'Het belangrijkste is dat de kinderen elkaar accepteren zoals ze zijn7 Leusder Krant lieuws uit de yerenigingen [programma Blijhof Open dag handwerkclub wint prijs Filmavond Blindenroute Nieuws uit de verenigingen Bloed geven Loysder Hoek bewijst in 40 jaar haar bestaansrecht Gereformeerde basisschool misdag 9 oktober 1991 Pagina 5 iDEN - Speel- en re- ,n ifvereniging Blijhof voor komend seizoen fen aantal interessante »eiten op het pro- pa staan. Onderstaand '1; u hiervan een opsom- laandagavond kunnen ;en die graag klaverjas- uihart ophalen in het ge- van Blijhof aan de Lisi- ;an 20 00 uur staan de deu- «d en is de koffie klaar, rdt gespeeld in competi- oand Blijhof-leden be- j 2,50 en niet-leden 3,- ond. ;e jaren worden in Blij- jsidunalaan 2 te Leus- .olksdanskursussen ge- onder deskundige lei- sn Ilona van den Burg. ,:h, Roemeens, Israe- Amerikaans en vele an- lansstijlen staan op het H Lnima. irsussen vinden op de A de dagen plaats: dagochtend: 11.30 uur: voor 50 jaar !er dagmiddag: 15.00 uur: kinderen van 6 met 8 jaar 16.00 uur: kinderen 9jaar dagavond: 11.00 uur: beginners: jon- m volwassenen 2.00 uur: gevorderden, nlichtingen kunt u bel- ona van den Burg, tel. 1252. mteam heeft in 1991 een films op het pro- ia staan Op 19 oktober de Russische animatie- let gebochelde paardje' nd D ze film is een ver- i van een op rijm ge- verhaal van drie kinde- «lila, Garrila en de veel e broer Iwan. lm wordt aanbevolen linderen van 7 t/m 10 ongere kinderen mogen 3rd ook komen, ivang van de voorstel om 10.30 uur en 13.30 december is er de kerst- Irie vrolijke beertjes', lm begint om 09.30 uur. ïgsprijs voor beide s voor leden 2,50 en iiet-leden 3,50, inclu- lonade. lerfstvakantie wordt op dag 17 oktober een echt georganiseerd voor en van 4 t/m 12 jaar In d wandelpark 'Princen- ordt een speurtocht uit- Onderweg moeten de en enkele opdrachten ren en allerlei dingen ce herfst verzamelen ;ee ze na de speurtocht kdoos kunnen maken, nderen vertrekken in es onder begeleiding q volwassene. ^verkoop vindt plaats landag 14 oktober van ot 20.00 uur in Blijhof, nalaan 2. betalen 2,- en niet-le- voorverkoop kan men een schoenendoos inle- voor de kijkdoos of an- an men er een meene- p de dag zelf urtocht begint om 13.00 iis omstreeks 15.30 uur pen. klaas heeft aan Blijhof *eten. dat hij op zater- november op Blijhof lomt. Hoe laat hij komt, iij nog niet zeker. Dat binnenkort bekend ge- r geval kunnen Blijhof- biervoor gratis kaarten i halen bij Blijhof, Lisi- ün2 op: wdag 11 november van Jt 20.00 uur ■dag 12 november van at 20.00 uur nsdag 13 november van at 10 00 uur. den kunnen op woens- november van 10.00 tot ■Jr kaarten kopen a 5,- erdag 21 december kun stleren van 4 t/m 12 jaar ^aditioneel kerststukjes - Uiteraard mogen ze or zelf materiaal mee rt Dit vindt plaats van at 16.00 uur. orverkoop vindt plaats andag 16 december in ijhofgebouw aan de Li- daan 2 van 19.00 tot 1 'Jr betalen 2,- en niet-le- !.-■ LEUSDEN - De afdeling Leus den van het Nederlandse Rode Kruis houdt donderdag 7 no vember voor het eerst een grote bloedinzamelingsactie. Dono ren in de leeftijd tussen 18 en 70 jaar worden opgeroepen die avond een halve liter bloed af te staan Belangstellenden die nen zich bij voorkeur voor 11 oktober op te geven bij het Leusdense Rode Kruis. Dat kan via een antwoordkaart, die is bijgesloten bij een huis- aan-huis verspreide brief. De bloedinzameling vindt plaats in De Korf. In Achterveld wordt al jaren een bloedinzamelingsactie ge houden. Dit