Concurreren met uitgaansstad Amersfoort heeft geen zin .Leusder Krant. Seen behoefte bij gemeenteraad ian onafhankelijke klachtencommissie B» Oefenterrein brandweer bij overlaadstation de schijnwerper ^sissertjes L E U S D E N Culturele wensen in Leusden moeten bescheiden blijven pen dag Huize St Joseph, 't Iamersveld en Lisidunahof I E Jaarvergadering Univé Kaartavond Leusden-Zuid Puzzelrit Vervuilde grond 'Ik zou graag meer uren maken' sensdag 23 oktober 1991 Pagina 3 ÊlISDEN - Wel een eigen Itureel centrum, maar geen iicurrentie met Amersfoort cultureel gebied. Dat zijn de et voornaamste aanbevelin- 0 uit de nota kunst- en cul- irbeleid voor de gemeente osden." Gemeente, Culturele jd en Stichting Kunst- rartier werkten samen bij 1 schrijven van de nota, die jsdagmiddag door wethou- i Vroon (CDA) van cultuur cd gepresenteerd. aanbevelingen willen veri- 55 niet zeggen dat Leusden nieuw cultureel centrum ijgt. Nieuwbouw zou een te itbare en overbodige zaak i Wethouder Vroon denkt i de verbouwing en/of uit- iding van Groot-Krak- st, een gebouw dat nu nog irdt gebruikt door Latent lent en wordt beheerd door (CCLE. :Er zal nog heel wat moeten worden gepraat voor het zover is," zei Vroon. „Zo moet er ge keken worden wie het beheer van het gebouw gaat voeren, wie de gebruikers zijn, wat er allemaal in gedaan zou kunnen worden en hoeveel het gaat kosten." Volgens Vroon zijn de eerste gesprekken met een aantal betrokkenen, onder meer met de Culturele Raad en SOCCLE, al gevoerd De wensen van Leusden op cultureel gebied blijven overi gens bescheiden. In een cultu reel centrum zouden bijvoor beeld alleen kleinschalige to- neelprodukties mogen worden uitgevoerd, waarvan de pro grammering is afgestemd op het aanbod in Amersfoort. „Het bestaande consumptie patroon zal, met betrekking tot uitgaan en cultuur, niet drasti sche wijzigen als Leusden meer voorzieningen zou treffen," wordt als reden hiervoor in de nota gegeven. Met andere woorden, de Leusdenaren blij ven uitgaan in Amersfoort, omdat de buurgemeente veel aantrekkelijker is voor een avondje uit Daarom moet aandacht en geld vooral besteed worden aan dingen, waar in Leusden duidelijk behoefte is Theater- produkties op de scholen, uit breiding van de collecte van de bibliotheek en een eigen per manente expositieruimte zijn voorbeelden van die zaken. Daarbij speelt de Culturele Raad een centrale rol. Advise ring van de gemeente op cultu reel gebied en aanvullende ac tiviteiten op het huidige Leus- dense culturele aanbod horen tot de taken van de Culturele Raad. Een andere belangrijke in stelling is volgens de nota de Stichting Kunstkwartier. Deze instelling houdt zich bezig met de bevordering van het plaat sen van kunstwerken in Leus den. De Stichting Kunstkwar- tier dient een centrale rol te spelen in het aankoopbeleid Maar dan moet er wel geld beschikbaar zijn voor dit aan koopbeleid. Er geldt een zoge naamde 1 procentsregeling, waarbij bij nieuwbouw 1 pro cent van de bouwkosten be steed dient te worden aan een kunstwerk. Daar komt m Leusden vaak weinig van te recht. Zo ontbeert de biblio theek na de verbouwing een beeld, omdat het bedrag dat hiervoor beschikbaar was, bij een bezuinigingsronde uit de begroting geschrapt werd Door een aankoopverordening vast te stellen moet dat in de toekomst voorkomen worden USDEN - Alleen Roef iuw van Leusden '90 is onte- tden over de wijze waarop asdenaren hun klachten er ambtenaren en gemeente- idsleden kwijt kunnen. De erderheid van de commissie gemene Bestuurszaken BZ) vindt niet dat er iets we- ilijks zou moeten verande- in de bestaande klachten- cedure. Dat bleek maan- gavond tijdens de vergade- van de commissie ABZ. uw voelt er veel voor een afhankelijke klachtencom- >sie in te stellen met een on- ankelijke voorzitter De inge leden van de commissie zijn er echter niet van over tuigd dat een dergelijke onaf hankelijke conmmissie nodig is. Er is al