firus heeft vier kamers met tuin in de aanbieding Vrijwilligers boos over intrekking vergoeding .Leusder Krant. itocht Sinterklaas op ndere leest geschoeid Eigenaars monumenten dupe van fout en onwilligheid oneelvoorstelling van Leusdens gezelschap in De Korf A/ee gewonden bij ongeval Insumenten- iderzoek op lange baan Geluidsbelasting A28 blijft Vijf maanden rijontzegging voor dronkeman Subsidie Bibliotheekbestuur ziet geen andere oplossing Gerard Cox zet handtekening: 'Niks aan de hand' (oensdag 6 november 1991 Pagina 7 iUSDEN - Het enige toneel Leusden te bekijken, biedt l gezelschap Virus. De groep rkt enthousiast aan een jrstelling, bestaande uit vier nakters, die zich afspelen in jzelfde appartement. Regis- ir Thea Roest is uitgegaan een bestaand stuk. Tijdens repetities is, na overleg, spontane invallen en Izakelijke aanpassingen typisch Leusdense invul- gevonden. }e groep Virus komt voort de Katholieke Jongerenver- iiging De leden zijn inmid- ls geen jongeren meer. Een ntal van hen heeft de oude ib nooit verlaten. Nieuwe Swas, zoals Albert Bosveld eft de vriendenkring gekre- 3 door het wegvallen van alle jdere amateur-toneelmoge- iheden in deze gemeente, rus telt momenteel ongeveer rtig leden, die regelmatig elkaar komen voor de gezel heid, een etentje, om met el- ar te sporten (het jaarlijkse Jeybaltoernooi kent enige am) en zich te bezinnen en in zetten voor een aktiviteit op planken. liniaal per jaar stellen de {hebbers een snedig cabaret nen. eens in de twee jaar st men voor een toneelstuk Expressie Thea Roest, verknocht en ver groeid met Virus, is daarbij een vertrouwd regisseur. Zij stu deerde af aan de academie voor Expressie, afdeling dramare gie amateurtoneel. ,,Wie voor amateurtoneel kiest weet dat de opvoeringen nooit perfect zullen zijn, maar het enthou siasme en de goede wil alles kunnen goedmaken", zegt ze. Het toneelgezelschap Virus be staat uit vrijwilligers. De zes spelers hebben ieder minstens twee, vaker drie rollen. „We spelen in de eerste plaats voor ons zelf. We hebben er een enorm plezier in. Maar we wil len ook aan het publiek laten zien wat we ervan gemaakt hebben. We willen het publiek vermaken met iets grappigs en goeds", volgens Thea Roest, die niet te veel van de verrassingen wil verklappen Ruimtegebrek Vanaf april van dit jaar zijn de spelers bezig met het geko zen toneelstuk De vier eenak ters hebben als rode draad een appartement dat te koop wordt aangeboden, bijna gekocht en tenslotte wordt verkocht wordt. De eerste beslissing valt in de lente, na de strubbelingen in de hete zomer en de herfst, volgt het happy-end op nieuwjaarsdag. USDEN - Sinterklaas zal jaar in Leusden, op zater- 23 november, worden in- laald door door jongeren- eniging De Til. De beide ikelcentra in Leusden- atrum. De Biezenkamp en Hamershof, zullen de in- Iit financieren. oorheen werd de intocht de Goedheiligman georga- lerd door de twee winkel tra, die daarin financieel rden bijgestaan door de ge en te. Vorig jaar dreigde er iter een kink in de kabel te nen doordat de gemeente subsidie-aanvraag van 500,- (de helft van de orga- atiekosten) niet honoreerde, de jaren daarvoor droeg de neen te die kosten wel De d stelde zich vorig jaar op standpunt dat de intocht 1de Sint een commerciële gelegenheid was, die der- re geheel door de midden- id diende te worden be id. De intocht kwam daar- e lange tijd op losse schroe- te staan, omdat de winke- sverenigingen die mening het gemeentebestuur met lden en niet bereid waren totale kosten te dragen, irzitter Pim Berghuizen