bloed wordt ge bruikt voor het bereiden van rode-celconcentraten en stol lingsfactoren, die nodig zijn voor de behandeling van pa tiënten met bloederziekte. Daar is momenteel een groot tekort aan. LEUSDEN-ZUID - Dc Loys der Hoek in Leusden-Zuid viert deze week haar 40-jarig bestaan. Daarmee is de pro testants-christelijke basis school één van de oudste Leus dense scholen, waarvan de meesten 10 tot 15 jaar geleden werden opgericht. Die veertig jaar zijn overigens niet altijd even gemakkelijk geweest. Nog maar enkele jaren geleden leek het erop dat de school zou moeten verdwijnen, omdat er te weinig leerlingen waren. ,,We hadden nog maar 34 kin deren,'' herinnert directrice Klaske Keiler zich. ,,Toen dacht iedereen dat het gedaan was met de school. Dominee Ruitenberg was een van de weinigen, die nog vol vertrou wen was Hij zei toen tegen ons dat wij ons nergens zorgen over hoeven te maken. ,,Kijk maar naar het grote aantal kinderen dat ik de laatste tijd heb ge doopt," was een uitspraak van hem uit die tijd, die ik nooit zal vergeten. En hij heeft gelijk ge kregen, want wij hebben nu 104 leerlingen. Daarbij komt dat de opbouw van onze 'schoolbevolking' gezond is. De meeste leerlingen (34) zit ten in de groepen 1 en 2. Groep 7 en 8 hebben samen 19 kinde ren. Een piramide dus met een brede basis, zoals die hoort te zijn." Daarmee is de huidige schoolbevolking van de Loys der Hoek verdubbeld ten op zichte van het aantal leerlin gen. waar op 1 november 1951 mee begonnen werd Meester Verhoeven en juffrouw Ver doorn gaven les aan iets min der dan 50 leerlingen Voor die tijd moesten de ouders uit Leusden-Zuid en de omliggen de buitengebieden hun kinde ren op de openbare school doen. „Reeds 20 jaar geleden werd de behoefte aan een christelijke school gevoeld, maar in die tijd leefden we on der de druk van het groot grondbezit," staat in het ver slag van de gemeenteraadsver gadering van 1 juni 1950, waarin de oprichting van een school met de bijbel op de agenda staat Pas na de Tweede Wereld oorlog waren de verhoudingen kennelijk zo veranderd ten na dele van het grootgrondbezit, dat een eigen christelijke school wel mogelijk was. Tot die tijd was het vooral de fami lie De Beaufort, die tegen de oprichting van een dergelijke school was. Die kwam er overi gens pas 6 jaar na de oorlog, nadat in 1949 een 'Vereniging tot Stichting en instandhou ding van Scholen met de Bijbel te Leusden' werd opgericht Behalve het vinden van vol doende geld, moest het bestuur van de vereniging ook op zoek naar een schoolgebouw. Op de Ooievaarshorsterweg konden twee lokalen gedeeld worden met de openbare school. Het gebouw is inmiddels allang verlaten doort de schooljeugd en wordt gebruikt door een zeilmakerij In 1957 verhuisde de school naar het gebouw aan de Ko ning Beatnxlaan. Achter de kerk aan de Arnhemseweg ver rees een 4-klassig gebouw, om dat de schoolbevolking met Leusden meegroeide Dat bleef echter niet zo, want de ge boortegolf van de jaren vijftig ebde eind jaren 70 langzaam maar zeker weg en de school kwam in de gevarenzone „Het was hardstikke eng om hier te beginnen," zegt schoolhoofd Klaske Keiler Zij nam in 1985 de taken van hoofdonderwijzer Bos over, die met pensioen ging. Bos- had zich in de laatste jaren van zijn loopbaan bezig gehouden met de overgang van het lagere on derwijs naar het basisonder wijs. Die fakkel moest door Klaske worden overgenomen De sterke teruggang van het aantal leerlingen maakte het haar niet echt gemakkelijk. „Toen