.Leusder Krant. it iedere hoek van Leusden, wanneer men maar wilf ledyd'Ancona opent sielzoekerscentrum i de schijnwerper sssissertjes Hamersveldseweg 'Je moet hier erg opletten hoe je iemand aanspreekt GEZINS- EN RELATIEVRAGEN L E U S D E N uwe stichting wil vervoer op maat voor iedereen Stroom aftappen Privé praktijk voor Pagina 3 DEN' - Begin 1992 moet gelijk zijn om in Stou- [gin een taxi te stappen, iemand uit Leusden of neld in zit. Of dat een i jongeren zich chique, tegen gereduceerd tarief, reogen en halen naar en disco. Dan ook kan ie- uit Leusden-Zuid weke- rekenen op een taxi of voor haar of zijn deur om, met dorpsgenoten, naar rkt te gaan. Dat kan. als lichting Gecombineerd leovervoer, in oprich- aar plannen kan waar- De initiatiefnemers, ir. heffer en R.A.Bakker, il vertrouwen bezig de voorbereidingen af te beide heren zijn ge- ken van de berichten in waaruit hun initiatief e gaan om een belbus Leusden-Zuid. Immers, us is al eens geprobeerd haalbaar gebleken. Hun ai reiken verder, zijn za- en dienen de vervoers- tteit te vergroten voor je gemeente Leusden. rveld. Stoutenburg en en-zuid horen daar na- elijk bij. :hting, die zij in het leven «pen. wil optreden als ■enbehartiger voor alle ers van Leusden op het van vervoer 'op maat' Ie verkregen rechtsper- illen zij contracten af- met L-Tax, het enige ense taxibedrijf. Dit ta- ijf kan vervolgens ritten stellen, waarbij meer ïen worden opgehaald of bracht. Jcelijk van het aantal pers kan het bedrijf een De initiatiefnemers van de nieuwe vervoersmogelijkheid in Leusden. de heren Scheffer en Bakker Wanneer de afspraken goed lopen, kan de stichting zich terugtrekken".(Foto Hans Verhorst) busje of taxi inzetten. Voor waarde is, dat de klant min stens één dag van te voren aan geeft hoe laat men mee wil rij den. Abonnementen zijn mo gelijk De te berekenen tane ven zijn afhankelijk van de af stand, de tijd (spitsuren, dalu ren, nacht-weekeinde), èn het aantal (geheel of gedeeltelijk) meerijdende personen. Subsidie Uitgangspunt is, dat de rege ling rendabel moet zijn voor JSDEN - De minister WVC, Hedy d'Ancona, nt zaterdag 12 oktober cieel het asielzockcrs- trum 'Leusden' aan de ornseweg. Het centrum ft een capaciteit van asielzoekers. Iet AZC Leusden is be- juli van dit jaar offi- is in gebruik genomen, de eerste plannen had al bijna een jaar eerder eurd moeten zijn. iMiddags is er een open in het centrum, waar iteresseerden kennis inen maken met het trum en zijn bewoners, or middel van video- orstellingen en infor- tiestands zal gepro beerd worden duidelijk te maken welke procedure asielzoekers dienen te doorlopen om in aanmer king te komen voor een verblijfsvergunning in ons land. Het centrum is be doeld voor de eerste op vang. De bedoeling is dat asielzoekers daar niet lan ger dan een paar maanden verblijven. De open dag begint 's middags om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Vanuit Leusden is er een speciale pendeldienst op touw ge zet om bezoekers naar en van het centrum te vervoe ren. De bussen vetrekken om 13.00 uur en 14.00 uur uit Leusden. het taxibedrijf. De stichting krijgt een kleine startsubsidie van de gemeente maar wil zich eenmaal draaiende, zelfstan dig handhaven ,,We willen aantonen dat particulier ini tiatief gebaseerd op goede af spraken en samenwerking, kans van slagen heeft", aldus initiatiefnemer Scheffer. Scheffer kreeg op 24 januari van dit jaar van wethouder Joost de Jongh de, onofficiële, opdracht eens te onderzoeken hoe het mogelijk zou kunnen zijn de vervoerscapaciteit in Leusden te vergroten. De on vrede over moeilijk te bereiken bushaltes en de 'gaten' in het openbaar vervoersnet gaven hem