leusder Krant. O Het weer in eigen regio Ter zake Herfstachtig beeld Hobbyskoop van vlijtige handen 'Door Wilskracht Sterk' doet op concours naam alle eer aan L E U S D E N Kinderpostzegels De Til 21 jaar Vliegende brigade speurt naar alcohol DE AIRMOBIEL VAN MARTINAIR/HOLIDAY FEELING TE GAST IN LEUSDEN TOERKOOP Reisburo Leusden Holiday Feeling Hoogste punt nieuwbouw ARAG Gunstig resultaat Univé Verzekeringen r Zwarte Roodstaart Woensdag 6 november 1991 Niet alleen voor de koipers viel er veel te kijken. Wat dacht u van de verkopers, die de hele dag een stoet mensen aan zich voorbij hebben zien trekken. Het handwerk van deze meneer mocht zich in een grote belangstelling verheugen. De nodige arbeidsuurtjes in de vrije tijd leiden veelal tot de meest fantastische resultaten.(Foto Hans Roggen) Snuffelen en graaien in de snuisterijen op de Hobbyskoop Vele honderden lieten deze kans niet aan zich voorbijgaan. Voor een kleine prijs kon iedereen met iets moois naar huis.(Foto Hans Roggen) ACHTERVELD - De Achter- veldse muziekvereniging DWS deed afgelopen zondag 3 no vember mee aan een concert- concours in Doetinchem. Het pas gepromoveerde korps kwam uit in de afdeling uit muntendheid. Het concert dat werd georganiseerd door de muziekbond voor Midden- en Oost- Nederland, in samen werking met St. Jans Kilder, stond onder auspiciën van de Federatie van Katholieke Mu- ziekbonden. Een zestal muziekverenigin gen, waaronder harmonie en fanfarekorpsen, werden door de deskundige jury van deze dag, A van Beek, R Goorhuis en W. Houtvast, beoordeeld. Er werd beoordeeld op zuiver heid, klank, techniek, dyna miek. nuancering en interpre tatie. Haar naam eer aan doent bleek na de verplichte en vrije nummers op beide onderdelen 144 punten te zijn behaald, zo dat met 288 punten moest wor den afgewacht of dit voldoende was voor de eerste prijs. Dit bleek inderdaad het ge val te zijn DWS haalde weder om, maar nu in een hogere klasse, de eerste prijs. Vreugde allom bij de Achterveldse mu zikanten De extra repetities hadden hun vruchten afgewor pen. Onder leiding van dirigent Hendry van de Loo speelde DWS 'Greetings from Jersey' 144 punten en 'Man of many parts', ook 144 punten. Vol doende voor de eerste plaats. Voor de Achtervcelders een ge slaagde concoursdag. Gesterkt door dit resultaat gaat DWS zich voorbereiden op een mu ziekuitvoering medio april vol gend jaar in Ons Gebouw te Achterveld. LEUSDEN - Vanaf van- daag zijn de Kinderpostze- raBHLV l i 11 mi h'.-t postkantoor aan de Mulde- rij in het centrum De vrij- wüligers van het plaatse lijk comité zijn dagelijks, J behalve op maandag (van 13-16 uur ^^51 aanwezig van 10-16 uur. v De opbrengst van de actie wordt verdeeld over pro jecten voor kansarme kin deren in binnen- en bui tenland. De vrijwilligers verkopen niet alleen het velletje kin derzegels, maar ook de se rie, de eerste dagenvelop, het postzegelmapje en een collectie wenskaarten. Het thema is dit jaar 'kind en buiten spelen' LEUSDEN - Op 7 november bestaat Jongerencentrum De Til 21 jaar. Vroeger was dit de leeftijd dat men volwassen ge noemd werd. Maar volwassen of niet, met behulp van een le ger van vrijwilligers is het werk in De Til gerund. Er zijn in de loop van de tijd dan ook weinig Leusdenaren die nooit in De Til geweest zijn. Rond de verjaardag van De Til zullen er een aantal activitei ten plaatsvinden. Zo zal er op de verjaardag zelf een bijeen komst zijn van de vrijwilli gers die op dit moment belan geloos meehelpen het centrum in stand te houden. Voor de bezoekers op zaterdag 9 november, op