Zwerftocht over twee Scherpenzeelse landgoederen leusder Krant. Natuurwandeling voor le herfstvakantie Tekst en foto's GERRIT DE GRAAFF ensdag 16 oktober 1991 I De herfstvakantie staat weer voor de deur. Misschien blijft er wat tijd over voor een lme wandeling door de bossen van de Gelderse Vallei. De herfst is in aantocht Er is lier van alles te zien in het bos. Door de regen van de laatste tijd zijn veel paddestoe- n tevoorschijn gekomen. Het blad van de bomen begint te verkleuren en je ruikt in bos weer die typische kruidige herfstlucht. Deze keer wil ik u laten kennismaken Lt twee fraaie landgoederen in de gemeente Scherpenzeel. Het zijn Groot Wolfswin- tlen Breeschoten. De paden zijn hier en daar met gras begroeid en nogal modderig, rek maar laarzen aan als het geregend heeft. I De route op het kaartje is ongeveer vier kilometer lang en gemakkelijk in anderhalf \rafte leggen. Als er kinderen mee gaan, laat die dan de korte verhaaltjes oplezen mijn er dan meer bij betrokken. De wandeling begint bij Restaurant De Dennen bij knswoude. I Dete keer doet zich dus de unieke situatie voor na afloop van de wandeling even uit \rusten en iets te drinken. Prettige wandeling op Groot Wolfswinkel en Breescho- Pagina 11 tossen Scherpenzeel en Renswoude, om precies te zijn achter Restau- ItDe Dennen, liggen een paar prachtige landgoederen: Groot Wolfswin- |en Breeschoten. Van de weg af zie je er nauwelijks iets van. Veel mensen ler dan ook aan voorbij. Je moet er even op attent worden gemaakt. De |ografische kaart van de Gelderse Vallei geeft een goede indruk van de atie van de beide landgoederen. Op een oude kaart van 1850 vormden ot Wolfswinkel en Breeschoten samen één groot moerassig heideveld jeen paar meertjes. Er waren ook wat hoger gelegen stukken land. leen wonder dat hier in de oertijd al mensen woonden. Ze gingen jagen Ide eenden in de meertjes en hadden hun akkers op de hogere stukken 7. De fraaie boerderij Breeschoten, zojuist voorzien van een nieuw rieten dak Ind. Voor de oorlog is op Breeschoten nog een oude nederzetting afge ven waar allerlei voorwerpen zijn gevonden, onder andere stenen erpunten, die worden bewaard in museum Flehite te Amersfoort. Later imen de boerderijen Groot Wolfswinkel en Breeschoten en werden te stukken grond in cultuur gebracht. In de tijd dat er veel vraag was rmijnhout, is Groot Wolfswinkel gedeeltelijk beplant met bomen. Een »i stukje heide bleef over en de meertjes zijn er ook nog. Jaarlijks broedt juizerd op Groot Wolfswinkel en de havik in het lariksbos van Bree- jten. De zwarte specht wordt er regelmatig gezien en de eekhoorn, die enlang afwezig was, behoort ook weer tot de bewoners van de beide dgoederen. log nooit gehoord van Groot Wolfswinkel en Breeschoten? Dan is dit imooie gelegenheid om aan de hand van bijgaand kaartje, eens kennis te ken met deze fraaie landgoederen in de Gelderse Vallei. 11. Boerderij Groot Wolfswinh kruinen broedt ieder jaar de havik. Deze keer heb ik het grote nest niet kunnen ontdek ken, maar gegarandeerd dat het ergens zit. Aan het eind van het laantje staat een oude pick nicktafel. 7. Breeschoten Let hier eens op het fraaie landschap met houtwallen en vrijstaande eiken. Eigenlijk zou er een hekje om die eiken moeten komen, want het vee trapt de grond rond de stam vast en dat is slecht voor bo men. De weilanden zijn na de droogte weer mooi groen ge worden. Van herfstkleuren is zelfs nog geen sprake. Temid den van dat mooie landschap ligt de boerderij Breeschoten. Voor de oorlog afgebrand, maar meteen daarna weer op gebouwd en onlangs weer eens voorzien van een nieuw rieten dak In de tuin staat een slan geden. Deze boomsoort is oor spronkelijk afkomstig uit het Andesgebergte van Zuid-Ame- rika. 8. Zomerhuis Links van de zandweg ziet u een klein huisje op een heuvel. Dat is het zomerhuis van de eigenaresse van het landgoed Breeschoten. Vanuit het huis heb je een mooi uitzicht op de weide, waar tegen de avond re gelmatig reeën lopen. Straks bij de grensboom rechtsaf. 