leusder Krant. Euridice-kwartet opent /alleiconcert-cyclus Kerk krijgt flinke financiële injectie Zachte herfst? Bezwaren tegen fietspad L E U S D E N oed jaar voor abo-Achterveld Aanrijding OPA weer actief Rommelmarkt in Leusden-Zuid een groot succes: Slijterij heropend /oensdag 2 oktober 1991 Pagina 8 XJSDEN - Onder het motto ;amermuziek in de Gelderse allei' gaat de stichting Vallei- jncerten zaterdag 10 oktober an start met een optreden van ;t Euridice-kwartet. Het uit ier vrouwen bestaande strij- #artet voert werken uit van ozart, Dvorak en Britten. Het •ncert vindt plaats in de Ne- •rlands-Hervormde Kerk aan Arnhemseweg in Leusden- iiid. Het concert begint om 15 uur. Kaarten of abonne- enten zijn aan de zaal ver- De organisatie heeft voor het amende winterseizoen een stal kamermuziekconcerten pland. Vier concerten wor st gegeven in de NH-kerk in eusden-Zuid, de andere twee aan geprogrammeerd in Het rouwershuis in Barneveld. Het Euridice-kwartet, be- aande uit Caroline Tumphler (viool), Henriëtte aytjes (viool), Eva Müller Itviool) en Taya Tomkins ello), bijt 10 oktober de spits Op het programma staan •t Strijkkwartet nr. 3, opus 94 van Benjamin Britten, het Strijkkwartet in C grote terts (KV 465) van Wolfgang Ama- deus Mozart en het Strijk kwartet in As grote terts, opus 105 van Antonin Dvorak. De serie wordt donderdag 7 november vervolgd met een optreden van het Hubliev Trio, dat in het Brouwershuis in Barneveld werken zal spelen van Beethoven, Ravel en Schu mann. Donderdag 12 december is het de beurt aan het pianis ten-duo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar, dat werk zal spelen van Schumann, Dvorak, Saint-Saëns, Witte en Röntgen. Op 9 januari treedt in de her vormde kerk in Leusden-Zuid het Nederlands Harp Ensem ble op, bestaande uit Erika Waardenburg (harp), Pieter Odé (fluit), Peter Thoma (viool), Ton Wilmes (altviool) en Barbara Miller (cello). Op het programma staat muziek van Pierné, Jongen, Debussy, Debussy en Malipiero. Het Strijktrio Holland luis tert het vijfde concert in de se rie op met haar aanwezigheid in Het Brouwershuis in Barne veld. Die avond staan onder meer werken van Beethoven, Martin en Dohnanyi op het programma. De Valleiconcertcyclus wordt donderdag 19 maart af gesloten met een optreden van het Van Gendt Kwintet in de NH-kerk in Leusden. Het blaaskwintet, bestaande uit Eline van Esch (fluit), Toon Durville (hobo), Hanneke Bijlsma (klarinet), Paul van Zelm (hoorn) en Jos Lammerse (fagot) speelt bij die gelegen heid werken van Barber, Danzi of Hindemith, Milhaud, Ligeti en Escher. Kaarten voor de Vallciconcer- ten kosten 15,- (65+ en CJP: 12,50). Een abonnement voor alle concerten kost 60,- (65 en CJP: 50,-). Jeugd tot 18 jaar heeft bij alle concerten gratis toegang. Voor meer in formatie kunnen belangstel lenden contact opnemen met: D.A. van Dorp, telefoon: 940835. Euridice-kwartet opent de serie Valleiconcerten, die z i ridice-kwartet) iterdag 10 oktober van start gaat. (Foto: IHTERVELD - De Rabo- uk Achterveld hield deze ;k haar jaarvergadering in Gebouw'. Ruim 130 leden en gekomen voor de uitleg van het jaarverslag van direc teur H. Vermeulen. Hij vertel de dat 1990 een goed jaar was voor de bank. Verder was er een inleiding met als onder werp 'pionieren als boer in Oost-Duitsland' door ir Titu- laer Vermeulen zei dat het goed gaat met de Rabobank in Achterveld De bank maakte een groei door van 4 procent. Daar staat tegenover dat voor het komende jaar een hogere inflatie en een afnemende eco nomische groei wordt ver wacht. Uit de vele vragen, die ir. Titulaer uit de zaal kreeg, kan worden geconcludeerd dat er bij de Achterveldse boeren belangstelling bestaat voor vestiging in de voormalige DDR. LEUSDEN - Materiële schade was vorige week dinsdag het gevolg van een aanrijding op de Horsterweg. Een vrachtwa genbestuurder uit Zaltbommel wilde een voor hem rijdende tractor inhalen, maar be merkte te laat dat hij op dat moment zelf werd ingehaald door een Leusdenaar, die een busje bestuurde. Een aanrij ding was toen niet meer te ver mijden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ACHTERVELD - Na enkele maanden wordt zaterdag de Oud Papier Actie, oftewel OPA, weer gestart door de Achterveldse muziekvereni ging DWS. De gehele zaterdag zullen de papiercontainers weer worden geplaatst op het Groot Achteveldplein. Na de gedwongen rustperiode is het de bedoeling dat de muziek vereniging weer gaat trachten de