at we hebben in stand houden en verbeteren' .Leusder Krant, de schijnwerper L E U S D E N otingstekort door gemeente nauwelijks in de hand te houden ek op erzoek Schietvereniging Belastingen weer omhoog 'Je moet vriendelijk zijn en goed kunnen luisteren' lEN -..Het handhaven van de kwaliteit van de voorzienin- gs uitgangspunt," zegt wethouder Vroon van Financiën ,resentatie van de begroting van 1992. „Tegengaan van pcring," probeert hij voorzichtig als hem gevraagd wordt hiermee precies bedoeld. Pas met het geven van een oorbeeld wordt duidelijk wat Lcusden de komende wachten staat als het gaat om het begrotingstekort. Ijaar ruim 370 duizend gulden, tot beheersbare propor- te brengen. BI )EN - Tom Geijsberts i6 had donderdagavond :rgadering van de Com- Economie forse kritiek raagstelling van een en- aar het winkelbezoek in Zijn kritiek richtte set name op vragen, de deelnemers aan de gevraagd worden naar ng. inkomen, geslacht code. Geijsberts wordt e het anonieme karak- het onderzoek teniet Verder stoorde hij zich olgens hem subjectieve elling. Zo hekelde hij ag over het horecabe- Geijsberts kreeg onder eun van Ineke Janssen PvdA Wethouder De vond het onderzoek nodig om een beeld te van het winkelbestand iusden en de behoeftes Leusdense consument, de toe om nog eens zorg- naar de vragen te kij- ede privacy van mensen iar zouden kunnen bren- iliotheek in Leusden- p moet ook in de toe- vat te bieden hebben, het personeel worden ad. omdat het gebouw 5 geworden. Maar daar ;enlijk geen geld voor heb ik in de zomer leid om de bibliotheek den-Zuid te sluiten." irstel dat zowel in Leus- id als bij de gemeente- elle kritiek teweeg- Inmiddels heeft dat tot een voorlopige te- king van het voorstel, iet bestuur van de bi- ek op zoek is naar pos- in de eigen begroting pt zouden kunnen wor- 'zou de dreigende slui- jinen worden voorko- moet lang nadenken vraag of het weghalen irzieningen in bijvoor- Ie woonkernen Leus- d en Achterveld ook vorm van kwaliteits- is Een antwoord blijft ildig. Mensen willen zoveel mogelijk voor- en in hun eigen woon- ng en het verdwijnen vordt ervaren als ver ing van de kwaliteit van tn woonomgevmg. En juist het verbeteren ervan hebben burgemeester en wet houders hoog in hun vaandel staan. Vorige week nog riep de gemeente de burgers op met ideeën te komen in het kader van de sociale vernieuwing. De drie beste ideeën zullen be loond worden met de uitvoe ring ervan. Daarvoor is een malig een potje van 50.000,— beschikbaar. Als daar geld be schikbaar voor is, dan moet het toch ook mogelijk zijn om de bestaande voorzieningen te handhaven, zou je als belang hebbende Leusdenaar natuur lijk al gauw kunnen gaan rede neren. Toch ligt een oplossing niet voor de hand. Het geld voor de sociale vernieuwing is slechts eenmalig beschikbaar, maar het openhouden van een bi bliotheek kost de gemeenschap jarenlang geld. Het zou alle maal gemakkelijker zijn als het gemeentebestuur direct in vloed zou kunnen uitoefenen op de hoogte van de gemeente lijke inkomsten en de stijging van de uitgaven. Maar dat is maar in beperkte mate moge lijk. Het begrotingstekort wordt voor een belangrijk deel ver oorzaakt, doordat de geld stroom uit Den Haag met in gang van dit jaar minder is ge worden. Dat werd dit voorjaar duidelijk bij het bekend wor den van de Tussenbalans. Tussen dat tijdstip en de pre sentatie van de gemeentelijke begroting moest Vroon nog een een extra tegenvaller van 150.000,— incasseren, omdat de verdeelsleutel van de door Den Haag opgelegde bezuini gingen veranderd werd ten gunste van de grote gemeenten. Dat werd bereikt door uit te gaan van het aantal woningen per gemeente Hoe meer hui zen, hoe meer voorzieningen er nodig zijn, dus