haar kleding. Dat is te zien op vele schilderijen Toulouse Lautrec met zijn 'volle dames', het moest veel om het lijf heb ben, letterlijk. Renoir met zijn hoedendozen. De symboliek op de schilderijen, in de kleding boeit me. Wanneer ik voor ka tholieke vrouwen moet spre ken kan ik heerlijk mijn gang gaan. Bij deze vrouwen leeft nog zoveel herkenbaars". Haar spreekbeurten zijn geen saaie lezingen, die de dames dienen uit te zitten Er mag bij gelachen worden. Anekdotes, spreekwoorden en pikante feitjes zorgen voor herkenning en houden de oplettende luis teraar wakker Mathilde Dij ker geniet van haar spreek beurten Ooit, heel lang gele den toen ze nog als roodharige wildebras naast haar vader holde, wilde ze aan het toneel. Dame Dat was voor een 'net meisje' toen niet haalbaar. De toe stemming om de Kunstnijver heidsschool te Amsterdam te bezoeken haalde het bij haar moeder maar net. Dat kunste- naars-gedoe was niet te ver trouwen, maar modetekenen mocht. ,,Ach, tekenen heb ik altijd gedaan. Ik keek en kijk graag naar mensen. Teken veel portretten Op de HBS met als meestgeliefde slachtoffer de Duitse leraar met zijn grote neus. Met mijn vader bezocht ik graag musea. Ik holde de zalen door tot iets mij boeide. Voor een schilderij met daarop een prachtiggeklede dame nam ik mij ooit voor daar later iets mee te doen. Geen pretenties, geen camèrre. Gewoon de charme van het leven Het heeft jaren geduurd voor ik mijn straatje gevonden had. Maar ik vind het leuk, nog steeds". Hoe had haar moeder ooit kun nen bevroeden dat dochters voorliefde voor theater eens zou uitmonden in het zich ma nifesteren als spreekster Want om de zaal te kunnen boeien moet ze haar bespelen, aan voelen, haar zorgvuldig voor bereide informatie zo leuk en goed mogelijk brengen. Ma thilde Dijker-Papavoine heeft de warmte zoals nodig is voor een goed verhaal. Ze heeft wat te vertellen. Ze kan vertellen een vrouw aan de barbecue gezien? Misschien op die bwencamping in Ter Apel of Wognum. Maar toch ze- nooit op een camping waar ook mannen mogen ko- i? 'becuen lijkt namelijk typisch mannenwerk Vroeg in wond posteren de tricel trainingspakken op sport tenen zich bij houtvuren op pootjes. Wijdbeens geze- communiceren zij met elkaar in rooksignalen. Het 190ed van de vrouwen wappert in de conversatie uit- De heerlijke natuur ruikt naar speklappen, braad- 'Jt en kippepoten. 11 'becuen is verantwoordelijk werk. Een juiste taakver- ^9 is onontbeerlijk: hij zit. zij sjouwt. Hij peutert, er het genot van een drankje, met zijn stokje in de ?n en wappert op precies het goede moment wat met leesvoer om het vuur op te peppen. Zij dekt ondertus- het kampeertafeitje, bereidt het eten, legt vlees «r. vet het rooster in, vult zijn glas bij en vraagt van tot tijd belangstellend of het goed lukt en of het mis- xnalzo veris. toten gloeien als hij om het vlees roept. Meteen komt il ündraven met de schaal vol salmonella. Na het kwar- d tje vakkundig prikken en keren ligt het succes van de ;t< "rf op de borden. ..Goed gelukt, paproepen de kin- *1 in koor 'lat het altijd zo goed lukt en omdat barbecuen bij de 'u &ntie hoort, doen de mannen het bijna iedere dag. En tot de taakverdeling zo goed is, vinden zij het zo ge- iien vrouwen niet barbecuen? Marjolijn van Gelder Twee jaar geleden was ik geen mens meer. Twee jaar geleden was ik nog getrouwd. Twee jaar geleden was er geen hoop meer Twee jaar geleden was ik mijzelf