leusder Krant. „Wij zijn niet uit op het geld van gokverslaafden" HAAS EN KALKOEN, WAT KUN IE DAARMEI DOEN Modehuis Van Ravenhorst toont nieuwe najaars- en wintermode Leverancier gokautomaten organiseert symposium over gokhulpverlening HET BESTE NIEUWS KOMT VAN GAZELLE SPECIAL L E U S D E N 90 FRED TIMMER Fa. Heineman VANAF 659.- DICK MEERVELD Woensdag 23 oktober 1991 Pagina 8 Eén en ander kwam ook naar voren in het door het bedrijf georganiseerde symposium over de gokverslavingsproblematiek Hier benadrukte Paul Kemmler. betrokken bij het Buro Gokhulpverlening Rotterdam, dat „een verslaving niet wordt weggenomen door de 'drug' weg te nemen". Er moet gezocht wor den naar de achterliggende oorzaak van de verslaving. Dat probleem moet opgelost wor den om de behoefte naar een verdovend mid del weg te nemen. Volgens Kemmler hebben mensen twee dingen nodig om te leven; gevoel en verstand. Om zonder problemen te leven moeten deze twee dingen in evenwicht zijn. Een gokker is heel verstandig, hij liegt, bedriegt en mani puleert heel slim. Maar gevoelsmatig is hij uit evenwicht. Om problemen uit het gevoelsle ven te verdringen zoeken veel mensen naar een verdovingsmiddel. Een rouwproces, een echtscheiding of bijvoorbeeld een probleem uit de jeugd wordt weggedrukt door over matig gebruik van alcohol of drugs, door eetproblemen en in sommige gevallen met gokken. Als dan als oplossing voor de versla ving de drug wordt weggehaald en het ach terliggende probleem blijft gewoon bestaan, zal de persoon naar een ander, plaatsvervan gend verdovend middel gaan zoeken. „Zo komt het regelmatig voor dat een persoon is AMERSFOORT - Dat hulpverlenende instanties zich afvragen wat er aan het fenomeen gokverslaving te doen is, is een normale zaak. Zeker wanneer de samenleving deze verslaving in toenemende mate als een probleem erkent. Vreemder wordt het wanneer een leverancier van gokautomaten zich gaat inzetten voor de hulpverlening aan mensen die verslaafd zijn aan juist dat produkt. Toch houdt Krijco Amusement b.v., een bedrijf uit Amersfoort dat gokautomaten levert en zelf ook een aantal amusementshallen exploiteert, zich al geruime tijd bezig met voorlichting en daadwerkelijke hulp aan gokverslaafden. Dat klinkt als diefstal van brood uit eigen mond, maar is het volgens mevrouw C.A. Van Amstel, directeur van Krijco Amusement zeer zeker niet: „Wij weten dat gokverslaving een probleem is dat niet wordt opgelost door sluiting van hallen of beperking van het aantal automaten." afgekickt van (soft)drugs, aan de drank raakt, daar weer van afkickt en vervolgens gaat gokken," aldus Kemmler Directeur Van Amstel van Krijco Amuse ment b.v. ziet dat ter dege in en vindt de betrokkenheid van het bedrijf bij de hulp aan gokverslaafden dan ook geen bedreiging voor haar omzet „Veel mensen denken dat wij alleen geld willen verdienen aan gokver slaafden, maar zo is het zeker niet. Wij zien liever tien mensen die een keer een tientje in zo'n automaat gooien en er plezier aan bele ven, dan één persoon die ineens 250 gulden vergokt en daardoor in de problemen raakt." Door het verslavingsprobleem krijgt gokken, en daardoor natuurlijk Krijco Amusement b.v., een slechte naam, maar volgens me vrouw Van Amstel gaat het er in de eerste plaats om dat gokverslaafden „geen aardige mensen" zijn. Ze worden boos omdat er al zoveel geld in de automaat verdwenen is en er maar geen winst uitkomt, of omdat ze hun schulden niet meer kunnen betalen en toch telkens meer in die automaat 'moeten' gooi en. „Gokverslaafden verpesten de gezellige sfeer in een automatenhal of rond een gok kast in een snackbar," aldus de directeur. Het bedrijf is onder aanvoering van haar directeur al drie jaar bezig om wat meer kennis te vergaren omtrent gokverslaving. In samenwerking met het CAD (Centrum voor Alcohol en Drugs) en Jellinek kliniek en het Buro Gokhulpverlening Rotterdam wordt getracht zelf wat meer over de verslaafden aan de weet te komen. Een persoon met drugs-, alcohol- of eetproblemen is vaak aan zijn uiterlijk te herkennen. Een gokverslaaf de kan je niet aanwijzen afgaande op uiterlij ke symptomen. Volgens mevrouw Van