hoe meer geld er nodig is, was de redenatie. Maar dat had wel tot gevolg dat kleine plaatsen als Leus den geld moesten inleveren ten behoeve van de grote steden. De stijging van de verwer king van de afvalstoffen is een andere belangrijke 'veroorza ker' van het begrotingstekort. En ook dat heeft de gemeente nauwelijks in de hand. Vanuit Den Haag worden steeds stren gere milieu-eisen gesteld Leusden laat een groot deel van zijn afval verbranden door de Afval Verwerking Rijn mond en dat bedrijf heeft de afgelopen jaren daarvoor steeds meer in rekening ge bracht. Om die voortdurende stijging enigszins te temperen kun je als gemeentelijk be stuurder proberen de hoeveel heid huisvuil, dat verbrand wordt, zo klein mogelijk te houden. Bijvoorbeeld door af valscheiding. Dat wordt in Leusden onder meer gedaan door het apart ophalen van glas en oud papier, door het halfjaarlijks inzamelen van klein chemisch afval en door het apart houden van het tuin afval. Een succesvolle operatie tot nu toe als het» gaat om de hoe veelheden afval, die buiten de vuilniszak gehouden wordt. Maar de kosten stegen evenre dig mee. Toch vindt wethouder Verduin van Milieu het nog steeds een lonende zaak om door te gaan met de afvalschei ding. Het voordeel dat het op levert is volgens haar groter dan de kostenstiieing. Genoeg redenen dus om door te blijven gaan met bezuinigin gen. Een term die men op het gemeentehuis overigens liever niet gebruikt Daar wordt ge sproken over heroverwegingen van het beleid. Is iets nog wel nodig of kan het net zo goed uit de begroting worden ge schrapt. Op die manier kan er ook financiële ruimte ontstaan voor nieuwe dingen. Maar ook wethouder Vroon ziet in dat wat dat betreft het einde op een bepaald moment in zicht is. Er kan niet blijvend worden ge schrapt. „We merken nu al dat we meer reacties krijgen dan bijvoorbeeld twee jaar gele den, toen we voor het eerst moesten heroverwegen." Vroon noemt de voorgestelde sluiting van de bibliotheek in Leusden-Zuid weer als voor beeld Maar ook het verminde ren van het schoolzwemmen is volgens hem iets dat aangeeft dat er dingen gaan verdwijnen, die door de mensen als onaan vaardbaar worden ervaren. „Het roept steeds meer span ningen op," is zijn ervaring Mogelijk dat de aangekon digde 'actualisering' van de re serves voor de toekomst soe laas kan bieden. In de reserves zijn onder meer bedragen weg gezet voor toekomstige pro jecten (zoals wegen en fietspa den) en voor het onderhoud van bestaande voorzieningen. De gemeenteraad zal over eni ge tijd een nota krijgen voorge schoteld. waar die reserves nog eens op een rijtje worden gezet Dan zou bijvoorbeeld beslist kunnen worden, dat bepaalde dingen niet meer nodig zijn. Maar het tegenovergestelde is natuurlijk net zo goed moge lijk. In dat geval is Leusden eigenlijk nog verder van huis. En zullen burgemeester en wethouders de komende jaren nog heel wat boze burgers op het gemeentehuis moeten ont vangen. Vereniginsvoorzitter Dick Meerveld op de plaats waar de schietaccommodatie moet komen „We hopen volgend jaar met. de bouw te kunnen beginnen." (Foto Hans Roggen) vervolg van pagina 1 Meerveld: „Als de vergun ningen straks rond zijn, zullen we beginnen met de bouw van de pistolenbaan. Wij hopen dat we daar volgend jaar mee kun nen beginnen Als die er staat, zal de gewerenbaan vanzelf volgen." De schietvereniging, die on langs het 25-jarig bestaan vier de en op dit moment ongeveer 150 leden telt, maakt op dit moment gebruik van diverse lokaties. De groep 'klein kali ber geweren en pistolen' maakt gebruik van de banen van de schietvereniging 'Ons Genoe gen' in Ons Gebouw in Achter veld. De pistoolschutters kun nen op dit moment terecht bij een