kwijt. Nu ben ik gescheiden. Nu ben ik tevreden Nu ben ik mijzelf weer. Nu ben ik geen voetveeg meer. Het huwelijk was voor mij een lijdensweg van wanhoop, verdriet, machteloosheid en de levende dood. Het begint allemaal heel mooi, maar kort na de trouwdag begint de machtstrijd. Ik gaf het opko men voor mijzelf al gauw op om een 'rustig' leven voor mijn kinderen en mijzelf te hebben. Maar stukje bij beetje verlies je dan jezelf en stukje bij beetje ga je je dan dood voe len Ik raakte steeds meer van mezelf kwijt totdat ik geen plezier meer in het leven had. Ineens merkte ik dat ik al ja ren depressief was. Ik heb ge luk gehad. Ik kwam iemand tegen waardoor er een lampje bij mij ging branden. Ik begon mezelf weer te vinden, ik be gon weer te groeien en ik wist absoluut dat ik geen voetveeg meer kon zijn ondanks het feit dat ik nog iets voor mijn man voelde Mijn man kon deze verandering niet aan want hij heeft het jaren naar zijn zin ge had en heeft niet gemerkt of niet willen merken dat ik ja ren diep ongelukkig ben ge weest. Ineens heeft hij dan een andere vrouw. Ik voel verdriet, omdat ik zo veel jaren kwijt ben. Ik voel verdriet om mijn kinderen. Ik voel verdriet omdat een rela tie van zoveel jaren voorbij is. Maar... ik voel me opgelucht, omdat ik de touwtjes nu in ei gen handen heb Ik kan nu mijn eigen fouten maken en de geestelijke vrijheid die ik nu ervaar is een geweldig gevoel. Ik ben echt geen voetveeg meer! Ik merk aan mijzelf dat een scheiding ook een positieve kant kan hebben. Dat heb ik gelukkig kunnen inzien Jan Ellaway LEUSDEN - De Neder landse Christen Vrouwen bond start binnenkort weer met de maandelijkse bijeenkomsten. De avonden beginnen om 19.45 uur en worden gehouden in het dienstencentrum aan de Burgemeester de Beaufortweg 18. Het jaarprogramma ziet er als volgt uit: 9 september: Oude wijsheid in volkssprookjes. Spreekster Mevr.Drs. A.J Woutersen-van Weerden uit Doorn. 14 oktober: Dia's van 24 schil derijen over het Boek Openba ringen. Spreekster Mevr A.A. Kaai-van Wijngaarden uit Rhenen 11 november: 'Een kennisma king met de Russisch-Ortho- doxe Kerk' Spreker Pater Theodoor van der Voort uit Deventer. Volgens de 5 officiële kernwapen- staten, de VS, Rus land, Frankrijk, Engeland en China mogen andere landen geen kernwapens bezitten. Daartoe is in 1968 het zg Non Proliferatie Verdrag (NPV) in 't leven geroepen In het NPV staat dat de kern- wapenstaten zich verplichten om de kernwapenwedloop te stoppen en zo te komen tot al gehele ontwapening. Vrouwen voor Vrede vinden, dat de kernwapenstaten, zo wel als de niet-kernwapensta- ten, geen kernwapens moeten aanschaffen. Voor kernwa pens zijn kernproeven nodig. Deze kernproeven vernietigen het milieu door mechanische schade en door radio-activi teit. Wij voeren daarom ook in Leusden actie tegen de kern proeven door het sturen van protestkaarten en door het ge ven van informatie. Op die manier trachten wij de pu blieke opinie te beïnvloeden. Voelt u zich hierdoor aange sproken, neem dan contact op met Betty Dirks, Vrouwen voor Vrede, Leusden, tel. 946494 7 oktober: 9.30-11.30 uur bij eenkomst Vrouwen voor Vrede, Leusden op Kornoelje 61. fv In septem ber is het CDA-vrou- wenberaad weer met haar maan delijkse ver gaderingen gestart. De eerste bijeenkom sten staan in het teken van het landelijk thema 'Gedeelde verantwoordelijkheid'. Naast de behandeling van deze nota, houden wij ons ook