ik hier begon, gingen er praatjes rond, dat men z'n kinderen maar beter van school kon halen, want die ging toch sluiten Ik ben begonnen de gr.oepen samen te voegen en een andere manier van werken in te voeren Daar had ik al ervaring mee op de Regenboog in Achterveld De kinderen kregen dag en weektaken en moesten veel meer zelfstandig werken Dat kon ook niet an ders, want wij zijn een kleine school In 1985 waren er maar 2,7 formatieplaatsen Dat is in middels uitgegroeid tot 4." Achteraf vind Klaske dat de overgang soepel is verlopen. ,Het proces voltrok zich heel natuurlijk De kleuterleidster vond het heel normaal mee te helpen met de hogere groepen. Zij gaf bijvoorbeeld ook dic- tee's en topografie. Toen de ou ders zagen, dat het allemaal zo soepel verliep, was iedereen opgelucht. Wij kregen ook veel steun van het bestuur Sinds dien is het gehele onderwijs- team op de Loysder Hoek ver nieuwd „We hebben nogal wat verloop gehad legt Klaske uit „Zo werd de kleuterleid ster boerin en gingen twee an dere leerkrachten naar de ba sisschool in Groenhorst." Nieuw is ook adjunct-direc teur Jos Sybesma. Hij komt van een school uit Den Haag. Hem is in de periode dat hij voor de Loysder Hoek werkt, vooral opgevallen, dat de kin deren van de school uit Leus den-Zuid feller zijn dan de stadskinderen Dat lijkt een opmerkelijk verschil, omdat het tegenovergestelde voor de buitenstaander meer voor de hand lijkt te liggen. „De meeste kinderen van onze scholen ko men uit de buitengebieden, waar ze de ruimte hebben. Ze hebben daardoor ook veel meer energie, die ze kwijt moeten. Als je ze soms op de speelplaats ziet spelen, houd je je hart vast, zo stevig gaat het soms aan toe." Die energie mogen ze van Klaske en Jos ook wel kwijt, maar wel binnen vastgestelde grenzen „Het moet geen vrij gevochten bende worden." vinden ze allebei. „Het belang rijkste van ons onderwijs vin den wij de kinderen bij te bren gen dat ze elkaar accepteren zoals ze zijn Iedereen mag an ders zijn, maar moet er wel bij kunnen horen. De ene kan wel goed rekenen en schrijven en de andere niet Op onze school doen dergelijke verschillen er niet zo toe. Wij leren de kinde ren om elkaar te waarderen Dat zit nu eenmaal in de christelijke boodschap waar wij van uitgaan." Dat wil volgens Klaske ove rigens niet zeggen, dat een der gelijk uitgangspunt op een an dere school minder goed tot zijn recht zou kunnen komen. ..Bij het openbaar onderwijs zullen de leerlingen ongetwij feld ook leren om goed met el kaar om te gaan. Wij benade ren dit echter vanuit onze christelijke achtergrond." In Leusden-Zuid zijn vol gens Klaske de verhoudingen tussen openbare basisschool 't Palet en bijzonder onderwijs goed. „Als wij spullen van el kaar nodig hebben, lenen wij die aan elkaar," geeft Klaske als bewijs van de goede ver standhouding. „Ook bij het schoolvoetbal werken wij goed samen. Beide scholen hebben te weinig leerlingen voor een eigen elftal, daarom doen wij elk jaar met één team mee Het ene jaar spelen we in de kleu ren van 't Palet en het andere jaar wordt er in shirtjes van onze school gespeeld. Op die manier krijgen de voetballer tjes van de hoogste groepen toch de kans om mee te doen." De activiteiten van de school staan elk jaar in het teken van een thema. 