.Leusder Krant. 'Het is een combinatie van vakkennis en iritu'itie' nleunwoningen wachten op bewoners Het weer in eiaen reaio Rustig najaarsweer Droge voeten in 'Het Natte Pak' r//////m :W' L E U S D E N Vader en zoon Jager melkkampioenen van Nederland Oogstdankfeest Clubbijeenkomst 'De Loupe' Inktzwam rftdn -«J >i"v\m-;..W/ V i e«w jensdag 9 oktober 1991 Pagina 9 HUISDEN-ZUID - Onder Leusdenaren bevinden rjch sinds vorige week p'ee Nederlandse kam pioenen. Met sport heeft bet echter niets te maken. Of je moet het dagelijks 2 jeer melken van 30 koeien zodanig beschouwen In 277 dagen wisten vader Jan en zoon Geert Jager een melkproduktie te ha len van 10.421 kilo per koe. De hoogste produktie van Nederland bepaalde het Nederlands Rundvee Syn dicaat, die niet alleen dit soort getallen bijhoudt, maar ook het rundvees tamboek beheert De Ja gers lieten met hun pres tatie concurrent Van Hee- rikhuizen uit Barneveld achter zich, die de onder scheiding in voorgaande jaren in de wacht wist te slepen ,,De moeite waard om even onder de aandacht te brengen," vond me- Waderen zoon Jager bij een deel van hun veestapel: „De meeste koeien zijn eigen kweek", (foto: ■fans Verhorst). vrouw Jager, die daarom de krant belde. „Een goede verzorging van de koeien en kennis van de fokkerij," geven Jan en Geert als verklaring van hun succes Sinds een aantal jaren pachten zij de boerderij van een familie lid van Pon, die in Leusden vooral bekend is van de auto's. Een van de zoons bleek echter meer geïnte resseerd in de rundveefok kerij en bouwde in een aantal jaren tijd Koepon op, epn bedrijf dat natio nale bekendheid kreeg. Jan Jager werkte in Gro ningen op een van de boer derijen van het bedrijf en werd tien jaar geleden ge vraagd om bedrijfsleider te worden in Leusden op de boerderij aan de Roo van Aldewereltlaan. „Voordat wij het bedrijf in 1988 overnamen, was het hier een soort showroom voor koeien," vertelt Jan Pon voerde sperma in uit Cana da en wilde potentiële klanten laten zien welke resultaten hij daarmee haalde. Die 'showroom' had hij echter niet meer nodig, want hij had vol doende bekendheid opge bouwd. Daarom konden wij het overnemen." En met succes, want een jaar later eindigden vader en zoon Jager al in de top tien van de produktiefste melkboeren van Neder land. Dit jaar werd dus zelfs de eerste plaats ge haald. Dat resultaat werd bereikt met een veestapel, die vooral door eigen fok kerij tot stand is gebracht „Wij hebben nog wel wat koeien van Pon, maar de meeste dieren hebben wij zelf gekocht of gekweekt." Een van de 'topkoeien' van het bedrijf is Keitin II. Het 10-jarige dier is goed voor een produktie van rond de 10.000 kilo per jaar en werd eerder provinciaal kampioen. De familie Ja ger verwacht dat Keitin over 2 jaar de magische grens van 100.000 kilo zal halen, een prestatie die maar voor weinig koeien is weggelegd. De 12-jarige Freya, ook eigendom van de Jagers, ging Keitin daann al voor. Geert Jager vindt het moeilijk om uit te leggen wat een koe tot een goede koe maakt „Het is een combinatie van vakkennis en intuïtie," zegt hij. Hij laat in de stal, waar een stuk of tien kalveren staan, zien waar hij op let, als hij een koe moet beoordelen. „De bouw moet breed zijn met wijd lopende ribben, die het verteringsproces vergemakkelijken en daar mee de produktie van melk", legt hij uit. Buiten klinkt het geloei van de volwassen koeien. Onge duldig staan ze te wachten bij het hek Het is bijna melktijd en de dieren we ten dat. LEUSDEN - „Er wordt wat afgeprutst in dit lajid", het Wim Sonneveld zijn gehoor al eens weten in een conference