Panorama Lisiduna Meer licht en ruimte voor Leusdense boekenwurmen 1 .Leusder Krant let bevalt me uitstekend" Nieuws uit de verenigingen Kledingbeurs Christelijke dichtbundel lieuws uit de verenigingen es in Geut fieconcert nuziekschool Nieuwe bibliotheek zo goed als klaar Sc ben in het winkelcentrum sinds 1 augustus werkzaam en ik moet zeggen dat het me lekend bevalt. M'n eerste indruk is dat dit werk bijzonder afwisselend is en dat ik ook veel tol ben Hiervoor heb ik 11 jaar bij een bedrijf in Leusden in het magazijn gewerkt. En met iplezier hoor. Maar je zat wel altijd binnen. Ik heb nu echt zoiets van 'heerlijk tussen die 'muren vandaan'. Dat gevoel overheerst op dit moment Deze baan is nieuw. Voor mijn komst liepen er incidenteel wel wat mensen rond die hier en reen klusje opknapten, maar kennelijk was er de behoefte om zo iemand vast in dienst te oen. Vroeger was het zo dat kleine reparaties hier en daar werden opgespaard totdat de *i in kwam. Maar dan bleef het soms lang liggen. Nu probeer ik dat, als dat tenminste in m'n Bogen ligt, meteen aan te pakken Dat houdt de aanblik van het centrum ook netjes." fcf is de bedoeling dat ik hier kleine reparaties ga verrichten, vernielingen signaleer en rkomende klusjes verricht bij winkeliers en de bewoners van het centrum Ook ga ik de boel een beetje schoonhouden. De overdekte passage met de hogedrukreiniger te lijf en zo. We Óenhierin het centrum nogal eens last van samenscholende jongeren En die maken er hier tyld een flinke bende van. Dan drijft er een hoop rommel in de gracht en in de fontein En toige delen van het centrum worden zelfs als openbaar toilet gebruikt." "affity is ook een behoorlijk probleem. Dat probeer ik ook binnen de perken te houden, fhet zoveel mogelijk meteen schoon te maken. Alleen krijg ik de verf op steen er niet af f moeten gespecialiseerde bedrijven aan te pas komen karnaast probeer ik ook de bezoekers van het centrum een beetje op te voeden. Fietsende *en veroorzaken nogal eens overlast voor de voetgangers. En het zijn niet alleen jongeren f-Als ik dat zie, dan zeg ik er wat van." Iet aardige vind ik dat ik zoveel mensen tegenkom. Je loopt de hele dag bekenden tegen het Ook maak ik regelmatig een praatje met de winkeliers, tijdens mijn ronden door het Ik zit hier nog maar net, maar het bevalt me uitstekend." Pagina 5 LEUSDEN - De najaarskle- dingbeurs van het gemeente- diakonaat Dorpskerk zal 9 ok tober van 14.00 tot 16 30 uur worden gehouden in 't Tref punt, Arnhemseweg 77 in Leusden-zuid. Bruikbare kleding en schoe nen kan op maandag 7 oktober van 19.00 tot 20.00 uur of dins dag 8 oktober van 14.00 tot 15.00 uur, eveneens in 't Tref punt, worden ingeleverd De opbrengst is deze keer be stemd voorTIMON, diakonale stichting voor jongeren hulp verlening. Timon bezit als sinds 1974 een opvangcentrum aan de Weerdsingel in Utrecht. Wanneer jongeren verslaafd zijn geweest aan drugs, alcohol of gokken of tij delijk geen huisvesting heb ben, kunnen zij terecht bij ge noemde stichting Er wordt voor begeleiding gezorgd. De stichting Timon heeft woon groepen in Houten, Zeist en Maarn, een ontmoetings- en adviescentrum, het bovenge noemde opvangcentrum, Cha- rema, waar jongeren die nog niet helemaal op eigen benen kunnen staan, terecht kunnen en een werkvereniging, waar op bepaalde gebieden werk ervaring kan worden opge daan. LEUSDEN - Een groep van 60 onbekende (christelijke) dichters en dichteressen heeft, onder redactie van Gerhard te Winkel, een deel van hun werk gebundeld in het poëzie- dagboek 'Het woord dat ik be- 1 doel' In de bundel is onder meer werk opgenomen van de Leusdenaar Koen Koster en Anneke de Laak. Het vermoeden dat er veel goede, eigentijdse gedichten ongepubliceerd blijven door de beperkte ruimte die er bij uitgevers is voor poëzie, was aanleiding voor Te Winkel om in aktie te komen. Een oproep in het dagblad Trouw, het evangelisch mandblad Reveil en in het NCRV-radiopro- gramma De Verdieping le verde meer dan 100 reacties op, met ruim 4000 gedichten. Na zorgvuldige