collega-vereniging in Doorn terwijl de groot kaliber geweer- en pistoolschutters tot nu toe gebruik maken van de faciliteiten op de Leusderhei, evenals de kleiduivenschut- ters. De kleiduivenbaan is overi gens een probleem apart, dat met de huidige hinderwetpro cedure niets te maken heeft De huidige kleiduivenbaan ligt op een deel van de Leusderhei, dat in het kader van de herinrich ting van het militaire oefenter rein tot natuurgebied is ver klaard De kleiduivenbaan moet daarom verdwijnen. Op dit ogenblik is er nog geen nieuwe lokatie voor een ver vangende baan. Meerveld: „Maar daar zullen we ook nog hard naar op zoek gaan. Voor lopig kunnen we in Driebergen terecht, maar ook niet langer dan één anderhalf jaar. Dan zullen we toch een alternatief moeten hebben Meerveld: „De nieuwe ac commodatie is voor de vereni ging echt hard nodig. Het is op dit moment sjorren en trekken om de verschillende groepen bij elkaar te houden. En als de nieuwe banen er straks liggen, kunnen we zelfs voorzichtig weer aan uitbreiding van het ledenbestand gaan denken. Er ontstaat een capaciteit, waar circa 200 leden gebruik van kunnen gaan maken." LEUSDEN - Gemeentelij ke begrotingen zijn meest al vaak dikke boekwerken vol getallen en toelichtin gen, die alleen voor inge wijden iets te zeggen heb ben. De burger is echter vooral geïnteresseerd in zaken als 'Wat voor leuke dingen heeft de gemeente te bieden' en 'Moet ik meer belastingen gaan betalen'. Wat dat betreft brengt de begroting van 1992, net als die van voorgaande ja ren, geen goed nieuws. Voor leuke dingen is geen geld en de belastingen gaan omhoog. Dat is in het kort de boodschap van dit jaar. Volgende maand zal de gemeenteraad zich over de stukken buigen en dan moet onder meer beslist worden over een stijging van de gemeentelijke be lastingen en heffingen, die in totaal kan oplopen tot 207,— per huishouden per jaar. Dat is dan in het geval dat de eigenaar van een woning tevens de be woner ervan is. Voor de ei genaar die zijn woning verhuurt is de stijging 100 gulden lager. Wie een wo ning huurt, krijgt in 1992 met dezelfde stijging 107,—) te maken. Die stijgingen zetten zich tot in 1995 met enkele tientjes per jaar voort. Het gaat om belastingen en heffingen als rioolrecht (van 51,— naar ƒ58,--), onroerend goedbelasting (van 165,-- naar 172,— voor gebruikers en van ƒ204,50 naar ƒ212,50 voor eigenaren), afval stoffenheffing (gemiddeld van 231,— naar 280,—) en hondenbelasting van ƒ68,35 naar 77,45. In die stijging zit ook een inflatiecorrectie van 3 pro cent verwerkt. Dat is een half procent meer dan oor spronkelijk was verwacht. m een 'bekende' Leusdc- iar te zijn is het niet altijd dig dagelijks in de pu- iciteit te staan. Er zijn mensen die door hun roep voor het publiek "i bekend gezicht' heb- to. De Leusder Krant dit de komende tijd de bijnwerper op een aantal ohen. Óp de baliemede- {fker, de doktersassis- ate, de winkelbediende, ^wone' mensen, met hun S«n verhaal. Deze week wordt de Jüjnwerper gericht op jrjam Oostervcld (27). De boren en getogen Twent- Herkt sinds januari bij 1 Kruiswerk Leusden- thterveld in het gebouw 10 de Rozengaarde. kuk", zegt de 28-jarige 'inam Oosterveld kort en krachtig over haar werk als baliemedewerk ster van het Kruiswerk Leusden-Achterveld. Verder doorvragen heeft geen zin, want het ant woord blijft hetzelfde. Toch lijkt de vraag of zij ook onaangename dingen meemaakt niet helemaal onlogisch. Er komen im mers heel veel mensen naar het gebouw aan de Rozengaarde met zeer verschillende vragen en problemen. Dus niet al leen een kersverse vader, die spullen komt ophalen voor het kraambed van zijn vrouw, maar ook de oudere vrouw, die een steek komt lenen voor haar zwaar