over Koninginnedag. Nu gaat het in dit verband wat ver om van 'prutsen'te spreken De bijzondere boot die de 10-jarige Michiel Berkhuizen deze zomer bouwde, getuigt bepaald van vakwerk. Het vaartuig, waarin circa 450 melkpakken en aanverwant verpakkingsmateriaal zijn verwerkt, is dermate zeewaardig, dat het drie kinderen of één volwassene kan dragen. De naam 'Het Natte Pak'slaat dan ook meer op het materiaal waarvan het vaartuig is gemaakt, dan op de kleding van de eventuele gebruiker. Michiel heeft de boot, samen met zijn vader en een aantal kinderen uit de buurt gemaakt. De hele buurt hielp de 10-jarige Leusdenaar, die op Grienden woont, met sparen. De lege melkpakken werden dichtgelijmd en geniet om ze waterdicht te maken. De boot werd twee weken geleden te water gelaten en wordt sindsdien als speelobject gebruikt. Op de foto de trotse kapitein Berkhuizen in z'n zelfgemaakte boot. (Foto: Hans Verhorst) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimin \/in 1^ ker een volleybaltoernooi ge- houden in sporthal De Korf. Het toernooi duurt van 14.00 uur tot 18.00 uur. Belangstel- LEUSDEN - De jongerenver- lenden kunnen zich opgeven eniging Virus heeft voor de ko- door te bellen met: 946448 mende tijd een aantal activi- Op zondag 10 november teiten op het programma staan, geeft de vereniging de jaarlijk- Zo wordt er zondag 24 novem- se toneelvoorstelling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SDEN - Na vijf jaar weiding en bouwen zal mteerde P.R. Smink van üvincie Utrecht op 25 ok- het nieuwe complex van uileunwoningen 'Esveld', jan het hoofdgebouw is nwd officieel openen. woon- en zorgcentrum Joseph in Achterveld om- een verzorgingshuis met capaciteit van 80 bed en twee complexen van Ktievelijk 18 en 22 aan nemingen. rote vraag naar aanleun- igen is voor bestuur en ie aanleiding geweest n nieuw complex te rea- it het niet mogelijk was sociale sector te bouwen q toch tot een betaalbare te komen, is op het oor- ikelijke bouwplan enorm ligd. De bezuinigingen hoofdzakelijk de esthe- vormgeving, zoals het Hen van de dakranden, irkleinen van de hoofd entree, balkonhekken met spijlen in plaats van rookglas. De woningplattegrond is on gewijzigd gebleven, waardoor toch een royale woning met balkon is gerealiseerd. De woningen zijn allemaal verhuurd en op 7 en 8 oktober worden de sleutels uitgereikt. De huurprijs bedraagt 675,- per maand exclusief service kosten. De bewoners van Esveld heb ben een bijzonder fraai uit zicht. De twaalf flats aan de oostzijde kijken uit over de prachtige zuidtuin met zijn vo lière, vijver en rosarium met zonnewijzer en minigolfbaan. Aan de westzijde geniet men van het uitzicht over de wei landen, afgebakend door houtwallen. Vooral aantrek kelijk voor plaatselijke bewo ners, die ooit op deze gronden hun arbeid hebben verricht. Op 8 maart 1991 is de officiële eerste steen gelegd. Zeven maanden later is het gebouw gereed. De Esveldflat heeft een eigen centrale hoofdentree. Links en rechts van een centrale in pandige middengang (bedekt met tapijt) liggen aan elke zijde drie flats. Op de begane grond hebben de woningen een terras; op de drie verdie pingen heeft elke flat een royaal balkon. Tussen de nieuwe flat en het hoofdge bouw Sint Joseph is de lift ge bouwd, die voor het huidige en het nieuwe gebouw bruik baar is en via welke lift ook de beide gebouwen binnendoor bereikbaar zijn. De woning is zodanig ontwor pen, dat deze ook geschikt is voor rolstoelgebruikers. De brede deuren zijn zonder stof- dorpels, de lichtschakelaars zitten op de juiste hoogte en er is een extra ruime natte cel met een