dereen heeft te maken iet zorg voor anderen' O- Leusder Krant .aai ooes-l m zor-fr et weer in eigen regio Echt herfst Veilig oversteken naar De Hamershof Gereformeerde basisschool sterk in schooh/olleybal en dag 'zorghuizen' op 26 oktober Fietser aangereden Recordopbrengst kledingbeurs Natuurwandeling Fazant 'agina 7 Programma: vrijdagavond in winkelcentrum Ha mershof en Biezenkamp promotieteam van 19- 21).30 uur, zaterdag pro motieteam in winkelcentra van 10-11.30 uur. Open Dag: Lisidunahof: 12-16 uur. Huize Sint Joseph: 10-12 uur en 14-16 uur. 't Hamersveld: 12-16 uur. IDEN - In het kader van idelijke actie 'Maak werk izorg' hebben drie verzor- [ehuizcn in Leusden en •rveld de krachten gebun- Zaterdag 26 oktober is ieder welkom in vcrzor- uis Huize Sint Joseph, ïweg te Achterveld, vcr- rjngshuis 't Hamersveld, chatterweg en psychogc- risch centrum Lisidunahof de Lisidunalaan te Leus- Met name de vergrijzing Nederland, waardoor ook der schoolverlaters op de lidsmarkt zullen komen, is voortdurende bron van ^Het gezamenlijk actieco- hoopt, dat veel mensen kijkje achter de schermen ien nemen. rouw Redeker, Jan van der imen en Herman Boom ?n alles aan doen het go van de zorg sector weer iop te vijzelen. „Juist bij de ings gehouden acties lag accent sterk op salaris en kdruk Het is nu tijd ook de :e kanten van de zorgsector naar voren te halen Ieder- krijgt er vroeg of laat mee laken en in de tehuizen is iddels een toestand ont- in, dat men meer zorg nodig ft, maar onvoldoende kan Wij hopen dan ook, st de openstaande vacatu- veel vrijwilligers voor het te interesseren. Er is al- iets te doen, er is altijd wel ind nodig en het geeft zo lettend veel voldoening", huizen snakken naar meer illigers. „Er is zoveel te er zijn zoveel activitei- die door vrijwilligers ge- kunnen worden. En ïe- fên zal merken, dat je he imeren om zorg voor ande- veel voldoening geeft Of je en boodschap voor ind doet, of je komt oon eens even op k, de mensen je dankbaar" In Lisidunahof wonen hon derdzeventig mensen en men kent een vrijwilligersteam van ongeveer honderdvijftig en thousiastelingen. Huize Sint Joseph telt tweeëntachtig be woners en vijfenvijftig vrij willigers 't Hamersveld heeft negentig bewoners en ongeveer veertig vrijwilligers. Na de grote televisieactie van de AVRO 'Wie zorgt, die leeft' hebben de verschillende tehui zen de nodige aanvragen om informatie gehad. Dit stemt het comité hoopvol. ,,De Open Dag zal vooral moeten voor zien in de informatie-behoefte bij het publiek In alle huizen zal dan ook een soort markt zijn, met daarnaast de nodige dia- en videovoorstellingen De praktijk komt aan bod in de rondleidingen". Om de belangstellenden op de dag attent te maken zal op de voorafgaande vrijdag in de verschillende winkelcentra een promotieteam strooifol- ders uitdelen Ieder huis heeft zo een eigen accent aan de open dag gege ven 't Hamersveld vetoont een diaserie over het werken in een verzorgingstehuis en vraagt voor de vele activiteiten (be zoeken, boodschappen, soos- middagen, avondactiviteiten) vrijwilligers. Ook is er een in formatiestand De vacature van slaapwacht hoopt men ook op deze dag opgevuld te krij gen Huize Sint Joseph verwacht veel belangstelling voor de nieuwe aanleunwoningen Es- veld Het programma is daar op afgestemd Rondleidingen en een filmvertoning over de bouw, met daarbij een foto- prijsvraag is de kern van de dag Natuurlijk hebben wij een informatie stand en een videover toning. De volksdans groep zal optreden en tevens is er een tentoonstelling over resultaten van de verschillende activiteiten". Bij Lisidunahof kan men mon deling solliciteren op de open dag. ,,De interesse is vaak la tent aanwezig, maar mensen hebben vaak nog even dat eextra zetje nodig Op de open dag willen wij deze interesse te voorschijn halen. Wij zoeken bijvoorbeeld nog een voedings assistente, een afdelingsassis- tente en leerling-ziekenverzor