zieke man Voor Mirjam maakt het allemaal niets uit. Vrien delijk zijn voor de mensen en goed naar ze kunnen luisteren", omschrijft ze de karaktereigenschap pen, die volgens haar no dig zijn om haar werk goed te kunnen doen. „En afstand kunnen houden, je oordeel voor je houden en adviezen over laten aan de deskundigen", voegt ze daar aan toe. Haar werk is veelomvat tend en afwisselend Ze beantwoordt de telefoon, beheert de apparatuur, waaronder de kopieerma chine en de koffieauto- maat, ontvangt de men sen, die een afspraak heb ben in het Kruisgebouw en verzorgt de uitleen van dingen als rolstoelen, be- daccesoires en krukken. Vanaf januari van dit jaar doet Mirjam dit werk. Daarvoor werkte ze in de bejaardenzorg, na dat ze de opleiding, die daarvoor nodig is, had af gerond Rugklachten Mirjam Oosterveld achter de balie in het Kruisgebouw. maakte haar echter onge schikt voor dit werk. Na een korte loopbaan als ad ministratief medewerk ster bij een reclamebu reau van een familielid, kwam ze in Leusden te recht. „Stug", antwoord ze op de vraag wat ze van de Leusdenaren vindt. Niet onbegrijpelijk voor ie mand, die uit het Twentse Goor komt waar het heel gewoon is om via de ach terdeur en onaangekon digd naar binnen te lopen Toch wil ze geen onverto gen woord laten horen over de mensen met wie ze dagelijks omgaat. Ge woon een kwestie van meegroeien," zegt ze nuchter Ze woont nu 5 jaar in Amersfoort en zegt inmiddels behoorlijk ge wend te zijn aan haar woon- en werkomgeving. Een anekdote wil ze nog wel kwijt over de 9 maan den dat zij nu werkt bij het Kruiswerk. „Ik had een monteur gebeld voor de kopieermachine, die kapot was. Enkele dagen later komt er een man, die zegt dat hij voor het ko pieerapparaat komt. Ter wijl hij bezig is, wordt ik gebeld 'Wat er precies met het apparaat aan de hand is'. Ik zeg dus dat er inmiddels al iemand is ko men kijken. De man aan de andere kant van de te lefoon zegt echter dat hij nog niemand gestuurd heeft. Blijkt de zoge naamde monteur gewoon iemand te zijn die kwam kopieren. Dat zal mij nu niet meer zo gauw gebeu ren, want ik ken inmid dels heel wat mensen". Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. *...Oh jee. de gemeente op de teentjes getrapt vorige week. Hevig verontwaardigd, want juist de vandalis- tenbestrijder was zeer alert opgetreden bij de vernie lingen aan de school en dat ook nog tegen en in bet weekend. En wij maar afgaan op de informatie van het schoolhoofd, terwijl die zich om zijn eigen zaakjes druk zou moeten maken...* *...En zo ging de litanie van de gemeente-voorlichter en de betreffende wethouder nog een tijdje door. De redactie natuurlijk steeds dieper in het stof. Nog even dan, want uiteindelijk krabbelt ook de voorlichter een ietwat terug. 'Goed. de man mag dan wat knorrig gereageerd hebben, maar er is wel opgetreden. En daar gaat het toch om'...* *...Ere wie ere toekomt. Onze excuses voor de nalatig heid de wethouder een weerwoord te vragen, ook al is het dan een sissertje. Hemelschreiend en de redactie zal het nooit meer doen. Maar het blijft toch een curieuze zaak. als je een directeur van een school al niet meer op zijn woord kunt geloven. En nu is het over en sluiten, tenminste de discussie. Of de scholen voor de vandalen ook gesloten blijven is nog een tweede...* *...Wel, de kogel is door de kerk. Geen fietspad dus langs de Asschatterweg. Lief toch, die motivatie dat een fietspad juist een schijnveiligheid zou betekenen. Vanaf dat moment zit je toch anders op de fiets, zeker op een fietspad. Daar moet je dus dubbel uitkijken. Bloedlink wordt het waarschijnlijk voor de voetgan gers op een voetpad. Rare wereld is het heden ten dage...