mm Rustig najaarsweer Ter zake Jan Klein Douwel wint tweede Hamershofloop Leusder Krant ;|et weer in eigen regio Helpeen oorlogskind uit de lappenmand Star Travel breidt uit lusical in de Marcuskerk Airmobiel bij Holiday Feeling Collecte Brandwondenstichting Deelder draait door Meningen - pSan»-trSeS6 i rr;Ve Textieldag bij de Solidariteitswinkel foensdag 23 oktober 1991 F igina 7 Giro 121 UNICEF of bel voor uw donatie 06-35024040 (50 Ct. p.m.) Oktober heeft heel even tjes geprobeerd de boel op stelten te zetten, maar een diepe stormdepressie kon in onze omgeving weinig spectaculairs op de mat brengen. Het liep uit op een 'storm in een glas wa ter' Vervolgens heeft een hogedrukgebied vliegens- •lug orde op zaken weten te stellen en de rust in de atmosfeer teruggebracht Met een meer noordelijke stroming heeft de tempe ratuur wel een flinke deuk ipgelopen. Na de koude start op maandag, met in Leusden een laagste tem peratuur van -0.5 graden, Lep het in de Betuwe hele maal uit de hand. Ter hoogte van Ochten ont stond een complete ver keerschaos vanwege mist. contreien zijn zeer ge voelig voor zichtverminde- ing, aangezien de rivieren set zo belangrijke middel ;ocht nog eens extra kun nen toevoegen De komen- 4e dagen blijft de kans op ïust aanwezig, hoewel het ?er plaats zeer sterk kan erschillen. Het nu een maal herfst en in dit jaar- *tijde kun je eigenlijk Een dag vertrouwen, ze- ter als het weerbeeld in ?ote lijnen wordt beheerst door een krachtig hoge drukgebied Gelukkig ligt het niet pal boven onze hoofden, want dan zou het zonder stroming wel eens heel sombertjes kunnen zijn. Nu zien we van tijd tot tijd de zon nog, ook giste ren was dat het geval. Een zwak front op de Noordzee liet de bewolking pas later in de middag vanuit het noorden wat toenemen, maar vooraf kreeg de warmtebron nog aardig speelruimte. De tempera tuur bleef in de aanwezige noordwestelijke stroming aan de magere kant Tot aan het weekeinde blijft het eerder genoemde hoge drukgebied weersbepa- lend Het rustige weer wordt voortgezet, met een aanhoudende kans op mist in de ochtend en een graadje vorst in de nacht. Zwakke storingen zorgen soms voor wolkenvelden, maar veel regen wordt niet verwacht Later in de week koestert het hogedrukge bied iets meer belangstel ling voor onze omgeving, waardoor de stroming meer noord tot noordoost wordt. Door opwarming in de bovenlucht dreigt een inversie, die bewolking hardnekkig doet zijn, maar de zon zal er wel af en toe bij zijn. De tweede decade van oktober verliep iets minder warm dan de eer ste. In Leusden bedroeg de gemiddelde etmaaltempe- ratuur 11 graden, ruim een graad beneden de waarde van de eerste tien dagen van de wijnmaand. Er viel m verhouding met de rest van het land tamelijk veel neerslag In Achterveld werd 48 mm afgetapt, te gen 47 4 in Leusden De verschillen zijn dus klein. Vorig jaar heeft zich van Antarctica een ijsberg los geweekt, ter grootte van Cyprus! Het gevaarte is op stap gegaan in de richting van de zuidelijke Atlanti sche Oceaan en wordt bin nenkort in de wateren ter hoogte van de Falkland- eilanden verwacht. Naar mate het gevaarte in steeds warmer water zal belan den, stijgt de kans dat het m duizenden stukken uit een zal vallen. De scheep vaart ter plekke kan hier van grote hinder gaan on dervinden, aangezien de moderne radarsystemen niet zijn ingesteld op dit soort mini-ijsbergen De grote vraag is natuurlijk hoe de scheuring heeft kunnen plaatsvinden. LEUSDEN - Reisbureau Star Travel in De Hamershof I heeft de afgelopen week een uitbreiding gerealiseerd. De I zaak is bijna eens zo groot geworden. I Direkteur Verdouw. "Deze uitbreiding zag ik in de loop 1 van deze zomer al aankomen. Door de toenemende drukte lu'erd het noodzakelijk dat er meer ruimte kwam. Deze I uitbreiding met onder andere een reisbalie, speciaal voor I zakenreizen, betekent ook dat er op het personele vlak ie- Imand bij komt. Per 1 december zal er een nieuwe reiscon- I sulente worden aangesteld. |USDEN - In de Marcuskerk de Asschatterweg 23, tit zondag 27 oktober de 1 Franciscus van Assisi voerd. De musical, die ge reven werd door Karei Eyk- man, wordt opgevoerd door het oecumenische musicalgezel schap 'Coloriet' uit Nuenen. De voorstelling begint om 19.00 uur en de toegang is gratis Komt men tijdens een wandeling een beetje dicht bij de plaats waar een koppel patrijzen