daartoe alle aanleiding Scheffer, eerder adviseur van de gemeente voor het centraal antennesysteem en voormalig manager bij de PTT. nam de geschiedenis door. Het experi ment van de belbus was tien jaar geleden op een fiasco uit gelopen. Nog geen 9% van het geïnvesteerde bedrag werd te rugverdiend als gevolg van de schriele bezetting. Er moest een andere manier gevonden worden om voor alle Leusdenaren, op ieder mo ment, op gewenste tijd en maat vervoer mogelijk te ma ken. Tussen de uitersten, open baar vervoer aan de ene kant, de particuliere taxi aan de an dere, werd een tussenoplossing bedacht. Door ritten te combi neren, te poolen", zou iedereen tegen gereduceerd tarief van huis tot bestemming en omge keerd kunnen komen Het eni ge Leusdense Taxibedrijf voelt voor de plannen en wordt ca pabel en creatief genoeg geacht om de uitvoering te coördine ren en te hanteren Tegen de tariefafspraken waarvoor de stichting zich beijvert staat het voorlopige monopolie en de toezegging dat de stichting zich sterk wil maken voor het verkrijgen van extra facilitei ten. ,,We gaan uit van sociale be weegredenen". aldus de beide heren, „onze doelgroep be stond in eerste aanzet, uit men sen die niet meer zo mobiel zijn Zoals ouderen Wanneer voor deze mensen, een aange paste bus noodzakelijk is, wil len wij fondsen werven om dit mogelijk te maken. Men kan straks donateur worden van onze stichting met als doel de vervoerscapiciteit voor ieder een aantrekkelijk en betaal baar te maken". In gesprekken met Leusdena ren bleek al snel grote belang stelling voor dit systeem en niet alleen van ouderen Foren sen naar en van de trein, thea terbezoekers, marktbezoekers, mensen die naar een van de ziekenhuizen moeten bijvoor beeld tijdens de bezoekuren en 'de meest verrassende vondst' volgens Scheffer, „jeugdige discobezoekers". „Heel wat pubers vinden het niet prettig als pa of ma ze van een feest of disco komt opha len, terwijl ouders graag weten hoe laat hun kinderen op een veilige manier thuiskomen. Gehaald en gebracht met een taxi, vol vrienden of plaatsge noten. zou alle problemen kun nen oplossen" Klantvriendelijk Het overleg over de tarieven, verkeert volgens de heren in het laatste stadium Pas wan neer de afspraken gemaakt zijn, heeft de stichting be staansrecht. Men ziet ook mo gelijkheden voor abonnemen ten, opstapplaatsen en car pooling Uitgangspunt blijft, dat de regeling uitsluitend be doeld is voor Leusdenaren Zij kunnen ook naar en uit andere plaatsen worden gehaald, op een de dag daarvoor opgegeven adres. Het milieuaspect speelt in de beweegredenen een on dergeschikte rol „Ach, wat wij willen is uiter aard niet slecht voor het mi lieu. maar het was niet de pri maire gedachten Wij willen de vervoersfaciliteiten opkrikken vanuit het vrije ondernemers schap met potentiële leuke as pecten, zoals betere capaci teitsbenutting en rendements verhoudingen tegenover een klantvriendelijke benade ring". De stichting wil onderhande lingspartner zijn, namens de bevolking. „We zijn voorwaar- de-scheppend. Wanneer de af spraken goed lopen, kan de stichtmg zich terugtrekken om slechts in aktie te komen bij voorbeeld als er zich nieuwe mogelijkheden voordoen of klachten komen' In hoeverre Leusdenaren in spraak kunnen hebben op de betreffende regelingen is nog niet helemaal duidelijk „We stellen ons voor om in de wij ken bijeenkomsten te organi seren waarop we de mogelijk heden toelichten. Misschien leidt dit tot het aanstellen van een soort buurtcoördinator, zoals bij buurtpreventie het geval is Het initiatief hiertoe zullen wij als stichtingsbe stuur niet nemen Dat laten we aan de bewoners over. We wil len slechts duidelijk