van winkeliersvereniging De mershof daarover: ,,Dat die ocht er toen uiteindelijk h is gekomen, heeft vooral [maken met de reacties van ft publiek. We zijn door veel psen benaderd met het ver- li de intocht toch door te n gaan. Voor die druk zijn bezweken, ook al omdat we den dat de Sint in een plaats Leusden gewoon ingehaald et worden De houding van de gemeente heeft ons echter zeer teleurgesteld De afwijzende houding van de gemeente, die ook dit jaar subsidie weigerde, heeft tot ge volg dat Sinterklaas dit jaar niet door een representant van het gemeentelijk bestuur zal worden ontvangen Die rol wordt overgenomen door de voorzitter van jongerenvereni ging De Til, Henk Bokkers, on der wiens verantwoordelijk heid de intocht van de Sint zal worden geregeld. Wel zal Sin terklaas een uitgebreid bezoek brengen aan beide winkelcen tra. Na de perikelen rond de in tocht van de Bisschop van My ra vorig jaar hebben beide winkeliersverenigingen be sloten de intocht op andere leest te schoeien. Bestuurslid Wim van den Hengel van de winkeliersvereniging De Bie zenkamp- ,,Na de afwijzende houding van de gemeente, die het vorig jaar plotseling als een commerciële aangelegenheid zag, hebben wij besloten de op zet van de intocht te wijzigen. Er gaat elk jaar toch een hoop tijd zitten in de organisatie er van en daarom hebben we naar alternatieven gezocht. De Til wilde ons uit de brand helpen en met die samenwerking zijn we tot nu toe bijzonder tevre den." Voorzitter Henk Bokkers van De Til was meteen enthou siast voor het idee om Sin terklaas in te halen: ,,We zijn benaderd door de winkeliers verenigingen en wij vonden dat een leuke uitdaging. De orga nisatie is inmiddels rond. Wat ons betreft kan Sinterklaas zaterdag al komen." ■USDEN - Op de Hamers- Idseweg onstond zaterdag- J>nd om 21 uur een ongeval Sen een bromfietser en een (ganger. De bromfietser d op de Hamcrsveldseweg de richting van de Burge- sster van der Postlaan. ter gte van nummer 84, toen hij Weg wilde oversteken. Door onbekende oorzaak botste hij tegen een 51-jarige Leusde- naar, die op het fietspad liep. Beiden kwamen ten val en moesten gewond naar het zie kenhuis worden vervoerd. Om dat de toedracht van het onge val niet duidelijk is vraagt de politie getuigen zich te melden. ISDEN - Wethouder Joost ongh heeft donderdag tij de raadsvergadering een rstel voor een consumen- nderzoek teruggenomen nadere bestudering De [h voorkwam daarmee dat lad de enquete zou afkeu- t Jongh wil een enquete houden om de wensen van de Leusdenaren op het gebied van nieuwe winkels te peilen. De uitkomsten zouden een rol kunnen spelen bij de invulling van het nieuwe gedeelte van De Hamershof, waar nog een groot aantal nieuwe winkels komt. De gemeente wil daarmee het 'kooplek' naar Amersfoort en andere plaatsen verkleinen. De raad vond in meerderheid de opzet van hot onderzoek, dat 5.000,- moet gaan kosten, te mager of geheel overbodig. Alleen de VVD was onomwon den voor het voorstel De spelers van toneelgroep Virus zijn bezig aan de laatste loodjes. 'De inzet is enorm, maar ook aan de gezelligheid en sfeer wordt de nodige aandacht besteed'.