Langs berg en dal klinkt hoorngeschal Van Ravenhorst Wonen en Mode 55 jaar jong Leusder Krant oensdag 6 november 1991 Pagina 9 jacht een spoor getrokken door de het landschap, waarna de meute zich in spant om nep-vos te grij pen. Dat gebeurt echter niet nadat de jacht met veel de corum en gevoel voor tradi tie is ingeleid. Het begint met de zogenaamde Tavvn- meet', waarbij ruiters en amazones en de honden zich op het gazon voor het hotel verzamelen. De huntmaster heft daarna het glas (de zo genaamde 'stirrup-cup') in de stijgbeugel, waarna hoorngeschal het startsein vormt voor de eigenlijke jacht. Het kleurrijke schouw spel trekt ieder jaar veel belangstellenden. Ook dit jaar verzamelden zich de nodige toeschouwers bij het hotel om de start van het jachtseizoen van nabij mee te maken. Fotograaf Hans Roggen legde impressies van de slipjacht, afgelopen zaterdag, op de gevoelige plaat vast. Om- in 1986 de vijftigste jaardag van Van Raven- st Mode en Wonen in utenburg door een ver- wing niet uitgebreid worden gevierd, kreeg 55-jarig bestaan deze k extra aandacht. Evert van Ravenhorst was maar vooral dankbaar, tt onze 93-jarige oma, de fichtster van de zaak, men we terugzien op een egende tijd." Idat er van boer Gard Ver honderd roeden grond gekocht voor 900 gul- werd hierop door aanne- Hannes Schreuder een el huis gebouwd voor nog 3500 gulden. De eigena- de weduwe Jannetje van mhorst-Kuyt, had door m veel naaiwerk te ver ben in haar eigen levenson- öud voorzien Haar doch- ürietje had dezelfde han- Ubeid geleerd bij de zus eder jaar heeft Leusden landelijke primeur van opening van het jachtsei- n. De Koninklijke Ne- landse Jachtvercniging, arvan Prins Bernhard -voorzitter is, koos de tieke lokatie in het in fsttinten getooide Tree- bos als ideale plek om met een rijke traditie omgeven jachtritueel op te voeren. Het ook landelijk niet onbekende hotel Den Treek vormt het perfecte decor voor de op Engelse leest geschoeide slipjacht, waarmee het jachtseizoen traditioneel wordt ingeluid. Een slipjacht was vroeger de methode om vossen te bejagen. Het dier werd door een grote hoeveelheid spe ciaal voor dat doel afge richte honden opgespeurd en opgejaagd. Tegenwoor dig is het mikpunt van de jacht een bijeengebonden jutezak, die langdurig in de nabijheid van 'echte' vossen verkeerde, en daardoor de geur van vossen aannam. Met die zak wordt voor de Het assortiment werd later uit gebreid met snoep Aan schor- tenbont werd het meest ver diend, want dat werd inge kocht voor negentien centen de meter en verkocht voor negen tien centen per el. (een el is 69 centimeter). De winkel was open van 's morgens acht tot 's avonds elf. Iets meer rust kwam er toen de winkelslui ting werd vastgesteld op acht uur 's avonds. Tijdens de mobilisatie was er de inkwartiering van een hoge officier in een kamertje achter de winkel In 1940 werd de winkel leeggeroofd door de Duitse soldaten en daar is nooit enige vergoeding voor geweest. Manus van Ravenhorst, die fietsenmaker was in Barne- veld. trok naar Stoutenburg en trouwde met Grietje. ,.Ik wist geen verschil tussen geel en wit lakenkatoen, maar zo langza merhand kwam ik er wel ach ter," aldus Manus die met de auto langs de weg een goede klantenkring opbouwde tot in Barneveld, Garderen, Koot wijkerbroek, Milligen en Stroe toe Hij vroeg aan de buurman en metselaar Jo Veen om van het dubbele woonhuis één pand te maken, met daarin een grote winkel. De metselaar heeft er wel een paar nachten van wakker gelegen, maar in samenwerking met aannemer Kees van den Berg uit Achter veld werd het grote werk uitge voerd De handel zat goed, want vanwege de achterlig gende oorlog moesten en kon den de mensen weer kleding kopen. ,.Dan was er de gezelli ge strijd wie er het meest had verkocht: de Leijenhorstwin- kel of de Ravenhorst-auto langs de weg", aldus Manus senior Dochter Jeannette kwam in de zaak te staan met haar moeder, maar ook met oma, die tot op hoge leeftijd maar geen afscheid kon nemen van de vele klanten. Het was haar lust en leven, want toen Jeannette al vier jaar getrouwd was, was zij nog altijd druk doende in de winkel. Na de verbouwing in 1986 betaat Van Ravenhorst uit een exclusieve damesmode-afde ling, ook voor dames met grote maten en een meubel-afdeling met een moderne slaapstudio, aangesloten bij de adviseurs voor beter slapen. Op de stoel zit de 93-jange oma, die nu in Barneveld woont. Verder van links naar rechts Evert Jan van Ravenhorst, Jopie van Ravenhorst-I Ierbert, Manus van Ravenhorst en Grietje van Ravenhorst-Leijenhorst (Foto: Hans Verhorst) ters van het toenmalige Sint Josephgesticht in Achterveld. Van school gekomen diende ze voor 75 centen per dag in het gezin van slager Blok in Hoe velaken Ze had bij haar moeder vaak naar voren gebracht om een winkel in manufacturen te be ginnen en aan deze wens werd voldaan Moeder Jannetje bleef naaiwerk verrichten en de 15-jange Grietje was het meest in de winkel te vinden Men greep nooit mis in de la- denkast. Verder was er te koop schulkgerei, ijzeren vnjgezel- lenknopen en rooie zakdoeken. Zo is het 55 jaar geleden allemaal begonnen: met de Van Leijenhorst klemvak- manufacturenwinkel in Stoutenburg

Leusder Krant | 1991 | | pagina 9