lezing kon een eerste selectie worden ge maakt, gevolgd door nog twee beoordelingsronden, zodat uiteindelijk bijna 400 gedich ten overbleven voor eventuele plaatsing. Daarna werden de gedichten op een aantal the ma's gegroepeerd en werd de samenstelling aan de auteurs toegezonden. Na verwerking van hun op merkingen, bijstellingen en correcties was de uitgave van 192 pag gereed voor de pro- duktie. En dat feit zal op 19 september a.s. zijn eerste afronding krijgen als de eerste exemplaren aan de auteurs zullen worden overhandigd en de volgende dag voor 15.00 in de boekhandels liggen. Naam: Paul de Voogd Beroep: Huismeester in De Hamershof Favoriete plek: „Het winkelcentrum" ;DEN - Op zaterdag 5 ,;rgaat de Geut van start •ft programmeren van cts. Elke veertien dagen er een band op het po- om het Leusdense pu- te vermaken De mu- ijlen van deze bands zijn telend, zodat elke bezoe- nzijn trekken komt. De •The Comedown" bijt jr op zaterdag 5 oktober isaf. Utrechtse formatie de sterren van de hemel 1985. il van band is krachtige en ze zijn vooral geïn- rd door de blues van: jnks, The Stones, The en Elmore James. De bracht inmiddels twee iit en een paar singles en ■kort wordt de nieuwe r.vacht. >lspeelervaring in Para- Melkweg, Tivoli en urg storten zij zich dit 0 weer op het kleinere rcuit. :ur gaat om 21.00 uur en de entree bedraagt (concert in de Aula van oziekschool te Leusden Herman Uhlhorn piano trken van Mozart. iDEN - Het tweede sei- ,-an de serie koffieconcer- 1 de Aula van de Leus- Muziekschool, Eiken- I, wordt evenals vorig nopend (op zondag 6 ok- 1991) door de pianist an Uhlhorn. jaar had hij veel succes en Chopin-programma. al brengt hij een Mo- roeramma. an Uhlhorn is hoofdvak- t piano aan het Conser- lum te Utrecht en heeft loop der jaren een inter- lale carrière opge likte samen met be- musici als Elly Ameling cellist Herre-Jan Ste- Hij maakte samen met ra Urakawa drie tour door Japan Meerdere trad hij op met het Ko- jk Concertgebouw- :ondder leiding van Ber- laitink. deze professionele acti ën is Herman Uhlhorn etrokken bij allerlei ini- ren om jonge talentvolle ur musici op te sporen timuleren Zo is hij en- ren voorzitter van het )-Concours geweest en D de Raad van Toezicht Stichting Jong Muziek- Nederland Daarnaast sessies tijdens het Rea- uropean Piano Festival li en 1989 en was hij de oen jaren voorzitter van y van het Steinway Con- Nederland en was Her- Uhlhorn voorzitter van derlandse afdeling van iropean Piano Teachers :ation. toegangsprijs bedraagt jeugd tot 18j/CJP en 65- 15,00 inclusief een kop verkoop aan de zaal II.15 uur op de dag van acert. Een grote centrale uitleen- en inleverbalie domineert de onderste verdieping (Joto: Hans Verhorst). Licht en ruimte op de eerste verdieping van het nieuwe deel (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - De boeken staan nog dozenhoog voor de kas ten, klaar om te worden inge ruimd. Halverwege het ge sprek gaat het alarm sner pend af. Niet helemaal onver wacht, want de technische dienst kondigde aan dat zij de installatie zou testen. Wij wijken uit naar het lege oude deel van de bibliotheek aan de kant van de Hamersveld- seweg. In het voorste deel wordt druk gewerkt, want vrijdag moet het publiek weer in de bibliotheek terecht kunnen. Dan is de verbou wing, die begin dit jaar be gon, achter de rug. Dat wil nog niet zeggen, dat alles in kannen en kruiken is, want de jeugdbibliotheek blijft voorlopig nog in het gebouw aan de Asschatterweg. Waar schijnlijk tot de officiële ope ning van de nieuwbouw in december. „Veel meer licht en ruim te," geeft hoofdbibliotheca resse Liesbeth Ram als ant woord op de vraag wat de grootste verbetering is ten opzichte van de oude situatie. De rondleiding die zij geeft op de eerste verdieping be wijst dit. De kasten staan overzichtelijk opgesteld met overal flinke loopruimte. Bo ven komen de romans, er kunnen tentoonstellingen worden georganiseerd, de ar- thoteek kreeg een eigen hoekje en er staan twee beeldschermen, waar het pu bliek direct kan