inkomsten door het inza melen van oud papier van de grond te krijgen. Wim Wouters heeft er alle ver trouwen in, dat de inwoners van Achterveld, Stoutenburg en omgeving weer gehoor zul len geven aan de oproep van DWS om het oud papier naar de vertrouwde oudpapier con tainers in Achterveld te bren gen. De opbrengst is voor de muziekvereniging voor de aan schaf van muziekinstrumenten aan te schaffen en de jeugd door vakkundige scholing het muziekvak bij te brengen De inwoners van Stoutenburg kunnen hun oud-papier ook brengen op het aloude adres, namelijk bij W. Wouters aan de Hessenweg 95 te Stoutenburg Mocht u inlichtingen in willen winnen is de nieuwe contact man van DWS, Evert Tolboom. Hij is te bereiken onder num mer 03425-1833 Vanaf zater dag 5 oktober 1991 is het de bedoeling om iedere maand weer de containers op het Groot Achteveldplein te plaat sen. LEUSDEN - De Rommelmarkt rond de dorpskerk in Leusden-Zuid is afgelopen zaterdag, mede door de meevallen de weersomstandigheden, een groot succes geworden. De organisatie kon na afloop verheugd constateren dat de opbrengst ruim 17.000,- bedroeg. Het geld komt ten goede aan het 'Onderhoudsfonds Dorpskerk'. Met name de toren van het kerkgebouw is hard aan een opknapbeurt toe. (Foto: Hans Verhorst) (advertentie) UITVAARTVERZORGING De Haan en van de Kamp Mozartweg 58-Amersfoort-Telefoon 033-757007 Begrafenissen- Crematies- Wilsbeschikkingen- Deposito's- Verzekeringen LEUSDEN - De gemeente heeft twee bezwaaarschriften gekregen tegen de aanleg van LEUSDEN - Slijterij Herman van de Hengeler heeft bij defeese- lijke heropening van zijn zaak aan de Hamersveldseweg een serie bijzondere wijnen geïntroduceerd. Het gaat oom een assortiment rode en witte wijnen die de naam 'boerderijen in Leusden heeft meegekregen. De etiketten worden gesierd door tekeningen van oude Leusdense boerderijen, zoals de Ooyevaarshorst, De Sme derij, Klein Rossenberg, Klein Zwanenburg en Rozendaal. De etiketten zijn ontworpen door leerlingen van de Leusdense te kenacademie 'ELTA', die voor dit doel een serie aquarellen ver vaardigde. Het sherry assortiment is op gelijksoortige wijze voor zien van nieuwe labels onder de naam 'Rustieke plekjes in Leus den'. De flessen worden gesierd door etiketten met lokaties als Het Sluisje, Huize Den Treek en Het Torentje. De zaak van Van de Hengel werd in juni door brand verwoest. Na een ingrijpende verbouwing is de winkel van een compleet nieuw interieur voorzien. Zaterdag werd de winkel opnieuw in gebruik genomen. De bestellingen zullen in het vervolg met een opzienbarend vervoermiddel worden afgeleverd. Van de Hengel heeft voor dat doel de beschikking gekregen over een bijzonder vervoermiddel: Een Dodge pick-up uit 1957. een fietspad tussen de carpool plaats en de Driftakkerweg. De families Dieters en Esveldt vrezen door de aanleg van het fietspad overlast van baldadi ge jeugd. Ook is er volgens de heer Esveld niet gekeken naar de consequenties, die de aanleg zou kunnen hebben voor evententeuele uitbreiding van zijn bedrijf. Volgens de families is de nood zaak van het fietspad onvol doende aangegeven De ge meente vindt echter een fiets pad in het gebied belangrij- k,omdat het langzame verkeer op die manier op veilig naar het toekomstige bedrijventerrein De Horst kan komen. De ge meente kan aanzienlijke subsi die voor het fietspad krijgen, als met de aanleg wordt begon nen voor het einde van het jaar. Daarmee kan de gemeente een behoorlijk bedrag besparen. In mei had de Duitse weerkundige Wolfgang Roder een warme en op sommige momenten een ernstig droge zomer in het vooruitzicht gesteld. Velen verwezen die prognose in juni naar het rijk der fabe len. Roder zelf komt in het herfst-epistel, gedateerd 4 september, met de veront schuldiging dat het geheel wat trager op gang kwam dan hij voorzag. Maar juli en ook augustus voldeden perfect aan de verwachtin gen. Ondanks de natte juni, lag de gemiddelde hoeveelheid neerslag over de zomer berekend in Duitsland 50 mm beneden normaal. Röder stelt dat de droogte vermoedens be vestigt, dat het klimaat in Midden Europa geleidelij ke overgangen naar een meer Middellandse Zeekli maat laat zien. Het decen nium 1981-1990 is het droogste sedert de Bauer- neerslagreeks in 1851 be gon. Wat ook in het oog viel in het afgelopen seizoen, was een tamelijk hoge luchtdruk. Vooral het aantal dagen met een waarde van 1020 millibar of meer in het tijdvak 26 augustus-4 september geeft te