bezig met de gemeentepolitiek. In een prettige, ontspannen sfeer be spreken wij die onderwerpen, die ons als vrouwen na aan het hart liggen. De resultaten van onze discussies spelen wij door aan de fractie, het be stuur en de vrouwenraad. Vrouwen die politiek willen mee beslissen zijn van harte welkom op onze maandelijkse bijeenkomsten. Nadere inlich tingen kunt u verkrijgen bij Mevr. Nieuwenhuize-Verkam- man, Marterhoeve 68, Leus den. Tel: 033-942573. Om de positie van witte-, zwarte- en migrantenvrou wen in arbeidsorganisaties structureel te verbeteren, voeren overheid en bedrijfs leven steeds vaker een posi tief arbeidsbeleid. Er blijkt een nauwe wisselwerking te zijn tussen positieve actie en de cultuur in een arbeidsor ganisatie. (Allochtone) vrouwen die in groteren getale in verschil lende functies doordringen brengen nieuwe waarden en werkwijzen mee. Zij verande ren - in meer of mindere mate - de heersende organisatie cultuur. Anderzijds blijkt de bestaande cultuur vaak een sta in de weg voor een succes vol eigentijds personeelsbe leid. Stereotype opvattingen over mannen- en vrouwenrol len en alledaags racisme zitten diepgeworteld in de hoofden van personeelsfunctiona rissen, managers en het an dere personeel. Allochtone vrouwen ervaren de '(witte) mannencultuur' als hindernis om met plezier te werken of hogerop te komen. Pres, Emancipatiebureau Utrecht, organiseert een le zing over dit thema op donder dagmiddag 3 oktober 1991 om 13.30 uur Plaats: Stadskasteel Oudaen, Oudegracht 99, Utrecht Toegang: gratis. Aan melden zo spoedig mogelijk, liefst vóór 26-9-1991 bij: Pres, Emancipatiebureau Utrecht, Mariaplaats 4d. 3511 LH Utrecht. Voor meer informa tie bel 030-334280, Anne Brommersma/Marij Vulto Pres, Emancipatiebureau Utrecht, werkt in de stad en de provincie Utrecht aan beleids beïnvloeding en -ontwikkeling t.a.v. vrouwenemancipatie. Pres richt zijn activiteiten op ambtenaren, politici, beleids makers bij instellingen, vrou wen- en andere maatschappe lijke organisaties. Driemaande lijks organiseert Pres een le zing. De toegang is gratis. ,,Mam, mag mijn man vanmiddag komen spelen7" „Man Wie7" ,,Tibor natuurlijk. Je weet wel. In paniek vraag ik mij af of ik de echtgenoot van mijn dochter reeds eerder heb ontmoet. Vaag zie ik een guitig jongenskoppie voor mij. De middag wordt een succes al is de kersverse echtgenoot duide lijk onder de indruk van het bazige toontje van zijn vrouw. ,,Nu moet je gauw je limonade opdrinken en de Barbie aankleden Dan pak ik de koffer Ik hoor er iets bekends in. 's Avonds wordt er een tekening vol hartjes en ,,I love you" vervaardigd voor ..mijn mannetje' Maar Twee dagen later moeten er uitnodigingen voor het verjaarsfeest worden geschreven. Na een hele rits meiden wordt Laurens genoemd. ..Verder niet7" vraag ik aarzelend „Nee zo is het genoeg." Verbaasd kijk ik op. „En Tibor?" Er volgt een zucht ..O ja ik was zijn naam vergeten, en toen dacht ik - Laurens is ook wel aardig - En zo ontmoet ik dus twee echtgenoten op Anne's feestje. Tineke Klerk Bij het sa- menstellen van het jaarpro- gramma zijn in acht genomen de drie doel stellingen van de Bond EMANCIPATIE - EDUCA TIE en RECREATIE. De vierde doelstelling - ACTIE - staat niet concreet aangege ven, maar zal de komende ja ren zeker aan de orde komen. Het nieuwe landelijke be leidsthema is namelijk. "Vrouwen en leefomgeving". Denk aan de slogan: "De vrou wenhand in