leusder Krant. Vrije Kwasten tonen met expositie liefde voor mens en natuur Panorama Lisiduna Straatwerk komt binnen schoolmuren L E U S D E N Nieuws uit de verenigingen nt op bezoek ajaarsveiling e Loupe' n in de oorsteen' De Rossenberg krijgt verkeersles nieuwe stijl Nieuws uit de verenigingen Jazz-podium Lisiduna eerste Postzegelbeurs Natuurgeneeswijze „Klaar-overs doen belangrijk werk" [oensdag 6 november 1991 Pagina 5 et< JSDEN - Sinterklaas igt zaterdag 30 november bezoek aan De Blijhof aan Lisidunalaan 2 Het bezoek e Sint. die die dag twee langskomt ('s morgens 10 00 uur tot 12.00 uur en 's dags van 14.00 uur tot Ouur), is in principe alleen oeld voor leden van de ver- ring. Kaarten kunnen wor- afgehaald op maandag 11 ünsdag 12 november (van 0 uur tot 20.00 uur) en op nsdag 13 november van uur tot 10.00 uur Als er rten overblijven, kunnen ■leden (tegen betaling van woensdag 13 november gn 10.00 uur en 11.00 uur geluk nog beproeven. Op lag zelf zijn er geen kaarten r verkrijgbaar. af\ 'SDEN - De Leusdense niging van postzegelver- elaars 'De Loupe' houdt ndag 11 november voor de de keer in successie een najaarsveiling. Postze- efhebbers kunnen bij die jenheid bieden op een aantal kavels, dat bij op- verkocht zal worden, ïveiling, die om 13.00 uur at, wordt zaterdag 23 no- ber gehouden in De Til aan lamrsveldseweg. De kavels die dag vanaf 10.30 uur te ihtigen. Belangstellenden aen een kavellijst bestellen :e secretaris van de vereni- telefoon: 946274. maandelijkse clubbijeen- >t van De Loupe vindt ts op maandag 11 novem- terwijl de jeugdafdeling de club zaterdag 9 novem- ii] elkaar komt. Beide acti- ten vinden plaats in De i' iSDEN - De Zonnebloem t mensen op een Sinter- ssuprise te maken voor zieke, gehandicapte of ibehoevende oudere Dit 9%t kader van de actie "Zon Schoorsteen" -ereniging wil langdurig en, lichamelijk gehandi- en en hulpbehoevende ou- n die dreigen te vereenza- met Sint Nicolaas ver en. Aan zeer velen van hen het Sinterklaasfeest ie- I"1 aar ongemerkt voorbij, ifi aoeven geen dure cadeaus :g< in, want dat is beslist niet idoeling. Het gaat om het ar, om een aardige, nut- attentie, liefst wat fees- verpakt en zo mogelijk ezeld van een rijmpje, je of tekening een zieke of gehandi- wilt verrassen met een e vol "zon en vriendelijk- dan kunt u contact op alen met- mevr. M. van de a .Beverhoeve 81, 3831 TE den. Tel. 943217. LEUSDEN - In de weekends van 9, 10 en 16, 17 november houdt Schildersvereniging De Vrije Kwasten een tentoon stelling in de expositieruimte van het Leusdens gemeente huis. De expositie is te bezich tigen op genoemde zaterdagen en zondagen van 13.00 tot 17.00 uur en op vrijdag 15 no vember van 19.00 tot 21.00 uur. De feestelijke opening van deze jaarlijkse expositie vindt plaats op zaterdag 9 november om 14.00 uur door de Leusden se glazenier en kunstschilder Alex Luigjes Sr. Twee cellistes zullen een muzikale bijdrage leveren. Afgelopen zomer zijn vijf leden van De Vrije Kwasten weer naar Frankrijk getogen. In de omgeving van Toulouse heb ben ze rondgezworven en ge schilderd. Op de schilderboer derij van Bob en Carla Schaap zijn ze inmiddels graag geziene gasten. Dit jaar hebben ze er gewerkt onder leiding van aquarelliste Maria Kemps. Verschillende werken op de tentoonstelling zijn tijdens dit verblijf in Frankrijk ontstaan. 