(Foto Hans Verhorst) .Tijdens het oefenen is veel geïmproviseerd. De een is creatief met taal, de ander zoekt naar een eigen invulling van een rol. Een derde vindt de voorgeschreven tekst niet om uit te spreken en zoekt naar wat beters. Daardoor heeft het stuk een eigen vorm gekregen waarin we ons lekker voelen" Het oefenen gebeurde tot voor kort in De Til, de oude uitvals basis voor Katholieke jonge ren, ook als ze al wat ouder zijn. Door ruimtegebrek oefent men de laatste weken bij ie mand thuis. ,,Het lachen is voorbij Er wordt nu keihard en serieus gewerkt. We zijn nu streng voor elkaar Dat is best wel eens moeilijk, omdat we goede vrienden zijn. Mijn man, Frans Kuiphuis, speelt bij voorbeeld ook mee Zodat de kritische gesprekken tot ver na de repetities door kunnen gaan. De drang om er iets goeds van te maken is groot, maar- ..het moet leuk blijven", al dus Thea Roest Hoe leuk het zal zijn is door iedereen te bekijken op zondag 10 november, vanaf 20 uur, in de Korf te Leusden-centrum. LEUSDEN/UTRECHT - Er zullen voorlopig geen maatregelen worden geno men tegen de geluidsbe lasting op de A28 bij Amersfoort. Het ministerie van VROM bepaalt welke delen van de rijkswegen voor geluidswerende maatregelen in aanmer king komen. Volgens akoestisch onderzoek is de geluidsbelasting bij de wijk Dorrestein tussen de 54 en 61 decibel. Elders is dat op de A 28 hoger. Daar om staat het deel van de weg bij Amersfoort niet hoog op de urgentielijst van VROM Als de weg door Rijkswaterstaat ver breed wordt en de geluids belasting bij Amersfoort daardoor toeneemt, komt geluidssanering weer aan de orde. Volgens de plan ning zal dat echter niet voor het jaar 2000 gebeu ren. Wel zal in 1994 de rondweg Amersfoort voor zien worden van zeer open asfaltbeton (ZOAB) of een vergelijkbaar produkt Hierdoor zal de geluids belasting licht afnemen LEUSDEN - De enkelvou dige kamer van het Amster dams gerechtshof heeft dins dag een 64-jarige man uit Leusden wegens rijden onder invloed veroordeeld tot een boete van 1500,- en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid waarvan vier maanden voorwaardelijk. Te gen de man was dezelfde boete plus negen maanden onvoor waardelijke ontzegging geëist. De Utrechtse politie rechter legde in eerste aanleg die straf op. Op 31 januari 1989 reed de ver dachte op de Al ter hoogte van Hoevelaken tegen de vang rail. Het zou mistig zijn ge- LEUSDEN - De restauratie van de monumentale panden aan de Arnhemseweg 54, Vlooswijkseweg 3 en Treeker- weg 9 kan pas een jaar later beginnen dan oorspronkelijk was gepland. Bij de toekenning van de restauratiesubsidie over 1995 is door de Rijks dienst voor de Monumenten zorg een fout gemaakt. Daar van profiteert de familie Bui ten, eigenaar van het koetshuis aan de Treekervveg 46, maar worden de eigenaars van de drie eerder genoemde panden de dupe. De fout is ontstaan, doordat de Rijksdienst geen re kening hield met de oplossing die voor de familie Buiten was gevonden over het jaar 1995. Eerder kreeg de familie de toezegging van het rijk en de gemeente, dat de beschikbare budgetten over de jaren 1991 tot en met 1994 gebruikt zou den kunnen worden voor de restauratie van het koetshuis. Om de restauratie van andere monumenten niet te lang te la ten wachten, werd met de fa milie Buiten overeengekomen, dat zij vanaf 1995 geen geld meer uit de rijkspot zou krij gen, maar dat er voor het laat ste jaar dat er voor het monu ment nog geld nodig was, naar een oplossing zou worden ge zocht. Die werd in overleg met het Nationaal Restauratiefonds gevonden. De eigenaar kregen een lening onder gunstige voorwaarden. Zowel de familie Buiten, als de gemeente en het Restauratiefonds waren het met deze oplossing eens. Toen de familie Buiten echter het geld van de Rijksdienst kreeg toegewezen, weigerde zij het bedrag vrijwillig af te staan ten behoeve van de andere Leus dense monumenten. De familie gaf volgens een brief van de Rijksdienst aan de gemeente