'Vriendschap' was er een van Bij feestdagen en dergelijke wordt uitgebreid aandacht aan het onderwerp besteedt. Ook is er eenmaal per jaar een kerkdienst met het jaarthema Dit jaar is het on derwerp 'De wereld is een toverbal ..Van 7 tot en met 11 oktober vieren wij ons 40-jarig bestaan. Uiteraard zal het jaarthema daarbij een rol spe len," zegt Klaske. Op maandag 7 oktober werd de vlag gehesen en het school lied gezongen Daarna werden er binnen spelletjes gespeeld en kregen de kinderen een ver rassing Dinsdag 8 oktober gingen de groepen 1 tot en met 4 naar poppentheater Toermalijn in Amersfoort. De hoogste groe pen (5 tot en met 8) vertrokken om 11.45 uur naar het Afnka- museum in Berg en Dal Vandaag, woensdag 9 oktober vierde elke groep op eigen wij ze feest. Donderdag 10 oktober zal er les gegeven worden in volks dansen De feestweek wordt op vrijdag 11 oktober afgesloten met een pannekoekenmaaltijd en een presentatie van de groepen aan elkaar, waarbij de ouders ook kunnen meedoen. 's Avonds is er er om 20.00 uur een receptie voor genodigden in de school. LEUSDEN - Groep 6 van de gereformeerde basisschool is één van de vijf prijswinnaars in een wedstrijd die is georgani seerd door het attractiepark Duinrell en de producenten van de frisdrank Choq De deelnemers dienden een radio commercial te vervaardigen voor Duinrell. Uit de inzendin gen werden de vijf besten ge selecteerd. De jury* stond onder leiding van de directeur van Sky Radio De wmnende com mercial zal in de herfstvakan tie ook op dat station te be luisteren zijn. De geslecteerde groepen zijn uitgenodigd zaterdag 12 okto ber naar Dumrell te komen, waar de uiteindelijke hoofd prijswinnaar bekend gemaakt zal worden. De hoofdprijs is een compleet verzorgde schoolreis naar de fabrieken van Friesche Vlag in Leeuwar den, waar onder meer Choq ge maakt wordt. De andere prijswinnaars zijn 'Het Middelpunt' uit Hoog vliet, 'De Stellegors' uit Stel lendam en 'De Wegwijzer' uit Hellevoetsluis. LEUSDEN - De Historische Kring houdt donderdag 10 ok tober een filmavond waar, op veler verzoek, films zullen worden vertoond over Ha- mersveld (Leusden-Centrum) en Leusbroek (Leusden-Zuid) anno 1966 De films geven een indruk van Leusden, voordat het begon te groeien. De voorstelling wordt ge houden in activiteitencentrum I De Korf en begint om 20 00 l uur. De toegang is gratis LEUSDEN - De onlangs in het winkelcentrum De Biezen- kamp aangelegde blindenroute blijkt regelmatig te worden te worden versperd. Op de route, bestaande uit geribbelde en rubber tegels, worden fietsen gestald en reclameborden neergezet, waardoor de door gang voor blinden en slecht zienden belemmerd wordt. De gemeente heeft de winkeliers vereniging aangeschreven alert te zijn op obstakels. Op termijn zal er in De Ha mershof ook een blindenroute worden aangelegd. Het aantal leerlingen steeg in 15 jaar tijd tot boven de 100, ondanks een moeilijke periode in het afgelopen decennium (fotoHans Verhorst) LEUSDEN - De handwerk club van De Zonnebloem houdt donderdag 10 en 17 ok tober een open dag voor be langstellenden. Geïnteresseer den kunnen 's middags tussen 14.00 uur en 16.30 uur kennis maken met het werk van club, die momenteel uit 20 a 30 ac tieve leden bestaat. De hand werkclub komt wekelijks op donderdagmiddag bij elkaar in De WOLboom aan de Hamers- veldseweg (het oude gemeente huis). Tevens is de club geïnte resseerd in brei- en borduur patronen Deze zijn op donder dagmiddag af te geven in de WOLboom of bij mevrouw Houkes, Davelaak 10 (tel.: 946812) of mevrouw Van Ey- den, Landjonker 8 (tel.: 941408). De schoolbevolking van Loysder Hoek 15 jaar geleden, bij het vorige (25-jarige) jubileum

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5