verhoogd toilet. Via de entree zijn bereikbaar: de inpandige berging, de woonkamer en de natte cel. Juist voor een eventuele rol stoelgebruiker is het toilet in de natte cel ondergebracht. Deze is niet alleen (voor even tuele bezoekers) vanuit de en tree bereikbaar, maar ook vanuit de slaapkamer. De keuken staat in open ver binding met de woonkamer, echter voor het keukenblok is een verlaagde tussenmuur ge maakt, zodat er vanuit de ka mer geen zicht op het keuken blok is. Om de privacy van de bewo ners te waarborgen is afgezien van een keukenraam aan de centrale middengang. De wo ningen hebben een indivi duele combiketel voor ver warming en warm water en een mechanische afzuiging voor de natte cel, berging en keuken. Zaterdag 26 oktober houdt het woon- en zorgcentrum Sint Jo seph een open dag, waarbij niet alleen Esveld maar ook de aanleunwoningen Sine Cura en Wagenberg en het ver zorgingshuis Open Huis heeft. Deze Open Dag speelt in op de landelijke aktie: 'Wie Zorgt die Leeft', waarbij op 26 okto ber in heel Nederland een open dag wordt gehouden bij instellingen in de zorgsector. Het wooncomplex Esveld bij Huize St-Joseph wordt binnenkort officieel in gebruik genomen. (Foto- Hans Verhorst) LEUSDEN - Het jaarlijkse oogstdankfeest van de boeren- en tuindersbond ABTB wordt dit jaar gevierd op vrijdag 11 oktober De kerkelijke vie ring begint om 19.30 uur in de St. Jozefkerk te Leusden. Het thema dit jaar is "De mens leeft niet van brood al leen." Na de dienst zal het jaarfeest worden gevierd voor alle leden en geïnteresseerden in "deTil". De oogstdankgaven gaan dit jaar onder meer naar de bewo ners van "'t Hamersveld". De versierde kerk is te bezich tigen zaterdagavond tot 21.00 uur en zondag tot 15.30 uur en in de Kom is een foto-tentoon stelling naar aanleiding van 30 jaar oogstdankfeest. LELTSDEN - De Leusdense vereniging van postzegelver zamelaars 'De Loupe' houdt donderdag 10 oktober een clubbijeenkomst, waar ook an dere geïnteresseerden welkom zijn Tijdens de bijeenkomst zal een dia-lezing worden ge houden met als thema 'Druiven en wijn op postzegels'. Tevens worden er postzegels geveild De bijeenkomst wordt ge houden in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg en begint om 20.00 uur De zaal gaat om 19.15 uur open Voor de jeugdleden van de club staat een bijeenkomst ge pland op zaterdag 12 oktober, die eveneens in De Til wordt gehouden. Aanvang 13.30 uur. [ventjes üaand herfst sloeg op de eerste ree dagen van oktober toe. De wijn- gaf een nogal ru- ïng visitekaartje af. tn diepe stormdepressie ibij IJsland deed de wind ïgs onze Waddeneilan- tijdelijk aanwakkeren zware storm. Daarvan ig pas worden gesproken de wind gedurende tien inuten lang een gemid- slde snelheid van tenmin- 89 km aan de dag legt. Leusden en omgeving ild de atmosfeer zich it meer koest. Wij liggen eenmaal wat meer be- hermd, dan vlak aan zee. och waren de eerste erfstperikelen kennelijk ai vergissing, want al snel feep een hogedrukgebied macht Daardoor wer- 0i de raddraaiers op de •ceaan een heel eind bij >s vandaag gehouden. deze week heerste er *i serene rust in onze om geving. Het was maandag een donkere dag. De zon kwam er in ons gebied niet aan te pas Zoals vaker hadden de Zeeuwen weer eens geluk. Opklaringen, in ruime mate aanwezig boven België, gleden in de middag de zuidwesthoek van Nederland binnen Wie de koffers heeft ge pakt voor een reisje naar de regio Spanje-Portugal, adviseer ik de regenkle ding en paraplu niet als overtollige bagage achter te laten. Depressies, die enige tijd de route IJs land-Schotland onveilig hebben gemaakt, koeste