Leusden onder meer als reden, dat zij het geld goed konden gebruiken, omdat de kosten van de restauratie ho ger uitvielen dan was geraamd. Volgens de Rijksdienst is het onmogelijk het geld terug te vorderen. Het betekent, dat de gemeente zal moeten wachten tot 1996, voordat er weer geld beschikbaar komt voor andere monumenten. weest waardoor de man de af slag naar Amersfoort mistte. Toegesnelde politiemensen vroegen de man te blazen. Toen dit niet lukte werd hij naar het bureau overgebracht Het resultaat van een daar af genomen bloedproef wees uit dat de verdachte met een pro millage van 2,33 achter het stuur zat „Onbegrijpelijk", luidde het commentaar van de voorzitter van het hof. De uit slag van de bloedproef zou er op wijzen dat de verdachte minstens een fles jenever of meer dan een hele krat bier had weggewerkt. Volgens de man zou het slechts om een paar glaasjes wijn gaan. Op de arts die hem de bewuste avond controleerde maakte hij een beheerste en zekere in druk. De man ontkende een gewoontedrinker te zijn. „Ik drink normaal bijna nooit en sindsdien vrijwel helemaal niet meer", luidde zijn com mentaar. Het uitzonderlijk hoge promillage werd dan ook als 'een raadsel' afgedaan. De man is nooit eerder met justitie in aanraking geweest Van de kant van de verdedi ging werd aangevoerd dat hij inmiddels voldoende gestraft is. Door de botsing met de vangrail raakte de auto van de man total-loss. Aangezien het ongeluk gebeurde onder in vloed van alcohol keerde de verzekering niet uit. Hierdoor heeft de verdachte zelf voor de schadepost van 15.000,- op moeten draaien. LEUSDEN-ZUID - De Ne derlandse Christelijke Vrou wenbond uit Leusden-Zuid krijgt een subsidie van 150,— voor een cursus Vrouwen in Europa. De subsidie wordt ge geven in het kader van het emancipatiebeleid van de ge meente. De doelstelling van de cursus is om vrouwen kennis te laten nenem van de ontwikke lingen in Europa, die voor vrouwen van belang zijn. Dat zou kunnen leiden tot verbete ring van de positie van de vrouw. De subsidie wordt een maal gegegeven. LEUSDEN - Onrust bij de 40 vrijwilligers van de Leusdense bibliotheken over het voorne men van het bestuur van die bibliotheken om de vergoeding van 2,50 per uur voor hun werk in te trekken. Dat bleek dinsdagavond bij de vergade ring van de commissie Welzijn. Een woorvoerster van de vrij willigers hield de commissie voor dat als zij en haar 'colle ga's' zouden besluiten het werk neer te leggen de bibliotheken niet naar behoren zouden kun nen functioneren. „Wij ver vangen met ons veertigen vijf beroepskrachten. Dat is op zich al een bezuiniging," argu menteerde zij. De voorgenomen maatregel was vorige week door het bi bliotheekbestuur aangekon digd, omdat het geen andere mogelijkheid meer zag op het budget te kunnen bezuinigen. Dat is nodig, omdat er de ko mende jaren vanaf 1993 een bedrag van ruim 38 000,— minder subsidie beschikbaar is. Eerder al kregen de biblio theken uit de gemeentekas een bedrag van 50.000,— per jaar minder. De voornamelijk vrouwelij ke bibliotheekvrijwilligers zijn niet alleen boos dat het bestuur gekozen heeft voor de intrek king van hun vergoeding, maar zijn ook niet te spreken over de wijze waarop de maatregel aan hen werd meegedeeld Zij kre gen het pas te horen op de dag van de commissievergadering en konden daarom niet goed reageren. Voorzitter Groenman pro beerde nog de kou uit de lucht te nemen, door de commissiele den voor te houden, dat de vrij willigers onmisbaar zijn voor de bibliotheken Door de ver goeding worden zij juist ge