maken dat wanneer we met elkaar voor het juiste draagvlak zorgen binnen de gemeenschap, door middel van particulier initia tief veel meer tot stand kan ko men, ten dienste van die ge meenschap. dan men vaak ver moedt" vervolg van pagina en werd hij een warm voor stander van het weren van au toverkeer op de Lockhorstweg. „Ik ben er zelf gaan kijken en heb kunnen zien dat het eigen lijk zo niet meer kan," ver klaart De Jongh zijn omme zwaai. „Het is ook niet meer nodig, want het is nu heel ge makkelijk om op de A 28 te komen Wat de Jongh de gemeente raad niet zal aanraden is om op een deel van de Asschatterweg een fietspad aan te leggen. „Het zal de automobilisten sti muleren om harder te gaan rij den en het geeft de fietsers een gevoel van schijnveiligheid Als een auto ergens voor moet uitwijken, zal hij op het fiets pad gaan rijden en ongelukken liggen dan voor de hand. Nu moet het autoverkeer achter de fietsers blijven en zijn snelheid aanpassen." Toch kan De Jongh zich wel voorstellen dat het langzame verkeer zich niet veilig voelt op de Asschatterweg „Daarom stellen wij voor om vanaf 't Sluisje tot aan Achterveld, waar de Asschatterweg over gaat in de Koningin Juliana- weg, verkeerssluizen aan te leggen Daar kan maar één auto tegelijk door De snelheid van het verkeer kan geremd vyorden door de auto's om en om voorrang te geven Dus bij de eerste sluis eerst het verkeer uit de richting Leusden en bij de volgende doorgang de auto's uit Achterveld. Er zouden op die manier 12 to 14 sluizen aangelegd kunnen worden Dat de gemeente zich bij deze oplossing ook heeft laten leiden door financiële overwe gingen blijkt uit de mededeling van De Jongh dat de voorge stelde oplossing afkomstig is uit de 'koker' van de rijksver- keersconsulent. „Als wij zijn advies opvolgen, komen wij in aanmerking voor een aanzien lijke subsidie van hert rijk," zegt De Jongh. Dat is des te aantrekkelijker, omdat de aanleg van een fietspad in ei gen gemeentelijk beheer Leus den een bedrag van 3 miljoen gulden kost. Volgens De Jongh is het uit gangspunt bij het opstellen van het verkeersplan geweest dat het autoverkeer tijdens de spitsuren snel Leusden in en uit kan Ook moet er volgens de wethouder voor gezorgd worden dat het verkeer in de wijken beperkt blijft. Het plan ligt van 21 oktober tot en met 1 november op werkdagen van 9 00 tot 12.00 uur ter inzage op het gemeen tehuis. Op dinsdag 22 en woensdag 23 oktober zal het ook mogelijk zijn de plannen 's avonds te bekijken van 19.30 tot 21.30 uur. De inspraakter mijn is tot 4 november. De ge meenteraad zal zich in decem ber over het plan buigen, waar na in februari volgend jaar ge kozen moet worden voor defi nitieve oplossingen een 'bekende' Leusde- rtezijn is het niet altijd dagelijks in de pu- iteit te staan. Er zijn mensen die door hun Wp voor het publiek bekend gezicht' heb- De Leusder Krant t de komende tijd de imverper op een aantal ben. Op de balicmede- ker, de doktersassis- le, de winkelbediende, '«one' mensen, met hun n verhaal. feze week wordt de Iftnwerper gericht op tera Mulder (28), die s een jaar of zeven «aam is in de Spar- trmarkt in winkelcen- De Biezenkamp. Ven-„Ik werk hier nu ^enjaarof zeven en het 'we hier best. Ik ben in ooit als noodhulp be- maar van lieverlee ben blijven hangen Ik vind Eenmaal leuk om met Wom te gaan en wat dat kom ik hier ruim- lfsaan m'n trekken." 