ren de volgende dagen be langstelling voor het zuid westen van Europa. Daar zal het weerbeeld een wis selvallige inslag krijgen. Op het vasteland daaren tegen zijn de barometers in goede vorm en er heeft zich een krachtig hogedrukge bied genesteld boven Rus land. Het centrum lag van ochtend ter hoogte van St-Petersburg, voorheen Leningrad genaamd. Tus sen die twee grootmachten ontplooit zich een zuidelij ke tot zuidoostelijke stro ming. Het lijdt geen twijfel dat de temperatuur hier van zou moeten profiteren. Maar in dit jaargetijde ligt een adder onder het gras mist. Die kan vooral in de ochtend bijzonder hard nekkig zijn en de zon heeft de grootste moeite die de ken op te ruimen. Daar door zal het met 17 graden wel bekeken zijn, ondanks een behoorlijk warme bo venlucht. Vandaag koerste een depressie over de Brit se Eilanden naar het zuiden en gaat donderdag Portugal met een bezoekje vereren. Fronten van dit systeem dringen via Frankrijk op in onze rich ting, maar worden flink te gengewerkt door het hoge drukgebied boven Rus land De kans op regen is dan ook niet erg groot, te meer daar zich in het front een golf ontwikkelt. Vonge zaterdag bewees hoe zeer de systemen dan hun lui heid ten toon spreiden Toen beleefden we voor de vierde opeenvolgende maal een puike dag. Het kwik wist lokaal nog tot 19 graden op te lopen. Ook voor dit weekeinde zijn de vooruitzichten niet echt slecht. In de algehele druk- verdeling zal niet bijster veel veranderen. Wel kan de wind later wat bijdraai en naar noordoost en dan zal het Ïq van ieeuwen den. Ee- vg kans op mist. Regen van betekenis wordt niet ver wacht Een compleet wa terballet werd begin deze week op poten gezet in het noorden van Italië. De Mi lanese luchthaven Mal pensa tapte in ruim een et maal 160 mm water af. Eén van de paddestoel soorten die goed herken baar zijn en niet gemak kelijk met andere soor ten verwisseld kunnen worden, zijn de inkt- zwammen Van de ver schillende soorten als ge schubde inktzwam, specht-, kale-, glimmer en sneeuwinktzwam is de geschubde wel de be kendste. Gewoonlijk komen ze voor in groepjes en soms zijn ze zo talrijk dat die groepen bestaan uit hon derden exemplaren. Meestal vinden we ze in loofbossen, op mestho pen, vuilstortplaatsen en andere voedselrijke bo dems. Als ze uit de grond ko men zijn ze volrond, vuil wit en glad Later wor den ze klokvormig met brede, platte, iets om hoog gebogen schubben. Ze worden tot twintig centimeter hoog. De slanke, holle, vezelige en witte steel heeft een los zittende, beweegbare, smalle ring. De plaatjes binnenin de hoed, waarop zich de spo ren vormen, staan dicht opeen, zijn aanvankelijk wit, verkleuren later tot rose en worden tenslotte zwart. Al spoedig begint de rand van de hoed om hoog te krullen en ver vloeit tot een inktachtige vloeistof. Sommigen menen dat in deze vloeistof zich de spo ren bevinden maar er zijn geen vliegen of andere in- sekten die hierop afko men. zoals bij de stink zwammen en zo zou van de verspreiding van de sporen niet veel terecht komen. Het vervloeien van de hoed heeft ten doel dat de sporen, die zich hogerop in de hoed bevinden, vrij komen en v, j*: 1vV" j .r fcn- u op de wind weg kunnen zweven De zwarte vloei stof is wel gebruikt voor het maken van inkt, van daar de naam Een groot gedeelte van het jaar kunnen we ze vinden en wel van begin mei tot eind november. In zeer jonge toestand, zolang de hoed zich nog niet van de steel heeft losgemaakt, zijn ze goed eetbaar G van Leeuwen 3W |j... iHI 4.!,' -.i. i j f-tr Mr Ij, A-L-JSGj

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9