verscholen zit, dan gaat de hele troep met veel geraas op de wieken. Een eind verder ziet men hen dan weer in vallen, zoals dat heet. Vliegen doen ze echter alleen bij direct gevaar; ze lopen gebukt en ren nen liever weg dan dat ze wegvliegen. We kunnen de hele zo mer en bijna de hele winter dergelijke grote troepen, kluchten zoals de jager zegt, tegenko men. In het vroege voor jaar, vaak al in fe bruari, gaan de troepen uiteen en vormen zich paren. Dan wordt een territorium bezet en al in augustus kan men de baltsroep horen, vooral in de vroege morgen en de late avond. Het broeden begint in april tussen akkers, vooral in ruige randen en ook tussen het jonge koren of in de berm van de weg. Het nest is een eenvoudig uitgekrabt kuiltje, door het wijfje gemaakt en schaars be kleed met wat bladeren en gras. Het aantal geel bruine eieren met een groenachtige tint va- rieerd, evenals bij de meeste hoenderachti- gen, van negen tot vijf tien en soms wel twin tig stuks. Het wijfje broedt gedu rende ongeveer vijfen twintig dagen alleen, terwijl het mannetje in de buurt van het nest de wacht houdt. Na het uit- PATH IJ JE komen van de eieren, waarna de jongen dade lijk het nest verlaten, wordt alle zorg besteed aan de opvoeding van de jongen. De patrijs, in de volks mond ook wel veldhoen genoemd, is een ronde vogel van ongeveer der tig centimeter met een korte, roestbruine staart. Bovenzijde meest vaalbruin met geelachtige streepjes, kopgedeelte en keel licht roodbruin. Buik met een kastanjekleu rige vlek die de vorm heeft van een hoefijzer. Die vlek is bij het wijfje evenwel minder duide lijk en ontbreekt soms helemaal. Het voedsel van de pa trijs bestaat in hoofd zaak uit zaden van gras sen en onkruiden. Daar naast ook wel groene kruiden, wormen, in- sekten, spinnen en slak ken. De jongen eten de eerste weken echter uit sluitend dierlijk voed sel. Door de moderne ma nier van landbouw, waaronder de chemi sche bestrijding van on kruiden en insekten, is de patrijs de laatste ja ren in aantal achteruit gegaan. Toch mag op de vogel nog steeds ge jaagd worden en hij wordt, evenals de fa zant, voor dat doel in ons land wel uitgezet. Het wordt tijd dat de patrijs een plaats krijgt bij de beschermde vo gels. G. van Leeuwen YlEUSDEN- Het Toerkoop reisbureau Holiday Feeling in De IHamershof wil haar klanten op donderdag 24 en vrijdag 25 Ioktober op spectaculaire wijze kennis laten maken met alle Ioorten vliegreizen van de maatschappij Martinair. Het leisbureau heeft daartoe de beschikking over een speciaal Iroor dit doel gebouwde, luxueus ingerichte vrachtwagen, Idie de komende dagen op de Spijkerplaats zal staan opge- Ileid ter hoogte van de C-1000 supermarkt). Belangstellen- Ken zijn welkom om de 'Airmobiel', zoals het voertuig is medoopt, van binnen te bezichtigen Medewerkers van het Yeisbureau staan binnen klaar om gratis informatie te ver trekken. Aan de komst van de Airmobiel naar Leusden is len prijsvraag verbonden (Foto: Martinair) LEUSDEN - De Leusdense Brandweer komt in de week van 27 oktober tot en met 2 november huis-aan-huis met de collectebus langs voor de Nederlandse Brandwonden- stichting. Deze organisatie be staat 20 jaar. In die periode heeft de organisatie zich bezig gehouden met de preventie van brandwonden en de genezing ervan. De Stichting heeft het beheer over de grootse huid- bank van Europa De Leusdense Brandweer is op zoek naar collectanten, die be reid zijn om in de collecteweek de brandweer te helpen met de collecte Inlichtingen bij brandweercommandant H. Blokker, telefoon 961650. Voorstelling: Deelder draait door Door: Jules Deelder Gezien in: Theater De Flint in Amersfoort op zaterdag 19 oktober In het begin van de voorstel ling Deelder draait door' kan je nog wel lachen om zijn spit- vondigheden tijdens een, Deel der eigen, razendsnelle voor dracht over mensen van aller lei pluimage De daaropvol gende grappen en grollen zijn ook nog amusant. Het Trio Me Reet, bestaande uit Ger van Voorden (saxofoon), Aad van Pijlen (bas) en Deelder zelf op drums zorgt voor een aardige muzikale noot. Daarna wordt het publiek meegenomen op 'sexpeditie' naar Boedapest Een flauw banaal verhaal dat is opgebouwd uit slappe grap pen, onbenulligheden, als een blik in de Donau werpen, en dan er een blik doperwten in gooien. Verbijsterd vraag je je af waar zijn messcherpe en on gebreidelde