een commissie be roeps- en bezwaarschriften, die zich nu nog uitsluitend be zig houdt met de afhandeling van bezwaren en beroepen van mensen die het bijvoorbeeld niet eens zijn met het (niet) toe kennen van bijvoorbeeld een bouwvergunning. De commis sie houdt zich niet bezig met klachten over het optreden van ambtenaren en raadsleden. Volgens de raadsleden zou de commissie zich zonder grote bezwaren hiermee ook kunnen gaan bezighouden. Volgens burgemeester en wethouders is het aantal klachten, dat op het gemeente huis binnenkomt niet erg groot. Dat is ook de reden om niet te kiezen voor een 'zware' klachtenprocedure Blauw was echter van mening dat het geen kwaad kan het een tijdje met een onafhankelijke commissie te proberen om dan aan de hand van het aantal behandel de klachten te beslissen of het nodig is op die manier door te gaan. Veel steun kreeg hij hier niet voor. Alleen Gert de Weerdt (PvdA) vond hij ge deeltelijk aan zijn zijde. Die wilde wel een onafhankelijke voorzitter, maar geen onafhan kelijke commissie Burgemeester Panis stond erop dat raadsleden ook aan een klachtenprocedure onder worpen zouden kunnen wor den. De commissieleden wezen Panis echter op een probleem. Raadsleden zijn voor zover het hun handelen als raadlid be treft, onschendbaar Klachten over hun optreden kunnen wel in behandeling worden geno men, maar er staan geen sanc ties tegenover. Daarom wil Pa nis nog eens goed nadenken over hoe hij dit probleem kan oplossen seerden de gelegenheid voor een rondleiding. Bezoektijden: 12.00-16.00 uur. Kontaktper- soon: dhr. K. Broekman, tel. 033-942224. HTERVELD - In het ka- van de landelijke aktie iak werk van zorg" houden zorgcentrum huize St. Jo in Achterveld, het verzor- gshuis 't Hamersveld en het chogeriatrisch centrum Li- inahof in Leusden op zater- 26 oktober een open dag. accent is gelegd op het ken in de zorgsector en is :ifiek bedoeld voor hen die de zorg zouden willen ken luize St. Joseph biedt ïnfor- tie voor ouderen, vnjwilli- sen aspirant-medewerkers, wordt omlijst met een ten- ostelling van hobby's van eren, een rondleiding en lelijk een video-presentatie de bouw van het nieuwe eelte Esveld. Bezoektijden: 10.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Kontaktpersoon: dhr H. Boom, tel 03425-1644 't Ha mersveld biedt informatie over opleidingen in de bejaarden zorg, een diaserie over het werken in een verzorgingshuis, en een rondleiding voor geïnte resseerden. Bezoektijden: 12.00-16.00 uur. Kontaktper soon: mevr. J. Redeker, tel. 033-942724. Lisidunahof bieat informatie over opleidingen tot ziekenverzorgende en an dere opleidingen in de gezond heidszorg, werken in Lisidu nahof in het algemeen waarbij men kan reageren op bestaan de vacatures, vrijwilligers werk, werken op afroepbasis, werken als voedingsassistente, werken als afdelingsassistente Daarnaast is er voor geinteres- LEUSDEN - Univé Verzeke ringen organiseert voor woens dag 30 oktober haar jaarlijkse Algemene Ledenvergadering in 't Ros Beyaart, Hamersveld- seweg 55. Op de agenda staan onder meer onderwerpen als de goedkeuring van de Blans en de Winst- en Verliesrekening 1990, en de verkiezing van een nieuw bestuurslid Na de pau ze zal de heer E Berger van de ARAG iets vertellen over het onderwerp 'Rechtsbijstand noodzakelijk?'. De vergadering begint om 20.00 uur. LEUSDEN-ZUID - Op don derdag 24 okt. is er in de 'Woe lige Hoek', Irenelaan, Leus den-Zuid klaverjassen en jo keren. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur. Inschrijfgeld 5,- per persoon. De avond begint om 19 30 en is om uiterlijk 23.00 afgelopen Voor inlich tingen tel. 033-940046. ACHTERVELD - De Achter- veldse auto-, motor- en brom fietsclub houdt zondag 27 ok tober een puzzelrit met een lengte van circa 35 kilometer De route is uitgezet in de omge ving van Leusden en Achter veld. Deelnemers kunnen zich in schrijven vanaf 13.30 uur in café-restaurant De Roskam aan de Hessenweg 212. LEUSDEN - Een oefenlokatie voor de brandweer zou het beste aangelegd kunnen wor den bij het toekomstige over laadstation van de gemeent- werf bij de aansluiting op de A 28. Het gaat om een terrein waar de brandweer een keer in de veertien dagen kan oefenen in het helpen van slachtoffers van ongelukken. Daarbij wordt aparatuur gebruikt, die voor geluidsoverlast kan zor gen en er komen stoffen vrij, die het milieu kunnen vervui len. Om die reden vielen eerder lo- katies op het terrein van de nieuwe brandweerkazerne en bij de Randweg af Voor het oefenterrein was een bedrag van 100.000,-- gereserveerd Burgemeester en wethouders kozen deze week echter voor een oplossing, die de bijna de helft minder kost Voor een be drag van 53.000,— kan een terrein worden ingericht, waar de brandweer ongestoord en zonder al te grote overlast voor omwonenden kan oefenen Naast het toekomstige over laadstation ligt een stuk grond, dat oorspronkelijk bedoeld is voor mogelijke uitbreiding van het station in de toekomst Daarom lijkt het verstandig het oefenterrein van de brand weer zover mogelijk van het station in te richten, zodat een dergelijke uitbreiding makke lijk blijft te realiseren. Maar dat betekent wel dat er meer voorzieningen, zoals rio lering, aangelegd moeten wor den. Het oefenterrein zou dan, in plaats van ƒ53.000,— een bedrag van 87.000,— gaan kosten. ACHTERVELD - Een terrein aan de Jan van Arkelweg in Achterveld blijkt dusdanig te zijn vervuild, dat sanering noodzakelijk is. De vervuiling is waarschijnlijk veroorzaakt door het aftanken van vracht wagens. De kosten van de schoonmaakoperatie worden geschat op rond de 20.000,-. Die kosten zullen worden ver haald op de vervuiler, een transportondernemer. De ondernemer heeft het ter rein aan de Van Arkelweg in gebruik gehad als parkeer plaats voor vrachtwagens van zijn transportbedrijf. Op het terrein stond een dieseltank met pomp en een kantoor. De ondernemer zal het terrein binnenkort verlaten, omdat hij ruimte heeft gekregen op het bedijventerrein De Fliert. Een onderzoek van de ge meente wees i''t dat de grond vervuild was. De vervuiling is echter niet zo ernstig dat de sanering door specialisten dient te gebeuren, aldus de ge meente Wel stelt de gemeente de ondernemer verantwoor delijk voor het schoonmaken van de grond, c.q het betalen van de kosten van een schoon maakoperatie. De ondernemer kan tegen het besluit van de gemeente in beroep gaan. Het inlichtingenwerk ind ik het leukste om te 'en, "zegt bibliotheca- 'se Sytske Ytsma. Om itf verstanden te voor men: Sytske heeft tast haar 15-urige baan i) de Leus dense biblio- heekgeen bijbaan bij de <VD of iets van dien trd. Ze bedoelt hethel- van mensen, die bij aar aan de balie met "ragen komen. „Kinde- vragen vaak om hulp ij hun spreekbeurt, '■aft ze als voorbeeld. Het had ik nog een leis-je, die alles wilde reten over dolfijnen. Ik 'b haar op weg kunnen 'Ipen en dat maakt dit "■erk juist zo leuk. De goedlachse Sytske '■eft duidelijk plezier in laar werk. Ata een oplei- iagtotassistente-bi- hothecaris van 2 jaar ade Groningse Biblio- 'leekacadem ie kreeg ze 1976haar eerste baan i Drente Een jaar hield edir vol, aar niet om dat ze er genoeg van kreeg. Integendeel, de reden van haarvertrek was het moederschap. Vijftien jaar en een ver huizing naar Leusden la ter bleef het bibliotheek werk haar zo sterk trek ken, dat ze de kans on- middelijk en met beide handen aangreep, toen er in Leusden een vaca ture vrij kwam Het maakt vóórhaar niet uit of ze met kinde ren of volwassenen te maken heeft. Toch ziet ze wel degelijk onder scheid Volwassenen zijn vaak wat afstande lijker Kinderen daaren tegen houden ervan om met je te kletsen aan de balie. "In haar geval lo gisch, want haar man ier van doen is vertrou- wendwekkend. Een jon getje komt in paniek aan de balie, want zijn pasje werkt niet goed op de apparatuur van de bi