gers. Met name afdelingsgast vrouwen- of mannen zijn zeer welkom" Het comité benadrukt, dat ie dereen in de zorgsector aan het werk kan. ,,Alle niveaus kun nen instromen, als men maar voelt voor zorg en verpleging. De omgang met zoveel ver schillende mensen, van bewo ner tot familieleden, artsen en verplegers, is voor velen een drijfveer. De voldoening van ons werk zit vaak in kleine din gen". De drie huizen hebben gemeen, dat naast het accent op de wer ving en informatie, het erg be langrijk te vinden de 'buiten wereld' binnen de muren te halen. ,,Een zorghuis maakt je nieuwsgierig, maar toch ko men mensen niet zo snel bin nenlopen. Wij willen er alles aan doen die drempel te verla gen of liefst weg te halen Het personeel is zeer gemotiveerd en heeft er graag een vrije dag voor over. Dat vindt het comité hartverwarmend. Het plezier in ons werk mag ook worden getoond" LEUSDEN - 53 teams afkom stig uit de vier hoogste groepen van zeven basisscholen deden dinsdag mee aan het school- volleybaltoernooi van Leos, dat in sporthal De Korf werd gehouden. De teams van drie of vier spelers konden door het winnen van kwart-halve en hele finales een flink aantal prijzen in de wacht slepen. Een aantal zeer spannende wed strijden was het gevolg. Bij de jongens uit de vijfde en zesde groep moest een interne schoolstrijd de kampioen aan wijzen. Het tweede team van de Rossenberg won uiteinde lijk de kampioenstitel, het eer ste team werd tweede. Volgens de organisatoren, Riet Eijbergen en Aalt Smit verliep het toernooi 'gesmeerd en rustig'. De ruim 250 kinde ren waren na afloop enthou siast. Toen om tien uur 's mor gens de strijd losbarstte kleur de de zaal zich als een bollen veld. Volgens de organisatoren was één van de opmerkelijke- lijkste dingen van de huidige schoolstrijd de steeds verder geperfectioneerde sporttenues. Steeds meer scholen willen tij dens deze meetings (behalve volleybal zijn er dit schooljaar toernooien met voetbal, hand bal, schaken en zwemmen) herkenbaar gekleed voor de dag komen. De Bongerd in het nieuwe paars, de Hobbit in het geel, de Klimrakker in het rood enzovoorts. Om twee uur zou de strijd ten einde zijn ware het niet dat er voor twee finales tie-breaks nodig waren. Het meisjesteam van de Rossen berg had grote moeite om de leeftijdgenootjes van de Ge reformeerdebasis school in de halve finale te verslaan. Hoe goed zij daarvoor moesten zijn, moet blijken uit het feit dat ze daarna de finale wonnen van het Bongerdteam. Een zelfde verhaal voor het team van de jongens, zelfde leeftijdsklasse, groep vijf en zes. Zij wonnen de halve finale van het twede team van de Bongerd en wer den eveneens uiteindelijk kampioen door het eerste team van hun eigen school te ver slaan. Team 1,2 of drie bleek geen klasseverschil in te hou den. De derde teams van de Gereformeerde basisschool werden in beide leeftijdsgroe- LEUSDEN - Een 64-jarige Amersfoortse fietser is gisteren met nekletsel afgevoerd naar het ziekenhuis, nadat ze op de Dodeweg was aangereden door een Hilversumse automobilist. De Hilversummer wilde vanaf de afrit van de snelweg de Do deweg op richting kruispunt De Hertekop Bij die manoeu vre zag hij de Amersfoortse echter over het hoofd. Een aan rijding was het gevolg. pen uiteindelijk kampioen De scholieren en ruim tweehon derd begeleiders (coaches, scheidsrechters en vrijwilli gers van Leos) waren na afloop zeer tevreden. Een tiental kin deren zal naar men hoopt deze kennismaking met deze sport bij de club willen voortzetten Uitslagen: jongens, groep zeven en acht 1 Gereformeerde basisschool 3 2 De Heerd 1 3. De Klimrakker 1 4 De Hobbit 2 Jongens, groep vijf en zes 1 De Rossenberg 2 2. De Rossenberg 1 3. De Klimrakker 1 4 De Bongerd 2 Meisjes groep zeven en acht 1 De Klimrakker 1 2 De Heerd 3 3. Gereformeerde basisschool 2 4 De Wegwijzer 1 Meisjes, groep vijf en zes 1. Gereformeerde basisschool 3 2 De Bongerd 2 3. De