Am stel is uit haar contacten met de verschillen de organisaties vooral naar voren gekomen dat iedereen die 'wel eens een gokje waagt' verteld moet worden dat gokken ook versla vend kan werken. „Daarom hangen in onze automatenhallen ook posters met een waar schuwing en op de toiletten hangen stickers met daarop een telefoonnummer waarop men hulp kan krijgen als men het spelen zelf niet meer in de hand heeft". De volgende stap is de horeca bij het pro bleem te betrekken. Veel snackbars en café's zijn voor een gedeelte afhankelijk van de inkomsten uit eén of meerdere gokautomaten in de zaak. Ook daar geldt dat een verslaafde niet in één oogopslag herkend kan worden. Wel kunnen er maatregelen zoals in de auto matenhallen van Krijco Amusement worden getroffen. Dit houdt bijvoorbeeld in dat al leen personen van 21 jaar en ouder mogen spelen, er mag maar eén cheque ingewisseld worden en als het om grote bedragen gaat wordt er een foldertje met een hulptelefoon nummer tussen het wisselgeld gestopt. „Ver der moet een klant eerder met een grapje als- „Hé, ben jij wel goed bezig?" aangesproken worden dan streng en vermanend. Anders raakt hij alleen maar geïrriteerd, en dan ben je nog verder van huis," aldus Van Amstel Net zoals fabrikanten van alcoholhouden de dranken er niet op uit zijn alcoholisme te bevorderen, probeert Krijco Amusement gokverslaving dus binnen de perken te hou den. Het bedrijf voert als belangrijkste motto dat „normaal gebruik van automaten op z'n tijd mogelijk moet zijn en dat diegenen die geen maat weten te houden geholpen moeten worden." Alleen op die manier wordt voor zowel het bedrijf als de klant een gezond 'gokklimaat' gecreëerd. RECHTBANK UTRECHT LEUSDEN/UTRECHT „Het schrikbeeld van iedereen die gaat liften," dat was vol- gesn de Utrechtse officier van justitie voor een lifster werke lijkheid geworden in Leusden, begin juni van dit jaar De vrouw werd door een automo bilist die haar een lift had ge geven meegenomen naar een stil bospad waar hij gepro beerd zou hebben haar te ver krachten. Tegen de man die hij hier voor verantwoordelijk houdt, een 41-jarige Utrechter, eiste officier van justitie mr A. Maan dinsdag voor de Utrecht se rechtbank acht maanden cel waarvan vijf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Tevens ACHTERVELD - De bewo ners van huize St Joseph kon den woensdagmiddag genieten van een gezellige modeshow. Voor een goed gevulde zaal presenteerde modehuis Van Ravenhorst de nieuwe najaars- en wintermo de. Uiteraard waren de getoon de modellen bijzonder goed ge schikt voor de oudere dames die dan ook zichtbaar genoten van al het moois. Lady-speaker mevrouw Truus de Haas-van Dijk gaf uitleg bij de getoonde modellen waarbij iedereen uitgebreid de tijd kreeg om bijvoorbeeld de stof te voelen of een vraag te stellen Er werden een aantal mooie mantels getoond van wollen stof in een recht model. De regenjassen die met de wollen bedrukte voering bij zonder warm zijn, bleken po pulair bij de ouderen. De jas sen zijn soepel in het dragen en makkelijk te wassen en daar door reuze praktisch Maar ook de korte coatjes werden en thousiast onthaald. De model len zijn deze winter ruim ge sneden en dat is wederom een praktisch- en tevens charmant element. De keuze in deux pieces en japonnen was groot, vooral de zogenaamde 'nepjaponnen', zoals mevrouw De Haas ze om schreef, bleken populair. Bij het zien van een dergelijk kle dingstuk denkt men met een deux piece te maken te hebben terwijl het om een japon gaat. Voordeel is dat het altijd goed zit en niet schuift. Er waren in deze nepjaponnen diverse fraaie voorbeelden met plisé rokken en vervaardigd van polyster zodat de plooien goed blijven. Ook het voorbeeld in het pied de poule ruitje was bijzonder mooi en gecombi neerd met de rode blazer erg modieus. Mevrouw De Haas wees de aanwezigen op de kno pen die dit seizoen groot en glanzend zijn en dus een be langrijk detail vormen op de kleding. Verder vermeldde zij telkens de prijzen bij de kle dingstukken zodat men ge richter kon kijken. Dat Van Ravenhorst niet al leen dure japonnen verkoopt werd getoond door middel van een aantal