bliotheek. Kennelijk is er iets beschadigd op het pasje. Geroutineerd helpt Sytske hem, terwijl ze hem met enkele woor den op zijn gemak stelt. Voorlopig is het voor de jeugdafdeling nog even behelpen, want in het nieuwe deel van de bibliotheek aan de Ha- mersveldseweg is nog geen ruimte voorde jeugdboeken. Dat euvel moet voorde officiële opening in december verholpen zijn. Voorlo pig helpt Sytske en col lega's haar 'klantjes'nog in het voormalige schoolgebouw De Springplank aan deAs- schatterweg. „Dat is soms wel lastig, "zegt ze. ,,Alswe iets hler niet bij de hand hebben, moeten we het hoofdgebouw bellen en het gevraagde boek of informatie hier naartoe laten komen. Ook voorouders, die voorde verbouwing sa men met hun kinderen naar de bibliotheek kwa men is het soms verve- Sytske Ytsma Kinderen houden ervan om met je te kletsen. lend. Nu moeten ze eerst naar de Hamersveldse- weg en daarna hier naartoe. Sytske werkt overi gens m beide gebou wen Vrijdag is ze in De Springplank, zaterdag werkt ze in het gebouw aan de Hamersveldseweg en dinsdag wisselt dat van de ene op de andere week. Het vijfde weke lijkse 'dagdeel' besteedt ze aan adminstratieve werkzaamheden. „Dat vind ik het meest verve lende onderdeel, "jgeeft ze toe. Veel ambities heeft ze niet. Plannen om te stij gen op de carrièreladder zijn aan haar niet be steed. Ze is tevreden met wat ze doet en met haar collega 's. Na lang aan dringen blijkt dat ze toch nog een wens in vervulling wil zien gaan. „Ik zou graag meer uren willen maken, "zegt ze. Om een 'bekende' Leusde- naar te zijn is het niet altijd nodig dagelijks in de pu bliciteit te staan. Er zijn ook mensen die door hun beroep voor het publiek 'een bekend gezicht' heb ben. De Lcusder Krant richt de komende tijd de schijnwerper op een aantal van hen. Op de baliemede werker, de doktersassis tente. de winkelbediende. 'Gewone'mensen, met hun eigen verhaal. Deze week wordt de schijnwerper gericht op Sytske Ytsma (37). Sinds 1987 werkt ze 15 uur per week bij de bibliotheek. Dat zouden best meer uren mogen zijn,vindt ze. Sissssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. In principe alleen 's ochtends van 11-12 uur. 'De politie is je beste vriend' is een kreet, die enkele jaren geleden gebruikt werd om de vertegenwoordi gers van Hermandad wat populairder te maken bij het grote publiek. Veel heeft het niet geholpen, wantopde politie schelden is iets, waar bijna iedereen bij gele genheid zich met plezier aan overgeeft. Wie een bon krijgt voor foutief parkeren of te snel rijden, heeft er meestal geen moeite mee om zijn creatieve vermogen aan te spreken voor het verzinnen van een aantal treffende scheldwoorden..." '...Een bezigheid, die niet bijdraagt aan een positieve beeldvorming vau de politie, maar in bet algemeen toch vrij onschuldig is en in ieder geval nuttig om het gemoed te luchten. Wat deze week in Achterveld bij een alcoholcontrole gebeurde, gaat echter het 'poli tietje pestenver te boven. Iemand, die vermoedelijk in een gestolen auto reed. wilde zijn aanhouding op de Hessenweg voorkomen en reed als een wildeman in op een agent. Deze moest met ernstig letsel naar bet ziekenhuis. De gewonde agent zal er zeer waarschijn lijk geen behoefte aan hebben om met deze idioot ooit nog eens vriendschap te sluiten..." "...En de politie in Leusden heeft het toch al zo moei lijk. Het Leusdense korps moet vóór 1993 samengaan met de gemeentepolitie in Amersfoort. Dat vergt de nodige voorbereiding en mankracht en gaat soms ten koste van het 'gewone' werk. Zo bellen wij dagelijks naar het bureau aan de Arnbemseweg om op de hoogte te worden gesteld van de diefstallen en ongelukken in de gemeente. De afgelopen weken loopt dat overleg echter niet zo soepel, omdat de politiewoordvoerders nogal eens wisselen en ieder zo zijn eigen stijl van informatie geven heeft...' "...Dat leidt tot verwarring, omdat de opvatting over wat voor de