Klimrakker 1 4. De Rossenberg 1 LEUSDEN-ZUID - De vorige week woensdag gehouden kle dingbeurs van het Gemeente- diakonaat Dorpskerk in 't Trefpunt heeft het rekordbe-, drag van 5325,-opgebracht. De opbrengst is bestemd voor TIMON, diakonale stichting voor jongeren hulpverlening De overgebleven kleding gaat naar de Stichting Mensen in Nood en naar het Lotjeshuis in 'Suriname. Tussen de wijken Groenhouten en De Hamershof kunnen voetgangers op de Hamersveldseweg alleen oversteken bij de verkeerslichten bij de kruising met de Noorderinslag. Bewoners hebben al imker gevraagd om een voetgangersoversteekplaats op de Hamersveldseweg ter hoogte van de Eijsinkplaats. Die zal binnenkort worden aangelegd. De gemeente heeft gewacht met de aanleg van de oversteekplaats omdat nog niet bekend was of er op dat deel van de Hamersveldseweg aanpassin gen zouden komen. Dat hield verband met de uitbreiding van het winkelcentrum en het vaststellen van het verkeersplan. Nu beide plannen bekend zijn, kan de oversteekplaats zonder problemen worden aangelegd. Het logo van de actiedag Het Utrechts Landschap houdt zaterdag 26 oktober een excursie langs de Heiligenbergerbeek. (Foto: Utrechts Landschap). LEUSDEN - Onder leiding van de stichting Het Utrechts Landschap wordt zaterdag 26 oktober een unieke natuur wandeling gehouden langs de oevers van de Heiligenberger- beek. De beek wordt gevoed door zeer zuiver en mineraal- rijk kwelwater van de Utrecht se Heuvelrug. Die situatie wordt echter al vrij snel teniet gedaan doordat onderweg het oppervlaktewater verontrei nigd raakt door rioolwaterlo zingen en andere vervuiling De gevolgen daarvan zullen tijdens de excursie worden be keken. De wandeling begint om 11.00 uur en is gratis toegan kelijk voor iedere belangstel lende Het verzamelpunt is de ingang van het Lockhorster- bos. Het dragen van laarzen wordt aanbevolen, het meene men van honden is ten streng ste verboden. De eerste helft van de herfst zit er op en we zijn er tot op heden nagenoeg zonder kleerscheuren van afgekomen Echte herfst stormen en kleddernatte toestanden zoals in 1974 bleven ons bespaard. Het was dan ook ideaal weer voor allerlei oogstwerk- zaamheden. De depressies opereerden veelal op af stand in de regio IJsland- Schotland en door een zuidelijk georienteerde stroming, bleef de tempe ratuur over het algemeen goed in vorm. September deed in onze regio de droogte de das om en door de vrij hoge nachtelijke temperaturen was er zelfs weer sprake van groei Sommige landbouwers maakten van de gelegen heid gebruik door nog een heer gras in te kuilen. Nu het tweede bedrijf van start gaat, lijkt de natuur op een ander, meer rumoe rig ritme te willen over schakelen Gisteren was alles nog pais en vree in de atmosfeer, maar op de At lantische Oceaan is inmid dels een flinke onrust in voorbereiding. Nabij Schotland komt vandaag een depressie aan en de druk in de kern gaat dalen tot 956 millibar bij aan komst boven de noordelij ke Noordzee en dat staat voor morgen op het pro gramma. Als dergelijke mam moetsystemen op reis gaan richting Noorwegen en vervolgens verder oost waarts trekken, loopt het bij ons meestentijds met een sisser af Nu echter koestert het systeem be langstelling voor zuidelij ker streken en gaat op pad richting Denemarken Het erbij behorende windveld komt derhalve dichter bij ons in de buurt Het weer beeld zal in de tweede weekhelft dan ook onstui miger worden, waarbij de kranen ook worden open gezet. In de regio IJsland- Groenland ontwikkelt zich tegelijkertijd een hoge- drukgebied en tussen die beide grootmachten gaat zich een pittige noordelij ke stroming ontplooien, die koude Poollucht naar het zuiden gaat blazen. Die wordt in eerste instantie via een omweg de Noord zee opgestuurd, maar van af vrijdag zullen ook wij merken dat de bovenlucht aan een forse tempera- tuurval zal worden bloot gesteld. Offenbach stelt voor ons een