motiveerd trouw en met inzet hun werk te doen. „Dit typi sche gedrag komt niet voor bij vrijwilligersorganisaties, waar een dergelijke vergoeding niet gegeven wordt," zei hij Het was een pleidooi aan de ge meenteraad van de bezuini ging af te zien Die uitspraak leidde weer tot wrevel bij PvdA-raadslid Ine ke Jansen, die zei dat er in Leusden wel degelijk organi saties zijn waar de vrijwilligers zonder vergoeding gemoti veerd werken „Kijk maar eens naar de vrouwen van het Voor onder," gaf zij als voorbeeld. Alrich Parson van de WD deed het voorstel om eenmalig geld beschikbaar te stellen om de vergoedingen voorlopig veilig te stellen. „Ga eerst eens met elkaar praten voordat u tot beslissingen komt," adviseerde Jan Konijnenbelt (CDA) be stuur en vrijwilligers. Volgens Ton Geijsberts van D 66 wordt de soep niet zo heet gegeten als opgediend „Tot en met 1992 is er nog geld be schikbaar. Pas na die tijd moet er naar een oplossing gezocht worden. Er is dus nog tijd." Wethouder Vroon bevestig de dit en zei dat de gemeente zich beter niet met het conflict tussen bestuur en vrijwilligers kon bemoeien Bij eerdere dis cussies over het probleem had hij het verwijt gekregen op de stoel van het bibliotheekbe stuur te willen zitten Dat was in augustus, toen hij voorstelde het filiaal in Leusden-Zuid te sluiten om op die manier de gevraagde bezuiniging te reali seren. Die suggestie was hem niet in dank afgenomen Dins dagavond hield Vroon zich daarom wijselijk op afstand. Het bibliotheekbestuur heeft tot maart volgend jaar de tijd uit de problemen te komen. vervolg van pagina 1 een gemiddeld autoverbruik van 20.000 kilometer per jaar hoort hij tot de groep intensie ve verkeersdeelnemers. „Ik hoor daarom goed op de hoogte te zijn van de nieuwe regels, maar ik weet er eigenlijk te weinig van," zegt hij schuldbe wust. Toch zit hij er niet echt mee, dat hij weinig van het nieuwe verkeersreglement weet. ,.Ik ga ervan uit dat de veranderingen niet 'schokkend' zijn en dat het zich allemaal vanzelf wijst." Eén plek in Leusden zou hij wel veiliger willen „De over steekplaats op de hoek van de Hamersveldseweg/Noorderin- slag is onoverzichtelijk. Daar zou wat aan kunnen gebeu ren De heer H. van de Neut vindt de voorlichting meer dan vol doende. „Een beetje teveel," vindt hij zelfs. „Al die folders en artikelen. Het had ook wel minder gekund Van de infor matie, die hij de afgelopen we ken over zich uitgestort kreeg, is blijven hangen dat hij als voetganger vanaf vorige week vrijdag schuin mag oversteken, niet gebruik hoeft te maken van het zebrapad, richting moet aangeven als hij met de auto van rijbaan verandert en zijn verlichting een half uur vóór zonsondergang en een half uur na zonsopgang aan moet hebben. Ondanks de overvloed aan informatie die hij volgens zijn zeggen heeft moeten verwer ken. blijft bij hem en zijn me debewoners van de serviceflats in Groenhouten de behoefte aan voorlichting „We zijn van plan om de ANWB of de politie uit te nodigen om ons uitleg te geven," zegt hij. Mevrouw W Post is hele maal niet tevreden over de voorlichting, die over de nieu we verkeersregels gegeven is „De overheid, die anders zo gretig is met allerlei foldertjes is hier toch wel tekort gescho ten," vindt zij. Desondanks kan ook zij zonder problemen enkele nieuwe regels op som men. „Een automobilist in een stilstaande auto moet richting aangeven voor hij wegrijdt, voetgangers, die aanstalten maken het zebrapad over te steken hebben voorrang en rechts inhalen mag," weet zij inmiddels. Die kennis heeft zij