* *...Een broodrooster kan rare sprongen maken. Na enige tijd knallen de sneden gebruind boven het roos ter uit. Vervelender is het wanneer het apparaat niet werkt. En zeker als dat apparaat ook nog eens uit de jaren vijftig stamt...* *...Een mevrouw meldde dat ter redactie. Geen we reldnieuws, maar het grappige komt nog. Geen elec- trozaak kon mevrouw helpen, want zo gaat dat in onze consumptiemaatschappij. Niet meer funktioneren dan wegkieperen en een nieuwe kopen is bet advies. Maar dit rooster had een svmi-klassieke vorm, dus mevrouw zoekt naarstig verder...* *...En komt uiteindelijk met haar vraag terecht bij de conservator van bet Electriciteitsmuseum. Deze man is uitermate behulpzaam en belooft zijn vrije uurtjes in de reparatie te steken. En zo helpt deze man het broodrooster van mevrouw Bakker(l) en het milieu. Een welverdiende groene pluim... Overigens blijft de redactie zich inspannen het de lezer -niet alleen informatief- naar de zin te maken. Zo oppert een mevrouw uit Groenhouten van de we kelijkse puzzel een prijspuzzel te maken. Wekelijks een forse taart voor één van de goede inzenders. Als u dat een goed idee vindt, horen wij dat graag...* *...Niet dat wij zelfde beslissing niet aandurven, maar wij denken soms nogal zwart-wit en dat is juist bij puzzelen wel erg gevaarlijk. Hoeveel mensen puzzelen er eigenlijk in Leusden? Stuur een (puzzel)kaartjc naar de redactie om haar over de taartdrempel te halen... *...Toch nog even terugkomen op de vandalen. Wet houder De Jongh ergerde zich vorige week over de on wetenheid vam de Leusdense schoolhoofden. Die zouden het gemeentelijke alarmnummer niet kennen als er weer eens iets mis is gegaan. Toch heeft het nummer verschillende keren op de gemeentelijke bc- richtenpagina in de Leusder Krant gestaan, zei De Jongh in de commissievergadering Ruimtelijke Orde ning...* *...Toen hem echter gevraagd werd. hoe dat nummer luidde, viel de wethouder lelijk door de mand. Zoeken in zijn papieren leverde wat uitstel op. maar uiteinde lijk moest hij toch voor de bijl. ,.Ik ken het nummer niet uit mijn hoofd,moest hij bekennen, terwijl dat toch al kleurrijke hoofd van hem steeds roder werd... *...Wij zijn gek op recordpogingen. Als een Leusde naar daarmee op wat voor manier in het nieuws wil komen, staan wij vooraan. Binnenkort is het weer zover. Mevrouw Timmer van de bekende slager van de Biezenkamp gaat met een paar collega-slagersvrou wen in Utrecht proberen het wereldrecord vleeswa- renschotel proberen te maken. Maar liefst 1200 kilo vlees zal in de schotel verwerkt worden...* *...Leuk dus. Niet leuk is dat bet vlees na afloop niet meer voor consumptie gebruikt mag worden. Twaalf honderd kilo moet van de Keuringsdienst van Waren vernietigd worden. Doodzonde dus. Wij kunnen het ook niet helpen,zegt mevrouw Timmer verontschul digend. Hoewel...dc recordpoging kan nog altijd wor den afgeblazen, zodat het vlees gewoon op de boter ham van de consument terecht komt. Maar ja, soms moet je niet altijd een kniesoor willen zijn...* De blinden en slechtzienden hebben het volgens de gemeentelijke berichtenpagina Van 't Erf moeilijk in de winkelcentra. Bij de reconstructie van de Biezen kamp bijvoorbeeld werd een speciale tegelroute voor deze groep aangelegd, maar na enkele weken bleek al dat jan en alleman de loopgang blokkeert met fietsen, brommers en winkelwagens...* *...Deze week was het helemaal bar en boos. Bij het hokje van Humana stonden stapels zakken met twee- de-handskleding. Bij het inzamclingspunt komt ech ter ook een blindegeleidcroute uit. Dat was dus vallen geblazen. Gewoon rekening houden met de gehandi capte medemens, is de terechte boodschap van de gemeente...

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3