het platteland". Het programma komt er als volgt uit te zien: Oktober - De voetenvriend met informatie over voeten, schoenen en klachten die daar uit voortvloeien. November - Lezing over decembergebrui- ken. Deze avonden zijn altijd in het vooronder op de 3e dinsdag van de maand om 20.00 uur Verder zijn er nog fiets- en wandeltochten, koffie- en doe- ochtenden en niet te vergeten onze excursies. Wilt u meer weten over onze bond, dan kunt u terecht bij onze secretaresse: mevr. E. Richter, tel. 946680. "Vrouwen richten ruimte in", dat is de naam van een kursus voor vrouwen die de Leus dense Vrouwenraad in de maand oktober gaat organise ren. Plaats: Vrouwenontmoe tingscentrum. In deze kursus wordt duide lijk hoe de huidige ruimtelijke ordening werkt. Er wordt een overzicht gege ven van de punten die belang rijk zijn voor vrouwen en waar op gelet zou moeten wor den door ruimtelijke orde- De mogelijkheden worden be schreven om invloed uit te oe fenen op het ruimtelijk beleid: de wettelijke procedures, zoals rondom het streekplan of bestemmingsplan komen aan bod. maar ook concrete initiatieven van vrouwen, die met succes hun positie hebben bevochten en resultaten heb ben behaald. Op donderdag 26 september a.s. is er een informatie-avond over deze kursus, 's avonds om 8 uur in het Vrouwenont moetingscentrum (ingang: achterzijde gemeentehuis) U kunt informatie inwinnen of u kunt zich nu alvast opge ven bij Tonny Bult, tel. 942134, Geiske Hibma, tel. 945433. De Interker kelijke F* K Vrouwen Kontakt- groep wil m het ko- mende sei zoen het kontakt tussen haar leden on derling verstevigen. Het pro gramma zal daar ruimte voor bieden. Zelfwerkzaamheid is een kenmerk van de groep en zal dat ook blijven, hoewel de intensiviteit aan voorberei ding wat minder zal zijn dan de afgelopen jaren. Om en om zal de avond in het teken staan van gesprek en kontakt. Met kontakt werd gestart op 2 september, een koffieavond waar het programma '91-'92 tot stand kwam. 30 september is de volgende bijeenkomst, we praten dan met elkaar over 'Armoede in Nederland in het kader van gerechtigheid' n.a.v. een art. september '89 'In Gesprek', blad der Ger Vr.Ver.Ned. Creativiteit en kontakt staat gepland voor 21 oktober. Plaats- Marcus- kerk. Tijd. 19.45 uur. Komt u ook eens bij ons kijken? De werkgroep 'Vrouwen in de Bijstand' organiseert huiska mer-koffieochtenden en open avonden voor vrouwen in de bijstand (ook R.W.W.). Vrou wen kunnen het gevoel heb ben, dat zij de enige bijstands vrouwen in Leusden zijn. Door elkaar te ontmoeten kom je herkenbare problemen tegen, maar ook eikaars oplos singen en niet te vergeten her kenbare humor Om zinvol bezig te kunnen blijven, hebben wij als werk groep óók de inbreng nodig van de achterban, die zich vooral zichtbaar kan maken op onze koffieochtenden en open avonden. Zo willen wij op onze eerstvol gende open avond, 25 okt., te weten komen hoe het vrou wen vergaan is bij het aanvra gen van kwijtschelding voor de laatste heffingen. Daar naast is er natuurlijk ruimte voor gezelligheid, een ge sprek... koffie. Wij nodigen jullie allemaal hartelijk uit voor de. Huiska mer-koffieochtend op maan dag 30 sept. (vanaf 10.00 uur) op Ploegschaar 10, tel 943837. Open avond op vrijdag 25 okt. om 20.00 in het 'Vooronder' (kelder gemeentehuis), Burg. v.d. Postlaan. Werkgroep 'Vrouwen in de Bijstand', tel. 943890

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9