9. Gemengd bos Inmiddels bent u alweer een heel stuk verder Het pad is hier een beetje slecht. Rechts is een lariksbos met veel onder- begroeiing van vogelkers Links een oud grove-dennen- bos met veel berkebomen er tussen. Op een oude kaart uit 1850 was het hier allemaal nog heide. Straks komt u bij een bord „Vogelreservaat", met daarachter de heide van Groot Wolfswinkel. In het voorjaar is dit een rustgebied. Nu kunt u gewoon doorlopen over het pad naar het meertje 10. Meertje met gagel Een smal paadje door het met pijpestrootje begroeide heideveld brengt u al spoedig bij het bijna uitgedroogde meertje De lage struikjes die erin staan is gagel, dat zeld- Nieuw Wittenoord Beginpunt van de wandeling e wandeling begint bij aurant De Dennen, gelegen en Renswoude en Scher- seel Parkeer uw voertuig de linkerkant van het res- ant De wandeling begint de rechterkant. Helemaal m het hek van buurman i Silfhout begint een pad reen dijkje. Dit pad moet u rlopig blijven volgen. Be de situatie op het kaartje. Groeperkade et is hier heel wat rustiger bij die drukke straat bij De men Het dijkje waarop u it heet Groeperkade. Het is |elegd in 1746 als onder- Ivan de Grebbelinie. Met anleg kon men het gedeelte de rechterkant van de dijk er water zetten met water de Rijn bij Rhenen. De eperkade vormt de grens £n de gemeente Scherpen- en rechts de gemeente swoude. Ongetwijfeld hebt e vele paddestoelen langs pad al opgemerkt. Het zijn mamelijk aardappelbo er Verderop gaat u van het je af en moet u verder over zandweg erlangs. Hek met vier draden Khts is een hek met vier akdraden. Hier moet u 1. Restaurant De Dennen linksaf. Kijk eerst nog even rond. In de verte ziet u het bos van kasteel Renswoude met het dak van de koepelkerk. Helaas is de Groeperkade hier, jaren geleden, afgegraven om dode beekarmen van de verop gele gen Luntersebeek te dichten. Een jaar of twintig geleden keek men nog niet zo nauw als het ging om historische waar den in het landschap. Tegen woordig zou zoiets ondenk baar zijn. Ik heb gehoord dat men overweegt dit stuk van de Groeperkade weer in de oor spronkelijke staat terug te brengen. Nu linksaf over een spoor dat is overgebleven van de hondenbiathlon, die hier een tijdje geleden is gehouden. Verderop links om een heuvel tje heen. 4. Grensboom De gemeentegrens tussen Scherpenzeel en Renswoude maakt hier een hoek. Op dat punt is ongeveer 150 jaar gele den deze dikke eik geplant. Het is dus een grensboom. Er zitten geen steeltjes aan de bladeren, dus is het een zomereik. Op de terugweg komt u weer langs deze eik. Nu verlaten we even Groot Wolfswinkel en komen op Breeschoten Neem voorbij de bocht het eerste pad links. 5. Meertje Als het goed is staat u nu bij een meertje, dat onlangs hele maal droog is komen te staan. Begin augustus stond er nog water in. Vroeger waren er honderden van die meertjes in de Gelderse Vallei, maar die zijn in de loop der jaren bijna allemaal gedempt. In de zomer hoor je hier de zang van de kleine karekiet. Volg het paadje achter de rij beuken. Je kunt wel zien dat hier niet veel mensen komen. 6. Lariksbos Aan de rechterkant van het paadje ziet u een hoog opgaand lariksbos. De bomen staan al lemaal een beetje scheef door de voortdurende druk van de westenwind. Persoonlijk vind ik dit het mooiste lariksbos van de Gelderse Vallei In de dichte 11. Groot Wolfswinkel Tussen de bomen door ziet u rechts de boerderij Groot Wolfswinkel. Grote bomen in de tuin belemmeren het zicht op de witte voorgevel. De boer van Groot Wolfswinkel heeft zich de laatste jaren toegelegd op het fokken van schapen. Verderop zoveel mogelijk rechts houden en u komt van zelf op de parkeerplaats bij De Dennen uit De tocht is ten ein de. Hopelijk heeft het weer een beetje meegewerkt. Groot Wolfswinkel en Breeschoten. een mooie plek om in het voor jaar nog eens op terug te ko men. zaam begint te worden in de Gelderse Vallei. Wrijf een blaadje fijn tussen je vingers en ruik de kruidige lucht. Nu te rug en links aanhouden. Er zijn stukken afgeplagd om de heide weer terug te krijgen en zo te zien lukt dat aardig, 't Is te hopen dat het gras droog is. Zelfs met laarzen aan krijg je hier nog natte knieën. Breeschoten Groot Wolfswinkel 1 G R O O

Leusder Krant | 1991 | | pagina 11