mening over ak- tuele politieke ontwikkelingen blijft. Verder als de opmerking: De trieste aanblik van Tra- bantjes op een plein m de voor malige DDR" en de zelfkastij ding van Lubbers komt hij niet. Of het moet de opmerking „Van den Broek is een Opper- hoflikker," zijn. Uiteraard wer den de problemen tussen de Serven en Kroaten even aange haald. Zijn oplossing: „Bouw er een muur omheen, gooi er af ten toe een lading brood in en laat ze elkaar maar uitmoor den De rest van de voorstel ling bestond voornamelijk uit zinloze scheldpartijen, een pa thetisch 'kutgedicht', waarin alle bargoense varianten op het vrouwelijk geslachtsorgaan te berde werden gebracht, en vuilbekerij wat niks met Rot terdamse humor te maken heeft. De voorstelling, die niet ivas uitverkocht kon duidelijk meer mensen na de pauze niet meer boeien, want naast een aantal weglopers, was de voor stelling voor sommigen zelfs slaapverwekkend. Een voor stelling Deelder niet waardig. In de hal waren tijdens de voor stelling T-shirts te koop met de tekst. 'Wie zwijgt zegt niks' Deelder zwijgt bepaald niet, maar zegt even weinig Anjo Obbens hrilielllk® f€3CllGS 1 Krant korten ot zonder opga* zen ,n ^1 0,16 paneren Anonieme briev|" d°enen opge- Leusden B.tfiM I Mevrouw Verhcus verbaast zich in een ingezonden brief over het feit dat in de schitte rende nieuwbouw van de bi bliotheek in De Hamershof zo gemakkelijk voorbij is gegaan aan de belangen van gehandi capten. Dat kan in deze tijd toch eigenlijk niet meer, vindt de schrijfster. We hebben in Leusden een prachtig nieuw gebouw voor de bibliotheek gekregen. Hoe ra! Maar-het is ongelofelijk in deze tijd - het is wederom SLECHT TOEGANKELIJK voor de minder validen onder ons! De deuren openen zich auto matisch - prachtig - maar dan moet je door een deur. die slechts naar één kant schar niert; naar je toe! Zonder hulp kan bijvoorbeeld een rolstoeler niet verder! Ik spreek over een spiks plinternieuw gebouw, vers ontworpen door één (of meer) architect(en), die niet heeft na gedacht. laat staan zich heeft ingeleefd in de minder validen onder ons Dat geeft in deze tijd toch geen pas meer Ik schaam me voor mijn validi teit, bij wijze van spreken! J Ver heus, Middellaken 4, Leusden LEUSDEN-De tweede aflevering van De Hamershofloop, die onder auspiciën van de Amersfoortse atletiekvereniging werd georganiseerd, is zaterdag ondanks herfstachtige weersomstandigheden een groot succes gewordenDe wedstrijdlopers, die een parcours van 25 kilometer lengte dienden af te leggen, konden punten verzamelen voor het zogenaamde Heuvelrugcircuit (een serie wedstrijden in de regio), maar ook de recreatieve loper kwam ruimschoots aan zijn of haar trekken. Een minpuntje was een vreemd keerpunt op de Zuiderinslag, waar verschillende groepen lopers elkaar op een smal fietspad dienden te passeren. Voor de rest verdiende de organisatie niets dan lof. Op de foto een impressie van fotograaf Jan Pit, die het deelnemersveld betrapte in de straten van Leusden. LEUSDEN - De solidariteits winkel Leusden organiseert voor zaterdag 26 oktober van 10-14 uur in 't Jeugdhonk Ha- mersveldseweg 100 een tex tieldag. Centraal staat hier de positie van de vrouwen. De lande lijke Vereniging van Wereld winkels wil dat het Multive- zel-akkoord verdwijnt en dat er regelingen komen die klei nere textielproducenten een eerlijke kans geven om te kun nen exporteren naar Europa. Het huishoudtextiel in We reldwinkels komt uit Zuid-In- dia. Daar hebben handwevers en naaisters zich aangesloten bij de organisatie Co-optex. Co- optex ondersteunt hen door het leveren van goedkopere garens en verbeteringen aan de weefgetouwen en naaima chines. Co-optex helpt haar le den met het afbetalen van de schuld die zij vaak bij een tus senhandelaar hebben opge bouwd. Ook betaalt Co-optex een hoger loon voor het maken van de produkten - dan de tussenhandelaren. Op beperkte schaal wordt er in de Wereldwinkels ook kle ding verkocht Kleding ge maakt door hoofdzakelijk vrouwengroepen in India, In donesië, Bangladesh, Tanza nia en Guatamala. Zij streven met name haar eigen inkom sten - opleidingsmogelijkhe den voor zichzelf of voor hun kinderen, kinderopvang en het in stand houden van tradi tionele stofbedruktechnieken. Solidariteitswinkel Leusen Hamersveldseweg 100 Open: di t/m za. van 9.30-12.00 uur.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7