de wekelijkse disco-avond zal in de loop van de avond een CD verloot wor den. De bezoekers van de vrijdag avond kunnen rekenen op een gratis consumptie. UTRECHT - De weggebrui ker in de provincie Utrecht zal in de maand november heel na drukkelijk worden gecon fronteerd met controle op het gebruik van alcohol. De politie houdt in deze maand een bijzondere actie, waarbij gebruik wordt ge maakt van speciaal daarvoor beplakte politievoertuigen. Ie dere avond en nacht zal met deze politievoertuigen worden gecontroleerd op het gebruik van alcohol, waarbij sportac- comodaties extra aandacht zullen krijgen. Het doel van de controles is om het aantal slachtoffers, ten gevolge van alcoholgebruik, naar beneden te brengen In 1990 vielen bij verkeersonge vallen in de provincie Utrecht 78 doden en 3.697 gewonden. Bij 12 van deze ongevallen was alcoholgebruik mede de oorzaak Na november staan, gelet op de komende feestda gen, een aantal grote alcohol controles gepland (advertentie) Op zijn rondreis langs de reisburo's in Nederland was de Airmobiel van Martinair afgelopen maand te gast in Leusden Op uitnodiging van Toerkoop Reisburo Holiday Feeling was deze rijdende vakantie-expositie (de grootste van Nederland) naar onze woonplaats gekomen. Veel Leusdenaren hebben een bezoek gebracht aan deze toeristische attractie en zo met het Verre Reizen produkt van Martinair kunnen kennismaken. „De reizen naar verre bestemmingen vormen een steeds belangrijker deel van de markt en met het Caraibisch gebied en Noord-Amerika hebben wij dit jaar zeer goede zaken gedaan," aldus eigenaar Kuipers van Leusdens grootste reisburo Holiday Feeling. Bij de Leusdenaren zijn vooral de „losse" vluchten naar verre bestemmingen vanwege hun lage prijzen zeer in trek, en daar haken Martinair en wij graag op in. Wat ons betreft is een toekomstig bezoek van de Airmobiel dan ook voor herhaling vatbaar! De Komenit 6 -3831 NC LEUSOEN C (Winkelcentrum .Homershof") Telefoon 033 941 942 Bijl - ii i ifwvr LEUSDEN - Donderdag 31 oktober is het hoogste punt bereikt bij de uitbreiding van het kantoorgebouw van ARAG Rechtsbijstand te Leusden. Traditioneel werd dit gevierd met pannebieren het hijsen van vlaggen (foto). Aanwezig waren de directies van de vier partijen die bij de realisatie van het pand betrokken zijn: ARAG (opdracht gever), AMCG/Bomit (adviseur), Architra BV (architect) en Van Hoogevest b.v. (aannemer) De realisatie van de nieuwbouw is een sterk regionale aangelegenheid. Zowel de opdrachtgever als de architect en het adviesbureau zijn in Leusden gevestigd, de aannemer komt uit Amersfoort. De reden van de uitbreiding van het in 1986 in gebruik genomen pand ligt in de toekomstverwachting. De vraag naar rechtsbijstandverzekeringen blijft toenemen en uit breiding van de werkruimte bleek noodzakelijk. De nieuwbouw heeft een bruto vloeroppervlak van 6034 m2, verdeeld over vier bouwlagen. Het reeds bestaande deel (4000 m2) is opgebouwd uit twee L-vormige delen. Opvallend aspect bij de bouw van dit project, dat in bouw- teamverband wordt uitgevoerd, is de korte bouwtijdde nieuwbouw zal in 14 maanden gerealiseerd zijn. In april van dit jaar is gestart met de bouw en in juni zal de opleve ring plaatsvinden (foto: Fotografie Jan Verhoeff). De algemene ledenvergade ring van Univé Leusden, ge houden op 30 oktober in 'Ros Beyaart' te Leusden was zeer goed bezocht De voorzitter, de heer G.W. Tijmensen, maakt in zij^ op^r ningswoord melding v^n/qlföip begin oktober tot stand geko men fusie met NOVO en DLG. Als derde partner is daar sinds kort ook