28-jarige Woutera Mul- afkomstig uit Nijkerk, maar vond na een korte perio de van baanloosheid werk in Leusden. Bij de Spar in win kelcentrum De Biezenkamp. De Nijkerkse kwam binnen om in de slagerij te assisteren. Te genwoordig bestiert ze, samen met een aantal collega's, de vleeswaren-, de kaas- en de broodafdeling Woutera „Via via. onder andere doormijn vo rige werkgever, kwam ik in contact met de heer Aldenzee Die zat op dat moment te sprin gen om medewerkers voor de slagerij Omdat ik op dat ge bied inmiddels enige ervaring had opgedaan, waren we het spoedig eens met elkaar En zo ben ik hier begonnen. Eerst als noodhulp, maar dat duurde niet zo lang. Al snel was ik hier in dienst ,,'t Bevalt me hier prima Leuk werk en leuke collega 's We runnen samen de hele afde ling. We bedienen met alleen de klanten, maar zorgen er ook voor dat de toonbanken er netjes uitzien en schoon zijn. We houden ook de voorraden in de gaten. We doen bijvoorbeeld ook de bestellingen en zorgen ervoor dat de vleeswaren in huis zijn. Alleen in bijzondere gevallen gaan we m overleg met de bedrijfsleider. Ondanks het feit dat Woute ra inmiddels een jaar of zeven werkzaam is in Leusden. denkt ze er met over om hier te komen wonen „Voor de afstand hoef ik het met te doen. Met de auto ben ik in een kwartiertje hier. En bovendien ben ik te zeer ge hecht aan m'n geboorteplaats Ik zou daar niet weg willen. Ik ben een echte Nijkerkse." In de jaren dat Woutera in De Biezenkamp werkte, heeft ze wel verschillen gezien tussen de klanten in Leusden en Nij kerk, waar ze ook in een super markt werkte Woutera: „Leusdenaren zijn toch wel an- Woutera Mulder achter de vleeswaren. (Foto: Hans Verhorst) ders dan Nijkerkers. Hier moet je er veel meer op letten hoe je de mensen aanspreekt. In Nij kerk keek ik niet zo precies. Daar zei je tegen iedereen ge woon jij'en 'jou'. Hier kan dat minder, 't Is wat formeler. Sommige mensen stellen er prijs op met 'u'te worden aan gesproken Daar heb ik, zeker in het begin, wel erg aan moe ten wennen Na het werk gaat een deel van de vrije tijd van de Nij kerkse naar het vervaardigen van kaarten van perkamentpa pier. Woutera: „Dat vind ik een leuke hobby. Het heet 'Perga- mano'en er zijn tegenwoordig ook speciale cursussen voor Ik ben alleen nooit op een cursus ge weest Ik heb het mezelf bij gebracht. Ik kwam het een keer tegen m een speelgoedzaak en dat leek me wel wat Toen ben ik ermee begonnen." „Het is een heel secuur werkje. Aan de hand van pa tronen moet je dat hele stevige papier bewerken. Met een schaar of een naald of zo Dan kun je van zo'n kaart iets heel bijzonders maken. "Het resul taat wordt in een speciaal voor dat doel gereserveerd boek be waard. Woutera. „En als er dan eens iets bijzonders is, een bruiloft, een verjaardag of een zieke kennis, dan stuur ikzo'n zelfgemaakte kaart LEUSDEN - Een bewoner van de Walenburg, die afgelopen augustus werd afgesloten van elektriciteit kwam op het idee illegaal elektriciteit af te tap pen. Daartoe maakte hij een verbinding via de openbare straatverlichting naar zijn huis. De Puem kwam daar be gin oktober achter, doordat zij lampen zagen branden in de woning. De aftapping werd on gedaan gemaakt en de bewoner kreeg een proces-verbaal. Ook kan hij een navordering tege moet zien van de Puem Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 nur. Wat bijna iedereen in Nederland weet, ondervon den dit weekeinde de organisatoren van de sportdag voor de Leusdense gemeente-ambtenaren. Een weer man is niet te vertrouwen. Zelfs niet als het om een plaatsgenoot gaat. Er was met alles rekening gehou den. Het draaiboek lag in meervoud klaar, iedereen wist wat van hem of haar verwacht werd en zelfs het weer zou dus geen roet in het eten kunnen gooien... *...Of het nu zou regenen, bliksemen, waaien of stor men, de ambtenaren van het gemeentehuis zouden afgelopen zaterdag hun sportactiviteiten ongestoord kunnen afwerken. Er was immers een binnen- en een buitenprogramma. Het enige dat niet vergeten mocht worden, was een telefoontje naar Leusdens eigen weerman. John Bernard...