zien of het boek wat gezocht wordt in de bibliotheek aanwezig is. De begane grond en de eer ste verdieping zijn met elkaar verbonden door een trap en een lift. „Invaliden, moeders met kinderen en oudere men sen kunnen heel gemakkelijk met de lift naar boven," zegt Liesbeth Ram. Beneden ko men de studieboeken en de kranten en tijdschriften. Ook de platen en cd's hebben er een plek gekregen. „We heb ben de platen wat aantrekke lijk gepresenteerd in bakken, waar mensen gemakkelijk in kunnen snuffelen. De platen 'doen' het tegenwoordig niet zo goed meer, vanwege de op komst van de cd's. Vandaar." Eén van de grootste verbe teringen volgens Liesbeth Ram zijn de centrale uitleen- en inleverbalies. „Voorheen moesten de mensen eerst in de rij staan om de boeken in te leveren, daarna konden zij weer wachten tot zij aan de beurt waren om de geleende boeken te laten registreren. Dat was nog erger als zij zo wel jeugd- als volwassen boe ken mee naar huis wilden ne men. Dan moesten zij tot vier keer toe in de rij staan. Nu is dat beperkt tot hooguit twee keer wachten vor het inleve ren en uitlenen." Ook het personeel gaat er flink op vooruit. Liesbeth laat de personeelsruimtes zien. Die zijn in de oude boerderij en vallen vooral op door het gebrek aan licht en ruimte. Ram kan het niet la ten even de keuken te laten zien. Achter de deur zit een steile trap, met daarboven een 'gat' waar nog net een keukenblok te onderscheiden is. „Er zijn tot nu toe geluk kig nog geen ongelukken ge beurd," zegt zij. „maar je kunt je voorstellen wat er ge beurt als iemand met een blad vol koffiekopjes over een trede struikelt." Aan die si tuatie komt snel een einde, want ook de boerderij zal verbouwd worden en dan zal het personeel een stuk pretti ger kunnen werken." De verbouwing van de bi bliotheek heeft een bedrag van ruim 1,5 miljoen gulden gekost. Het ontwerp is van architect Wassink van archi tectenbureau Keijser en Was sink. Het sluit aan bij het oude deel, maar er zijn wel zoveel mogelijk moderne materialen gebruikt. Zo is in het dak aluminium verwerkt. Dat heeft al tot klachten van de omwonenden geleid, die zeggen last te hebben van schitteringen als de zon schijnt. „Een tijdelijk pro bleem," stelt Ram haar buren gerust. „Door weer en wind vormt zich een soort filmlaag op het dak, waardoor deze dof wordt." De hoofdingang van de bibliotheek is aan 't Erf. De overige gebouwen op dit plein vormen qua ontwerp en gebruik van matrialen volgen Ram geen eenheid. Dat is vol gens haar de reden, waarom de architect met zijn ontwerp zijn eigen gang is gegaan. Dat heeft geleid tot een gebouw met ronde en schuine vormen naast het vierkante gebouw van de Hema. De komende week zullen de mensen van de bibliotheek nog hard moeten werken om alles voor vrijdag op tijd in de kasten te krijgen. De 10.000 romans, 12.000 studie boeken en 15.000 kinderboe ken zijn vorige week in ge nummerde dozen gedaan. Ad viezen werden ingewonnen bij de Provinciale Biblio theekcentrale, die uit de er varing kon putten van andere leden, die met het 'verhuis- bijltje' hebben gehakt. Het lijkt aan het begin van de week nog een complete puinhoop in de nieuwe bi bliotheek, maar Liesbeth Ram twijfelt er niet aan dat alles voor vrijdag klaar is. „Dan kunnen de mensen bij ons terecht van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Extra lange openingstijden," zegt Liesbeth. „Het publiek kon een tijdje niet lenen vanwege de herinrichting. Daarom zijn wij de eerste twee dagen lan ger open." Aan het einde van het ge sprek moet Liesbeth Ram nog één ding kwijt: „Laat de mensen alsjeblieft weten, dat de jeugdbibliotheek voorlopig nog op de Asschatterweg blijft," zegt zij voor de twee de keer met nadruk. De oude boerderij is leeg en donker. Daar komen over een aantal weken, na een verbouwing, de De boeken en kasten zijn genummers, zodat alles op zijn juiste plek kan worden teruggezet, (foto jeugdboeken en het personeelskantoor. (foto Hans Verhorst). Hans Verhorst).

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5