Noord-Holland Noord bijgekomen als ziekte kostenverzekeraar. DLG is van huis uit een direct-writer en NOVO een overkoepeling van 100 onderlingen in het gehele land. Op deze wijze kan dus een zeer compleet pakket worden aangeboden De nieuwe naam is Univé Verze keringen en de Onderinge Leusden heeft als roepnaam gekozen: Univé Leusden. De opzet blijft als voorheen, nl.: „Een zo goed mogelijk pro dukt tegen een zo laag moge lijke prijs". De heer Bijleveld is met in gang van 1991 mevrouw Krei- kamp opgevolgd als teamlei der. Laatstgenoemde had de wens te kennen gegeven haar werkzaamheden te gaan ver minderen. ai: 0 Mevrouw Kreikamp maa melding van de resultaten oktober van dit jaar. Deze vi tonen in het algemeen zelfde beeld als de laatste ren, d.w.z. in alle branches guoBtigeuBtijgingi Vooral onderdeed-raotowijtuigenyj zekeringen groeit nog stee aanzienlijk en dat hier de sultaten goed zijn te noem blijkt uit het feit, dat over jaar 1990 een winstuitkerii van 6% heeft plaatsgevondej Het schadeverloop tot 1 tober 1991 geeft ook een gu stig beeld te zien (n.l. de he van 1990). Maar vanaf het noemde tijdstip zijn er i drie maanden te gaan De heer Bijleveld geeft eL verhandeling over isolatiem terialenen toont de vergat ring hiervan enkele voorbe den Tevens maakt hij mi ding van het feit, dat, gelet de groei van de bij Univé aé gesloten Onderlingen, men gekomen tot een afspraak m betrekking tot de werkgeb den. De aktiviteiten Univé Leusden strekken zi uit tot het oostelijk deel vi de provincie Utrecht inclusi Scherpenzeel en Achterveld 1 Het herfstachtige gure weerbeeld van dit moment staat in geen verhouding met wat de natuur ons voorschotelde in de eerste week van november 1980, ik maakte daar laatst mel ding van. Toen had ons landelijk instituut in de Bilt al de eerste ijsdag van het nieuwe seizoen te pak ken en dat was op de derde. Een hogedrukgebied bo ven Scandinavië maakte er een wervelende show van en het weerglas boven Zweden steeg tot 1047 millibar In de maanden januari en februari leidt een dergelijk luchtdruk patroon in de regel tot een periode van pittige vorst, zeker als depressies kermis houden in de Middellandse Zee. In de nacht van 2 op 3 november daalde het kwik in de weerhut in Gilze Rij en tot -5 graden (de grens van matige vorst) en zelfs het rond deze tijd veelal 'subtropische' Vlissingen scoorde -0.5 graden De laagste temperatuur voor de eerste decade van november werd gemeten op 8 november 1888 (-7.9 in de Bilt) Het wintertje van elf jaar geleden werd afgesloten met een pak sneeuw op de 7e. toen de meetlat in Harderwijk 15 cm aanwees. Op dit mo ment is de druk boven Scandinavië laag, want depressies zijn daar heer en meester. Gisteren lag boven mid den Zweden de kern van een lagedrukgebied, waar omheen voortdurend randstoringen trekken die het weerbeeld er bij ons bepaald niet vrolijker op maken. Dergelijke storin gen verhogen de buienacti viteit en als de bovenlucht een kou-injectie krijgt, zijn de poppen aan het dansen. Dat was eerder deze week al het geval en er is tot heden al flink wat neerslag in de meters be land deze maand. In Ach terveld is het totaal al ge komen op 32 mm, althans van vorige week vrijdag tot dinsdagochtend. Vrijwel deze gehele week komt er in het heersende patroon weinig verandering Ko mende nacht zou er nog een graadje grondvorst kunnen optreden als effect van een wat rustiger sfeer op de woensdag. De rust is echter van korte duur, want donderdag vindt er een aflossing van de de- pressiewacht plaats. Met een zuidwestenwind wordt iets zachtere