denken. Na raad pleging van vergelijkings jaren met een warme zo mer, het neerslagtekort en het luchtdrukoverschot in de genoemde periode, bleek dat de meeste herfst seizoenen een zachte en droge tendens als vervolg te zien hebben gegeven. De echte regenperiode zou dit jaar pas in november defi nitief toeslaan. Als we de inhoud van de regenmeters van de laatste tijd bezien, lijkt Röder al te ontsporen. Echter zijn prognoses heb ben wel eerder een stroeve aanvang te zien gegeven. Ook deze week kreeg het regenglas geen rust. Er passeerden de nodige sto ringen met actieve buien, die ook onweer mee brachten. Gisteren ver scheen er nabij Schotland een diepe depressie, die als reisdoel zuidelijk Scandi navië in petto had. Daarbij wakkerde de wind flink aan en ook vandaag zal het nog bepaald niet rustig zijn geweest. Maar er komt een lichte verbetering tot stand. Donderdag ver wachten de computers een hogedrukontwikkeling boven Frankrijk. De de pressies worden dan even tjes in toom en wat op af stand gehouden. Fronten scheren langs ons land naar het oosten, maar zul len wellicht zodanig af zwakken dat er weinig op geen regen op het menu zal komen. Wel zal in de och tenduren de kans op mis tbanken iets toenemen. De temperatuur zal de ko mende dagen een graadje terreinwinst kunnen boe ken en ongeveer 17 graden worden. In het weekeinde, vooral na zaterdag, wordt het waarschijnlijk weer wisselvalliger met toene mende regenkansen. Sep tember is met 15.2 graden gemiddeld in Leusden de derde opeenvolgende te wanne maand geworden. Er werden 10 warme dagen en 4 zomerse dagen geno teerd. De zon deed het niet echt slecht, al waren er landelijk verschillen. Vooral de eerste decade was zonnig. De droogte hield het vol to halverwege de eerste herfstmaand. Toen werden de bakens verzet. Het werd dan ook op de valreep nog te nat. Er werd in Achterveld 72 mm afgetapt. Leusden kreeg in toaatl 66 mm in de meter. Op enkele stations op de Veluwe en in de Achter hoek werd de 100 mm zelfs overschreden. Wie had dat nog verwacht? Het tij kan snel keren. Schimmels en zwammen worden nog vaak tot de planten gerekend, of schoon men in de weten schappelijke wereld overgegaan is om ze in een afzonderlijk rijk in te delen. In tegenstelling tot de planten kunnen padde stoelen, zwammen en alle overige schimmels door het ontbreken van chlorofyl (bladgroen), niet zelf hun voedings stoffen aanmaken. Net als de dieren zijn ze aan gewezen op organisch materiaal. Wat we van de zwammen te zien krijgen zijn in feite de vruchtlichamen, te vergelijken met de bloemen van de planten. De eigenlijke zwam leidt een verborgen leven Die bestaat uit een massa witte draden, hyfen, die samen de zwamvlok, my celium, vormen. De zwamvlok leeft het ge hele jaar door begraven in de grond, in rottend hout of ander organisch materiaal, waarmee het zich voedt. Ze vormen op deze wijze een belang rijke schakel in de kring loop van de natuur. Plan ten zijn namelijk niet in staat om zelf de voe dingsstoffen, in organi sche resten, op te nemen De zwammen zorgen voor de afbraak en ma ken het materiaal ge schikt om door de plan ten te worden opgeno men. Met een netwerk van draden vertakken ze zich in de, voor hen bruik bare, organische stof, la ten hierin hun spijsverte ringsfermenten los en ne men de nuttige en ver teerbare substantie op. Vanzelfsprekend hangt de mogelijkheid om voedsel op te nemen af van de oppervlakte waarmee de zwam con tact maakt met de voe dingsbodem. Daarom zijn de zwammen samen gesteld uit oneindig fjn- vertakte netten van zwamdraden. Als voortplaiitingsmoge- lijkheid vormt de zwam de ons zo bekende padde stoel. Een massa draden van de zwamvlok vor men de knoppen die door de bovenlaag dringen. In die knoppen vormen zich de paddestoelen die. als ze daarvoor rijp zijn, in een zeer korte tijd uit de knop uitgroeien. Ze ko men letterlijk als padde stoelen uit de grond, vaak met massa's tege lijk. In de paddestoelen ont wikkelen zich uiterst kleine voortplantingscel- len die, net als bij de planten het zaad, op ver schillende wijzen worden verspreid. Sommige soorten maken gebruik van de wind, een andere soort gebruikt insekten en weer andere zijn af hankelijk van zoogdie ren. Ofschoon elke zwam on telbare sporen produ ceert is de kans dat een spore het tot zwam zal brengen uiterst gering. Daarvoor zijn veel facto ren nodig die mee moe ten werken. G. van Leeuwen i

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7