zeer vriendelijk ge prijsde japonnen die toch mo dieus waren Meest treffende voorbeelden hierbij waren de twee rechte japonnen in de kleuren blauw-turqoise-groe- ne en geel-groen-lila. De blou ses bij Van Ravenhorst zijn praktisch allemaal ook als blouson te dragen waarmee de combinatiemogelijkheden dus duidelijk groter zijn. Omdat het modehuis dit jaar haar 50 jarig bestaan viert had de show een feestelijk elemen- tje. Tijdens de pauze werd na melijk een verloting gehouden onder de dames waarmee een aardige prijs viel te winnen. Na afloop van de show wer den de aanwezigen in de gele genheid gesteld om de getoon de modellen nog eens van dichtbij te bekijken, te passen en te kopen. De getoonde mode sprak de dames zeer aan. De modeshow werd gegeven in Huize St. Joseph. (Foto: Jan Pit) wil de aanklager dat de man onder toezicht komt te staan van de reclassering en zich laat behandelen op de psychiastri- sche afdeling van een zieken huis. Tegen omzetting van een eventuele onvoorwaardelijke vrijheidsstraf in dienstverle ning heeft de officier geen be zwaar. Slachtoffer en verdachte troffen elkaar op 6 juni langs de A27 ter hoogte vanhet FC Utrecht-stadion. De vropuw hield een bordje omhoog met de plaatsaanduiding „Amster dam". Toen zij bij de Utrechter mgestap was bemerkte ze al snel dat de rit niet in de rich ting van de hoofdstad ging. Volgens de verdachte was het aanvankelijk zijn bedoeling geweest om de vrouw bij een liftplaats in Amersfoort af te zetten. Tijdens de rit kwam echter het idee in hem op om gemeenschap te hebben met de vrouw. Redenwaarom hij naar een stil bospad aan de Treker- weg in Leusden reed. Daar aangekomen zou hij de lifster honderd gulden hebben geboden, hetgeen de vrouw ontkent, volgens het Engels sprekende slachtoffer zou de Utrechter met gebaren zijn be doeling kenbaar hebben ge maakt. Nadat zij hem duidelijk had laten weten daar niet van gediend te zijn trok de man haar naar zich toe en deed hij haar portier op slot. handelin gen die uitsluitend moesten voorkomen dat zij naar de po- litei zou rennen, aldus beweer de de man ter zitting. Ook zou hij haar een mes hebben ge toond, wat de Utrechter op zijn beurt weer ontkent. Door de Utrechter onder de km te slaan kon het slachtoffer haar veilig heidsriem losmaken en uit de auto ontsnappen. Toen zij hem duidelijk maakte dat zij het kenteken zou noteren, reed de automobilist met hoge snel heid weg. Daags erna deede de lifster aangifte bij de politie. Bij een confrontatie herkende de vrouw de Utrechter, het zakmes uit het dashboard kastje van de wagen niet In het verleden heeft de ver dachte zes maal eerder voor soortgelijke delicten contact met justitie gehad, de laatste keer dateert van tien jaar te rug. Naar mening van een psy choloog is het feit hem in licht verminderde mate toe te reke nen; herhaling kan worden voorkomen door psychiatri sche behandeling, aldus stelde de deskundige. Een advies waarin ook de officier zich kon vinden, hoewel hij mr. Maan ook een ander aspect belichtte „Anderzijds moet meneer ook merken dat hij danig in de fout is gegaan." Reden waarom de offiecier in principe onvoor waardelijke celstraf opgelegd wil zien De rechtbank zal uit spraak doen op 5 november KEURSLAGER DAT WEET DE KEURSLAGER: Boeren Gebraden Hachee Goulash 7^ gehakt 135 100 qram 500 gram t e©° 100 gram Runder rookvlees (100 gram 3. KALKOEN KATEN HAASJE 100 GRAM J55 Kruidig gemarineerd, klaar in 10 minuten KEURSLAGERIJ Biezenkamp 21 Leusden Tel. 033-941455 natuurlijker eten? bang om wild te braden? het valt echt reuze mee. vraag ons om advies. en u zult genieten vanhet heerlijkste vlees i\A poelier brons i Breng vrijblijvend een bezoek aanohZe showroom. Meer dan 200 antieke meubelen in eiken en mahonie. Kabinetten, kasten, hoekkasten, kisten, buro's, tafels, stoelen enz. Verkoop met inruilgarantie. Tevens groothandel. Hoevelakenseweg 194, Terschuur Tel. 03426-1381 Geopend di. t/m za. 9.00-17.00 uur j Dealer van Raleigh, Peugeot, Puclt en Gazelle rijwielen en bromfietsen. Grutterij 13, Leusden. Tel. 033-940005. Ook uw adres voor reparatie.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 8