lucht aangevoerd, maar er komt opnieuw regen bij een toe nemende wind. De ge noemde depressie koerst later in de week naar het noordelijk deel van de Noordzee en dat zal de wind opnieuw m de west tot noordwesthoek bren gen Uit de omgeving van IJsland zal via een omweg koudere lucht worden aan gevoerd en op het relatief nog warme water van de Noordzee komen gemak kelijk buien tot ontwikke ling In het weekeinde moet dan ook op een aan houden van het gure weer beeld worden gerekend, waarbij er van tijd tot tijd flink wat wind zal staan als randstoringen ons met een bezoekje vereren Oktober is inmiddels verleden tijd en de maand werd op de valreep ther misch nog normaal. De start was zeer zacht, maar vanaf de tweede helft kreeg het kwik een gevoe lige dreun te verwerken. In Leusden werd een etmaal gemiddelde genoteerd van 10.3 graden, tegen 10.2 in de Bilt. In ons gebied was de maand niet eens zo droog. Normaal valt er 72 mm, maar nu kreeg Leus den 63 en Achterveld 62 mm in de meters. Enige jaren achtereen zat ge durende de zomer, op de schoorsteen van mijn over buurman, een Zwarte rood staart te zingen. Deze zomer heb ik hem echter, tot mijn spijt, gemist. Hij zag er uit of het net van te voren nog een kijkje in de schoorsteen had genomen met zijn zwarte buik, onderkant van de vleugels, zijn zwarte gelaat en zijn zwarte keel. De staart van een Zwarte rood staart is bruin en op de vleugels heeft hij een witte vlek, die zo wel bij de vogel in rust als in de vlucht goed is te zien. Het meest opvallende is de roest bruine staart. Het wijf je is grij zer en ook aan de buikzijde donkergrijs Van oorsprong is de Zwarte roodstaart, die ongeveer zo groot is als een huismus, een broed vogel van de bergen waar hij op rotswanden leeft. De laatste honderd jaar heeft hij echter zijn woongebied uitge breid naar onze streken. Voor enige tijd was het alleen nog een algemene broedvogel in het zuiden en oosten van ons land, maar de laatste tijd zien ive hem steeds verder naar het westen oprukken Hij heeft daar als nestplaats de kunstmatige steenmassa's uit gekozen die de mens in de vorm van steden en dorpen heeft doen ontstaan. Gebou wen met uitstekende delen. 7. WARTEL ROOCST/»ART schoorstenen en nissen vormen een biotoop die op de oor spronkelijke in de bergen lijkt. Zijn voorkeur gaat we! uit naar grote gebouwen als ker ken en dergelijke. In de bossen zullen H-e hem daarom zelden of nooit aantreffen. De Zwarte roodstaart is al zo aan de mensen gewend geraakt dat hij zijn nest ergens onder het dak, in een scheur, nis of richel maakt, als hij maar be schut zit. Heeft een schuur een kapot raampje dan nestelt hij gerust binnen. We spreken steeds over hij, maar het vrouwtje bouwt het nest. Ze doel dat van gras. mos en andere plantedelen, be kleedt het met haar en veren en daar komen dan vier tot zes eieren in. Het mannetje zingt vanaf de schoorsteen zijn korte, vlugge territoriumliedje, ook buiten het broedseizoen. Vaak wordt nog een tweede maal gebroed. Kenmerkend voor de vogel is het buigen door de voetgewrichten en hel trillen van de staart. Hij jaagt op insekten. voornamelijk vliegen en kleine vlinders. Ook spinnen komen in aanmer king. Later in de tijd ver smaadt hij ook een sappige bes niet. Ze verlaten ons in november om dan in maart weer terug te komen, als ze tenminste niet m de braadpan van een Italiaan terecht zijn gekomen. Die hou den namelijk ook van vogels, maar op een andere manier dan wij en in hun land brengen ze de winter door. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1991 | | pagina 10