* *...Die voorspelde een zeer regenachtige sportdag en dus moest plan B worden uitgevoerd. Naar binnen met z'n allen was het devies. En dan blijkt, dat mooi zonnig weer soms ook voor een tegenvaller kan zor gen. Want ondanks het aangename herfstzonnetje kon de reeds in beweging gezette 'sportdagmachine' niet meer worden stilgezet. Met z'n allen b'umenblijven dus. Je wordt bedankt, John...* *...Degemeentehuisbcvolking werdge\Taagd voorde sportdag zichzelf in teams op te delen. Ook moest er per ploeg een naam bedacht worden. En bij zoiets blijkt onmiddellijk hoe creatief ambtenaren kunnen zijn. Enkele voorbeelden van de verzinsels: Adviese laars, Bijzonder Intelligente Groep Het blijft be helpen en De Zwarte Vodden Volgens ons had de moeite van het verzinnen van namen echter bespaard kunnen worden. De afdelin gen, die door de teams werden vertegenwoordigd heb ben zelf namen, die ons bruikbaar genoeg lijken en de fantasie van de niet-ingewijde buitenstaander be hoorlijk kunnen prikkelen. Oordeel zelf maar: BEBE, ROAZ, FIBE en SOZA...* *...Over raadselachtige verwijzingen gesproken: de Leusdense hockeyers weten daar in hun clubblad 't Stickertje behoorlijk raad mee. In het nummer van 30 september schrijft hockeyvoorzitter Pim Goldsmann enige vermanende woorden tot een clublid, die zijn financiële verplichtingen niet nakwam. De persoon in kwestie betaalde zijn contributie niet en werd na herhaalde waarschuwingen uit de club gezet...* *...Een aantal pagina's verder in het clubblad komen we weer dezelfde naam van de gewraakte wanbetaler tegen. Nu in een wedstrijdverslag. Daarin wordt ge pleit voor een standbeeld voor het geroyeerde lid. Het waarom blijft echter onduidelijk. Het verslag is on dertekend met 'Jo Ritzen'...* *...We kunnen ons echter nauwelijks voorstellen, dat de hockeyclub de minister van Onderwijs tot zijn leden mag rekenen. Waarom dit pseudoniem gekozen Of zou het weigerachtige clublid ook zijn collegegeld niet betaald hebben en heeft deze handelswijze de bewondering van de schrijver afgedwongen?...* *...Wat onze bewondering in ieder geval niet kan af dwingen, is het toenemende vandalisme in Leusden. Vorige week schreven wij al in deze rubriek dat het daarmee nu maar eens afgelopen moet zijn. Enkele dagen later belde het hoofd van de Gereformeerde basisschool naar de krant met de mededeling, dat ook zijn school bij het rijtje van door vandalisten bezochte gebouwen gevoegd mag worden. „De eerste keer in het bestaan van onze school.voegde hij er onthutst aan toe. Is er dan niets meer heilig in ons dorp?... *...De raad om de krant over de vernielzucht in te lichten, was het schoolhoofd overigens door een amb tenaar op het gemeentehuis ingefluisterd. „Misschien helpt het als elke vernieling aan dc krant wordt door gebeld", was tegen hem gezegd. „Hoe meer mensen het weten, hoe meer druk er op de vandalen kan worden uitgeoefend om te stoppen", was de achterlig gende gedachte. Wel leuk dat de krant zoveel invloed krijgt toegedacht, maar of het helpt Minister d'Ancona is de rijzende ster aan het Leus- dens firmament. Zaterdag breeduit geciteerd door 'onze' wethouder bij de opening van de kindercentra, maar komende zaterdag komt zij zelfs in levende lijve afzakken naar Leusden. Met een ferm gebaar zal zij het asielzoekerscentrum Leusden komen openen. En nu maar hopen, dat Hedy bij de Leusderbei haar Waterloo zal vinden...* (advertentie) Tel. 033-613024 Inlichtingen tussen 18.00 en 19.00 uur Amersfoort

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3