's Winters komen de leden van De Vrije Kwasten één keer m de veertien dagen bijeen in De Moespot te Achterveld. Dan beoefenen ze het portret- en modelschilderen. Jaarlijks werken en exposeren De Vrije Kwasten samen met zo'n 500 andere schilders op uitnodi ging van Piet van Rees op de Amsterdamse Zeedijk. Ze vin den dat een bijzonder leuk eve nement en doen er graag in mei en september aan mee. De openluchthappening die dient om de gerenoveerde Zee dijk te promoten mag zich in een overweldigende belang stelling verheugen De Amster damse politie verleent alle me dewerking, opdat de schilders rustig kunnen werken en expo seren. De diverse horecagele genheden fourageren op gulle manier, 's Middags vindt het aantrekkelijk portrettekenen van Een Bekende Nederlander plaats. De laatste keer was het eve nement helaas totaal verre gend. Dit voorjaar beleefde Vrije Kwasten voorzitter An- toine van den Wildenberg een hachelijk avontuur Hij was zo enthousiast over een aquarel van Dick Bergenhenegouwen dat hij die triomfantelijk in de hoogte hield om aan den volke te tonen. Balancerend op de rand van een boot. Dat werd zijn doop in het Amsterdamse water. Tot verbijstering van tientallen schilders verloor hij zijn evenwicht en verdween met aquarel en al volledig on der water. Door behulpzame Amsterdammers werd hij op het droge gebracht. Toen De Vrije Kwasten in september op de Zeedijk terugkwamen in formeerde Piet van Rees. Hebben jullie die Kanaal zwemmer weer meegebracht?" 's Zomers zwerven en werken de leden van De Vrije Kwasten in de omgeving van Leusden. De 32 leden vormen een levendige klub, geven el kaar ongezouten kritiek en zijn hechte vrienden geworden. Eén van de leden spreekt zelfs van 'één grote schildersfami lie'. Verscheidene leden zijn cursist op Kreatief Centrum De Hof. Ook adviseren ze nieuwkomers soms eens een tijdje les te nemen op De Hof om inzicht en techniek te ver beteren. De expositie in het gemeen tehuis geeft beeldend weer waar De Vrije Kwasten mee bezig zijn. Van beginners tot gevorderden, van ouder tot jonger. Ze dragen allen de schilderkunst een warm hart toe en leggen zich er met hart en ziel op toe. Ze tonen liefde voor de na tuur, het landschap, de mens en het stilleven. Ze zijn er ieder op hun eigen manier mee in de weer, aandachtig, flitsend, kleurrijk, verstild, precies of gulzig. En dat maakt hun ex- Gezicht op Rhenen van Bart Halkes te zien op de tentoonstelling van De Vrije Kwasten. positie bijzonder boeiend. Er zijn landschappen, portretten, naakt-, figuurstudies en stille vens te zien in diverse technie ken als houtskool, olieverf, acryl, aquarel en gouache- Het nieuwe lid Hugo Lous toont enkele mooie pastels ver vaardigd in combinatie met aquarelverf. Zijn polderland schappen zijn ruimtelijk met boompartijen perspektivisch interessant gegroepeerd rond de watervlakken en met ty pisch Hollandse wolkenpartij en. Het nieuwe lid Bertie Nou- wens is net begonnen met schilderen. Zij laat drie aqua relletjes zien waarvan vooral de anemonen en het mandje met bloemetjes zeer voorzich tig zijn neergezet. Cor van den Braber werkt in acryl. Heel massief van opzet zijn zijn zonnebloemen en po pulieren. Zijn molen in Portu gal is doorzichtiger van sfeer Mevrouw E.I.Meyer zond twee geaquarelleerde vrouwenpor tretjes in. Heel opgewekt met veel helder eruitspringend geel is één van haar landschapjes. Het nieuwe lid Fred de Boer laat een aardig plaatje van een boederijtje in Den Treek zien en wat heldere bloemtakjes uit het hoofd gepenseeld. Inge houden precies. Nieuw lid Ger- rit Stekelenburg brengt op de expositie een aantal aquarel len van mooie plekjes waarin met een pennetje zwarte ac centen en contouren zijn aan gebracht. Door deze wijze van werken heeft hij de prenten een tekenkundig karakter gege ven. Jermt Scholsberg is fors be zig. Zijn duiventil, bedstee in het Oude Mannenhuis van Pieters Blokland en zijn dorpje in Frankrijk zijn met brede toets opgezet. Hij zou beslist op groter formaat moeten gaan werken. Bart Halkes werkt in grote partijen die hij speels en ruim over elkaar heen zet. Zijn notitie is bewogen en gevoelig. Zijn Cuneratoren is mooi van compositie onder een boeiende hemel die het accent naar het landschap trekt. Ans van Dijk toont een inte ressante fragmentarische ma nier van noteren. Haar aquarel van een fietsframe gedropt te gen een felblauwe deur van een Amsterdams sousterrain met trappetje en hek is een juweel tje. HUUB KORT werkt lekker stevig en heel kleurig. Forse