krant van belang is, verschilt met degene die de informatie verstrekt. Ergenis troef dus. Vorige week werd het ons even te gortig en vroegen wij de hoogste baas om uitleg. Die vroeg om begrip voor de situatie en legde uit wat de reorganisatie soms voor gevolgen kan hebben op het personele vlak. „Bijna de hele staf moest de afgelopen dagen naar Amersfoort voor overleg over de fusie tussen het Amersfoortse en Leusdense korps,vertelde de politiewoordvoer der..." "...Dat was even schrikken bij ons, want als de Leus dense politie aan het buurten is bij de collega's in Amersfoort, wie past er dan hier op de winkel. Wij werden direct gerust gesteld. „Het politiewerk gaat gewoon door, ivc kunnen alleen wat minder aandacht besteden aan dingen als de administratie." kregen we te horen. En aan de dagelijkse politievoorlichting, weten wij inmiddels uit eigen ervaring..." "...De glas- en oud papierwagen van Spitman zag er afgelopen maandag feestelijk uit. Aan de achterkant hingen namelijk slingers. Bij de vraag aan de 'beman ning' wat de reden daarvoor was, werd er besmuikt gelachen. Het was dus een geintje. Eén van de colle ga's moest even in de aandacht worden gebracht. Toch was er wel een goede reden voor de versiering. Chauf feur Egbert Hogeveen was jarig. Het is voor hem te hopen, dat hij niet gehouden werd aan de gewoonte om als jarige te moeten trakteren. Enkele collega 's van gebak voorzien, gaat nog wel, maar half Leusden trakteren is iets wat zijn maandsalaris waarschijnlijk te boven gaat..." "...De commissie Stimulering Sport Deelname geeft eens in de zoveel tijd een boekje uit, waarin van alle Leusdense sportverenigingen een aantal essentiële gegevens vermeld staan. Althans voor wie zich oriën teert op het lidmaatschap van één van die verenigin gen. Wie bijvoorbeeld wilt weten hoeveel zo'n lid maatschap kost, vindt in het boekje de gewenste in formatie..." '...Alleen squashlicfhebbers worden niet veel wijzer. Wie wil squashen in De Inslag aan de Groene Zoom en IS jaar is, kan kiezen uit twee tarieven, te weten 335,— per jaar of f 130,— per jaar. Welke groep 18- jarigen voor het goedkope tarief in aanmerking komt, blijft onduidelijk. Dan kun je maar heter daglid wor den. Dan betaal je f 160,-- per jaar. Maar boe oudje moet zijn om daglid te mogen worden, staat niet ver meld... "...Burgemeester Panis is teleurgesteld. Een weck ge leden werd het asielzoekerscentrum aan de Doornse- weg geopend door minister Hedy d'Ancona. Na de feestelijke opening konden de Leusdenaren 's mid dags kennis maken met het centrum en de bewoners. Bijna 400 mensen bezochten het voormalige militaire kamp en veel van hen maakte van de gelegenheid gebruik om zich op te geven als gastgezin. Dat bete kent dat asielzoekers bij hen langs kunnen voor een praatje en een betere kennismaking met de Neder landse samenleving. Als mensen zich zo positief be schikbaar stellen is er dus niets om over teleurgesteld te zijn..." "...Panis miste echter een groep mensen, die hij graag op de open middag op het centrum had willen zien rondlopen. „Er is bijna niemand van de omwonenden op bezoek geweest, hoewel het toch de buren van bet centrum zijn,klaagde hij in de commissie Algemene Burgerzaken. Zijn teleurstelling mag dan misschien terecht zijn, helemaal onlogisch is de afwezigheid van de Doorusewegbewoners ook niet... '...Vanaf de bekendmaking van de komst van het centrum waren zij ertegen, omdat er te weinig met hun belangen rekening zou zijn gehouden. Er loopt zelfs nog een procedure bij de Raad van State, die er opge richt is het centrum weer te sluiten. Toch voelen wij wel met Panis mee. Waarom blijven mokken over iets dat waarschijnlijk toch niet meer teruggedraaid kan worden. Is het dau niet beter om gewoon te proberen goede buren te zijn en gezellig bij elkaar op de koffie te komen? Dat spaart een hoop frustratie en teleurstel ling..."

Leusder Krant | 1991 | | pagina 3