temperatuur op 1500 meter van bijna -5 graden in het vooruitzicht. Doordat de zeewatertem peratuur nog relatief aan de hoge kant is, wordt de atmosfeer behoorlijk on stabiel. Het lijdt geen twijfel dat er de nodige gure buien zullen worden aange maakt, waarbij hagel mo gelijk is. Van de nazomerse sfeer, waarvan we vorige week nog konden genieten, blijft weinig meer over in Europa. De koude lucht zal zich tot diep op het vaste land nestelen en in de Al pen zal boven 1200 meter een pak sneeuw neerdwar- relen. In het weekeinde be vinden we ons waar schijnlijk in een frisse noordelijke stroming, waarbij de temperatuur het bij 11 graden wel voor gezien zal houden. Op be schutte plaatsen is er in de nacht kans op vorst aan de grond. De eerste tien dagen van oktober waren aan de warme kant. De gemiddel de etmaaltemperatuur be droeg in Leusden 12.5 gra den. Er veel neerslag viel er niet In Achterveld werd over de eerste decade 14 mm afgetapt. In Leusden viel ruim 15 mm. Oorspronkelijk is de fa zant een broedvoegel van het Zwarte-Zeegebied en heeft zich vandaar over geheel Europa, Azië en Noord-Amerika ver spreid. Algemeen wordt aangenomen dat de Ro meinen de fazant bij ons hebben ingevoerd Of dat nu gedwongen of vrijwil lig is gebeurd maakt geen verschil; de vogel heeft zich hier uitstekend aan gepast en wordt thans in vrij groten getale en in al lerlei leefgebieden aan getroffen Het is een voorname vo gel, vooral de haan met zijn bont en metalig glan zend verenpak. zijn lange staartveren, de rode kale vlek om het oog, de witte band om de hals en de donkergroene kop met oorpluimen. De hen daar entegen is onopvallend bruingeel met zwarte schakeringen. Dit om tij dens het broeden niet op te vallen aan de talrijke vijanden. Door import is er echter veel variatie in het verenkleed ontstaan. De fazant is een hoender achtige vogel, ongeveer zo groot als een kip. maar slanker. Dat de fazant zich overal gemakkelijk aanpast is wel te danken aan zijn veelzijdige menu en de weinig eisen die aan de nestgelegenheid worden gesteld. Zijn voedsel bestaat uit insek- ten en weekdieren, kik kers en hagedissen, gra nen en bessen, zelfs knol len; alles smaakt. De hanen bekommeren zich alleen om de hennen in het voorjaar. Als de sneeuw begint te smelten balderen ze met hun ver klinkende kó-kóen slaan heftig met de vleu gels om de aandacht te trekken. Daarbij staan ze rechtop of stappen met groot vertoon van uitge zette veren en met de naar haar toegekeerde vleugel in uitgespreide, wat afhangende stand. Soms ziet men twee man netjesrivalen tegenover elkaar staan, met uitge zette romp- en gespreide staartveren, naar elkaar pikkend. De koppen be wegen gelijktijdig op en neer. Het spiegelgevecht eindigt meestal in een ge zamenlijk sprongetje en men gaat over tot de orde van de dag. Het nestelen, broeden en grootbrengen van de jon gen komt geheel voor re kening van de hen In bossen, onder kreupel hout of laaghangende sparren, aan de randen van bouwland en in dek king van hoog gras wordt door haar een kuiltje uit gekrabd en spaarzaam bekleed met bladeren en gras Daarin worden acht tot vijftien eieren gelegd en ongeveer 24 dagen be broed. De jongen verla ten vrijwel direct na het uitkomen het nest en zijn dan in staat hun eigen voedsel te zoeken Nog twee weken houdt de moeder een oogje in het zeil en dan zijn de jongen vliegvlug en geheel zelf standig. Fazanten kunnen hard lopen en behoorlijk vlie gen, al gaat dat vliegen met veel geklapper en ge druis gepaard. Ze gaan echter niet spoedig op de wieken. Zeer tot ergernis van na tuurvrienden en voge laars worden tegenwoor dig, ten behoeve van de jacht, veel fazanten uit gezet. Die worden door hen smalend boskippen genoemd. Ook naar mijn mening komt een derge lijke handelwijze de ge loofwaardigheid van de jacht niet ten goede. G. van Leeuwen *8* m TU- V - aV fAXAnT 1

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7