expressieve toets, een warm exotisch coloriet en met gevoel voor omvatting van het gehele tafereel. De heer B.E.Delfgou zond naast grote witte chrysanten en bloesemtakken een mooi ro buust opgezet stilleven met groene appels in. Lekker ge durfd en mooi in de verf. Acryl-landschappen in blau wen, dromerig van toets en stemming, in een groots gebaar opgezet komen van de hand van Antoine van den Wilden berg die zich kennelijk heeft durven laten gaan. Dick Ber genhenegouwen tenslotte laat pastels zien, gedaan in Frank rijk Opgezet in boeiende par tijen. Weelderige bossages op de horizon. Mooie luchten. Subtiel doorwerkt. Zijn mo delstudie valt op door beheer ste anatomie en tere glimlich ten op de huid. Anco Mali LEUSDEN - Wethouder Vroon heeft maandagmiddag het eerste boek over 'Straatwerk' uitgereikt aan directeur Pierik van basisschool De Rossenberg 'Straatwerk' is een nieuwe methode om kinderen van basisscholen verkeersles te geven. Het nieuwe lesmateriaal bestaat uit een school- pleinpakket en een leerboek. Met het schoolpleinpakket kunnen allerlei verkeerssituaties door de kinderen worden nagespeeld op hel schoolplein. Veilig Verkeer Nederland heeft samen met de Directie Verkeersveiligheid van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deze methode ontwik keld. Vroon, vertelde de kinderen van de Rossenbergschool maandagmiddag waarom het zo belangrijk is om verkeerslessen te krijgen. Hij wees de kinderen daarbij ook op het aantal mensen dat per jaar omkomt of gewond raakt in het verkeer. Vroon vertelde de kinderen ook, dat ongeluk ken vaak voorkomen hadden kunnen worden Hij wees de kinderen op de gevaren van met goed opletten in het verkeer en wat de gevolgen zouden kunnen zijn. Hierna gaven leerlingen van groep 4 van De Rossenbergschool op het schoolplein een demonstratie met de nieuwe leermiddelen. Het schoolpleinpakket bestaat onder andere uit verkeerslichten, verkeersborden, wegmarkeringen en capes met opdruk, waardoor een kind een auto of een fietser wordt. De uitgangspunten van de lessen zijn ondermeer het aansluiten op de ervaringen en het ontwikkelingsniveau van de kinderen. Voor kinderen uit de stad zal een les er anders uitzien als voor kinderen, die in een dorp wonen. De groepen 1 tot en met 6 kunnen zo een aantal vaardigheden zoals oversteken of links afslaan oefenen De groepen 7 en 8 krijgen er lessen in vervoerskeuze, verkeersoverlast en milieuproblematiek bij Daarbij wordt voor deze groepen de eigen verkeersomgeving uitgebreid met de toekomstige school- thuisroute naar het voorgezet onderwijs Aandacht besteden aan die toekomstige school-thuisroute is noodzakelijk, omdat uit ongevalsstatistieken is gebleken dat leerlingen in de eerste periode van het voortgezet onderwijs tot de meest kwetsbare groep verkeersdeelnemers behoren (bron 'Straat- werk, verkeersmethode voor de basisschool Op twee na gaan alle basisscholen m Leusden met de nieuwe methode aan het werk.(Foto Hans Verhorst) LEUSDEN - De stichting Jazz-Podium Leusden gaat, na een tussenperiode van bijna een jaar, weer van start met haar maandelijkse jazz-optre- dens. Nadat de stichting enkele jaren te gast was bij café De Swartesteegh, zal de draad weer worden opgepakt in de uitspanning Bos en Heide aan de Doornseweg Het Wiebe Haanstra trio zal de basis vor men van de maandelijkse op tredens, die het karakter van een jam-sessie zullen dragen. De eerste gast is monharmoni- ca virtuoos Jan Verwey Regio nale jazz-muzikanten zijn wel kom op de bijeenkomsten. Het eerste optreden is don derdag 7 november en de aan vang is 20.30 uur. De toegang is gratis. De concerten zijn iedere eer ste donderdag van de maand LEUSDEN - Tijdens een con certconcours, dat afgelopen zaterdag onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Federatie van muziekvereni gingen in Hellevoetsluis is ge houden, heeft de Leusdense muziekvereniging Lisiduna een eerste plaats