vooral uit een artikel uit een landelijk ochtendblad „Op televisie heb ik vreemd genoeg helemaal niets gezien" Of de gemeente actiever had kunnen zijn bij de voorlichting heeft zij niet nagedacht. „Die zullen ongetwijfeld folders hebben over het onderwerp", denkt zij Zij weet een onveili ge situatie in Leusden, waar van zij zich afvraagt of het motto 'Geef uw verstand voor rang' wel werkt „Bij de over steekplaats van de Beekrid der/Waarden wordt behoorlijk hard gereden. Ik vraag me af of iedere automobilist wel weet, dat hij voetgangers voorrang moet geven, ook als deze nog niet op het zebrapad lopen". De gemeente zal voorlopig nog niets ondernemen om bij voorbeeld met nieuwe borden de Leusdense verkeersdeelne mers duidelijk te maken, dat van hen een ander soort rijge drag verwacht wordt Ge meentewoordvoerder Her mans: „Wij hebben 10 jaar de tijd voor het plaatsen van nieu we verkeersborden. Pas als een oud bord aan vervanging toe is, zullen wij er een nieuw model voor in de plaats zetten. Als dat tenminste aan de orde is, na tuurlijk." „Maar er zijn in Leusden niet zoveel plekken, waar nieuwe borden geplaatst moeten wor den De voorrangsregels op verkeerspleinen zijn bijvoor beeld veranderd, maar er zijn in Leusden helemaal geen ver keerspleinen. Ook het bord bij het begin van een woonerf is anders geworden, maar het aantal woonerven in Leusden is niet zo groot." Hermans kan wel een voor spelling doen over de plaats in de gemeente waar het eerste nieuwe bord zal verschijnen. „Op de hoek van de Juliana- weg/Hessenweg staat een bord, dat regelmatig omver wordt gereden. Ik kan me voor stellen, dat dit bord als eerste aan vervanging toe is." Het gaat om een bord op een vluchtheuvel. De zogenaamde dwangpijl erop is opnieuw ge- styleerd en het bord krijgt een witte rand 'Geef je verstand voorrang' is een motto dat niet alleen voor de verkeersdeelnemers geldt, maar dat vanaf vorige week ook door de politie toege past moet worden. „We hebben geen plan de campagne," zegt een politiewoordvoerder „Ie dere politie-agent zal zelf moeten beoordelen hoe hij in bepaalde situaties moet han delen. Uitgangspunt is dat er opgetreden wordt als de ver keersveiligheid in gevaar wordt gebracht De regels zul len coulant worden toegepast, maar het blijft verantwoor delijkheid van de betrokken agen of hij wel of niet op treedt". benadrukt hij Ook hij vindt dat de voor lichting tekort is geschoten, maar tilt daar aan de andere' kant niet al te zwaar aan. „De nieuwe regels sluiten aan op het verkeersgedrag, zoals dat de laatste jaren al voorkomt Op rijkswegen bijvoorbeeld zijn mensen al gewend om richting aan te geven als zij van rijbaan veranderen Dat blijkt ook wel uit de reacties, die op het politiebu reau de afgelopen dagen zijn binnengekomen Of eigenlijk het uitblijven van reacties „We hebben er weinig van ge merkt dat de mensen moeite hebben met de nieuwe regels," is zijn ervaring Toch hoopt hij de komende tijd op een beetje meer aandacht voor het nieuwe verkeersreglement LEUSDEN - De bekende Rot terdamse acteur Gerard Cox zal zaterdag 9 november in de Boekhandel Hamershof zijn eerste boek signeren. Cox heeft, als fervent Feyenoord- supporter, onder de titel '3-0 achter, niks aan de hand' een boek geschreven over zijn we derwaardigheden als bezoeker van voetbalwedstrijden Gerard Cox is zaterdag tus sen 13.00 uur en 14.00 uur in De Hamershof aanwezig Het boek kost 19,90. Gerard Cox komt zaterdag naar Leusden om zijn boek '3-0 achter, niks aan de hand' te signeren.

Leusder Krant | 1991 | | pagina 7