veroverd. In een veld van vijftien deelne mende orkesten, scoorde Lisi duna na de uitvoering van een verplicht en een keuzenummer 288 punten en stak daarmee boven de rest van de deelne mers uit. LEUSDEN - De Leusdense postzegelvereniging 'Lisiduna' houdt dinsdag 12 november, in samenwerking met de Wou- denbergse postzegel- en mun- tenverzamelaarsvereniging een postzegel- en munten- beurs. Het evenement vindt plaats in sporthal Groenhou ten, De Meent 4. Er is een spe ciale hoek ingericht voor jeug dige verzamelaars. De beurs begint om 19 00 uur en duurt tot 22.00 uur. Belang stellenden zijn van harte wel kom. LEUSDEN - De afdeling Leus den van de katholieke platte landsvrouwenorganisatie (KPO) houdt dinsdag 12 no vember een thema-bijeen- komst over 'Natuurgeneeswij ze'. Mevrouw M van Dijk zal het thema inleiden en daarbij ingaan op concrete voorbeel den. De bijeenkomst wordt ge houden in De Kom (naast de Jozefkerk) aan de Hamersveld- seweg. Voor meer informatie kun nen belangstellenden bellen met. A Boersen, telefoon 944531 Naam: Marja Stitselaar Beroep: Huisvrouw Bezigheden: Klaar-over Favoriete plek: „De oversteekplaats op de Asschatterweg" ,,Het mag duidelijk zijn dat dit niet echt m'n favoriete plek in Leusden is. Maar het is wel een belangrijke. En ik vind dit werk ook belangrijk Ervoor zorgen dat de kinderen veilig kunnen oversteken om naar school te gaan. Mijn eigen kinderen zitten hierin de buurt op school, zodat ik aan den lijve ondervind hoe belangrijk het is dat de verkeerveiligheid op een hoog niveau staat. Gelukkig ben ik niet de enige die er zo over denkt Er zijn heel veel moeders, die als klaar-over assisteren Daardoor is de belasting ook niet zo groot. Ik hoef bijvoorbeeld maar eens in de zes weken op te draven En dat is gemakkelijk op te brengen." „Ik doe dit werk inmiddels drie jaar en dat bevalt me prima. Ik ben toen een keer gebeld door de organisatie of ik wilde helpenDaar heb ik niet zo lang over hoeven nadenken Per slot van rekening zijn er ieder jaar toch een hoop nieuwe mensen nodig. Ouders van leerlingen uit de achtste groep haken in de regel aan het eind van het schooljaar af. Je bent eens een keer een hele dag op straat en je komt natuurlijk ontzettend veel mensen tegen. Je hebt er weliswaar meestal niet uitgebreid contact mee, maar je spreekt natuurlijk weieens mensen die je niet elke dag tegenkomt. Het werk op zich is ook niet erg moeilijk De meeste weggebruikers accepteren je aanwezigheid gewoon en stoppen ook als je daarom vraagt, door middel van gebaren. De enige problemen, die we weieens hebben worden veroorzaakt door grote groepen fietsende scholie ren. Die rijden meestal gewoon door en dat levert nogal eens gevaarlijke situaties op voor de overstekende kinderen." <,Als ik echt een favoriete plek in Leusden zou moeten aanwijzen, zou dat iets in Den Treek zijn, waarschijnlijk. Ik vind het heerlijk om daar 's morgens met de hond te gaan wandelen Met name in dit jaargetijde. Als het weereen beetje meewerkt, natuurlijk. Maar met die fraaie herfstkleuren en dergelijke vind ik dit jaargetijde het mooist. In de zomer vind ik het vaak te warm om helemaal naar Den Treek te gaan. Het ligt ook weer niet vlak naast de deur." „Het wonen in Leusden bevalt me uitstekend Mijn ouders wonen hier nu alweer een jaar of twintig en ik ben, na wat omzwervingen in de regio, hier toch weer teruggekeerd Ik heb hijvoorbeeld in Hoevelaken, Bameveld en Terschuur gewoond, maar hier bevalt het me toch het best. Ik vind de huizen hier bijvoorbeeld erg mooi. Maar ook vind ik het hier in het weekeinde een stuk gezelliger dan in die andere plaatsen. Bameveld bijvoorbeeld is echt een christelijk dorp en dat merkje in het weekeinde op straat. Het is daar echt doodstil Bovendien zit je in Leusden lekker dicht bij Amersfoort en kun je voor je boodschappen ook prima in je eigen woonplaats terecht." i

Leusder Krant | 1991 | | pagina 5